Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco

Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco

4.8/5 - (Ocen: 11)

AC – ubezpieczenie chroni Twoje auto m.in. w przypadku zalania. Sprawdź, jaki jest najczęstszy zakres takiej polisy. Dowiedz się też, co zrobić, w przypadku zniszczenia auta przez wodę. Odszkodowanie za zalanie auta może pokryć całość strat, jednak trzeba wywiązać się ze wszystkich obowiązków narzucanych przez ubezpieczyciela umową. Przeczytaj dlaczego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem szkody AC i jak uchronić się przed zaniżeniem odszkodowania AC!

AC – ubezpieczenie a zalane auto

Dobrowolny pakiet AC to polisa, która chroni w wypadku kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia samochodu oraz jego wyposażenia. Jest przydatna w wypadku zderzenia z innym autem, człowiekiem, zwierzęciem lub przedmiotem – niezależnie od tego, kto był sprawcą kolizji czy wypadku. Przykładowe niespodziewane sytuacje, które obejmuje AC – ubezpieczenie to:

  • skradzione auto – jeśli Twój pojazd (bądź jakaś jego część) zostały skradzione, możesz liczyć na odszkodowanie w ramach AC – ubezpieczenie,
  • kolizja ze zwierzęciem – AC – ubezpieczenie chroni Cię po zderzeniu z przebiegającą sarną czy dzikiem,
  • uszkodzenie pojazdu przez warunki pogodowe – grad, burza, silny wiatr lub powódź uszkodziły Twoje auto? Pamiętaj, że AC – ubezpieczenie pokryje szkodę.

AC ubezpieczenie – zalanie auta

Chciałbyś poszerzyć swój pakiet OC o dodatkowe AC, NNW lub Assistance? Oblicz ubezpieczenie samochodu używając kalkulatora na naszej stronie.

 

Czy auto casco chroni przed zalaniem?

AC, a zalanie samochodu to zagadnienie wymagające wspomnienia, że dobrowolne polisy AC i ich zakres nie są regulowane przez żadną ustawę. Ubezpieczyciel ma więc dużą dowolność w zawieraniu różnych zapisów. Wszystkie warunki ochrony są jednak zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia, a klienci mają do nich wgląd jeszcze przed podpisaniem umowy. Większość standardowym ubezpieczeń uwzględnia jednak zalanie, jednak właściciel pojazdu zobowiązany jest zapewnić autu odpowiedni poziom bezpieczeństwa i przeciwdziałać prewencyjnie okolicznościom, które mogłyby spowodować zalanie. W ten sposób możliwa jest nawet szkoda całkowita AC, o ile auto nie będzie się nadawało do naprawienia.

Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie wyselekcjonowanie najlepszych ofert ubezpieczeń, które umożliwiają uzyskanie odszkodowanie w razie zalania auta. Można tu znaleźć najlepsze oferty w zależności od tego, jaki posiada się model auta, oraz do jakiej grupy klientów się należy. Porównywarka bierze pod uwagę wszystkie parametry i pozwala na wybranie tylko tych ofert, które są godne uwagi w danej sytuacji. Można tu znaleźć także porównania innych ofert, a w tym ubezpieczeń Assistance, w razie gdyby zaszedł wypadek samochodowy z obcokrajowcem za granicą.

AC – ubezpieczenie a zalane auto. Co robić?

Powódź, niespodziewana ulewa lub burza zalały Ci auto? Zamókł silnik lub woda dostała się do układu zapłonowego? Nie zwlekaj i natychmiast skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Pamiętaj, że w większości polis AC (ubezpieczenie) wymagane jest niezwłoczne zgłoszenie szkody! Jak to interpretować? Zazwyczaj to maksymalnie 24 godziny od zdarzenia. Przekroczenie terminu może skutkować naliczeniem mniejszego odszkodowania lub nawet odmową jego wypłaty.

Zalanie a szkoda całkowita – AC

Wykupienie dodatkowego pakietu AC to przezorność, która z pewnością wyjdzie na dobre w wielu niespodziewanych sytuacjach, takich jak np. zalanie auta. Zazwyczaj w przypadku dostania się do pojazdu wody wystarczyłoby dokładne osuszenie, jednak w nowych autach – ze skomplikowanymi układami elektrycznymi – zalanie może oznaczać tylko jedno – szkodę całkowitą.

Sprawdź ceny OC i AC

Co zrobić, jeśli rzeczoznawca oceni ubytek, który powstał w wyniku zatopienia lub długiego kontaktu pojazdu wodą, jako szkodę całkowitą? Po pierwsze najwięcej zależy od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia Twojej polisy. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych szkoda całkowita z AC – jest zarządzana w momencie, gdy koszty naprawy auta są równe lub przekraczają już ok. 70% wartości pojazdu. W przypadku obliczania szkody całkowitej z obowiązkowego OC – ubezpieczyciel do ustalenia szkody całkowitej bierze pod uwagę wartość wyższą – bliską 100% wartości auta przed szkodą.

Szkoda całkowita AC – zalany samochód

Przy szkodzie całkowitej (AC) warto zwrócić też uwagę na to, czy ubezpieczyciel pomaga w usunięciu (zbyciu) wraku pojazdu oraz czy przy okazji rażąco nie zawyża wartości samego wraku. Wtedy odszkodowanie za zalanie samochodu okaże się o wiele mniejsze, niż mogłoby być. Na szczęście, jeśli dojdzie do takiej sytuacji, klient ma pełne prawo do złożenia reklamacji. W skrajnych sytuacjach, jeśli ubezpieczyciel odniesie się do niej negatywnie, można iść do sądu, jednak jest to ostateczność. Na Kioskpolis.pl można znaleźć tylko oferty towarzystw ubezpieczeniowych cieszących się dobrymi opiniami wśród klientów i będących rzetelnymi firmami działającymi na rynku od lat.

Zaniżone odszkodowanie AC

Starając się o wypłatę świadczenia z tytułu zalania auta, pamiętaj, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą stosować dwa sposoby na zaniżenie odszkodowania AC. Pierwszy z nich to podawanie niższej wartości pojazdu. Czasem, przy zakupie polisy, może to, co prawda, pomóc zmniejszyć składkę AC – działa jednak na naszą niekorzyść, gdy coś się faktycznie stanie. Drugi sposób to zawyżanie wartości wraku – zasada jest tu jedna: im wyższa kwota wraku, tym mniejsze Twoje odszkodowanie AC. Dlaczego? Obliczając odszkodowanie AC pomniejsza się wartość pojazdu o to, co możesz otrzymać sprzedając wrak.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Twój pojazd po nagłym i niespodziewanym kontakcie z wodą (burza, powódź, zalanie) nie nadaje się już do naprawy? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł Szkoda całkowita a autocasco – wszystko, co powinieneś o wiedzieć.

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Brak odszkodowania z AC lub jego mała wartość: jakie są przyczyny?

Brak odszkodowania z AC lub jego mała wartość: jakie są przyczyny?

Systematycznie wzrasta liczba Polaków posiadających dobrowolne ubezpieczenie AC. Dane KNF – u wskazują, że krajowe zakłady ubezpieczeń w 2018 r. sprzedały niecałe siedem milionów takich polis. Wraz ze wzrostem popularności AC pojawia się więcej skarg kierowców, którzy narzekają […]

więcej
Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić Ci odszkodowania? A może czujesz, że wypłacono Ci stanowczo za mało pieniędzy? Jeśli w jakikolwiek sposób zostały naruszone Twoje prawa, możesz zwrócić się po bezpłatną pomoc. Wyjaśniamy kim jest Rzecznik Ubezpieczonych oraz kiedy i […]

więcej
Terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC (autocasco)

Terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC (autocasco)

Czy wiesz, że przekraczając termin zgłoszenia szkody, możesz otrzymać niższe odszkodowanie po wypadku samochodowym z ubezpieczenia AC? Koniecznie sprawdź, ile dni masz na powiadomienie ubezpieczyciela o kolizji, wypadku lub kradzieży. Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na temat autocasco […]

więcej
AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AutoCasco jest jedną z najpopularniejszych dodatkowych polis komunikacyjnych. Wysokość jej składki bywa wysoka, zwłaszcza w przypadku pojazdów z rynku wtórnego, więc wielu kierowców zastanawia się, czy na pewno opłaca się ją kupować. Podpowiadamy, dlaczego mimo wszystko warto się […]

więcej