Co wpływa na wysokość odszkodowania z OC sprawcy? Wyjaśniamy!

Co wpływa na wysokość odszkodowania z OC sprawcy? Wyjaśniamy!

5/5 - (2 votes)
Kup OC
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe według polskiego prawa. Nie każdy wie jednak, co robić w przypadku, gdy faktycznie okaże się ono potrzebne. Warto mieć świadomość tego, jak uzyskać pieniądze po wypadku. Wyjaśniamy więc, co ma wpływ na wysokość odszkodowania z OC sprawcy!

Według danych statystycznych policji, w 2018 roku w Polsce zgłoszono aż 31 674 wypadków oraz 436 414 kolizji drogowych. Samochody są wygodnym środkiem lokomocji, ale wypadki z ich udziałem bywają niebezpieczne. Z tego względu warto wiedzieć, jak postępować w trudnych sytuacjach. Zapoznaj się z naszym artykułem, by dowiedzieć się, jak uzyskać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy, jeśli kiedyś to Ty będziesz poszkodowany!

Kiedy uzyskuje się odszkodowanie z OC sprawcy?

Samochodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody powstałe w wyniku zdarzeń drogowych. Zalicza się do nich następstwa: śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, utraty bądź zniszczenia czy uszkodzenia mienia. Oprócz zdarzeń, do których doszło podczas poruszania się samochodem, ubezpieczenie obejmuje także sytuacje, które nastąpiły przy: wysiadaniu lub wsiadaniu, załadowywaniu lub rozładowywaniu, zatrzymaniu lub postoju pojazdu.

Odszkodowanie z OC sprawcy obejmuje nie tylko bezpośrednie skutki wydarzenia, takie jak np. zniszczenie pojazdu, urazy kierowcy i pasażera, ale także daleko idące konsekwencje, np. pogorszenie sytuacji życiowej, powstanie urazów uniemożliwiających powrót do pracy itp.

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy?

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy?

Duży wpływ na wysokość odszkodowania z OC sprawcy ma kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim, należy działać szybko. Im sprawniej zgłosi się wydarzenie i wskaże winnego, tym ma się większą szansę na uzyskanie wyższej kwoty. Najpierw należy ustalić numer polisy OC sprawcy wypadku oraz nazwę jego zakładu ubezpieczeń. Następnie trzeba sporządzić oświadczenie powypadkowe. Jeśli jednak sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia, musisz spisać numery rejestracyjne jego pojazdu. Czasami niestety nie da się w ogóle ustalić współuczestnika kolizji – wtedy wypłatą odszkodowania zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. By mieć dowody, zrób zdjęcia i spisz przebieg całego zdarzenia. Wszystkie zebrane informacje mogą być przydatne do udowodnienia winy.

Następnie trzeba zgłosić szkodę do odpowiedniego zakładu ubezpieczeń. Ma on 30 dni na wypłatę odszkodowania. W razie niesatysfakcjonującej decyzji zakładu, poszkodowany ma prawo do odwołania lub wystąpienia do sądu o wypłatę wyższego odszkodowania z OC sprawcy.

Zabezpiecz się na wypadek odwrotnej sytuacji – jak znaleźć najtańsze OC?

Zabezpiecz się na wypadek odwrotnej sytuacji – jak znaleźć najtańsze OC?

Niestety, równie dobrze może się zdarzyć, że dojdzie do sytuacji, w której będzie się sprawcą wypadku. By uniknąć poważnych konsekwencji i kłopotów, najrozsądniej jest znaleźć najlepszą polisę. Pomocna w tym jest nasza porównywarka ubezpieczeń. Kalkulator OC od razu oblicza ceny, po czym prezentuje zestawienie najlepszych opcji. Wystarczy wypełnić krótki formularz online, by w kilka minut znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu!

Największy wpływ na wysokość odszkodowania z OC sprawcy ma szybkość działania, zgromadzone dane i dowody, a także dobre nastawienie współuczestnika wypadku. Jeśli zadbasz o te wszystkie kwestie, masz szanse na uzyskanie wysokiej kwoty. W razie niepowodzenia pomogą Ci w złożeniu odwołania lub w sprawie sądowej. Niezależnie od tego, po czyjej stronie leży wina – pamiętaj o obowiązkowej polisie OC!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Mariusz
  - -

  Witam,
  jako kierowca wysiadając ze swojego auta na parkingu przy drodze miejskiej chciałem tą czynność wykonać sprawnie gdyż obawiałem się jadących ulicą samochodów. Jednak zawadziłem prawą nogą o próg samochodu i upadając zwichnąłem prawą nogę. Lekarz podejrzewał złamanie i założył gips. Na zwolnieniu przebywałem 2 miesiące jednak przy zakończeniu leczenia stwierdzono, że noga była zwichnięta a nie złamana. Dodam, że auto miało ubezpieczenie OC i NNW. Czy w tym przypadku mogę ubiegać się o odszkodowanie z OC lub NNW mojego auta?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji będzie konieczność kontaktu bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w którym posiada Pan ubezpieczenie OC/NNW. Sprawa będzie indywidualnie rozpatrzona przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, natomiast jak najbardziej powinien Pan opisane zdarzenie zgłosić do swojego Ubezpieczyciela, ponieważ w zakresie NNW również przewidziane są szkody związane z wysiadaniem z pojazdu.

Więcej artykułów i porad

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

4.5/5 – (21 votes) Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, z którym zetknie się prędzej czy później prawie każdy, jest to, które dotyczy posiadaczy samochodów. Co to jest OC? To rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ochroni niejako Twoją własność, […]

więcej
Zwrot ubezpieczenia OC – kiedy przysługuje?

Zwrot ubezpieczenia OC – kiedy przysługuje?

5/5 – (1 vote) Zastanawiasz się, kiedy można zwrócić ubezpieczenie OC? Otóż zasady zawierania umowy z ubezpieczycielem oraz jej rozwiązania reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (Ustawa OC). Dostępny jest w niej katalog sytuacji, w których będziemy mogli wypowiedzieć […]

więcej
Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

5/5 – (1 vote) Polscy kierowcy będący właścicielami pojazdów są prawnie zobowiązani do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Świadczenie to nie ma uśrednionej ceny, dlatego bywa dość kosztowne. Istnieją jednak sposoby na to, by mniej za nie płacić. Przedstawiamy […]

więcej
OC droższe od samochodu? To się zdarza!

OC droższe od samochodu? To się zdarza!

5/5 – (1 vote) Z roku na rok można zauważyć podwyżki składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy kierowcy muszą też płacić znacznie więcej za takie usługi od innych. Co sprawia, że koszty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania? Wyjaśniamy, kiedy […]

więcej