Szkoda całkowita z AC – wszystko, co powinieneś o wiedzieć

Szkoda całkowita z AC – wszystko, co powinieneś o wiedzieć

4.3/5 - (Ocen: 7)

Czym jest szkoda całkowita? Czy wiesz, że nie w każdej sytuacji definiowana jest tak samo? Sprawdź, czym charakteryzuje się szkoda całkowita z AC, jak i kto ją wylicza oraz na jakie odszkodowanie możesz liczyć. Poznaj sposób na zyskanie dodatkowej gotówki z uszkodzonego samochodu. Wylicz składkę OC i autocasco w naszym kalkulatorze, by zaoszczędzić pieniądze!

Szkoda całkowita z AC – co oznacza?

W przypadku polisy autocasco szkoda całkowita definiowana jest inaczej niż w przypadku ubezpieczenia OC. Różnica polega na rozległości uszkodzeń samochodu, który uległ wypadkowi. Wylicza się ją procentowo:

 • szkoda całkowita w ujęciu obowiązkowego ubezpieczenia OC obejmuje wartość bliską 100% uszkodzeń. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe uzna, że straty są zbyt duże i w związku z tym odmówi naprawy, bo koszt przekroczyłby wartość rynkową pojazdu, możesz odwołać się od decyzji przed sądem,
 • szkoda całkowita w ujęciu nieobowiązkowego ubezpieczenia AC obejmuje wartość niższą, bo sięgającą ok. 70% (60-80%, w zależności od ubezpieczyciela) wartości auta. Wówczas ubezpieczonemu zostaje wypłacone odszkodowanie wysokości różnicy pomiędzy wartością rynkową pojazdu a pozostałością po uszkodzonym samochodzie.

Zanim towarzystwo ubezpieczeniowe orzecze szkodę całkowitą, kalkulacją kosztów naprawy zajmują się specjalne systemy informatyczne. Zazwyczaj szkoda całkowita nie uwzględnia kosztów amortyzacji części zamiennych, eksploatacyjnego zużycia (m.in. w elementach ciernych układu hamulcowego, oponach, świecach, akumulatorze, elementach układu wydechowego, etc.).

Odmienne podejście do szkody całkowitej i różnice w definicjach polegają na tym, że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a jego zakres reguluje ustawa. Z kolei AC to polisa dobrowolna, której warunki ustala każde towarzystwo ubezpieczeniowe z osobna.

szkoda całkowita ac

Jak ocenić, czy szkoda jest całkowita?

Jeżeli doszło do wypadku z Twojej winy i Twój pojazd został uszkodzony w wysokim stopniu, bezzwłocznie skontaktuj się z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym masz wykupione autocasco. Wyznaczony przez towarzystwo rzeczoznawca przeprowadzi oględziny i dokona wyceny.

WSKAZÓWKA

Na kwalifikację szkody jako całkowitej bądź częściowej będzie miała wpływ analiza opłacalności naprawy. Jeżeli koszt naprawy przekroczy 60-80% wartości rynkowej samochodu w danym momencie, szkoda zostanie uznana za całkowitą.

Na podstawie wartości rynkowej oraz wartości pozostałości po pojeździe zostanie Ci przyznane odszkodowanie z AC. Jeśli wyda Ci się za niskie, masz prawo się odwołać.

Szkoda całkowita AC – jaka wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania za szkodę całkowitą z AC to wartość rynkowa auta przypadająca na dzień wypadku minus pozostałości po uszkodzonym pojeździe. By odzyskać więcej pieniędzy, pozostałości sprzedaj – w świetle prawa cywilnego są Twoją własnością.

Możesz też przekazać pozostałości uszkodzonego pojazdu towarzystwu ubezpieczeniowemu, przeznaczyć pojazd do kasacji i uzyskać potwierdzenie wyrejestrowania. Wówczas uzyskasz wyższe odszkodowanie.

szkoda całkowita z ac

SZKODA CAŁKOWITA Z AC – CO ZROBIĆ Z WRAKIEM?

Zgodnie z prawem wrak jest Twoją własnością i Ty jesteś odpowiedzialny za jego zagospodarowanie – możesz go naprawić, sprzedać na części lub oddać do kasacji. Możesz zwrócić się o pomoc do ubezpieczyciela z prośbą o pomoc w sprzedaży wraku; pracownik towarzystwa prawdopodobnie wystawi wtedy wrak na aukcji internetowej, skąd trafi do odpowiedniego warsztatu rozbiórki samochodów.

Co wpływa na wysokość odszkodowania AC?

Podczas ustalania wartości zniszczonego samochodu ubezpieczyciel może wystawić go na aukcję. Wówczas wartość części będzie wynosiła tyle, ile najwyższa oferta zaproponowana przez kupca. Kwotę podniesie obecność dodatkowego wyposażenia pojazdu.

Pamiętaj, że masz prawo zobaczyć dokumentację obliczania wartości odszkodowania za szkodę całkowitą z AC. Od decyzji, którą uznasz za krzywdzącą, możesz się odwołać w przeciągu trzech lat – takie prawo gwarantuje Ci Kodeks Cywilny.

szkoda całkowita z ac

Autocasco najwygodniej kupić w momencie odnawiania się polisy OC. Dzięki temu możesz zyskać atrakcyjne zniżki. Wylicz składkę w naszym kalkulatorze ubezpieczeń OC AC już dziś i sprawdź, które towarzystwo przygotowało dla Ciebie najlepszą ofertę!

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

 • Karolina
  - -

  Witam mam taki problem moj maz zakupil auto w grudniu i je ubezpieczył oraz wykupił ubezpieczenie ac po 2 miesiacach przyszlo pismo z ubezpieczalni ze dane auto nie może być objęte ubezpieczeniem ac gdyż ma szkodę całkowita my nic z mężem o tym nie wiedzieliśmy auto nie ma żadnych śladów aby przeżyło jakoms szkodę sprzedający nas o niczym nie poinformował. Proszę mi doradzić vo teraz mamy zrobić

  • Iwona Sowuska
   - -

   W tym celu niezwłocznie należy skontaktować się z poprzednim właścicielem pojazdu, oraz Towarzystwem Ubezpieczeniowym w celu wyjaśnienia sprawy.

 • Sara
  - -

  Dzień dobry,

  Czy ubezpieczyciel ma prawo nie zwrócić pieniędzy za autocasco za pozostałych 11 miesięcy, które zostały opłacone? Samochód został naprawiony, ale autocasco mi wypowiedzieli i co teraz? Dostałam odpowiedz, że “Zwrot za AC po szkodzie całkowitej nie jest należny”. Zaznaczam, że auto było zdatne do jazdy, silnik dalej jak nowy, a chcieli auto ode mnie odkupić, więc naprawilam za tyle ile od nich dostałam i resztę dopłaciłam. Tak naprawdę AC kosztowało mnie 1600 zł za 2 tygodnie użytkowania… to jest śmieszne. AC ma obowiązywać cały rok, a nie że teraz mam wydawać kolejne pieniądze na AC. Będę wdzięczna za odpowiedź

  • Dominik Baczewski
   - -

   W takiej sytuacji należałoby prześledzić zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia do zawartej polisy. Przy części umów na ubezpieczenie AC można znaleźć w OWU zapisy informujące o wygaśnięciu ochrony ubezpieczeniowej z dniem wyczerpania sumy ubezpieczenia wskutek wypłaty odszkodowania. W Pani sytuacji rekomendujemy kontakt z Towarzystwem Ubezpieczeniowym z prośbą o dokładne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

 • Magda
  - -

  Dzień Dobry, ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą z AC.Jednak auto potrzebuje tylko wymiany lamp i lakierowanie zderzaka , żadne inne naprawy nie są konieczne.Czy po naprawie będę nadal mogła wykupić kolejne ubezpieczenie AC?Będę wdzięczna za odpowiedź.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Oczywiście istnieje możliwość zakupu AC nawet po szkodzie całkowitej.

 • Andzelina
  - -

  Witam,

  PZU oszacowało szkodę jako całkowita z AC . Wartość auta z polisy 11600pln. Oszacowano wartość wraku na 4700pln realnie można go sprzedać za 1500pln. Co z tym dalej zrobić ? Proszę o podpowiedz.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji należy skontaktowac się bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, lub skorzystać z pomocy prawnej w celu ustalenia dalszego postępowania.

Więcej artykułów i porad
Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

5/5 – (Ocen: 3) Chcesz wykupić AC na stary samochód, ponieważ jesteś do niego przywiązany emocjonalnie i wolisz zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia części lub kradzieży? Sprawdź, dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko oferują autocasco powyżej 10 lat pojazdu oraz […]

więcej
Kiedy nie stracimy zniżki na AC – 5 sytuacji, które nie wpłyną na wysokość Twoich składek

Kiedy nie stracimy zniżki na AC – 5 sytuacji, które nie wpłyną na wysokość Twoich składek

5/5 – (Ocen: 2) Ubezpieczenia AC są coraz popularniejsze. Zapewniają bowiem właścicielom aut dodatkową ochronę i redukują stres związany z koniecznością poniesienia kosztów, gdy dojdzie do szkody. Oczywiście opłacalnym jest, by tych szkód nie było – wówczas kierowca […]

więcej
Ubezpieczenie AC na sportowy samochód – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Ubezpieczenie AC na sportowy samochód – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

5/5 – (Ocen: 1) Planujesz zakupić sportowe auto i zastanawiasz się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Przy drogich modelach rozsądnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ubezpieczenie AC, które może okazać się naprawdę drogą inwestycją. Czy warto? Sprawdźmy to! […]

więcej
Czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz?

Czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz?

5/5 – (Ocen: 1) Wielu kierowców podejmuje decyzję o założeniu instalacji LPG w swoim aucie, ponieważ chce zaoszczędzić na jego eksploatacji. Wszelkie modyfikacje pojazdu nie są jednak zbyt przychylnie traktowane przez ubezpieczycieli. Wyjaśniamy, czy można wykupić polisę AC […]

więcej