Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

5/5 - (Ocen: 2)

Chcesz otrzymać zwrot ubezpieczenia samochodu? Sprawdź, w jakich sytuacjach Ci przysługuje. Co musisz zrobić, by otrzymać zwrot ubezpieczenia przy sprzedaży samochodu i jakie kroki podjąć, gdy pojazd zostanie Ci skradziony lub ulegnie zniszczeniu w wypadku. Zobacz nasze porady i odzyskaj pieniądze za niewykorzystany czas ochrony OC.

Sprzedaż samochodu a OC – zwrot za ubezpieczenie

Jedną z sytuacji, w której może przysługiwać Ci zwrot z ubezpieczenia samochodu, jest jego sprzedaż. Polisę OC wykupuje się dla pojazdu mechanicznego, nie zaś dla osoby, toteż sprzedając samochód, nie możesz jej zatrzymać i przenieść na inny pojazd. Przypadki, w których przysługuje zwrot OC to m.in.:

zwrot z ubezpieczenia samochodu

To, czy otrzymasz pieniądze, zależy wyłącznie od dobrej woli kupującego. Zwrot ubezpieczenia po sprzedaży samochodu jest bowiem możliwy tylko w sytuacji, w której nabywca zrzeknie się polisy i wykupi nową. Możecie wspólnie ustalić tę kwestię przed dokonaniem transakcji lub po prostu doliczyć koszt niewykorzystanego ubezpieczenia do ceny samochodu.

TO WAŻNE!

Wysokość zwrotu ubezpieczenia przy sprzedaży samochodu zostanie obliczona od dnia zrzeknięcia się polisy przez nabywcę do dnia zakończenia okresu ochronnego. Jeśli kupujący będzie miał w tym czasie stłuczkę, to Ty poniesiesz stratę finansową.

Zwrot składki OC po wyrejestrowaniu

Zwrot ubezpieczenia OC jest możliwy także w przypadku wyrejestrowania samochodu. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy ktoś ukradnie Twój pojazd lub stracisz go w inny sposób. A także w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku drogowego i pojazd będzie się nadawał wyłącznie do kasacji albo na złom przeznaczysz stare, nieużywane auto.

Sprawdź ceny OC i AC

Aby otrzymać zwrot OC, musisz udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego z dowodem wyrejestrowania samochodu. Odpowiednie zaświadczenie otrzymasz w Wydziale Komunikacji. Kwota zwrotu będzie wyliczona z okresu od dnia wyrejestrowania do dnia zakończenia ochrony.

WARTO WIEDZIEĆ

Nawet jeśli jesteś posiadaczem bardzo starego i zniszczonego samochodu, którym już od dawna nie jeździsz, w świetle prawa jesteś zobowiązany do regularnego opłacania składek OC. W takiej sytuacji najrozsądniejszym i najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest przeznaczenie pojazdu na złom, wyrejestrowanie i odzyskanie pieniędzy z OC.

Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC – inne sytuacje

Co w sytuacji, gdy zapomnisz rozwiązać umowę w dotychczasowym towarzystwie, wykupisz OC w nowym, a stare automatycznie się odnowi? Możliwa jest wtedy rezygnacja z ubezpieczenia i zwrot składki. Skorzystaj z przygotowanego przez nas wzoru i odzyskaj pieniądze wyliczone od czasu złożenia podania do zakończenia okresu ochronnego. Pamiętaj jednak, że w sytuacji podwójnego ubezpieczenia możesz zrezygnować jedynie ze starego – nigdy z nowego. Przeczytaj, kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC, by odzyskać pieniądze.

zwrot z polisy oc

A może dałeś się wmanewrować w zakup ubezpieczenia OC przez internet lub telefon? Dzięki Ustawie z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2) masz prawo odstąpić od takiej umowy w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny. Uwaga: jeśli jednak części formalności dokonałeś na żywo, np. w oddziale, ten przywilej Cię nie obowiązuje.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Zanim zakupisz polisę, dobrze to przemyśl. Nie decyduj się na pierwszą lepszą ofertę. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń OC i ich propozycji, by znaleźć najlepszą dla Ciebie.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Agnieszka
    - -

    Witam ja złożyłam takie oświadczenie kupującego o zrzeczeniu sie polisy miesiąc temu i zero informacji.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe rozpatruje sprawy w innym okresie czasu. Standardowo powinno to trwać do 30 dni. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z Ubezpieczycielem w celu weryfikacji na jakim etapie jest proces.

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje OC dla seniora?

Ile kosztuje OC dla seniora?

Z pewnością wiesz, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie dowierzają pewnym grupom kierowców. Tak jest chociażby z osobami młodymi czy sportowcami, którzy kojarzeni są z brawurową, a przez to ryzykowną jazdą. Jak wygląda jednak sytuacja w przypadku seniorów? Zobacz, ile […]

więcej
Zrzeczenie się ubezpieczenia – na czym polega?

Zrzeczenie się ubezpieczenia – na czym polega?

Jeśli zainteresowała Cię kwestia zrzeczenia ubezpieczenia OC, oznacza to, że albo masz w planach zakup, albo sprzedaż pojazdu mechanicznego. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad przydatnych w obu wymienionych przypadkach. Sprawdź, jak wygląda zrzeczenie się ubezpieczenia OC samochodu, który […]

więcej
Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

Młodzi, niedoświadczeni kierowcy miewają kłopoty podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie wiedzą, ile powinno kosztować i od czego zależy jego cena, a często nawet nie znają jego zakresu. Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC, jeśli masz […]

więcej
Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Składki polis komunikacyjnych bywają bardzo wysokie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują jednak wybranym kierowcom korzystne upusty. Jakie trzeba spełnić warunki, by mniej płacić za ubezpieczenie samochodu? Wyjaśniamy czym są zniżki OC, a także jak i kiedy można je zdobyć! Dowiedz […]

więcej