Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

5/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC

Niestety, działanie osób trzecich, zwierząt czy sił natury może doprowadzić do uszkodzenia posiadanego samochodu. Takie sytuacje są dość częste, dlatego wiele osób wykupuje pakiety zawierające obowiązkowe ubezpieczenie OC wraz z dodatkowym ubezpieczeniem AutoCasco. Polisa ta gwarantuje pomoc w razie kłopotów z autem. Takie polisy okazują się bardzo opłacalne, zwłaszcza przy stosunkowo nowych autach niezależnie od tego, czy jest to szkoda całkowita AC, czy tylko częściowa. Jak wygląda zgłaszanie szkody z AC? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem!

Pojazd jest narażony na rozmaite zagrożenia. Może zostać uszkodzony nie tylko w czasie jazdy. Często za zniszczenia odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne, na które zupełnie nie ma się wpływu. W takich sytuacjach niezwykle pomocne jest ubezpieczenie AutoCasco, obejmujące znacznie szerszy zakres niż ubezpieczenie OC. Przedstawiamy krótki poradnik, wyjaśniający jak wygląda zgłaszanie szkody z AC!

Zgłaszanie szkody z AC – jak się przygotować?

Zgłaszanie szkody z AC – jak się przygotować?

AutoCasco jest zdecydowanie najpopularniejszą dodatkową polisą komunikacyjną. Świadczenie to można dobrać nawet kupując najtańsze OC, ponieważ wiele firm ubezpieczeniowych oferuje korzystne promocje na takie pakiety. Jest ono niezwykle przydatne, gdyż gwarantuje wsparcie finansowe w razie kłopotów z pojazdem. Zakres usługi jest określany przez towarzystwo, ale zazwyczaj ubezpieczenie AC przydaje się w sytuacjach, w których auto zostało uszkodzone przez czynniki zewnętrzne. Są to takie zdarzenia jak np. zderzenie z dzikim zwierzęciem, zniszczenie wywołane przez działania osoby trzeciej lub sił przyrody, kolizja z przedmiotem / innym pojazdem poza drogą (np. na parkingu) czy kradzież samochodu.

Ile czasu na zgłoszenie szkody AC?

To, ile czasu na zgłoszenie szkody z AC ma kierowca, jest zależne od ubezpieczyciela. Zawsze jednak musi to być okres wyszczególniony w umowie. Warto więc się z tym zapoznać, by nie mieć później ewentualnych problemów ze zgłoszeniem szkody. Takie informacje powinny być zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia, a w razie wątpliwości nie należy się wahać i na przykład zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela lub zapytać droga mailową. Biuro obsługi klienta z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

Gdy dojdzie do sytuacji, którą obejmują warunki umowy, należy działać szybko. Niektóre towarzystwa dają bardzo krótki czas na zgłoszenie szkody z AC (od kilkunastu godzin do kilku dni), a nawet wymagają niezwłocznego powiadomienia. Zanim nawiąże się kontakt z ubezpieczycielem, warto przygotować jak najwięcej dowodów zajścia. Dobrze jest wykonać zdjęcia, zdobyć notkę policyjną, spisać zeznania świadków itp. Jest to szczególnie ważne w przypadku kradzieży – wtedy niezwłocznie trzeba powiadomić policję. Należy również przygotować numer polisy oraz dowód rejestracyjny.

Tym, o czym kierowcy muszą bezwzględnie pamiętać, jest to, że dodatkowe i nieobowiązkowe polisy komunikacyjne uwzględniające na przykład szkodę całkowitą AC, lub szkody częściowe, zawsze mają inne zakresy ochrony różniące się w zależności od towarzystwa. Wynika to z faktu, że Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych obejmuje jedynie obowiązki towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie polis OC. Wszystkie dodatkowe produkty, takie jak AC lub Assistance charakteryzują się umowami tworzonymi przez firmy mające w tym dużą dowolność. Kupując jednocześnie ubezpieczenia OC, można bardzo dużo zaoszczędzić. Są to kwoty nawet do kilkudziesięciu procent ceny polisy.

Metody zgłaszania szkody z AC

W większości ubezpieczalni szkodę z AC można zgłosić na co najmniej kilka sposobów. Zdecydowanie najrozsądniej jest zadzwonić na specjalną infolinię lub wypełnić formularz on-line. Szczególnie druga metoda cieszy się popularnością, ponieważ pozwala błyskawicznie dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty i dane. Dzięki temu wypada się wiarygodniej, a także ma się szanse na szybszą pomoc. Formularz krok po kroku przeprowadza kierowcę przez cały proces składania zgłoszenia, więc ma się pewność, że o niczym się nie zapomni.

Gdy jednak wypadek sprawił, że potrzebna jest natychmiastowa pomoc, kierowca powinien skorzystać z ubezpieczenia Assistance (jeśli je posiada). Wtedy może najpierw zadzwonić na infolinię, a czekając na wsparcie wypełnić formularz zgłoszeniowy dotyczący AC. Coraz więcej towarzystw posiada dedykowane aplikacje na smartfona, dlatego proces ten jest jeszcze szybszy i wygodniejszy.

Porównywarka OC AC Kiokspolis.pl pozwoli na znalezienie ciekawych pakietów ubezpieczeń nie tylko z zakresu OC i AC działających, nawet gdy zdarzy się kolizja z obcokrajowcem, ale także polis zawierających Assistance gwarantujących holowanie za granicą i w Polsce.

O czym musisz pamiętać podczas zgłaszania szkody z AC?

O czym musisz pamiętać podczas zgłaszania szkody z AC?

Podczas zgłaszania szkody z AC należy koniecznie pamiętać o tym, by jak najbardziej szczegółowo opisać całe zajście oraz przedstawić odpowiednie dowody. Niektórzy nieuczciwi kierowcy próbują wyłudzać odszkodowania celowo niszcząc pojazd. Zdarzają się nawet sytuacje, w których kradzież auta jest sfingowana! Z tego względu towarzystwo ubezpieczeniowe stara się wykluczyć taką ewentualność i musi mieć twarde dowody na to, że kierowca nie miał nic wspólnego z tym zdarzeniem.

Wiele zależy od indywidualnych warunków umowy, więc przed jej podpisaniem trzeba zawsze ją dokładnie przeczytać. Niektóre firmy wyłączają z zakresu sytuacje, w których można obciążyć winą za uszkodzenie auta nierozsądnego kierowcę. Gdy dla przykładu pozostawi on samochód pod drzewem w czasie burzy i na pojazd spadnie gałąź, może nie uzyskać odszkodowania!

Gwałtowne zdarzenia związane z czynnikami zewnętrznymi mogą nie tylko naruszyć samochód, ale też zagrozić zdrowiu i życiu kierowcy. Jeśli w wyniku danej sytuacji ucierpiało nie tylko auto, ale też jego właściciel, koniecznie trzeba o tym poinformować ubezpieczyciela. Osoby posiadające odpowiednią polisę uzyskają odszkodowanie z ubezpieczenia NNW.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie AutoCasco?

Zależy Ci na tym, by czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji? Każdy odpowiedzialny kierowca inwestuje w dodatkowe polisy komunikacyjne. Takie pakiety są oczywiście droższe, ale nie oznacza to, że nie można znaleźć korzystnej, opłacalnej oferty. Jak jednak odszukać najlepszą opcję wśród tak wielu możliwości? Z pomocą przychodzi nasza porównywarka! Wystarczy wypełnić prosty formularz on-line. Na podstawie wpisanych danych, nasz kalkulator OC AC oblicza ceny składek najlepszych ofert, po czym zestawia je w formie przejrzystej listy. W ten sposób można szybko i wygodnie znaleźć najkorzystniejszą polisę. Można w ten sposób znaleźć także ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę.

Czy warto zgłaszać szkodę z AC?

Często pojawia się pytanie, czy warto zgłaszać szkodę z AC. W praktyce okazuje się, że zazwyczaj odpowiedź jest twierdząca, ale nie zawsze. Wynika to z faktu, że można w ten sposób stracić zniżki na polisę w kwocie o wiele wyższej, niż ewentualne odszkodowanie. Szkody nie opłaca się zgłaszać tylko w przypadku bardzo niewielkich szkód.

Zgłaszanie szkody z AC nie jest skomplikowanym procesem, ale należy zadbać o to, by przedstawić jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia. Dzięki temu można zagwarantować sobie najszybszą odpowiedź oraz najlepszą reakcję ubezpieczyciela. Pamiętaj o tym, by sprawnie skontaktować się z towarzystwem i przygotować wszystkie załączniki oraz dokumenty!

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić Ci odszkodowania? A może czujesz, że wypłacono Ci stanowczo za mało pieniędzy? Jeśli w jakikolwiek sposób zostały naruszone Twoje prawa, możesz zwrócić się po bezpłatną pomoc. Wyjaśniamy kim jest Rzecznik Ubezpieczonych oraz kiedy i […]

więcej
Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

OC, AC, NNW, assistance – czy na pewno wiesz, co kryje się pod nazwami, które przedstawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, sprzedając Ci ubezpieczenie samochodu? Zobacz, co warto o nich wiedzieć i jak wybrać ich zakres, by jak najbardziej skorzystać w […]

więcej
OC droższe od samochodu? To się zdarza!

OC droższe od samochodu? To się zdarza!

Z roku na rok można zauważyć podwyżki składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy kierowcy muszą też płacić znacznie więcej za takie usługi od innych. Co sprawia, że koszty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania? Wyjaśniamy, kiedy możliwe jest OC droższe […]

więcej
Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Kolizja z obcokrajowcem nie oznacza jednak, że będzie się […]

więcej