Najczęściej spotykane wypadki na nartach! Co uwzględnić w ubezpieczeniu?

Najczęściej spotykane wypadki na nartach! Co uwzględnić w ubezpieczeniu?

5/5 - (Ocen: 3)

Szusowanie po ośnieżonych stokach to świetna zabawa, o ile zachowasz odpowiednie środki bezpieczeństwa – w przeciwnym razie musisz liczyć się z bolesną kontuzją, a nawet długą rehabilitacją. Ubezpieczenie od wypadku na nartach pozwala zabezpieczyć się od wszystkich następstw takiego zdarzenia. Zobacz, jakie urazy dotykają narciarzy najczęściej i jakie ubezpieczenie na narty wybrać, by nic nie zmąciło radości z zimowego szaleństwa!

Wypadki na stoku narciarskim – jakie zdarzają się najczęściej?

O wypadek na stoku nietrudno – wystarczy w końcu tylko chwila nieuwagi, by zjazd zakończył się upadkiem. W takiej sytuacji najbardziej narażone na uraz są dolne kończyny. Choć wbrew powszechnemu przekonaniu otwarte złamania stanowią tutaj rzadkość, najróżniejsze stłuczenia i skręcenia są codziennością. Przy silnych skrętach możesz też doznać naciągnięcia więzadła krzyżowego, a nawet zerwania więzadeł stawu kolanowego. W obu przypadkach czeka Cię operacja i długa rehabilitacja.

najczęstsze wypadku na nartach

Podczas upadku próbujesz amortyzować siłę uderzenia ręką? To błąd! W ten sposób narażasz się bowiem na zwichnięcie stawu barkowego. Efekt? Ponad miesiąc noszenia opaski gipsowej i nieprzyjemna, kilkumiesięczna rehabilitacja. Na stoku nierzadko można się też spotkać z urazami głowy. Dlatego też warto zawsze mieć założony kask – bez względu na to, że zgodnie z przepisami jest on obowiązkowy tylko dla dzieci do 16. roku życia.

Odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim – kiedy się należy?

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że odszkodowanie za wypadek na nartach zostanie wypłacone, gdy zostaną spełnione określone umową okoliczności. Znajdując odpowiednie dla siebie ubezpieczenie na narty, trzeba koniecznie dokładnie przestudiować ogólne warunki ubezpieczenia. To w nim znajdują się szczegóły wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Każde towarzystwo może samo konstruować warunki umowy, więc zawsze trzeba dokładnie porównać różne oferty i spośród nich wybrać najlepszą.

Bardzo często ubezpieczenie od wypadku na nartach nie zostanie wypłacone na przykład wtedy, gdy osoba ubezpieczona będzie znajdować się pod wpływem środków odurzających, a w tym alkoholu. Jest to tylko jeden z wielu przykładów. O wiele mniej oczywiste są te, że do wypadku powinno dojść w określonych umową okolicznościach. Niekiedy, o ile jest tak zapisane w umowie, wypadek kwalifikujący się do wypłaty odszkodowania musi mieć miejsce na dopuszczonym do użytku stoku. To oznacza, że miłośnicy jazdy po dzikich i nieoznaczonych terenach górskich muszą uważać na takie klauzule. Dla nich o wiele bardziej odpowiednie będą polisy zabezpieczające miłośników sportów ekstremalnych. To, jaki wypadek na stoku kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania, zawsze jest zawarte w umowie, a w razie wątpliwości należy o to dopytać.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Skąd tak duża liczba wypadków w czasie zimowych ferii?

Zgodnie z raportem GOPR z 2016/2017 roku w ciągu sezonu zimowego ratownicy interweniowali aż 3883 razy – 68% stanowiły poważne akcje ratunkowe. Jak widać, skala tego problemu jest wyjątkowo duża. Skąd tyle wypadków podczas szusowania? Ratownicy górscy wśród przyczyn takiego stanu wymieniają brawurę narciarzy oraz przecenianie swoich możliwości.

co uwzględnić w ubezpieczeniu dla narciarza

Pamiętaj o tym, że nawet jeśli to Twój trzeci lub piąty sezon na stoku, nie oznacza to, że jesteś już mistrzem nart. Zawsze powinieneś dostosowywać prędkość zjazdu do warunków pogodowych i uważać na innych narciarzy – brak wyobraźni może się skończyć kolizją, a upadek na zmarznięty, ubity śnieg przy sporej prędkości niemalże zawsze równa się poważnemu urazowi.

CZY WIESZ, ŻE..?

W szczycie sezonu zimowego oddział ortopedyczny zakopiańskiego szpitala zużywa codziennie aż 50 kg gipsu!

Ważne jest też to, by dobrze dopasować sprzęt przed wejściem na stok. Nieprawidłowo ustawione wiązania mogą natomiast sprawić, że narty czy snowboard nie będą właściwie reagować na Twoje ruchy. Efekt? Najpewniej kolizja z innym narciarzem lub bolesny upadek na ziemię – o ile będziesz miał szczęście. Na czas szusowania po stoku najlepiej zrezygnować też z napojów wyskokowych, które mogą wpłynąć na Twoje poczucie równowagi i spostrzegawczość – a stąd już tylko krok od wypadku.

Nie zapominaj o kosztach akcji ratowniczych

Wybierając się na nart nie należy też zapominać o tym, że ewentualne koszty akcji ratunkowych w górach obciążają osobę poszkodowaną. W zależności od tego, w jakim kraju dojdzie do takiego zdarzenia, czasem koszty mogą wynieść nawet równowartość kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to niebagatelna suma, podczas gdy na Kioskpolis.pl można znaleźć polisy zapewniające nie tylko odszkodowanie za wypadek na stoku ale też pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem akcji ratowniczej w terenie. Ponadto można tu znaleźć dodatkowe ubezpieczenia turystyczne, takie jak chociażby ubezpieczenie od utraconego lub zniszczonego sprzętu sportowego.

Jakie ubezpieczenie na narty wybrać?

Biorąc pod uwagę to, jak łato o uraz na stoku narciarskim, z pewnością jesteś świadomy tego, że dobre ubezpieczenie narciarskie jest tutaj podstawą. Wyjeżdżając w polskie góry, postaw na polisę OC i NNW – kosztami leczenia nie musisz się martwić, gdyż pokryje je NFZ. Jeśli jednak wybierasz się za granicę (np. w Alpy), upewnij się, że posiadasz ubezpieczenie kosztów leczenia na wysoką kwotę (min. 40 000 euro) oraz polisę, która pokryje koszty ewentualnej akcji poszukiwawczej lub ratowniczej w górach.

Porównaj oferty

 

Co powinno uwzględniać dobre ubezpieczenia od wypadku na nartach?

Kupując ubezpieczenie w góry, w pierwszej kolejności należy sprawdzić maksymalną kwotę odszkodowania. Jest ona bezpośrednio powiązana z wysokością składki, więc należy to dobrze przemyśleć, by nie przepłacać, ale też, by w razie potrzeby starczyło ubezpieczenia na pokrycie powstałych kosztów.

Najistotniejsze jest uwzględnienie tego, czy jest to wyjazd za granicę, czy wyjazd krajowy. Różnica pomiędzy kosztami leczenia w Polsce, a za granicą jest kolosalna, więc ubezpieczenie od wypadku na nartach na urlop zagraniczny powinny być odpowiednie wyższe. Na Kioskpolis.pl można znaleźć kilkaset zróżnicowanych ofert, które będą odpowiednie dla każdego, niezależnie od tego, jakiej wysokości ubezpieczenia potrzebuje. Jednocześnie towarzystwa chętnie tworzą bardzo bogatą gamę ofert, by móc zaproponować przystępne ceny. Najtańsze ubezpieczenia zaczynają się już od kilku złotych za jeden dzień jego trwania.

Ubezpieczenia od wypadku i kosztów leczenia

Standardowe ubezpieczenie powinno być w stanie pokryć koszty leczenia, a w tym hospitalizacji. Nieco bardziej rozszerzony pakiet ubezpieczeń powinien zawierać też polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków. W zależności od tego, gdzie na narty w Europie się pojedzie, ewentualne koszty będą zdecydowanie większe, Ubezpieczenie NWW pokrywa koszty wynikające ze zdarzenia ubezpieczeniowego, a do takich mogą należeć między innymi koszty transportu medycznego, koszty przedłużonego pobytu, lub koszty opieki nad dziećmi. Niektóre z polis obejmują pokrycie kwot wydanych na transport i pobyt osób z rodziny, które muszą przybyć na miejsce, by zająć się poszkodowanym.

Więcej wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego ubezpieczenia narciarskiego na zagraniczny wyjazd znajdziesz tutaj: Jakie wybrać ubezpieczenie na narty? Bezpiecznego szusowania!

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wypadek na nartach – co robić?

Wypadek na nartach – co robić?

Nawet jeśli szusujesz na nartach z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, możesz stać się uczestnikiem wypadku – w końcu nie możesz z góry założyć, że każdy narciarz czy snowboardzista przebywający razem z Tobą na stoku będzie zachowywał się wzorowo. […]

więcej
Urlop w sezonie zimowym – gdzie wyjechać, pomimo pandemii?

Urlop w sezonie zimowym – gdzie wyjechać, pomimo pandemii?

W 2020 roku odwołano chyba rekordową liczbę wyjazdów na wakacje. Sytuacja w wielu krajach wygląda już na opanowaną i często okazuje się, że mimo wszystko można zaplanować ferie z rodziną czy znajomymi. To, gdzie w zimie na wakacje […]

więcej
Ubezpieczenie do Chin – sprawdź, co powinno zawierać!

Ubezpieczenie do Chin – sprawdź, co powinno zawierać!

Chiny to najludniejsze państwo świata, zachwycające niesamowitą architekturą i kulturą, w niesamowity sposób łączące przeszłość ze współczesnością. Nic dziwnego, że co roku kraj ten odwiedzają miliony turystów. Przed wyjazdem w to egzotyczne miejsce należy jednak odpowiednio się przygotować […]

więcej
Jak przygotować się na narty w Austrii

Jak przygotować się na narty w Austrii

Wybierasz się na narty do Austrii? Alpy z pewnością przywitają Cię ośnieżonymi stokami i malowniczymi krajobrazami – nie będziesz zawiedziony! Przed wyjazdem zadbaj jednak o swoje bezpieczeństwo i wykup polisę narciarską. Zobacz, jaka będzie odpowiednia w przypadku zimowego […]

więcej