Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

5/5 - (1 vote)
Kalkulator OC

Niestety, działanie osób trzecich, zwierząt czy sił natury może doprowadzić do uszkodzenia posiadanego samochodu. Takie sytuacje są dość częste, dlatego wiele osób wykupuje pakiety zawierające obowiązkowe ubezpieczenie OC wraz z dodatkowym ubezpieczeniem AutoCasco. Polisa ta gwarantuje pomoc w razie kłopotów z autem. Jak wygląda zgłaszanie szkody z AC? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem!

Pojazd jest narażony na rozmaite zagrożenia. Może zostać uszkodzony nie tylko w czasie jazdy. Często za zniszczenia odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne, na które zupełnie nie ma się wpływu. W takich sytuacjach niezwykle pomocne jest ubezpieczenie AutoCasco, obejmujące znacznie szerszy zakres niż ubezpieczenie OC. Przedstawiamy krótki poradnik, wyjaśniający jak wygląda zgłaszanie szkody z AC!

Zgłaszanie szkody z AC – jak się przygotować?

Zgłaszanie szkody z AC – jak się przygotować?

AutoCasco jest zdecydowanie najpopularniejszą dodatkową polisą komunikacyjną. Świadczenie to można dobrać nawet kupując najtańsze OC, ponieważ wiele firm ubezpieczeniowych oferuje korzystne promocje na takie pakiety. Jest ono niezwykle przydatne, gdyż gwarantuje wsparcie finansowe w razie kłopotów z pojazdem. Zakres usługi jest określany przez towarzystwo, ale zazwyczaj ubezpieczenie AC przydaje się w sytuacjach, w których auto zostało uszkodzone przez czynniki zewnętrzne. Są to takie zdarzenia jak np. zderzenie z dzikim zwierzęciem, zniszczenie wywołane przez działania osoby trzeciej lub sił przyrody, kolizja z przedmiotem / innym pojazdem poza drogą (np. na parkingu) czy kradzież samochodu.

Gdy dojdzie do sytuacji, którą obejmują warunki umowy, należy działać szybko. Niektóre towarzystwa dają bardzo krótki czas na zgłoszenie szkody z AC (od kilkunastu godzin do kilku dni), a nawet wymagają niezwłocznego powiadomienia. Zanim nawiąże się kontakt z ubezpieczycielem, warto przygotować jak najwięcej dowodów zajścia. Dobrze jest wykonać zdjęcia, zdobyć notkę policyjną, spisać zeznania świadków itp. Jest to szczególnie ważne w przypadku kradzieży – wtedy niezwłocznie trzeba powiadomić policję. Należy również przygotować numer polisy oraz dowód rejestracyjny.

Metody zgłaszania szkody z AC

W większości ubezpieczalni szkodę z AC można zgłosić na co najmniej kilka sposobów. Zdecydowanie najrozsądniej jest zadzwonić na specjalną infolinię lub wypełnić formularz on-line. Szczególnie druga metoda cieszy się popularnością, ponieważ pozwala błyskawicznie dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty i dane. Dzięki temu wypada się wiarygodniej, a także ma się szanse na szybszą pomoc. Formularz krok po kroku przeprowadza kierowcę przez cały proces składania zgłoszenia, więc ma się pewność, że o niczym się nie zapomni.

Gdy jednak wypadek sprawił, że potrzebna jest natychmiastowa pomoc, kierowca powinien skorzystać z ubezpieczenia Assistance (jeśli je posiada). Wtedy może najpierw zadzwonić na infolinię, a czekając na wsparcie wypełnić formularz zgłoszeniowy dotyczący AC. Coraz więcej towarzystw posiada dedykowane aplikacje na smartfona, dlatego proces ten jest jeszcze szybszy i wygodniejszy.

O czym musisz pamiętać podczas zgłaszania szkody z AC?

O czym musisz pamiętać podczas zgłaszania szkody z AC?

Podczas zgłaszania szkody z AC należy koniecznie pamiętać o tym, by jak najbardziej szczegółowo opisać całe zajście oraz przedstawić odpowiednie dowody. Niektórzy nieuczciwi kierowcy próbują wyłudzać odszkodowania celowo niszcząc pojazd. Zdarzają się nawet sytuacje, w których kradzież auta jest sfingowana! Z tego względu towarzystwo ubezpieczeniowe stara się wykluczyć taką ewentualność i musi mieć twarde dowody na to, że kierowca nie miał nic wspólnego z tym zdarzeniem.

Wiele zależy od indywidualnych warunków umowy, więc przed jej podpisaniem trzeba zawsze ją dokładnie przeczytać. Niektóre firmy wyłączają z zakresu sytuacje, w których można obciążyć winą za uszkodzenie auta nierozsądnego kierowcę. Gdy dla przykładu pozostawi on samochód pod drzewem w czasie burzy i na pojazd spadnie gałąź, może nie uzyskać odszkodowania!

Gwałtowne zdarzenia związane z czynnikami zewnętrznymi mogą nie tylko naruszyć samochód, ale też zagrozić zdrowiu i życiu kierowcy. Jeśli w wyniku danej sytuacji ucierpiało nie tylko auto, ale też jego właściciel, koniecznie trzeba o tym poinformować ubezpieczyciela. Osoby posiadające odpowiednią polisę uzyskają odszkodowanie z ubezpieczenia NNW.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie AutoCasco?

Zależy Ci na tym, by czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji? Każdy odpowiedzialny kierowca inwestuje w dodatkowe polisy komunikacyjne. Takie pakiety są oczywiście droższe, ale nie oznacza to, że nie można znaleźć korzystnej, opłacalnej oferty. Jak jednak odszukać najlepszą opcję wśród tak wielu możliwości? Z pomocą przychodzi nasza porównywarka! Wystarczy wypełnić prosty formularz on-line. Na podstawie wpisanych danych, nasz kalkulator OC AC oblicza ceny składek najlepszych ofert, po czym zestawia je w formie przejrzystej listy. W ten sposób można szybko i wygodnie znaleźć najkorzystniejszą polisę.

Zgłaszanie szkody z AC nie jest skomplikowanym procesem, ale należy zadbać o to, by przedstawić jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia. Dzięki temu można zagwarantować sobie najszybszą odpowiedź oraz najlepszą reakcję ubezpieczyciela. Pamiętaj o tym, by sprawnie skontaktować się z towarzystwem i przygotować wszystkie załączniki oraz dokumenty!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Wpływ współwłasności samochodu na zniżki ubezpieczenia OC

Wpływ współwłasności samochodu na zniżki ubezpieczenia OC

4.7/5 – (23 votes) Jeśli jesteś młodym kierowcą, z pewnością wiesz, że posiadając współwłaściciela samochodu, zapłacisz mniej za OC. Czy jesteś jednak świadomy wszystkich konsekwencji, jakie niesie za sobą taki proces? Zobacz, z czym się wiąże posiadanie współwłaściciela […]

więcej
AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

5/5 – (1 vote) Ogień jest nieprzewidywalnym żywiołem. W każdej chwili pojazd może z różnych przyczyn zostać przez niego uszkodzony lub wręcz doszczętnie zniszczony. Wtedy auto zwykle nadaje się jedynie do kasacji, a kierowca bezpowrotnie traci cenny środek […]

więcej
Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

5/5 – (1 vote) Zgodnie z polskim prawem, wszystkie pojazdy muszą być ubezpieczone. W chwili sprzedaży pojazdu innej osobie, obowiązująca polisa przechodzi na nowego właściciela. Czy w takiej sytuacji następuje zwrot składki? Wyjaśniamy, czy da się odzyskać OC […]

więcej
Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

5/5 – (1 vote) Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać […]

więcej