Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Kup OC

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Przepis ten dotyczy nawet samochodów nieużywanych. Sposobem na uniknięcie niepotrzebnych opłat jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Wyjaśniamy, na czym to polega i kto może skorzystać z takiego rozwiązania!

Ubezpieczenie samochodu jest niezwykle ważną polisą. Płacenie rocznej składki za auto, którego się nie używa, jest jednak stratą pieniędzy. Każdy pojazd musi być zarejestrowany, więc jego dane oraz właściciela są znane odpowiednim instytucjom. Jeśli nie wykupi się OC, w razie kontroli UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) otrzymuje się wysoką karę – nawet do 7500 zł! By uniknąć kosztów, w przypadku pojazdów innych niż osobowe, można złożyć wniosek o czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu. Objaśniamy, jak wygląda taki proces!

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu – co daje?

czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Nie każdy samochód jest używany na co dzień, jednak zazwyczaj nie jest to podstawą do wyrejestrowywania pojazdu. Niezależnie od tego, jak często jeździ po drogach, zgodnie z polskim prawem musi być ubezpieczony. Wtedy od obowiązkowego OC bardziej przydatne byłoby nawet ubezpieczenie AC, ale to właśnie polisa odpowiedzialności cywilnej jest wymagana w Polsce. Roczna składka może wynosić ok. kilkaset złotych, ale istnieje sposób na uniknięcie takich opłat. Właścicielom samochodów, których naprawa po wypadku będzie długotrwała sugeruje się jednak wyrejestrowanie pojazdu i wycofanie go z ruchu drogowego.

W teorii, czasowe wycofanie pojazdu z ruchu polega na jego chwilowym wyrejestrowaniu – oznacza to, że właściciel pojazdu nie będzie poruszał się po drodze wycofanym z ruchu autem. Ponadto, auto pozbawione blach od razu przykułoby uwagę policji. Ma też wtedy obowiązek zabezpieczyć pojazd w taki sposób, by osoby postronne nie mogły uruchomić silnika, a także musi umieścić go w bezpiecznym miejscu, poza strefą ruchu (żeby zminimalizować ryzyko kolizji z jego udziałem). Na określony czas wyrejestrowane mogą zostać: samochody ciężarowe i przyczepy do 3,5 t, autobusy, ciągniki samochodowe oraz pojazdy specjalne. Jakie pojazdy mogą zostać czasowo wyrejestrowane?

Według ustawy Prawo o ruchu drogowym tylko niektóre typy pojazdów mogą zostać wyrejestrowane na pewien czas. Art. 78a, ust. 2. mówią, że mogą to być:

 • samochody ciężarowe i przyczepy o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) przekraczającej 3,5 t.,
 • autobusy,
 • ciągniki samochodowe,
 • pojazdy specjalne,
 • samochody osobowe (w określonych przypadkach).

Wyłączenie z ruchu może trwać od 2 do 24 miesięcy (a w wyjątkowych przypadkach do 48).

Jak uzyskać czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu?

czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

By uzyskać pozwolenie na czasowe wycofanie pojazdu z ruchu należy najpierw pobrać, wydrukować i wypełnić odpowiedni wniosek (znajduje się m.in. na stronie Biuletynu Informacji Publicznej). Następnie należy udać się z nim do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu miasta lub dzielnicy oraz uiścić stosowną opłatę. Wówczas trzeba przedstawić dokument tożsamości oraz dowód rejestracyjny. Tablice wraz z dowodem na czas wycofania zostaną w depozycie Urzędu.

Co dokładnie będzie Ci potrzebne do czasowego wyrejestrowania pojazdu?

 • wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
 • potwierdzenie wniesienia opłaty za złożenie wniosku,
 • dowód osobisty,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • tablice rejestracyjne pojazdu,
 • opcjonalnie: karta pojazdu (jeśli takowa została wydana)
 • opcjonalnie: pełnomocnictwo (jeśli właściciel nie może osobiście pojawić się w urzędzie).

Ile kosztuje czasowe wyrejestrowanie samochodu?

Wysokość opłaty związanej z wycofaniem pojazdu z ruchu zależy od okresu, na jaki auto jest wyrejestrowywane. Zgodnie z informacją podaną na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Poznania, za wyrejestrowanie auta na minimalny okres 2 miesięcy płaci się 80 zł. Za każdy dodatkowy miesiąc zapłacimy:

Okres wyrejestrowaniaMiesięczna opłata
od 3 do 12 miesięcy miesiąc,4 PLN / miesiąc
od 13 do 24 miesięcy miesiąc,2 PLN / miesiąc
od 25 do 48 miesięcy0,25 PLN / miesiąc

Czasowe wycofanie pojazdu ciężarowego czy pojazdu specjalnego z ruchu pozwala uniknąć niepotrzebnych opłat. Składka OC za okres wyrejestrowania powinna zostać zmniejszona przez TU o przynajmniej 95%.  Nie ma sensu płacić za pojazd, który stoi w garażu! Udaj się do wydziału komunikacji swojego Urzędu Miasta, by okresowo wyrejestrować pojazd.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (10)

 • Adam Kapela
  - -

  Proszę wyraźnie napisać czy samochód osobowy można czasowo wycofać z ruchu.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze takiej możliwości.

 • W.Fijałkowski
  - -

  Czy mogę wycofać z ruchu pojazd z istniejącym OC? i czy składka mi się zmiejszy?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Na dzień dzisiejszy ustawa nie umożliwia wycofania z ruchu samochodów osobowych. Można czasowe wycofać wyłącznie samochody ciężarowe, przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne i autobusy.

 • Jacek
  - -

  Witam,
  Chce kupić samochód ciezarowy wycofany z ruchu, czy po zakupie będę zobligowany do wykupu OC? Właściciel twierdzi, że mimo wycofania płaci jakieś „grosze”, czy te „grosze” automatycznie przejdą na mnie? Dodam, że pojazd jest do remontu i w przyszłości chciałbym go odrestaurować i zarejestrować na żółte tablice.
  Pozdrawiam

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanej przez Pana sytuacji, będzie konieczność wykupienia nowego ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele obniżają składkę o minimum 95% za ochronę w okresie wyrejestrowania czasowego pojazdu.

 • Anna Nowak
  - -

  czy mając autobus w leasingu mogę czasowo wyrejestrować pojazd?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Tak, czasowo można wycofać również autobusu. Pojazd można wyrejestrować czasowo na okres od 2 do 24 miesięcy.

 • Marcin
  - -

  Czy autobus, który dostał pozwolenie na czasowe wyrejestrowanie musi być w tym okresie ubezpieczony w zakresie OC?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Pojazd można wyrejestrować czasowo na okres od 2 do 24 miesięcy, a samochód osobowy – od 3 do 12 miesięcy. … Urzędnik zatrzyma tablice i dowód rejestracyjny na czas wycofania pojazdu z ruchu. Mimo, że pojazd nie będzie używany, musi mieć ubezpieczenie OC.

Więcej artykułów i porad

Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

Numer VIN auta często porównywany jest z numerem PESEL, który posiada każdy z nas. Czy wiesz dlaczego? Sprawdź, czym jest ten ciąg znaków, do czego służy oraz kiedy opłaca się go dokładnie sprawdzić!

więcej
Jazda bez ważnego przeglądu samochodu. Sprawdź, jakie grożą ci konsekwencje

Jazda bez ważnego przeglądu samochodu. Sprawdź, jakie grożą ci konsekwencje

Jazda bez ważnego przeglądu technicznego wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli policjant oceni stan pojazdu jako zły, nie tylko zapłacisz mandat za brak przeglądu, ale także za odprowadzenie auta na lawecie czy parking strzeżony. Sprawdź, czym jeszcze […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Pojazdy wykorzystywane w celach zarobkowych są o wiele bardziej eksploatowane i częściej narażone na różne niebezpieczeństwa. Szczególnie kłopotliwe są auta przeznaczone do przewozu ludzi. Czy właściciele takich samochodów muszą płacić więcej niż przeciętni kierowcy? Wyjaśniamy, ile kosztuje ubezpieczenie […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, z którym zetknie się prędzej czy później prawie każdy, jest to, które dotyczy posiadaczy samochodów. Co to jest OC? To rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ochroni niejako Twoją własność, gdy jesteś zobowiązany do […]

więcej