Szkoda całkowita z AC – wszystko, co powinieneś o wiedzieć

Szkoda całkowita z AC – wszystko, co powinieneś o wiedzieć

Czym jest szkoda całkowita? Czy wiesz, że nie w każdej sytuacji definiowana jest tak samo? Sprawdź, czym charakteryzuje się szkoda całkowita z AC, jak i kto ją wylicza oraz na jakie odszkodowanie możesz liczyć. Poznaj sposób na zyskanie dodatkowej gotówki z uszkodzonego samochodu. Wylicz składkę OC i autocasco w naszym kalkulatorze, by zaoszczędzić pieniądze!

Szkoda całkowita z AC – co oznacza?

W przypadku polisy autocasco szkoda całkowita definiowana jest inaczej niż w przypadku ubezpieczenia OC. Różnica polega na rozległości uszkodzeń samochodu, który uległ wypadkowi. Wylicza się ją procentowo:

 • szkoda całkowita w ujęciu obowiązkowego ubezpieczenia OC obejmuje wartość bliską 100% uszkodzeń. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe uzna, że straty są zbyt duże i w związku z tym odmówi naprawy, bo koszt przekroczyłby wartość rynkową pojazdu, możesz odwołać się od decyzji przed sądem,
 • szkoda całkowita w ujęciu nieobowiązkowego ubezpieczenia AC obejmuje wartość niższą, bo sięgającą ok. 70% (60-80%, w zależności od ubezpieczyciela) wartości auta. Wówczas ubezpieczonemu zostaje wypłacone odszkodowanie wysokości różnicy pomiędzy wartością rynkową pojazdu a pozostałością po uszkodzonym samochodzie.

Zanim towarzystwo ubezpieczeniowe orzecze szkodę całkowitą, kalkulacją kosztów naprawy zajmują się specjalne systemy informatyczne. Zazwyczaj szkoda całkowita nie uwzględnia kosztów amortyzacji części zamiennych, eksploatacyjnego zużycia (m.in. w elementach ciernych układu hamulcowego, oponach, świecach, akumulatorze, elementach układu wydechowego, etc.).

Odmienne podejście do szkody całkowitej i różnice w definicjach polegają na tym, że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a jego zakres reguluje ustawa. Z kolei AC to polisa dobrowolna, której warunki ustala każde towarzystwo ubezpieczeniowe z osobna.
szkoda całkowita ac

Jak ocenić, czy szkoda jest całkowita?

Jeżeli doszło do wypadku z Twojej winy i Twój pojazd został uszkodzony w wysokim stopniu, bezzwłocznie skontaktuj się z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym masz wykupione autocasco. Wyznaczony przez towarzystwo rzeczoznawca przeprowadzi oględziny i dokona wyceny.

WSKAZÓWKA

Na kwalifikację szkody jako całkowitej bądź częściowej będzie miała wpływ analiza opłacalności naprawy. Jeżeli koszt naprawy przekroczy 60-80% wartości rynkowej samochodu w danym momencie, szkoda zostanie uznana za całkowitą.

Na podstawie wartości rynkowej oraz wartości pozostałości po pojeździe zostanie Ci przyznane odszkodowanie z AC. Jeśli wyda Ci się za niskie, masz prawo się odwołać.

Szkoda całkowita AC – jaka wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania za szkodę całkowitą z AC to wartość rynkowa auta przypadająca na dzień wypadku minus pozostałości po uszkodzonym pojeździe. By odzyskać więcej pieniędzy, pozostałości sprzedaj – w świetle prawa cywilnego są Twoją własnością.

Możesz też przekazać pozostałości uszkodzonego pojazdu towarzystwu ubezpieczeniowemu, przeznaczyć pojazd do kasacji i uzyskać potwierdzenie wyrejestrowania. Wówczas uzyskasz wyższe odszkodowanie.

szkoda całkowita z ac

SZKODA CAŁKOWITA Z AC – CO ZROBIĆ Z WRAKIEM?

Zgodnie z prawem wrak jest Twoją własnością i Ty jesteś odpowiedzialny za jego zagospodarowanie – możesz go naprawić, sprzedać na części lub oddać do kasacji. Możesz zwrócić się o pomoc do ubezpieczyciela z prośbą o pomoc w sprzedaży wraku; pracownik towarzystwa prawdopodobnie wystawi wtedy wrak na aukcji internetowej, skąd trafi do odpowiedniego warsztatu rozbiórki samochodów.

Co wpływa na wysokość odszkodowania AC?

Podczas ustalania wartości zniszczonego samochodu ubezpieczyciel może wystawić go na aukcję. Wówczas wartość części będzie wynosiła tyle, ile najwyższa oferta zaproponowana przez kupca. Kwotę podniesie obecność dodatkowego wyposażenia pojazdu.

Pamiętaj, że masz prawo zobaczyć dokumentację obliczania wartości odszkodowania za szkodę całkowitą z AC. Od decyzji, którą uznasz za krzywdzącą, możesz się odwołać w przeciągu trzech lat – takie prawo gwarantuje Ci Kodeks Cywilny.

szkoda całkowita z ac

Autocasco najwygodniej kupić w momencie odnawiania się polisy OC. Dzięki temu możesz zyskać atrakcyjne zniżki. Wylicz składkę w naszym kalkulatorze ubezpieczeń OC AC już dziś i sprawdź, które towarzystwo przygotowało dla Ciebie najlepszą ofertę!

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

 • Karolina
  - -

  Witam mam taki problem moj maz zakupil auto w grudniu i je ubezpieczył oraz wykupił ubezpieczenie ac po 2 miesiacach przyszlo pismo z ubezpieczalni ze dane auto nie może być objęte ubezpieczeniem ac gdyż ma szkodę całkowita my nic z mężem o tym nie wiedzieliśmy auto nie ma żadnych śladów aby przeżyło jakoms szkodę sprzedający nas o niczym nie poinformował. Proszę mi doradzić vo teraz mamy zrobić

  • Iwona Sowuska
   - -

   W tym celu niezwłocznie należy skontaktować się z poprzednim właścicielem pojazdu, oraz Towarzystwem Ubezpieczeniowym w celu wyjaśnienia sprawy.

 • Sara
  - -

  Dzień dobry,

  Czy ubezpieczyciel ma prawo nie zwrócić pieniędzy za autocasco za pozostałych 11 miesięcy, które zostały opłacone? Samochód został naprawiony, ale autocasco mi wypowiedzieli i co teraz? Dostałam odpowiedz, że „Zwrot za AC po szkodzie całkowitej nie jest należny”. Zaznaczam, że auto było zdatne do jazdy, silnik dalej jak nowy, a chcieli auto ode mnie odkupić, więc naprawilam za tyle ile od nich dostałam i resztę dopłaciłam. Tak naprawdę AC kosztowało mnie 1600 zł za 2 tygodnie użytkowania… to jest śmieszne. AC ma obowiązywać cały rok, a nie że teraz mam wydawać kolejne pieniądze na AC. Będę wdzięczna za odpowiedź

  • Dominik Baczewski
   - -

   W takiej sytuacji należałoby prześledzić zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia do zawartej polisy. Przy części umów na ubezpieczenie AC można znaleźć w OWU zapisy informujące o wygaśnięciu ochrony ubezpieczeniowej z dniem wyczerpania sumy ubezpieczenia wskutek wypłaty odszkodowania. W Pani sytuacji rekomendujemy kontakt z Towarzystwem Ubezpieczeniowym z prośbą o dokładne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Więcej artykułów i porad

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC – 3 rzeczy w umowie, o których musisz pamiętać

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC – 3 rzeczy w umowie, o których musisz pamiętać

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, jednak coraz więcej posiadaczy pojazdów się na nie decyduje. Zwiększa bowiem zakres ochrony i sprawia, że nie musimy się martwić o różnego rodzaju zajścia – np. kradzież pojazdu, porysowanie maski przez nieznanego sprawcę […]

więcej
Zakup ubezpieczenia OC AC w 2021 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2021 – co musisz wiedzieć?

Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie zadbać o wszystkie formalności. […]

więcej
Masz nowy samochód? Wykup polisy OC i AC – bez wychodzenia z domu!

Masz nowy samochód? Wykup polisy OC i AC – bez wychodzenia z domu!

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd włączony do ruchu, musi być ubezpieczony. Jeśli właśnie kupiłeś nowe auto, powinieneś niezwłocznie zadbać o odpowiednią ochronę. Nie masz czasu wybrać się do oddziału towarzystwa? Wykup polisy OC i AC bez wychodzenia […]

więcej
AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AutoCasco jest jedną z najpopularniejszych dodatkowych polis komunikacyjnych. Wysokość jej składki bywa wysoka, zwłaszcza w przypadku pojazdów z rynku wtórnego, więc wielu kierowców zastanawia się, czy na pewno opłaca się ją kupować. Podpowiadamy, dlaczego mimo wszystko warto się […]

więcej