Narty w Szwajcarii [SEZON 2022/2023]

Narty w Szwajcarii [SEZON 2022/2023]

5/5 - (Ocen: 1)

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa pokrzyżowały plany wielu miłośnikom sportów zimowych. Zastanawiasz się, jak spędzić tegoroczny urlop? Chociaż póki co w Polsce, Włoszech czy na Słowacji stoki są zamknięte, w niektórych krajach nadal można z nich korzystać. Podpowiadamy, jak zorganizować wyjazd na narty w Szwajcarii w 2021!

Szwajcaria to niewielki kraj, który słynie z pysznych serów, najlepszych na świecie producentów zegarków, a także niesamowitych stoków. Narty w Szwajcarii to bardzo popularny kierunek wśród Polaków, choć ze względu na panującą na świecie sytuację, ostatni sezon był tam specyficzny. Mimo wszystko ten kraj względnie opanował sytuację epidemiologiczną, na bieżąco wprowadzając nowe, stosowne ograniczenia i zalecenia. Dzięki temu ośrodki narciarskie mogły pozostać otwarte. Każdy wyjazd za granice wiąże się jednak obecnie z pewnym ryzykiem, dlatego trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Dowiedz się, jak wyglądają narty w Szwajcarii w 2021!

Narty w Szwajcarii w 2022 a COVID-19

W Szwajcarii od 23 grudnia 2020 prowadzona jest intensywna kampania szczepień przeciwko COVID-19. Rząd oraz władze poszczególnych kantonów już od początku pandemii błyskawicznie reagują na przyrosty zachorowań. Od 18 stycznia 2021 roku zaostrzono restrykcje w całym kraju. Zamknięto sklepy, a także placówki kulturalne, obiekty sportowe, kluby, puby i restauracje. Wprowadzono również ograniczenia dotyczące spotkań towarzyskich. Obostrzenia mają obowiązywać do końca lutego.

Czy narty w Szwajcarii w 2021 roku to dobry pomysł? Jeśli będziemy się stosować do wszelkich zasad bezpieczeństwa, taki wyjazd jak najbardziej może się udać.

Narty w Szwajcarii w 2021 a COVID-19

Narty w Szwajcarii – gdzie najlepiej?

Pierwszym pytaniem, które się nasuwa jeśli ktoś wybiera się na narty w Szwajcarii, to gdzie będzie najlepiej, patrząc na to przez pryzmat ograniczeń spowodowanych pandemią. Niewątpliwie odpowiedź na pytanie, gdzie na narty w Europie się wybrać, by uniknąć obostrzeń nie będzie związana ze Szwajcarią. Panują tutaj obostrzenia związanie z pandemią, jednak nie są one większe, niż w innych krajach europejskich. Rząd Szwajcarii racjonalnie podchodzi do tego zagadnienia, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo turystów, jak również o to, by mogli oni korzystać z lokalnych atrakcji, a w tym ze stoków, lokali gastronomicznych i hoteli. Niestety jednak nie przebiega to wszystko, tak jak w czasach sprzed pandemii.

Wyjeżdżając do Szwajcarii, trzeba liczyć się z tym, że we wszystkich miejscach publicznych, takich jak infrastruktura turystyczna panują obostrzenia mające na celu utrudnienie rozprzestrzeniania się wirusowi. Nie są one na tyle uciążliwe, by nie móc normalnie korzystać z infrastruktury. Właściwie obostrzenia nie stanowią problemu pod względem logistycznym – mogą być tylko nieco uciążliwe, ale nie są one gorsze niż w Polsce.

Szwajcaria narty – kurorty działające podczas pandemii

Aktualnie kurorty nie są pozamykane, więc szukając odpowiedniego miejsca na wyjazd na narty do Szwajcarii, nie trzeba brać pod uwagę lokalnych ograniczeń. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to żeby stosować się do zasad bezpieczeństwa. Wszystkie popularne regiony w Szwajcarii są normalnie otwarte i chętne na przyjmowanie turystów. Osoby chcące dodatkowo się zabezpieczyć, mogą wykupić ubezpieczenie na narty.

Przebywanie na stoku jest raczej niegroźne, a aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przyda się wielu osobom. W najlepszych kurortach regularnie przeprowadza się akcje testowania turystów oraz mieszkańców. Ośrodki narciarskie są otwarte, ale ich obsługa przestrzega zaostrzonych zasad bezpieczeństwa.

Wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę hasło „Szwajcaria narty”, by uzyskać informacje o ewentualnej kwarantannie. Po 31 stycznia 2021 obowiązek odbywania kwarantanny po powrocie do naszego kraju zostaje zniesiony, ale warto śledzić ogłoszenia, ponieważ kwestia ta może ulec zmianie.

Szwajcaria na narty w 2022/23 – gdzie pojechać?

Przeglądając oferty z kategorii „narty Szwajcaria” można stracić głowę. Jako że kraj ten wręcz specjalizuje się w turystyce zimowej, jest w nim mnogość wyjątkowych regionów i kurortów. Gdzie szczególnie warto pojechać? Wybraliśmy kilka najciekawszych opcji:

  • Laax narty – ośrodek posiada doskonale przygotowane, szerokie nartostrady oraz 224 km tras i 4 snowparki. Resort co roku jest poddawany licznym modernizacjom. W 2014 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego narciarskiego regionu w Szwajcarii od World Ski Awards.
  • Zermatt narty – zdaniem wielu osób kurort z najpiękniejszą panoramą w całej Szwajcarii. Zimą oferuje aż 360 kilometrów idealnie przygotowanych tras. Są wyjątkowo zróżnicowane, ale raczej przystosowane dla dość doświadczonych osób.

Szwajcaria narty 2021 – gdzie pojechać?

Większość tras jest oznaczona kolorem czerwonym (średnio trudne), a aż 20% z nich – czarnym (dla ekspertów).

  • Davos narty – świetny region dla rodzin z dziećmi. Składa się na niego 307 km nartostrad, rozłożonych na pięciu terenach narciarskich (Madrisa, Parsenn, Jakobshorn, Rinerhorn i Pischa). Wybierać można spośród mocno ośnieżonych stoków o różnej trudności, na które da się wjechać za pomocą 57 wyciągów.
  • St Moritz narty – jeden z najbardziej ekskluzywnych ośrodków w Europie. Trasy mają łącznie 350 km, przy czym 70 km z nich jest sztucznie naśnieżanych. Co ciekawe, w regionie tym można jeździć na dwóch pobliskich lodowcach. Kurort jest niezwykle elegancki, dlatego spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów.
  • Arosa narty – słoneczny, śnieżny region. Wyróżnia się ciekawą zabudową oraz przytulną atmosferą. Oferuje ok. 70 km starannie przygotowanych tras o różnym stopniu trudności, a także górskie zbocza. Szczególną atrakcją są niesamowicie klimatyczne zimowe szlaki wędrowne.

Narty w Szwajcarii – opinie

Wyjazdy na narty w Szwajcarii oraz trasy narciarskie z tamtego regionu zbierają dobre opinie pomimo pandemii. Wszystkie kurorty działają pomimo ograniczeń, a tamtejszy personel stara się zapewnić klientom zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Dużą zaletą jest to, że lecąc do Szwajcarii z Polski, nie trzeba przechodzić obowiązkowej kwarantanny na miejscu, a także po powrocie do kraju, co jest dobrą informacją dla osób, które nie mogą sobie na to pozwolić. Stoki narciarskie w Szwajcarii są też przygotowane do przyjęcia turystów tak samo, jak miało to miejsce w poprzednich latach- sytuacja pandemiczna na świecie niczego w tej kwestii nie zmieniła.

Jedynym utrudnieniem jest to, że przed dostaniem się na pokład samolotu, trzeba pokazać test potwierdzający, że jest się zdrowym. Biorąc jednak pod uwagę, jak dynamicznie zmienia się sytuacja na świecie, rząd Szwajcarii na bieżąco dostosowuje się zarówno do globalnych warunków, jak i do tego, co dzieje się lokalnie. To warunkuje fakt, że planując podróż, zawsze trzeba sprawdzać na bieżąco, czy nie wdrożono nowych obostrzeń, które mogą znacząco utrudniać podróżowanie lub korzystanie z lokalnych atrakcji. Szwajcaria nie ma jednak dużego problemu z niewydolną służbą zdrowia, więc nic nie zwiastuje, by w najbliższym czasie miało dojść do jakichś radykalnych kroków ze strony tamtejszych służb.

Narty Szwajcaria 2022– jak przygotować się do wyjazdu?

W Twoim planerze widnieje już zapis „narty Szwajcaria”? Jeśli chcesz, by ten urlop był na pewno udany, musisz się do niego właściwie przygotować. Zadbaj nie tylko o sprzęt i akcesoria sportowe. Jeśli znalazłeś już zakwaterowanie oraz kupiłeś niezbędne bilety, poświęć chwilę na wybór ubezpieczenia na narty. W razie kłopotów EKUZ na pewno nie wystarczy – ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia najrozsądniej jest wykupić dodatkową polisę.

Nie ma jednak sensu bezmyślnie wpisywać w wyszukiwarkę „Szwajcaria narty ubezpieczenie”. Takie świadczenie trzeba wybrać znacznie uważniej. Powinno pokrywać nie tylko koszty leczenia, ale też akcji ratunkowych, hospitalizacji w związku z chorobą przewlekłą oraz transportu medycznego. Przyda się również ochrona bagażu oraz sprzętu sportowego. Dzięki naszej porównywarce ubezpieczeń turystycznych znacznie łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję. Skorzystaj z formularza na naszej stronie, by wygodnie porównać dostępne oferty od znanych ubezpieczycieli!

Narty w Szwajcarii w 2021 mogą być całkiem udane. Planując taki wyjazd trzeba jednak bezwzględnie zadbać o bezpieczeństwo. Na bieżąco sprawdzaj obostrzenia oraz wykup dobrą polisę turystyczną!

Narty w Szwajcarii – ceny

Pytanie o to, gdzie na narty w Szwajcarii wyjechać, często wiąże się z pytaniem, jakie tam panują ceny i w którym regionie będzie najtaniej. Sezon w tej części Europy jest bardzo długi, a biorąc pod uwagę, że lokalnie uprawia się nie tylko sporty zimowe, ale też letnie, właściwie trwa on przez cały rok. Mając to na uwadze, trzeba pamiętać, że trudno znaleźć termin, w którym byłoby radykalnie taniej. Mimo wszystko narty w kwietniu to świetny pomysł, gdyż nie ma wtedy tak dużego obłożenia.

Wyjazdy na narty do Szwajcarii to konieczność wynajęcia hotelu. Powszechnie są one postrzegane, jako stosunkowo drogie, jednak przyglądając się temu, jak rzeczywiście kształtują się ceny, wcale nie wychodzi to tak bardzo drogo, jak mogłoby się wydawać. Ceny za dobę pobytu w hotelu są nieco droższe, niż w Polsce, jednak różnica wcale nie jest tak ogromna, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak ogromna jest różnica w dostępie do stoków i reszty infrastruktury. To samo dotyczy lokali gastronomicznych oraz innych cen związanych z pobytem. Tym, o co powinien martwić się turysta, jest opieka medyczna – jest ona tam bardzo droga, więc warto się ubezpieczyć już w Polsce. Jeśli ewentualnie dojdzie do jakiegoś wypadku, odpowiedź na pytanie ile kosztuje wyjazd na narty do Szwajcarii, z pewnością urośnie do wręcz bajońskich sum.

Koszty leczenie w Szwajcarii związane są między innymi z faktem, że są tu radykalnie wyższe koszty pracy. Ponadto lokalne placówki medyczne obecne w kurortach turystycznych z pewnością nie są skore do obniżania cen swoich usług. Nawet prosty zabieg chirurgiczny lub zwykła konsultacja może okazać się kosztem na poziomie kilkuset lub kilku tysięcy przeliczając na Euro. W przypadku większych problemów zdrowotnych kwota ta rośnie wielokrotnie. Biorąc pod uwagę, że ubezpieczenia turystyczne i sportowe są łatwo dostępne, a suma ich ubezpieczenia może wynieść nawet do kilkudziesięciu milionów złotych – opłaca się ubezpieczyć. Jest to opłacalne, szczególnie gdy organizuje się wyjazdy na narty dla studentów, a nieprzewidziane koszty w tej wysokości mogą okazać się brzemienne w skutki i zrujnować budżet.

Na Kioskpolis.pl można znaleźć ubezpieczenie w góry w różnych wariantach. Są tu dostępne porównania wielu polis z kilku towarzystw ubezpieczeniowych, przez co każdy z turystów znajdzie odpowiednie ubezpieczenie dla siebie. Wybierając najlepsze, trzeba zawsze wziąć pod uwagę to, czego się właściwie oczekuje od ubezpieczenia. Podstawowe polisy obejmują wizytę w normalnych przychodniach, które można wykorzystać na przykład podczas przechodzenia przeciętnej choroby lub zauważenia u siebie objawów COVID. Niestety ten ostatni jest przechodzony stosunkowo ciężko przez znaczną część społeczeństwa, więc często potrzebna jest nawet hospitalizacja. W Szwajcarii jest ona bardzo droga, a polisy ubezpieczeniowe mogą obejmować tego rodzaju leczenie.

Szukając odpowiedniej polisy dla siebie, zawsze trzeba dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, w których znajduje się najwięcej informacji na ten temat. Każda z polis jest przygotowana pod kątem innego klienta, więc znacząco się od siebie różnią – Kioskpolis.pl pozwala jednak błyskawicznie dopasować te odpowiednie, a eksperci zawsze służą pomocą, jeśli jest ona potrzebna. 

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Narty Austria – sprawdź, jak zorganizować taki wyjazd!

Narty Austria – sprawdź, jak zorganizować taki wyjazd!

Zimą łatwiej dopada nas marazm i rozleniwienie. Nie warto ulegać takim nastrojom – narty w Austrii poprawią humor oraz dodadzą energii. Podpowiadamy, jak zorganizować alpejski urlop dla pięciu osób, tak by każdy był zadowolony z wyjazdu! Jeśli chciałbyś […]

więcej
Jak przygotować się na narty w Austrii

Jak przygotować się na narty w Austrii

Wybierasz się na narty do Austrii? Alpy z pewnością przywitają Cię ośnieżonymi stokami i malowniczymi krajobrazami – nie będziesz zawiedziony! Przed wyjazdem zadbaj jednak o swoje bezpieczeństwo i wykup polisę narciarską. Zobacz, jaka będzie odpowiednia w przypadku zimowego […]

więcej
Ubezpieczenie narciarskie na urlop last minute – jakie wybrać?

Ubezpieczenie narciarskie na urlop last minute – jakie wybrać?

Znalazłeś świetną promocję na wycieczkę w góry? Nawet jeśli do wyjazdu pozostało już niewiele czasu, musisz się odpowiednio do niego przygotować. Zadbaj nie tylko o bagaż czy atrakcje, ale przede wszystkim swoje bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie narciarskie na […]

więcej
Ubezpieczenie na narty i snowboard dla całej rodziny

Ubezpieczenie na narty i snowboard dla całej rodziny

Planujesz rodzinny wyjazd na stok za granicę? Sprawdź, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na narty. Przekonaj się, jakie są jego warianty, co obejmuje oraz na co warto zwracać uwagę. Poznaj szczegóły ubezpieczenia narciarskiego OC, NNW i ochrony w przypadku […]

więcej