Wypadek na nartach – co robić?

Wypadek na nartach – co robić?

Nawet jeśli szusujesz na nartach z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, możesz stać się uczestnikiem wypadku – w końcu nie możesz z góry założyć, że każdy narciarz czy snowboardzista przebywający razem z Tobą na stoku będzie zachowywał się wzorowo. Zobacz, jak się zachować, jeśli podczas wyjazdu na narty doznasz urazu na stoku lub będziesz jego świadkiem.

Po pierwsze: zabezpiecz miejsce wypadku

Spowodowałeś wypadek na stoku narciarskim? A może jesteś jego świadkiem? W obu sytuacjach powinieneś przede wszystkim zachować spokój i sprawdzić, czy osobom poszkodowanym potrzebna jest pomoc. Zanim jednak zaczniesz im pomagać, zadbaj o ich bezpieczeństwo i ostrzeż innych użytkowników stoku o tym, że zdarzył się wypadek. Jak to zrobić? Wystarczy ściągnąć narty, odśnieżyć je i wbić w śnieg w taki sposób, by tworzyły znak „X”. Dla pozostałych osób korzystających ze stoku będzie to ostrzeżenie i wezwanie do wzmożonej ostrożności w tym miejscu, dla służb ratowniczych natomiast – wskazówka ułatwiająca lokalizację miejsca zdarzenia.

wypadek na stoku narciarskim

Porównaj ceny ubezpieczeń

Po drugie: udziel pierwszej pomocy poszkodowanemu

Gdy już zabezpieczysz miejsce kolizji, sprawdź stan poszkodowanych. Jeśli widzisz, że wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, wezwij służby ratownicze. W zgłoszeniu koniecznie podaj miejsce i okoliczności zdarzenia, liczbę poszkodowanych oraz ich stan. Pozostań też do ich przyjazdu – będziesz świadkiem zdarzenia.

UWAGA!

Jeśli podczas szusowania na stoku wyrządzisz krzywdę innej osobie i nie udzielisz jej pomocy, będziesz poszukiwany przez policję za ucieczkę z miejsca wypadku – zupełnie tak, jak gdybyś potrącił kogoś samochodem.

Kto jest odpowiedzialny za wypadek na stoku narciarskim?

Kto odpowiada za wypadek na stoku? Zgodnie z Kodeksem Cywilnym odpowiedzialność spada zawsze na osobę, która go spowodowała, i to właśnie ona jest zobowiązana do jej naprawienia. Co ważne, jej działanie wcale nie musi się wiązać ze złymi zamiarami czy nieodpowiedzialnym zachowaniem – może to być również nieumyślne postępowanie.

PORADA EKSPERTA

Od początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to na stokach pojawił się styl curvingowy, narciarstwo stało się o wiele bardziej niebezpieczne. Prędkość wzrosła, a narciarze potrzebują coraz więcej przestrzeni na stoku – a przy szybkiej jeździe nietrudno o bezpośrednią kolizję. Liczbę poszkodowanych zwiększają też najnowsze trendy związane z uprawianiem narciarstwa poza stokiem oraz w tzw. parkach.

Pamiętajmy, że duży wpływ na urazowość na stoku ma stan naszego przygotowania fizycznego do jazdy.

Przed wyjazdem w góry warto przyzwyczaić organizm do zwiększonej aktywności. Siłownia, bieganie czy rozciąganie to aktywności, na które warto się zdecydować bezpośrednio przed zimowym urlopem. Istotna jest również krótka rozgrzewka na stoku przed pierwszym zjazdem – to absolutne minimum, które pozwolić Ci uchronić się przed najczęstszymi urazami, takimi jak naciągnięte mięśnie i ścięgna, zerwane więzadła czy wszelkiego rodzaju zwichnięcia barków oraz nadgarstków.

Arkadiusz PiątekArkadiusz Piątek
Instruktor Narciarstwa

Pamiętaj o tym, że wypadek na stoku narciarskim rzadko kończy się na kilku siniakach i zadrapaniach. Najczęściej skutkuje poważnymi urazami, których leczenie pochłonie spore koszty – nie wspominając już o tym, ile może kosztować późniejsza rehabilitacja. Właśnie ten argument powinien przekonać Cię do tego, aby wykupić dobrą polisę narciarską. Dzięki temu zyskasz pewność, że w razie urazu na stoku będziesz mógł liczyć na szybką pomoc medyczną oraz dostęp do potrzebnych leków. Uchroni Cię to również przed roszczeniami osób trzecich, które doznały krzywdy na skutek Twojego nieumyślnego działania. A te mogą być naprawdę wysokie i znacznie przekraczać sam koszt ich leczenia i hospitalizacji – wystarczy tylko dodać do tego czas i cenę rehabilitacji oraz koszty utraconego zarobku.

 

Porównaj oferty

Przy ustalaniu, który z narciarzy jest winien spowodowania wypadku, zastosowanie znajdują przepisy zawarte w Ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że winę ponosi zwykle:

  • osoba jadąca z tyłu, a nie z przodu, ponieważ ta druga po prostu nie widzi tej pierwszej,

  • osoba włączająca się do ruchu, która nie przepuściła narciarza jadącego z góry, gdy ten posiadał pierwszeństwo,

  • osoba stojąca w niedozwolonym miejscu – np. za załomem, po wewnętrznej stronie zakrętu czy w tzw. gardle,

  • rodzic, jeśli dziecko znajduje się pod jego opieką,

  • trener, jeśli właśnie uczy grupkę dzieci oddanych pod jego opiekę.

ubezpieczenie narciarskie

UWAGA!

Samo spowodowanie wypadku na stoku narciarskim może również podlegać Kodeksowi Karnemu, a dokładnie art. 157 § 1, 2 i 3. W praktyce może to oznaczać nie tylko karę grzywny, lecz również ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Kompletując sprzęt na zimowe szaleństwa na stoku, nie zapomnij też o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia narciarskiego. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pobytem w górach, nie martwiąc się tym, że w razie wypadku za wszystko zapłacisz z własnej kieszeni. Sprawdź nasz artykuł o tym, czym się kierować przy wyborze takiej polisy: Jakie ubezpieczenie na narty wybrać?

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Najczęściej spotykane wypadki na nartach! Co uwzględnić w ubezpieczeniu?

Najczęściej spotykane wypadki na nartach! Co uwzględnić w ubezpieczeniu?

Szusowanie po ośnieżonych stokach to świetna zabawa, o ile zachowasz odpowiednie środki bezpieczeństwa – w przeciwnym razie musisz liczyć się z bolesną kontuzją, a nawet długą rehabilitacją. Zobacz, jakie urazy dotykają narciarzy najczęściej i jakie ubezpieczenie na narty […]

więcej
Pierwszy wyjazd na narty – jak się do niego przygotować?

Pierwszy wyjazd na narty – jak się do niego przygotować?

Sporty zimowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Planujesz dołączyć do tego grona? Zanim pojawisz się na stoku, powinieneś odpowiednio się do tego przygotować. Podpowiadamy, jak zorganizować swój pierwszy wyjazd na narty! Dobrze zaplanowany aktywny […]

więcej
Jak przygotować się na narty w Austrii

Jak przygotować się na narty w Austrii

Wybierasz się na narty do Austrii? Alpy z pewnością przywitają Cię ośnieżonymi stokami i malowniczymi krajobrazami – nie będziesz zawiedziony! Przed wyjazdem zadbaj jednak o swoje bezpieczeństwo i wykup polisę narciarską. Zobacz, jaka będzie odpowiednia w przypadku zimowego […]

więcej
Narty Włochy – sezon 2019/2020. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu!

Narty Włochy – sezon 2019/2020. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu!

Kraje śródziemnomorskie mają niesamowity klimat, kuchnię i kulturę. Z tego względu są odwiedzane przez miliony turystów rocznie. Do Włoch warto przyjechać nie tylko latem, by korzystać z pięknych plaż. Także zimą można zorganizować we Włoszech niezwykły urlop. Wskazujemy, […]

więcej