„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Kilka dni temu kupiłeś polisę ubezpieczeniową i zorientowałeś się, że mogłeś wybrać bardziej przystępną ofertę? A może okazało się, że jednak nie będzie Ci potrzebna? Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji można w jakiś sposób odstąpić od umowy. Wyjaśniamy, czy zwrot ubezpieczenia kupionego online jest możliwy!

Po zakupie produktu zazwyczaj można go oddać na określonych warunkach. Podpisane umowy da się rozwiązać, ale nie jest to jednoznaczne z rezygnacją z nich. Zgodnie z prawem, klientom kupującym polisy przysługuje prawo do odstąpienia od umowy. Dowiedz się, kiedy możliwy jest zwrot ubezpieczenia kupionego online!

Zwrot ubezpieczenia kupionego online – kiedy da się odstąpić od umowy?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą komunikacyjną, dlatego jej brak wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Nawet kilkudniowa zwłoka może być kosztowna, więc kierowcy zwykle starają się jak najszybciej znaleźć odpowiednią ofertę. W pośpiechu można niestety wybrać opcję, która wcale nie będzie najbardziej korzystna. Wiele towarzystw zachęca promocyjnymi pakietami, zawierającymi dodatkowo ubezpieczenie AC, ale w porównaniu z konkurencją mogą być droższe nawet o kilkaset złotych! W takiej sytuacji można jednak (w określonych okolicznościach) uzyskać zwrot polisy.

Zwrot ubezpieczenia kupionego online – kiedy da się odstąpić od umowy?

Odstąpienie od umowy jest możliwe, jeśli została zawarta na odległość, czyli przez Internet albo telefon. Osoba musi być jednak osobą fizyczną – firmy nie mogą w ten sposób anulować zobowiązania. Na złożenie specjalnego wniosku w tej sprawie klient ma aż 30 dni od momentu zawarcia umowy. Przy tej okazji nie musi uiszczać żadnej opłaty, a także nie ma obowiązku, by podawać powód swojego działania.

Warto też mieć świadomość tego, że odstąpienie od umowy to nie to samo co jej zerwanie/wypowiedzenie. W tym przypadku nie przerywa się jej okresu trwania, ale sprawia się, że przestaje istnieć – tak, jakby nigdy nie była zawarta.

Formalności podczas zwrotu ubezpieczenia online

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia następuje w chwili złożenia specjalnego dokumentu. Nie jest on jednak wcale skomplikowany – w Internecie można znaleźć wiele gotowych wzorów. Najważniejsze jest, by zawierał podstawowe, wymagane informacje, czyli:

  • dane osobowe właściciela polisy,
  • dane pojazdu (obowiązkowo: marka, model, numer rejestracyjny),
  • numer polisy ubezpieczeniowej,
  • podstawę prawną (art. 40 ust. 2 Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta; Dz. U. 2014 poz. 827),
  • datę i czytelny podpis.

Odstąpienie od umowy można przekazać na kilka sposobów, które zwykle określa sama ubezpieczalnia. Zazwyczaj jest to możliwe: drogą pocztową, za pośrednictwem agenta, podczas wizyty w oddziale lub w wiadomości e-mail. Większość towarzystw udostępnia także specjalne formularze on-line. Proces wygląda identycznie nie tylko w przypadku OC i AC, ale też ubezpieczenia Assistance oraz ubezpieczenia NNW.

Wysyłając oświadczenie pocztą musisz jednak pamiętać, by nadać je listem poleconym. Za moment złożenia dokumentu uznaje się datę stempla pocztowego. Rozsądnie jest też zachować potwierdzenie nadania.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

W chwili, gdy odstąpisz od umowy ubezpieczenia, powinieneś najpóźniej tego samego dnia wykupić nową polisę – zwłoka do trzech dni może kosztować Cię nawet 1040 zł! Z tego względu najrozsądniej jest szybko rozejrzeć się za lepszą opcją. Jak jednak w tak krótkim czasie znaleźć najtańsze OC? Z naszą pomocą możesz nawet w kilkanaście minut porównać propozycje od najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych! Wystarczy wypełnić krótki formularz on-line, by uzyskać gotowe zestawienie najbardziej opłacalnych wariantów. W ten sposób można zdecydowanie najszybciej, a zarazem najrozsądniej wybrać korzystną ofertę. Nasz kalkulator OC na podstawie wpisanych danych od razu oblicza ceny składek, dlatego masz pewność, że tym razem nie przepłacisz!

Zwrot ubezpieczenia online jest możliwy, dlatego jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej oferty, w ciągu miesiąca możesz odstąpić od umowy. Pamiętaj jednak o tym, by szybko znaleźć nową polisę. Postaraj się, by tym razem na pewno spełniała wszystkie Twoje oczekiwania!

 

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
AC tylko od kradzieży – czy to możliwe?

AC tylko od kradzieży – czy to możliwe?

Gdy tradycyjne zabezpieczenia przeciwkradzieżowe zawiodą, warto mieć w zanadrzu AC od kradzieży, które zapewni Ci wypłatę stosownego odszkodowania. Czy można jednak wybrać ochronę tylko na wypadek kradzieży, bez pozostałych opcji dostępnych w pakiecie assistance? Oczywiście – podpowiadamy jak […]

więcej
Co wpływa na wysokość odszkodowania z OC sprawcy? Wyjaśniamy!

Co wpływa na wysokość odszkodowania z OC sprawcy? Wyjaśniamy!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe według polskiego prawa. Nie każdy wie jednak, co robić w przypadku, gdy faktycznie okaże się ono potrzebne. Warto mieć świadomość tego, jak uzyskać pieniądze po wypadku. Wyjaśniamy więc, co ma wpływ na wysokość odszkodowania […]

więcej
Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Rynek produktów ubezpieczeniowych w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięty. Z perspektywy konsumentów jest on bardzo atrakcyjny, gdyż w dużej mierze jest regulowany przepisami prawa, których muszą przestrzegać towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy i inne formy ubezpieczeń. Nie ma możliwości, […]

więcej
OC droższe od samochodu? To się zdarza!

OC droższe od samochodu? To się zdarza!

Z roku na rok można zauważyć podwyżki składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy kierowcy muszą też płacić znacznie więcej za takie usługi od innych. Co sprawia, że koszty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania? Wyjaśniamy, kiedy możliwe jest OC droższe […]

więcej