„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Kilka dni temu kupiłeś polisę ubezpieczeniową i zorientowałeś się, że mogłeś wybrać bardziej przystępną ofertę? A może okazało się, że jednak nie będzie Ci potrzebna? Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji można w jakiś sposób odstąpić od umowy. Wyjaśniamy, czy zwrot ubezpieczenia kupionego online jest możliwy!

Po zakupie produktu zazwyczaj można go oddać na określonych warunkach. Podpisane umowy da się rozwiązać, ale nie jest to jednoznaczne z rezygnacją z nich. Zgodnie z prawem, klientom kupującym polisy przysługuje prawo do odstąpienia od umowy. Dowiedz się, kiedy możliwy jest zwrot ubezpieczenia kupionego online!

Zwrot ubezpieczenia kupionego online – kiedy da się odstąpić od umowy?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą komunikacyjną, dlatego jej brak wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Nawet kilkudniowa zwłoka może być kosztowna, więc kierowcy zwykle starają się jak najszybciej znaleźć odpowiednią ofertę. W pośpiechu można niestety wybrać opcję, która wcale nie będzie najbardziej korzystna. Wiele towarzystw zachęca promocyjnymi pakietami, zawierającymi dodatkowo ubezpieczenie AC, ale w porównaniu z konkurencją mogą być droższe nawet o kilkaset złotych! W takiej sytuacji można jednak (w określonych okolicznościach) uzyskać zwrot polisy.

Zwrot ubezpieczenia kupionego online – kiedy da się odstąpić od umowy?

Odstąpienie od umowy jest możliwe, jeśli została zawarta na odległość, czyli przez Internet albo telefon. Osoba musi być jednak osobą fizyczną – firmy nie mogą w ten sposób anulować zobowiązania. Na złożenie specjalnego wniosku w tej sprawie klient ma aż 30 dni od momentu zawarcia umowy. Przy tej okazji nie musi uiszczać żadnej opłaty, a także nie ma obowiązku, by podawać powód swojego działania.

Warto też mieć świadomość tego, że odstąpienie od umowy to nie to samo co jej zerwanie/wypowiedzenie. W tym przypadku nie przerywa się jej okresu trwania, ale sprawia się, że przestaje istnieć – tak, jakby nigdy nie była zawarta.

Formalności podczas zwrotu ubezpieczenia online

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia następuje w chwili złożenia specjalnego dokumentu. Nie jest on jednak wcale skomplikowany – w Internecie można znaleźć wiele gotowych wzorów. Najważniejsze jest, by zawierał podstawowe, wymagane informacje, czyli:

  • dane osobowe właściciela polisy,
  • dane pojazdu (obowiązkowo: marka, model, numer rejestracyjny),
  • numer polisy ubezpieczeniowej,
  • podstawę prawną (art. 40 ust. 2 Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta; Dz. U. 2014 poz. 827),
  • datę i czytelny podpis.

Odstąpienie od umowy można przekazać na kilka sposobów, które zwykle określa sama ubezpieczalnia. Zazwyczaj jest to możliwe: drogą pocztową, za pośrednictwem agenta, podczas wizyty w oddziale lub w wiadomości e-mail. Większość towarzystw udostępnia także specjalne formularze on-line. Proces wygląda identycznie nie tylko w przypadku OC i AC, ale też ubezpieczenia Assistance oraz ubezpieczenia NNW.

Wysyłając oświadczenie pocztą musisz jednak pamiętać, by nadać je listem poleconym. Za moment złożenia dokumentu uznaje się datę stempla pocztowego. Rozsądnie jest też zachować potwierdzenie nadania.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

W chwili, gdy odstąpisz od umowy ubezpieczenia, powinieneś najpóźniej tego samego dnia wykupić nową polisę – zwłoka do trzech dni może kosztować Cię nawet 1040 zł! Z tego względu najrozsądniej jest szybko rozejrzeć się za lepszą opcją. Jak jednak w tak krótkim czasie znaleźć najtańsze OC? Z naszą pomocą możesz nawet w kilkanaście minut porównać propozycje od najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych! Wystarczy wypełnić krótki formularz on-line, by uzyskać gotowe zestawienie najbardziej opłacalnych wariantów. W ten sposób można zdecydowanie najszybciej, a zarazem najrozsądniej wybrać korzystną ofertę. Nasz kalkulator OC na podstawie wpisanych danych od razu oblicza ceny składek, dlatego masz pewność, że tym razem nie przepłacisz!

Zwrot ubezpieczenia online jest możliwy, dlatego jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej oferty, w ciągu miesiąca możesz odstąpić od umowy. Pamiętaj jednak o tym, by szybko znaleźć nową polisę. Postaraj się, by tym razem na pewno spełniała wszystkie Twoje oczekiwania!

 

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by […]

więcej
Parkowanie pojazdu a cena OC

Parkowanie pojazdu a cena OC

Zaskoczyła Cię wysoka cena OC/AC proponowanego przez ubezpieczyciela po przeprowadzce w inne miejsce? Może to być związane z tym, że zamieniłeś garaż na parkowanie na ulicy. Sprawdź, w jaki sposób miejsce przechowywania samochodu w nocy wpływa na wysokość […]

więcej
Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

W związku z nowymi dyrektywami unijnymi oraz rosnącymi kosztami likwidacji szkód powypadkowych, już od końca ubiegłego roku prognozuje się podwyżki OC. Czy rzeczywiście nam to grozi? Dowiedz się, jak mimo wszystko znaleźć najlepszą ofertę!

więcej
Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Modyfikacje pojazdów kojarzą się przede wszystkim ze sportowym tuningiem, ale wcale nie muszą być z tym związane. Zamontowanie instalacji gazowej czy zmiana liczby siedzeń również są istotnymi ingerencjami. Działania tego typu mają wpływ na ogólny stan auta i […]

więcej