AC – ubezpieczenie chroni Twoje auto m.in. w przypadku zalania. Sprawdź, jaki jest najczęstszy zakres takiej polisy. Dowiedz się też, co zrobić, w przypadku zniszczenia auta przez wodę. Przeczytaj dlaczego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem szkody AC i jak uchronić się przed zaniżeniem odszkodowania AC!
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:
AC – ubezpieczenie a zalane auto
Dobrowolny pakiet AC to polisa, która chroni w wypadku kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia samochodu oraz jego wyposażenia. Jest przydatna w wypadku zderzenia z innym autem, człowiekiem, zwierzęciem lub przedmiotem – niezależnie od tego, kto był sprawcą kolizji czy wypadku. Przykładowe niespodziewane sytuacje, które obejmuje AC – ubezpieczenie to:
- skradzione auto – jeśli Twój pojazd (bądź jakaś jego część) zostały skradzione, możesz liczyć na odszkodowanie w ramach AC – ubezpieczenie,
- kolizja ze zwierzęciem – AC – ubezpieczenie chroni Cię po zderzeniu z przebiegającą sarną czy dzikiem,
- uszkodzenie pojazdu przez warunki pogodowe – grad, burza, silny wiatr lub powódź uszkodziły Twoje auto? Pamiętaj, że AC – ubezpieczenie pokryje szkodę.
Chciałbyś poszerzyć swój pakiet OC o dodatkowe AC, NNW lub Assistance? Oblicz ubezpieczenie samochodu używając kalkulatora na naszej stronie.
AC – ubezpieczenie a zalane auto. Co robić?
Powódź, niespodziewana ulewa lub burza zalały Ci auto? Zamókł silnik lub woda dostała się do układu zapłonowego? Nie zwlekaj i natychmiast skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Pamiętaj, że w większości polis AC (ubezpieczenie) wymagane jest niezwłoczne zgłoszenie szkody! Jak to interpretować? Zazwyczaj to maksymalnie 24 godziny od zdarzenia. Przekroczenie terminu może skutkować naliczeniem mniejszego odszkodowania lub nawet odmową jego wypłaty.
Zalanie a szkoda całkowita – AC
Wykupienie dodatkowego pakietu AC to przezorność, która z pewnością wyjdzie na dobre w wielu niespodziewanych sytuacjach, takich jak np. zalanie auta. Zazwyczaj w przypadku dostania się do pojazdu wody wystarczyłoby dokładne osuszenie, jednak w nowych autach – ze skomplikowanymi układami elektrycznymi – zalanie może oznaczać tylko jedno – szkodę całkowitą.
Co zrobić, jeśli rzeczoznawca oceni ubytek, który powstał w wyniku zatopienia lub długiego kontaktu pojazdu wodą, jako szkodę całkowitą? Po pierwsze najwięcej zależy od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia Twojej polisy. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych szkoda całkowita – AC – jest zarządzana w momencie, gdy koszty naprawy auta są równe lub przekraczają już ok. 70% wartości pojazdu. W przypadku obliczania szkody całkowitej z obowiązkowego OC – ubezpieczyciel do ustalenia szkody całkowitej bierze pod uwagę wartość wyższą – bliską 100% wartości auta przed szkodą.
Przy szkodzie całkowitej (AC) warto zwrócić też uwagę na to, czy ubezpieczyciel pomaga w usunięciu (zbyciu) wraku pojazdu oraz czy przy okazji rażąco nie zawyża wartości samego wraku.
Zaniżone odszkodowanie AC
Starając się o wypłatę świadczenia z tytułu zalania auta, pamiętaj, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą stosować dwa sposoby na zaniżenie odszkodowania AC. Pierwszy z nich to podawanie niższej wartości pojazdu. Czasem, przy zakupie polisy, może to, co prawda, pomóc zmniejszyć składkę AC – działa jednak na naszą niekorzyść, gdy coś się faktycznie stanie. Drugi sposób to zawyżanie wartości wraku – zasada jest tu jedna: im wyższa kwota wraku, tym mniejsze Twoje odszkodowanie AC. Dlaczego? Obliczając odszkodowanie AC pomniejsza się wartość pojazdu o to, co możesz otrzymać sprzedając wrak.
Twój pojazd po nagłym i niespodziewanym kontakcie z wodą (burza, powódź, zalanie) nie nadaje się już do naprawy? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł Szkoda całkowita a autocasco – wszystko, co powinieneś o wiedzieć.