Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

2.3/5 - (Ocen: 3)

Kup OC

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Przepis ten dotyczy nawet samochodów nieużywanych. Sposobem na uniknięcie niepotrzebnych opłat jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Wyjaśniamy, na czym to polega i kto może skorzystać z takiego rozwiązania!

Ubezpieczenie samochodu jest niezwykle ważną polisą. Płacenie rocznej składki za auto, którego się nie używa, jest jednak stratą pieniędzy. Każdy pojazd musi być zarejestrowany, więc jego dane oraz właściciela są znane odpowiednim instytucjom. Jeśli nie wykupi się OC, w razie kontroli UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) otrzymuje się wysoką karę – nawet do 7500 zł! By uniknąć kosztów, w przypadku pojazdów innych niż osobowe, można złożyć wniosek o czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu. Objaśniamy, jak wygląda taki proces!

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu – co daje?

czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Nie każdy samochód jest używany na co dzień, jednak zazwyczaj nie jest to podstawą do wyrejestrowywania pojazdu. Niezależnie od tego, jak często jeździ po drogach, zgodnie z polskim prawem musi być ubezpieczony. Wtedy od obowiązkowego OC bardziej przydatne byłoby nawet ubezpieczenie AC, ale to właśnie polisa odpowiedzialności cywilnej jest wymagana w Polsce. Roczna składka może wynosić ok. kilkaset złotych, ale istnieje sposób na uniknięcie takich opłat. Właścicielom samochodów, których naprawa po wypadku będzie długotrwała sugeruje się jednak wyrejestrowanie pojazdu i wycofanie go z ruchu drogowego.

W teorii, czasowe wycofanie pojazdu z ruchu polega na jego chwilowym wyrejestrowaniu – oznacza to, że właściciel pojazdu nie będzie poruszał się po drodze wycofanym z ruchu autem. Ponadto, auto pozbawione blach od razu przykułoby uwagę policji. Ma też wtedy obowiązek zabezpieczyć pojazd w taki sposób, by osoby postronne nie mogły uruchomić silnika, a także musi umieścić go w bezpiecznym miejscu, poza strefą ruchu (żeby zminimalizować ryzyko kolizji z jego udziałem). Na określony czas wyrejestrowane mogą zostać: samochody ciężarowe i przyczepy do 3,5 t, autobusy, ciągniki samochodowe oraz pojazdy specjalne. Jakie pojazdy mogą zostać czasowo wyrejestrowane?

Według ustawy Prawo o ruchu drogowym tylko niektóre typy pojazdów mogą zostać wyrejestrowane na pewien czas. Art. 78a, ust. 2. mówią, że mogą to być:

  • samochody ciężarowe i przyczepy o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) przekraczającej 3,5 t.,
  • autobusy,
  • ciągniki samochodowe,
  • pojazdy specjalne,
  • samochody osobowe (w określonych przypadkach).

Wyłączenie z ruchu może trwać od 2 do 24 miesięcy (a w wyjątkowych przypadkach do 48).

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – jak wyrejestrować samochód?

czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

By uzyskać pozwolenie na czasowe wycofanie pojazdu z ruchu należy najpierw pobrać, wydrukować i wypełnić odpowiedni wniosek (znajduje się m.in. na stronie Biuletynu Informacji Publicznej). Następnie należy udać się z nim do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu miasta lub dzielnicy oraz uiścić stosowną opłatę. Wówczas trzeba przedstawić dokument tożsamości oraz dowód rejestracyjny. Tablice wraz z dowodem na czas wycofania zostaną w depozycie Urzędu.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – jakich dokumentów potrzebujesz?

Pojazd może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 2 do 24 miesięcy. Okres ten może być przedłużony, jednak łączny okres wycofania pojazdu z ruchu nie może przekraczać 48 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu. Właściciel jest również zobowiązany zapewnić wycofanemu z ruchu pojazdowi postój poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu. Co potrzebujesz, żeby złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu?

  • wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za złożenie wniosku,
  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • tablice rejestracyjne pojazdu,
  • opcjonalnie: karta pojazdu (jeśli takowa została wydana)
  • opcjonalnie: pełnomocnictwo (jeśli właściciel nie może osobiście pojawić się w urzędzie).

Czasowe wyrejestrowanie samochodu – ile kosztuje?

Wysokość opłaty związanej z wycofaniem pojazdu z ruchu zależy od okresu, na jaki auto jest wyrejestrowywane. Zgodnie z informacją podaną na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Poznania, za wyrejestrowanie auta na minimalny okres 2 miesięcy płaci się 80 zł. Za każdy dodatkowy miesiąc zapłacimy:

Okres wyrejestrowania Miesięczna opłata
od 3 do 12 miesięcy miesiąc, 4 PLN / miesiąc
od 13 do 24 miesięcy miesiąc, 2 PLN / miesiąc
od 25 do 48 miesięcy 0,25 PLN / miesiąc

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu pozwala uniknąć niepotrzebnych opłat. Składka OC za okres wyrejestrowania powinna zostać zmniejszona przez TU o przynajmniej 95%.  Nie ma sensu płacić za pojazd, który stoi w garażu! Udaj się do wydziału komunikacji swojego Urzędu Miasta, by okresowo wyrejestrować pojazd.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (16)

    Adam Kapela
    - -

    Proszę wyraźnie napisać czy samochód osobowy można czasowo wycofać z ruchu.

      Iwona Sowuska
      - -

      Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze takiej możliwości.

    W.Fijałkowski
    - -

    Czy mogę wycofać z ruchu pojazd z istniejącym OC? i czy składka mi się zmiejszy?

      Iwona Sowuska
      - -

      Na dzień dzisiejszy ustawa nie umożliwia wycofania z ruchu samochodów osobowych. Można czasowe wycofać wyłącznie samochody ciężarowe, przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne i autobusy.

    Jacek
    - -

    Witam,
    Chce kupić samochód ciezarowy wycofany z ruchu, czy po zakupie będę zobligowany do wykupu OC? Właściciel twierdzi, że mimo wycofania płaci jakieś “grosze”, czy te “grosze” automatycznie przejdą na mnie? Dodam, że pojazd jest do remontu i w przyszłości chciałbym go odrestaurować i zarejestrować na żółte tablice.
    Pozdrawiam

      Iwona Sowuska
      - -

      W opisanej przez Pana sytuacji, będzie konieczność wykupienia nowego ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele obniżają składkę o minimum 95% za ochronę w okresie wyrejestrowania czasowego pojazdu.

    Anna Nowak
    - -

    czy mając autobus w leasingu mogę czasowo wyrejestrować pojazd?

      Iwona Sowuska
      - -

      Tak, czasowo można wycofać również autobusu. Pojazd można wyrejestrować czasowo na okres od 2 do 24 miesięcy.

    Marcin
    - -

    Czy autobus, który dostał pozwolenie na czasowe wyrejestrowanie musi być w tym okresie ubezpieczony w zakresie OC?

      Iwona Sowuska
      - -

      Pojazd można wyrejestrować czasowo na okres od 2 do 24 miesięcy, a samochód osobowy – od 3 do 12 miesięcy. … Urzędnik zatrzyma tablice i dowód rejestracyjny na czas wycofania pojazdu z ruchu. Mimo, że pojazd nie będzie używany, musi mieć ubezpieczenie OC.

    Kuliński
    - -

    Próbowałem zawiesic rejestrację mojego 24 letniego opla w którym wymieniam silnik. Straciłem w urzedzie 2 godziny i okazało się, że zawieszenie rejestracji jest droższe od tego, gdybym płacił OC. To jakiś paradoks i nieżyczliwe podejście do ludzi. Czy wszytkich traktuje się jako potencjalnych oszustów?

      Przemysław Tryfon
      - -

      Koszt czasowego wyrejestrowania pojazdu jest zależny od okresu wyrejestrowania w związku z czym przed podjęciem decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu zachęcam do wcześniejszego skontaktowania się z Wydziałem Komunikacji.

    Pawel6
    - -

    Porownująć czasowe wycofanie pojazdu osobowego w Polsce i uk nieodparcie nasuwa się wniosek że w tym chorym kraju przepisy stają okoniem do zwykłego obywatela.Chciwosc ubezpieczyciela i tępota polskich przepisów sięga niebios.
    Wystarczyłoby poczytać jak prosto i logicznie to rozwiązano w UK i tylko powielić.
    Wszystko ponadto odbywa się online u Anglików ,natomiast w domu wszystkich wariatów sporo rzeczy stoi na głowie

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      Nie wszystko jest idealne, w tym przypadku jest to kwestia polskiego prawa. Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie mają na to wpływu.

    Agnieszka
    - -

    Dzień dobry. Wyrejestrowałam tymczasowo samochód ciężarowy powyżej 3.5 T z ruchu, gdy chciałam go przywrócić do ruchu po okresie około roku ,otrzymałam dowód rejestracyjny tymczasowy, i zaczęłam płacić składkę OC, Fundusz Gwarancyjny dopatrzył się u mnie uchybienia, że nie opłacałam składek za ten samochód, gdy był wyrejestrowany. Moje uchybienie polegało na tym, że nie wykupiłam ubezpieczenia pomniejszonego ,Ukarał mnie kwotą ponad 10 000 PLN. Czy kara jaką mi wymierzył jest współmierna do mojego uchybienia skoro samochód był wyrejestrowany i czy można coś z tym zrobić, aby zmniejszyć karę, lub ją całkowicie umorzyć?
    Z poważaniem Agnieszka.

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry, Istnieje możliwość złożenia wniosku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego odwołując się od decyzji. Może Pani ubiegać się o zmiejszenie wysokości nałożonej kary lub jej zniesienie. Wzór takiego dokumentu można znaleźć bezpośrednio na stronie UFG.

Więcej artykułów i porad
Smart Casco – trzy rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć!

Smart Casco – trzy rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć!

AC nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem, dlatego wiele ubezpieczalni próbuje zachęcić swoich klientów do wykupienia takiej polisy w tańszej, okrojonej wersji. W wielu przypadkach faktycznie okazuje się, że jest to bardzo korzystne wyjście. Co w takim razie gwarantuje taka […]

więcej
Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

W sytuacji wypadku drogowego, kierowca biorący w nim udział jest zobowiązany do pomocy osobom poszkodowanym. W chwili, gdy doszło do kolizji i jej uczestnicy są ranni, należy niezwłocznie przystąpić do działania. Co trzeba wtedy zrobić? Wyjaśniamy, jak udzielić […]

więcej
Współwłaściciel a kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Współwłaściciel a kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Planujesz zakup samochodu? Umowa kupna samochodu ze współwłaścicielem to dobry pomysł na obniżenie ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale jednocześnie duża odpowiedzialność za sposób jazdy drugiego współwłaściciela. Kupiłeś samochód wraz z drugą osobą, ale przez ostatnie lata nieco się […]

więcej
Wyjaśniamy, jak wygląda zgłaszanie szkody w Link4. Kontakt z ubezpieczycielem – krok po kroku

Wyjaśniamy, jak wygląda zgłaszanie szkody w Link4. Kontakt z ubezpieczycielem – krok po kroku

Jesteś ubezpieczony w Link4 i właśnie doznałeś szkody? A może po prostu chcesz dowiedzieć się, jak wygląda proces zgłaszania wypadków oraz innych nieprzyjemnych sytuacji? Wyjaśniamy, krok po kroku, jak wygląda zgłaszanie szkody w Link4! Jeśli chcesz sprawnie otrzymać […]

więcej