Co wpływa na wysokość odszkodowania z OC sprawcy? Wyjaśniamy!

Co wpływa na wysokość odszkodowania z OC sprawcy? Wyjaśniamy!

5/5 - (Ocen: 2)

Kup OC
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe według polskiego prawa. Nie każdy wie jednak, co robić w przypadku, gdy faktycznie okaże się ono potrzebne. Warto mieć świadomość tego, jak uzyskać pieniądze po wypadku. Wyjaśniamy więc, co ma wpływ na wysokość odszkodowania z OC sprawcy!

Według danych statystycznych policji, w 2018 roku w Polsce zgłoszono aż 31 674 wypadków oraz 436 414 kolizji drogowych. Samochody są wygodnym środkiem lokomocji, ale wypadki z ich udziałem bywają niebezpieczne. Z tego względu warto wiedzieć, jak postępować w trudnych sytuacjach. Zapoznaj się z naszym artykułem, by dowiedzieć się, jak uzyskać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy, jeśli kiedyś to Ty będziesz poszkodowany!

Kiedy uzyskuje się odszkodowanie z OC sprawcy?

Samochodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody powstałe w wyniku zdarzeń drogowych. Zalicza się do nich następstwa: śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, utraty bądź zniszczenia czy uszkodzenia mienia. Oprócz zdarzeń, do których doszło podczas poruszania się samochodem, ubezpieczenie obejmuje także sytuacje, które nastąpiły przy: wysiadaniu lub wsiadaniu, załadowywaniu lub rozładowywaniu, zatrzymaniu lub postoju pojazdu.

Odszkodowanie z OC sprawcy obejmuje nie tylko bezpośrednie skutki wydarzenia, takie jak np. zniszczenie pojazdu, urazy kierowcy i pasażera, ale także daleko idące konsekwencje, np. pogorszenie sytuacji życiowej, powstanie urazów uniemożliwiających powrót do pracy itp.

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy?

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy?

Duży wpływ na wysokość odszkodowania z OC sprawcy ma kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim, należy działać szybko. Im sprawniej zgłosi się wydarzenie i wskaże winnego, tym ma się większą szansę na uzyskanie wyższej kwoty. Najpierw należy ustalić numer polisy OC sprawcy wypadku oraz nazwę jego zakładu ubezpieczeń. Następnie trzeba sporządzić oświadczenie powypadkowe. Jeśli jednak sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia, musisz spisać numery rejestracyjne jego pojazdu. Czasami niestety nie da się w ogóle ustalić współuczestnika kolizji – wtedy wypłatą odszkodowania zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. By mieć dowody, zrób zdjęcia i spisz przebieg całego zdarzenia. Wszystkie zebrane informacje mogą być przydatne do udowodnienia winy.

Następnie trzeba zgłosić szkodę do odpowiedniego zakładu ubezpieczeń. Ma on 30 dni na wypłatę odszkodowania. W razie niesatysfakcjonującej decyzji zakładu, poszkodowany ma prawo do odwołania lub wystąpienia do sądu o wypłatę wyższego odszkodowania z OC sprawcy.

Zabezpiecz się na wypadek odwrotnej sytuacji – jak znaleźć najtańsze OC?

Zabezpiecz się na wypadek odwrotnej sytuacji – jak znaleźć najtańsze OC?

Niestety, równie dobrze może się zdarzyć, że dojdzie do sytuacji, w której będzie się sprawcą wypadku. By uniknąć poważnych konsekwencji i kłopotów, najrozsądniej jest znaleźć najlepszą polisę. Pomocna w tym jest nasza porównywarka ubezpieczeń. Kalkulator OC od razu oblicza ceny, po czym prezentuje zestawienie najlepszych opcji. Wystarczy wypełnić krótki formularz online, by w kilka minut znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu!

Największy wpływ na wysokość odszkodowania z OC sprawcy ma szybkość działania, zgromadzone dane i dowody, a także dobre nastawienie współuczestnika wypadku. Jeśli zadbasz o te wszystkie kwestie, masz szanse na uzyskanie wysokiej kwoty. W razie niepowodzenia pomogą Ci w złożeniu odwołania lub w sprawie sądowej. Niezależnie od tego, po czyjej stronie leży wina – pamiętaj o obowiązkowej polisie OC!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Mariusz
  - -

  Witam,
  jako kierowca wysiadając ze swojego auta na parkingu przy drodze miejskiej chciałem tą czynność wykonać sprawnie gdyż obawiałem się jadących ulicą samochodów. Jednak zawadziłem prawą nogą o próg samochodu i upadając zwichnąłem prawą nogę. Lekarz podejrzewał złamanie i założył gips. Na zwolnieniu przebywałem 2 miesiące jednak przy zakończeniu leczenia stwierdzono, że noga była zwichnięta a nie złamana. Dodam, że auto miało ubezpieczenie OC i NNW. Czy w tym przypadku mogę ubiegać się o odszkodowanie z OC lub NNW mojego auta?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji będzie konieczność kontaktu bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w którym posiada Pan ubezpieczenie OC/NNW. Sprawa będzie indywidualnie rozpatrzona przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, natomiast jak najbardziej powinien Pan opisane zdarzenie zgłosić do swojego Ubezpieczyciela, ponieważ w zakresie NNW również przewidziane są szkody związane z wysiadaniem z pojazdu.

Więcej artykułów i porad
Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Co zrobić z OC samochodu po zakupie? Czy warto je zachować? A może jednak zrezygnować i wykupić w innym towarzystwie? Dowiedz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. Sprawdź, jaki jest termin […]

więcej
Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Stan licznika jest jedną z informacji, jakie trzeba podać podczas obliczania wysokości składek polis komunikacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy kwestia ta ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Wartość ta sporo mówi o pojeździe, a także o kierowcy. Czy […]

więcej
Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

W związku z nowymi dyrektywami unijnymi oraz rosnącymi kosztami likwidacji szkód powypadkowych, już od końca ubiegłego roku prognozuje się podwyżki OC. Czy rzeczywiście nam to grozi? Dowiedz się, jak mimo wszystko znaleźć najlepszą ofertę!

więcej
Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Polscy kierowcy będący właścicielami pojazdów są prawnie zobowiązani do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Świadczenie to nie ma uśrednionej ceny, dlatego bywa dość kosztowne. Istnieją jednak sposoby na to, by mniej za nie płacić. Przedstawiamy 3 skuteczne porady, jak […]

więcej