Szkoda całkowita z AC – wszystko, co powinieneś o wiedzieć

Szkoda całkowita z AC – wszystko, co powinieneś o wiedzieć

4.1/5 - (Ocen: 8)

Czym jest szkoda całkowita? Czy wiesz, że nie w każdej sytuacji definiowana jest tak samo? Sprawdź, czym charakteryzuje się szkoda całkowita z AC, jak i kto ją wylicza oraz na jakie odszkodowanie możesz liczyć. Poznaj sposób na zyskanie dodatkowej gotówki z uszkodzonego samochodu. Wylicz składkę OC i autocasco w naszym kalkulatorze, by zaoszczędzić pieniądze! Każdy kierowca powinien wiedzieć, czym jest szkoda całkowita AC, gdyż jest to niezwykle ważne w kontekście wysokości odszkodowania.

Szkoda całkowita z AC – co oznacza?

W przypadku polisy autocasco szkoda całkowita definiowana jest inaczej niż w przypadku ubezpieczenia OC. Różnica polega na rozległości uszkodzeń samochodu, który uległ wypadkowi. Wylicza się ją procentowo:

  • szkoda całkowita w ujęciu obowiązkowego ubezpieczenia OC obejmuje wartość bliską 100% uszkodzeń. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe uzna, że straty są zbyt duże i w związku z tym odmówi naprawy, bo koszt przekroczyłby wartość rynkową pojazdu, możesz odwołać się od decyzji przed sądem,
  • szkoda całkowita w ujęciu nieobowiązkowego ubezpieczenia AC obejmuje wartość niższą, bo sięgającą ok. 70% (60-80%, w zależności od ubezpieczyciela) wartości auta. Wówczas ubezpieczonemu zostaje wypłacone odszkodowanie wysokości różnicy pomiędzy wartością rynkową pojazdu a pozostałością po uszkodzonym samochodzie.

Zanim towarzystwo ubezpieczeniowe orzecze szkodę całkowitą, kalkulacją kosztów naprawy zajmują się specjalne systemy informatyczne. Zazwyczaj szkoda całkowita nie uwzględnia kosztów amortyzacji części zamiennych, eksploatacyjnego zużycia (m.in. w elementach ciernych układu hamulcowego, oponach, świecach, akumulatorze, elementach układu wydechowego, etc.).

Kiedy szkoda całkowita z AC?

Odmienne podejście do szkody całkowitej i różnice w definicjach polegają na tym, że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a jego zakres reguluje ustawa. Z kolei AC to polisa dobrowolna, której warunki ustala każde towarzystwo ubezpieczeniowe z osobna. Z tego wynika, że chcąc mieć pewność, jak jest definiowana szkoda całkowita AC u danego ubezpieczyciela, zawsze należy przestudiować Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Jest to niezwykle istotne, gdyż potem może wpływać na wysokość odszkodowania, a jeśli nie doczyta się warunków umowy, można być rozczarowanym po wypłacie należnej rekompensaty. Na rynku jest jednak dostępnych wiele ofert różnych ubezpieczycieli, więc każdy kierowca ma sporą dowolność wyboru nie tylko w zakresie OC, ale także AC, czy Assistance. Przed podpisaniem nowej umowy warto więc przestudiować ranking ubezpieczeń samochodowych, by wybrać najlepsze dla siebie.

szkoda całkowita ac

Jak ocenić, czy szkoda jest całkowita?

Jeżeli doszło do wypadku z Twojej winy i Twój pojazd został uszkodzony w wysokim stopniu, bezzwłocznie skontaktuj się z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym masz wykupione autocasco. Wyznaczony przez towarzystwo rzeczoznawca przeprowadzi oględziny i dokona wyceny.

WSKAZÓWKA

Na kwalifikację szkody jako całkowitej bądź częściowej będzie miała wpływ analiza opłacalności naprawy. Jeżeli koszt naprawy przekroczy 60-80% wartości rynkowej samochodu w danym momencie, szkoda zostanie uznana za całkowitą.

Na podstawie wartości rynkowej oraz wartości pozostałości po pojeździe zostanie Ci przyznane odszkodowanie z AC. Jeśli wyda Ci się za niskie, masz prawo się odwołać.

Szkoda całkowita AC – jaka wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania za szkodę całkowitą z AC to wartość rynkowa auta przypadająca na dzień wypadku minus pozostałości po uszkodzonym pojeździe. By odzyskać więcej pieniędzy, pozostałości sprzedaj – w świetle prawa cywilnego są Twoją własnością.

Możesz też przekazać pozostałości uszkodzonego pojazdu towarzystwu ubezpieczeniowemu, przeznaczyć pojazd do kasacji i uzyskać potwierdzenie wyrejestrowania. Wówczas uzyskasz wyższe odszkodowanie.

szkoda całkowita z ac

SZKODA CAŁKOWITA Z AC – CO ZROBIĆ Z WRAKIEM?

Zgodnie z prawem wrak jest Twoją własnością i Ty jesteś odpowiedzialny za jego zagospodarowanie – możesz go naprawić, sprzedać na części lub oddać do kasacji. Możesz zwrócić się o pomoc do ubezpieczyciela z prośbą o pomoc w sprzedaży wraku; pracownik towarzystwa prawdopodobnie wystawi wtedy wrak na aukcji internetowej, skąd trafi do odpowiedniego warsztatu rozbiórki samochodów.

Co wpływa na wysokość odszkodowania AC?

Podczas ustalania wartości zniszczonego samochodu ubezpieczyciel może wystawić go na aukcję. Wówczas wartość części będzie wynosiła tyle, ile najwyższa oferta zaproponowana przez kupca. Kwotę podniesie obecność dodatkowego wyposażenia pojazdu.

Pamiętaj, że masz prawo zobaczyć dokumentację obliczania wartości odszkodowania za szkodę całkowitą z AC. Od decyzji, którą uznasz za krzywdzącą, możesz się odwołać w przeciągu trzech lat – takie prawo gwarantuje Ci Kodeks Cywilny.

szkoda całkowita z ac

Szkoda całkowita a dalsze ubezpieczenie AC

Szkoda całkowita a dalsze ubezpieczenie AC to temat, który budzi kontrowersje. Co prawda ubezpieczyciele mają obowiązek sprzedać każdemu klientowi polisę ubezpieczeniową, lecz dotyczy to tylko obowiązkowych ubezpieczeń OC. Nie dotyczy to zaś opcjonalnego AC, więc jeśli klient przynosi towarzystwu wysokie straty, może być potraktowany w specyficzny sposób. Po kolizji często trzeba liczyć się z tym, że wysokość składki ulegnie podwyższeniu, pomimo tego, że jest ona zazwyczaj obliczana na podstawie wartości samochodu. Jeśli ubezpieczyciel uzna, że klient jest nierentowny, może wręcz zastosować kompletnie nieopłacalną cenę zaporową.

Czy AC wygasa po szkodzie całkowitej?

Często też pojawia się pytanie dotyczące tego, czy AC wygasa po szkodzie całkowitej. Ubezpieczenie wygasa zawsze w momencie orzeczenia takiej szkody, gdyż auto zostaje przeznaczone do złomowania, czyli zostaje całkowicie wycofane z obiegu.

Autocasco najwygodniej kupić w momencie odnawiania się polisy OC. Dzięki temu możesz zyskać atrakcyjne zniżki. Wylicz składkę w naszym kalkulatorze ubezpieczeń OC AC już dziś i sprawdź, które towarzystwo przygotowało dla Ciebie najlepszą ofertę!

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (10)

  • Karolina
    - -

    Witam mam taki problem moj maz zakupil auto w grudniu i je ubezpieczył oraz wykupił ubezpieczenie ac po 2 miesiacach przyszlo pismo z ubezpieczalni ze dane auto nie może być objęte ubezpieczeniem ac gdyż ma szkodę całkowita my nic z mężem o tym nie wiedzieliśmy auto nie ma żadnych śladów aby przeżyło jakoms szkodę sprzedający nas o niczym nie poinformował. Proszę mi doradzić vo teraz mamy zrobić

    • Iwona Sowuska
      - -

      W tym celu niezwłocznie należy skontaktować się z poprzednim właścicielem pojazdu, oraz Towarzystwem Ubezpieczeniowym w celu wyjaśnienia sprawy.

  • Sara
    - -

    Dzień dobry,

    Czy ubezpieczyciel ma prawo nie zwrócić pieniędzy za autocasco za pozostałych 11 miesięcy, które zostały opłacone? Samochód został naprawiony, ale autocasco mi wypowiedzieli i co teraz? Dostałam odpowiedz, że “Zwrot za AC po szkodzie całkowitej nie jest należny”. Zaznaczam, że auto było zdatne do jazdy, silnik dalej jak nowy, a chcieli auto ode mnie odkupić, więc naprawilam za tyle ile od nich dostałam i resztę dopłaciłam. Tak naprawdę AC kosztowało mnie 1600 zł za 2 tygodnie użytkowania… to jest śmieszne. AC ma obowiązywać cały rok, a nie że teraz mam wydawać kolejne pieniądze na AC. Będę wdzięczna za odpowiedź

    • Dominik Baczewski
      - -

      W takiej sytuacji należałoby prześledzić zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia do zawartej polisy. Przy części umów na ubezpieczenie AC można znaleźć w OWU zapisy informujące o wygaśnięciu ochrony ubezpieczeniowej z dniem wyczerpania sumy ubezpieczenia wskutek wypłaty odszkodowania. W Pani sytuacji rekomendujemy kontakt z Towarzystwem Ubezpieczeniowym z prośbą o dokładne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

  • Magda
    - -

    Dzień Dobry, ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą z AC.Jednak auto potrzebuje tylko wymiany lamp i lakierowanie zderzaka , żadne inne naprawy nie są konieczne.Czy po naprawie będę nadal mogła wykupić kolejne ubezpieczenie AC?Będę wdzięczna za odpowiedź.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Oczywiście istnieje możliwość zakupu AC nawet po szkodzie całkowitej.

  • Andzelina
    - -

    Witam,

    PZU oszacowało szkodę jako całkowita z AC . Wartość auta z polisy 11600pln. Oszacowano wartość wraku na 4700pln realnie można go sprzedać za 1500pln. Co z tym dalej zrobić ? Proszę o podpowiedz.

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji należy skontaktowac się bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, lub skorzystać z pomocy prawnej w celu ustalenia dalszego postępowania.

  • władek
    - -

    doszło do wypadku sprawca nie przyznaje się do winy pojazd bardzo uszkodzony. Rzeczoznawca powiedział że szkoda całkowita po czym otrzymałam kosztorys naprawy na kwotę 53tyś.Wartość pojazdu na polisie 105tyś oczywiście wykupione autocasco. Sprawa ze sprawcą sądem się zakończy nie wiadomo jak długo to potrwa. Czy skorzystać w takim razie z ubezpieczenia z AC nadmieniam że nie interesuje mnie naprawa auta. Proszę o poradę.

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady prawnej.

Więcej artykułów i porad
3 nieobowiązkowe polisy, których zakup warto rozważyć

3 nieobowiązkowe polisy, których zakup warto rozważyć

Ubezpieczenia komunikacyjne mogą być dość drogie, dlatego wielu kierowców ogranicza się do zakupu obowiązkowego OC. Takie podejście nie zawsze jest jednak rozsądne. W razie poważnego wypadku czy innych kłopotów na drodze często przydają się także dodatkowe świadczenia. Przedstawiamy […]

więcej
Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

Chcesz wykupić AC na stary samochód, ponieważ jesteś do niego przywiązany emocjonalnie i wolisz zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia części lub kradzieży? Sprawdź, dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko oferują autocasco powyżej 10 lat pojazdu oraz poznaj sposoby na uzyskanie […]

więcej
Kiedy nie stracimy zniżki na AC – 5 sytuacji, które nie wpłyną na wysokość Twoich składek

Kiedy nie stracimy zniżki na AC – 5 sytuacji, które nie wpłyną na wysokość Twoich składek

Ubezpieczenia AC są coraz popularniejsze. Zapewniają bowiem właścicielom aut dodatkową ochronę i redukują stres związany z koniecznością poniesienia kosztów, gdy dojdzie do szkody. Oczywiście opłacalnym jest, by tych szkód nie było – wówczas kierowca otrzymuje zniżki za bezszkodową […]

więcej
Pakiet OC + AC – kiedy warto się na niego zdecydować?

Pakiet OC + AC – kiedy warto się na niego zdecydować?

Polscy kierowcy są prawnie zobowiązani tylko do zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta nie zapewnia jednak wsparcia w razie szkód wywołanych przez zdarzenia losowe. Z tego względu sporo osób decyduje się zainwestować w dodatkowe AutoCasco. Wiele towarzystw posiada […]

więcej