Czym jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu i kiedy warto z niego skorzystać?

Czym jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu i kiedy warto z niego skorzystać?

Kup OC

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Przepis ten dotyczy nawet samochodów nieużywanych. Sposobem na uniknięcie niepotrzebnych opłat jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Wyjaśniamy, na czym to polega i kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania!

Ubezpieczenie samochodu jest niezwykle ważną polisą. Płacenie rocznej składki za auto, którego się nie używa, jest jednak stratą pieniędzy. Każdy pojazd musi być zarejestrowany, więc jego dane oraz właściciela są znane odpowiednim instytucjom. Jeśli nie wykupi się OC, w razie kontroli UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) otrzymuje się wysoką karę – nawet do 7500 zł! By uniknąć kosztów można jednak złożyć wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Objaśniamy, jak wygląda taki proces!

Co daje czasowe wycofanie pojazdu z ruchu?

czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Nie każdy samochód jest używany na co dzień. Niezależnie od tego, jak często jeździ po drogach, zgodnie z polskim prawem musi być ubezpieczony. Wtedy od obowiązkowego OC bardziej przydatne byłoby nawet ubezpieczenie AC, ale to właśnie polisa odpowiedzialności cywilnej jest wymagana w Polsce. Roczna składka może wynosić ok. kilkaset złotych, ale istnieje sposób na uniknięcie takich opłat.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu polega na jego chwilowym wyrejestrowaniu. Właściciel zobowiązuje się do tego, że nie będzie korzystał z auta. Ma też wtedy obowiązek zabezpieczyć pojazd w taki sposób, by osoby postronne nie mogły uruchomić silnika, a także musi umieścić go w bezpiecznym miejscu, poza strefą ruchu. Oprócz aut na określony czas wyrejestrowane mogą zostać: samochody ciężarowe i przyczepy do 3,5 t, autobusy, ciągniki samochodowe oraz pojazdy specjalne. Wyłączenie z ruchu może trwać od 2 do 24 miesięcy (a w wyjątkowych przypadkach do 48). Nie ma sensu nawet najtańsze OC, gdy można po prostu nie płacić w ogóle!

Kiedy warto skorzystać z czasowego wycofania pojazdu z ruchu?

czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu jest przeznaczone głównie dla kierowców, których samochody przez długi czas podlegają naprawie. Przywilej ten można jednak wykorzystać także w innych przypadkach. Na okresowe wyrejestrowanie auta często decydują się osoby posiadające np. motocykle czy kabriolety – w sezonie jesienno-zimowym raczej się z nich nie korzysta. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób czasowo niezdolnych do prowadzenia auta, np. ze względu na chorobę przewlekłą, uraz kończyny itp.

Jak uzyskać czasowe wycofanie pojazdu z ruchu?

By uzyskać pozwolenie na czasowe wycofanie pojazdu z ruchu należy najpierw pobrać, wydrukować i wypełnić odpowiedni wniosek (znajduje się m.in. na stronie Biuletynu Informacji Publicznej). Następnie należy udać się z nim do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu miasta lub dzielnicy oraz uiścić stosowną opłatę. Wówczas trzeba przedstawić dokument tożsamości oraz dowód rejestracyjny. Tablice wraz z dowodem na czas wycofania zostaną w depozycie Urzędu.

Jeśli z jakichś względów otrzyma się decyzję odmowną lub w momencie zakończenia okresu wyrejestrowania, najlepszym rozwiązaniem są ubezpieczenia online. W kilka chwil nasz kalkulator OC znajdzie najlepsze, najtańsze opcje. W ten sposób zapłaci się najmniejszą składkę i zaoszczędzi najwięcej pieniędzy.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu pozwala uniknąć niepotrzebnych opłat za samochód. Nie ma sensu płacić za pojazd, który stoi w garażu! Udaj się do wydziału komunikacji swojego Urzędu Miasta, by okresowo wyrejestrować auto.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Sprzedajesz auto, dla którego kilka tygodni lub miesięcy temu wykupiłeś OC? W takiej sytuacji prawdopodobnie chciałbyś odzyskać pieniądze. Czy masz prawo zrzec się OC samochodu, który sprzedajesz? A może istnieją inne sposoby, dzięki którym nie będziesz stratny na […]

więcej
Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej
Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Złapałeś gumę w trasie? Ktoś przebił Ci koła na parkingu i czeka Cię wymiana opon? A może w zderzeniu z innym pojazdem ucierpiało ogumienie Twojego auta? Sprawdzamy, kiedy i dlaczego warto dokupić dodatkowe assistance, ile to kosztuje i […]

więcej