Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco

Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco

AC – ubezpieczenie chroni Twoje auto m.in. w przypadku zalania. Sprawdź, jaki jest najczęstszy zakres takiej polisy. Dowiedz się też, co zrobić, w przypadku zniszczenia auta przez wodę. Przeczytaj dlaczego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem szkody AC i jak uchronić się przed zaniżeniem odszkodowania AC!

AC – ubezpieczenie a zalane auto

Dobrowolny pakiet AC to polisa, która chroni w wypadku kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia samochodu oraz jego wyposażenia. Jest przydatna w wypadku zderzenia z innym autem, człowiekiem, zwierzęciem lub przedmiotem – niezależnie od tego, kto był sprawcą kolizji czy wypadku. Przykładowe niespodziewane sytuacje, które obejmuje AC – ubezpieczenie to:

  • skradzione auto – jeśli Twój pojazd (bądź jakaś jego część) zostały skradzione, możesz liczyć na odszkodowanie w ramach AC – ubezpieczenie,
  • kolizja ze zwierzęciem – AC – ubezpieczenie chroni Cię po zderzeniu z przebiegającą sarną czy dzikiem,
  • uszkodzenie pojazdu przez warunki pogodowe – grad, burza, silny wiatr lub powódź uszkodziły Twoje auto? Pamiętaj, że AC – ubezpieczenie pokryje szkodę.

AC ubezpieczenie – zalanie auta

Chciałbyś poszerzyć swój pakiet OC o dodatkowe AC, NNW lub Assistance? Oblicz ubezpieczenie samochodu używając kalkulatora na naszej stronie.

AC – ubezpieczenie a zalane auto. Co robić?

Powódź, niespodziewana ulewa lub burza zalały Ci auto? Zamókł silnik lub woda dostała się do układu zapłonowego? Nie zwlekaj i natychmiast skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Pamiętaj, że w większości polis AC (ubezpieczenie) wymagane jest niezwłoczne zgłoszenie szkody! Jak to interpretować? Zazwyczaj to maksymalnie 24 godziny od zdarzenia. Przekroczenie terminu może skutkować naliczeniem mniejszego odszkodowania lub nawet odmową jego wypłaty.

Zalanie a szkoda całkowita – AC

Wykupienie dodatkowego pakietu AC to przezorność, która z pewnością wyjdzie na dobre w wielu niespodziewanych sytuacjach, takich jak np. zalanie auta. Zazwyczaj w przypadku dostania się do pojazdu wody wystarczyłoby dokładne osuszenie, jednak w nowych autach – ze skomplikowanymi układami elektrycznymi – zalanie może oznaczać tylko jedno – szkodę całkowitą.

Sprawdź ceny OC i AC

Co zrobić, jeśli rzeczoznawca oceni ubytek, który powstał w wyniku zatopienia lub długiego kontaktu pojazdu wodą, jako szkodę całkowitą? Po pierwsze najwięcej zależy od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia Twojej polisy. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych szkoda całkowita – AC – jest zarządzana w momencie, gdy koszty naprawy auta są równe lub przekraczają już ok. 70% wartości pojazdu. W przypadku obliczania szkody całkowitej z obowiązkowego OC – ubezpieczyciel do ustalenia szkody całkowitej bierze pod uwagę wartość wyższą – bliską 100% wartości auta przed szkodą.

Szkoda całkowita AC – zalany samochód

Przy szkodzie całkowitej (AC) warto zwrócić też uwagę na to, czy ubezpieczyciel pomaga w usunięciu (zbyciu) wraku pojazdu oraz czy przy okazji rażąco nie zawyża wartości samego wraku.

Zaniżone odszkodowanie AC

Starając się o wypłatę świadczenia z tytułu zalania auta, pamiętaj, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą stosować dwa sposoby na zaniżenie odszkodowania AC. Pierwszy z nich to podawanie niższej wartości pojazdu. Czasem, przy zakupie polisy, może to, co prawda, pomóc zmniejszyć składkę AC – działa jednak na naszą niekorzyść, gdy coś się faktycznie stanie. Drugi sposób to zawyżanie wartości wraku – zasada jest tu jedna: im wyższa kwota wraku, tym mniejsze Twoje odszkodowanie AC. Dlaczego? Obliczając odszkodowanie AC pomniejsza się wartość pojazdu o to, co możesz otrzymać sprzedając wrak.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Twój pojazd po nagłym i niespodziewanym kontakcie z wodą (burza, powódź, zalanie) nie nadaje się już do naprawy? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł Szkoda całkowita a autocasco – wszystko, co powinieneś o wiedzieć.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Wypowiedzenie umowy AC

Wypowiedzenie umowy AC

Wypowiedzenie umowy OC i AC przebiega na innych warunkach i należy przeprowadzić je osobno. W niniejszym artykule pochyliliśmy się wyłącznie nad kwestią wypowiedzenia umowy AC. Przekonaj się, kiedy możesz to zrobić i w jaki sposób. Zastanawiasz się, czy […]

więcej
Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

Ubezpieczenie aut firmowych – leasing a pakiet autocasco

Zastanawiasz się nad zakupem auta na firmę? Pamiętaj, że w leasingu wymagane jest nie tylko OC, ale najczęściej także dodatkowe ubezpieczenie AC. Wybór polisy samochodu możesz zostawić firmie leasingowej. Swoje ubezpieczenie możesz też znaleźć sam! Sprawdź, kiedy warto […]

więcej
AC tylko od kradzieży – czy to możliwe?

AC tylko od kradzieży – czy to możliwe?

Gdy tradycyjne zabezpieczenia przeciwkradzieżowe zawiodą, warto mieć w zanadrzu AC od kradzieży, które zapewni Ci wypłatę stosownego odszkodowania. Czy można jednak wybrać ochronę tylko na wypadek kradzieży, bez pozostałych opcji dostępnych w pakiecie assistance? Oczywiście – podpowiadamy jak […]

więcej
Brak odszkodowania z AC lub jego mała wartość: jakie są przyczyny?

Brak odszkodowania z AC lub jego mała wartość: jakie są przyczyny?

Systematycznie wzrasta liczba Polaków posiadających dobrowolne ubezpieczenie AC. Dane KNF – u wskazują, że krajowe zakłady ubezpieczeń w 2018 r. sprzedały niecałe siedem milionów takich polis. Wraz ze wzrostem popularności AC pojawia się więcej skarg kierowców, którzy narzekają […]

więcej