Gdzie na narty TOP najlepszych miejsc dla narciarzy we Włoszech

Gdzie na narty TOP najlepszych miejsc dla narciarzy we Włoszech

Już niedługo sezon narciarski rozpocznie się na dobre. Część osób pozostanie w Polsce i będzie korzystało a naszych, nieco mniej rozbudowanych tras zjazdowych. Ci, którzy dysponują większymi funduszami wybiorą się na zachód Europy. Spośród tych drugich podróżników znaczna część osób pojedzie na narty do Włoch, a dlaczego?

Narty we Włoszech – dlaczego tak popularne?

Dlaczego tak wielu turystów wybiera Włochy, jako ulubiony kierunek narciarski? Przecież w Europie nie brakuje innych, górzystych i pięknych regionów? Do dyspozycji jest Austria, przepiękna Szwajcaria, atrakcyjna Francja i Słowacja lub Czechy. Tymczasem wciąż bardzo wielu Polaków na kierunek zagranicznego wyjazdu w góry wciąż deklaruje chęć podróżowania do Włoch – skąd tak duże zainteresowanie tym regionem?

Powodów jest kilka, ale pewnie najważniejszym wciąż jest pewność idealnej pogody. Północne części Włoch są wyjątkowo słoneczne w okresie zimy. Kapryśna pogoda, z silnym wiatrem, zachmurzonym niebem? To nie spotka nas w tym regionie. Gorzej jest z pewnością pogody w Szwajcarii czy Austrii. We Włoszech na stokach jest bardzo słonecznie, a temperatura utrzymuje się delikatnie poniżej zera. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że turyści bardzo często oprócz aktywności sportowej – czyli zjazdów na nartach, korzystają także ze słońca i z urlopu (pomimo że, zimowego) wracają z piękną opalenizną.

gdzie na narty we Włoszech

Włochy to także jeden z lepszych kierunków na wyjazdy rodzinne. Nie brakuje tu szerokich tras zjazdowych, na których można w ciągu dnia stawiać pierwsze kroki na nartach, ale równie dobrze profesjonalnie zjeżdżać z tras oznaczonych kolorem czarnym. Z pewnością Włochy nie są kierunkiem, którego muszą się obawiać amatorzy – liczne trasy niebieskie pozwalają podszkolić swoją jazdę, by wreszcie zacząć czerpać z tego sportu prawdziwą przyjemność.

Porównaj ceny ubezpieczeń

 

Włochy same w sobie są regionem Europy, który zachwyca urokliwą przyrodą, pyszną kuchnią oraz gościnnością mieszkańców tego kraju. Tutaj, nie tylko czas spędzony na stoku będzie przyjemny, ale również atrakcje poza trasą. Każdy, nieważne, czy wraca z letnich, czy z zimowych wakacji we Włoszech jest po prostu zadowolony!

Regiony narciarskie we Włoszech – dla początkujących oraz profesjonalistów

Choć trudno sobie wyobrazić, że we włoskich Dolomitach można stawiać pierwsze kroki na nartach, to jednak i tu, baza tras dla osób początkujących jest naprawdę szeroka. Warto wspomnieć tu chociażby region Val di Sole, z 380 km tras, gdzie aż 30% przeznaczonych jest dla amatorów lub Sellaronda, gdzie przejedziesz jednego dnia cztery przełęcze: Passo Pordoi, Passo Campolongo, Passo Gardena i Passo Sella. Sellaronda to szlak narciarski z trasami o łącznej długości 60 km. Ponadto, ciekawe będą także Via Lattea, gdzie znajduje się ponad 400 kilometrów różnych tras, Monecapione, które ma wyjątkowo dobrze przygotowane trasy oraz Sella Ronda – jedno z najlepszych miejsc dla amatorów narciarstwa. Prawda, że wybór jest naprawdę duży?

Minusem wspomnianych regionów jest ogromna popularność. Co to oznacza w praktyce? Że na stokach będzie dość tłoczno, choć wciąż będzie to zupełnie coś innego niż nasze wyobrażenie o polskich kurortach narciarskich. Gdzie na narty we Włoszech, jeśli jednak wolisz spokój? Możesz udać się np. do Val di Fiemme, która określana jest mianem przedsionka Dolomitów. Tu, najbardziej znanymi regionami są Predazzo i Cavalese. Często zimą na ulicach słychać tu częściej język polski niż włoski, dlatego region ten nazywa się włoskim Zakopanem.

CZY WIESZ, ŻE..?

Wenecja to nie tylko woda, ale również region narciarski. Wenecja Julijska to niezwykle malowniczy teren położony zaledwie 2 godziny jazdy od portu czy lotniska, gdzie znajduje się wiele trzytysięczników. Jednym z najbardziej znanych jest szczyt Marmolada – z najdłuższą 12 km trasą w Europie.

 

Jeśli natomiast poszukujesz miejsca, które zapewni Ci zdecydowanie więcej wrażeń poszukaj noclegu w alpejskim Bormio, gdzie dodatkowo skorzystasz także ze źródeł termalnych lub Livigno, które położone jest przy granicy ze Szwajcarią. Znajdziesz tu aż 13 km tras trudnych, zarezerwowanych dla profesjonalistów. Ponadto amatorzy narciarstwa biegowego mają do dyspozycji 40 km ścieżek, z czego 10 km jest przeznaczonych dla osób o bardzo wysokim stopniu zaawansowania.

jakie ubezpieczenie na narty

Jeśli poszukujesz miejsca wyjątkowego to z pewnością spodoba Ci się Cortina d’Ampezzo. Miejsce, gdzie nie bez przyczyny zbiera się śmietanka towarzyska z całego świata.

Jedno jest pewne, jakiegokolwiek miejsca nie wybierzesz to skorzystasz z nart w pełni, a po tygodniowym szusowaniu na stoku, spalisz mnóstwo zimowych kalorii. Zobacz również: Ubezpieczenie na narty Włochy.

Wyjazd na narty – nie zapomnij o ubezpieczeniu

Narty to dyscyplina sportowa, która pomimo tego, że jest bardzo przyjemna, niestety może prowadzić do wielu urazów i wypadków na trasie. Na nartach możesz nabrać naprawdę duże prędkości – wpaść w innego turystę i spowodować poważne uszkodzenia jego ciała lub sprzętu narciarskiego. Możesz również sam przewrócić się, potłuc lub złamać nogę, rękę lub doznać urazu głowy. Dobry sprzęt i solidna ochrona głowy nie zawsze są w stanie zapobiec urazom. Niekiedy konieczny będzie transport do szpitala, a w najgorszym wypadku akcja ratunkowa z udziałem helikoptera. Czy wiesz, że koszty ratownictwa medycznego w Europie są bardzo wysokie? Z dobrym ubezpieczeniem możesz uchronić się przed wieloletnim zadłużeniem.

Jakie ubezpieczenie na narty wybrać, by czuć się bezpiecznie także na nartach we Włoszech?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wystarczy. Uprawnia do korzystania z publicznych placówek medycznych w Europie na takich samych warunkach, jak mieszkańcy danego regionu. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie zapłacimy tylko za te usługi, które normalnie nic nie kosztują. W Europejskim standardzie opieki zdrowotnej to niestety rzadkość.

Za wizytę u lekarza we Włoszech zapłacimy ponad 30 Euro. A akcja ratownicza z udziałem helikoptera może w sumie wynieść nas nawet 10 000 Euro.

Porównaj oferty

 

W wybieranym ubezpieczeniu zwróć zatem szczególną uwagę na sumę gwarantowaną – im wyższa, tym lepiej. Ważne jest również dookreślenie jaki jest zakres ubezpieczenia. Najważniejszą kwestią do wliczenia w ubezpieczenie są koszty leczenia i akcji ratowniczych Warto też pamiętać o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jeśli chcesz otrzymać całodobową opiekę ubezpieczyciela dobierz jeszcze pakiet polisy narciarskiej Assistance, w zakres którego wchodzi pomoc telefoniczna, techniczna czy medyczna.

Na nartach korzystamy z drogiego sprzętu – aby otrzymać pieniądze w razie jego zniszczenia, pamiętaj, by i taką ochronę umieścić w swojej polisie.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

10 najlepszych ośrodków narciarskich we Włoszech

10 najlepszych ośrodków narciarskich we Włoszech

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty? Jednym z najpopularniejszych kierunków jest malownicza, klimatyczna Italia. Doskonale sprawdzi się w przypadku pasjonatów, ale też osób, które dopiero po raz pierwszy chcą stanąć na stoku. Przedstawiamy 10 najlepszych ośrodków narciarskich […]

więcej
Narty w sezonie 2020/2021 – na co zwrócić uwagę wybierając polisę ubezpieczeniową?

Narty w sezonie 2020/2021 – na co zwrócić uwagę wybierając polisę ubezpieczeniową?

Sytuacja na świecie wydaje się poprawiać, dlatego miłośnicy zimowych sportów, zmęczeni ograniczeniami, planują aktywny urlop. Każdy wyjazd wiąże się z różnymi zagrożeniami, ale w tym roku ryzyko jest wyjątkowo duże. Podpowiadamy, jak przygotować się na narty w sezonie […]

więcej
Gdzie na narty jeżdżą Polacy?

Gdzie na narty jeżdżą Polacy?

Narty gotowe i już nie możesz się doczekać na początek sezonu zimowego? Czy wybrałeś już miejsce, w które udasz się w tym roku? Jeśli nie, być może zainspirujesz się przygotowanym przez nas rankingiem, w którym uwzględniliśmy 5 destynacji […]

więcej
Najczęściej spotykane wypadki na nartach! Co uwzględnić w ubezpieczeniu?

Najczęściej spotykane wypadki na nartach! Co uwzględnić w ubezpieczeniu?

Szusowanie po ośnieżonych stokach to świetna zabawa, o ile zachowasz odpowiednie środki bezpieczeństwa – w przeciwnym razie musisz liczyć się z bolesną kontuzją, a nawet długą rehabilitacją. Zobacz, jakie urazy dotykają narciarzy najczęściej i jakie ubezpieczenie na narty […]

więcej