Choć jeszcze kilkanaście lat temu wraz z kolejnymi miesiącami ciąży kobiety raczej rezygnowały z wszelkich aktywności, nie stanowi to najmniejszej trudności dla dzisiejszych mam. Stąd też tak duży odsetek ciężarnych kobiet wśród klientów biur podróży. Wybierasz się na wakacje pomimo oczekiwania na maluszka? Zobacz, jakie ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnej wybrać, by zapewnić optymalne bezpieczeństwo tak sobie, jak i dziecku!
Z tego artykułu dowiesz się:
Oferowane przez NFZ ubezpieczenie turystyczne w ciąży – czy się przyda?
Niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży czy też nie, możesz skorzystać z ubezpieczenia podróżnego gwarantowanego przez NFZ, czyli z karty EKUZ. Pamiętaj tylko o tym, że w ten sytuacji musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami – bez dodatkowych opłat otrzymasz tylko taką pomoc, na jaką mogą liczyć obywatele kraju, w którym się znajdujesz. Jeśli jednak w państwie tym obowiązuje system współpłacenia za usługi medyczne, Ty również będziesz musiała dopłacić z własnej kieszeni.
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o karcie EKUZ i jej wyłączeniach? Zajrzyj do naszego artykułu: Na wyjazd po Europie nie tylko EKUZ. Jak zadbać o ubezpieczenie zdrowotne w Europie?
Klasyczne ubezpieczenie turystyczne – ciąża jako czynnik ryzyka?
Ubezpieczyciele zazwyczaj postrzegają ciążę jako pewnego rodzaju czynnik podwyższonego ryzyka. Dlatego też umieszczają ją na specjalnej liście wyłączeń z klasycznej polisy – wraz z chorobami przewlekłymi, jak np. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.
Co to oznacza w praktyce? Oczywiście możesz się ubezpieczyć, jednak wymaga to wykupienia specjalnego rozszerzenia do polisy za dodatkową stawkę. Dzięki temu gwarantowana suma polisy wzrasta nawet 2- lub 3-krotnie, aby ubezpieczenie mogło pokryć wszystkie koszty związane z porodem czy też ewentualnymi komplikacjami – a Ty będziesz mogła cieszyć się wyjazdem, nie martwiąc się o zdrowie swoje i maluszka.
UWAGA!
Zatajenie faktu, że jesteś w ciąży, może mieć taki sam skutek jak zatajenie choroby przewlekłej – w razie wypadku ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłacenia świadczenia czy pokrycia kosztów leczenia.
Dodatkowe ubezpieczenie w ciąży – jakie wybrać?
W przypadku ciąży z pewnością najważniejsze będzie dla Ciebie ubezpieczenie kosztów leczenia – i to, aby opiewało na jak najwyższą kwotę. Nie zapominaj jednak o pozostałych czynnikach składowych dobrej polisy turystycznej. Należą do nich:
-
NNW – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?
-
OC – ochroni Cię przed roszczeniami osób trzecich w sytuacji, gdy wyrządzisz im przez przypadek krzywdę. O zasadach działania takiego ubezpieczenia przeczytasz w naszym artykule: Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – czym jest?
-
ubezpieczenie bagażu – dzięki temu unikniesz stresu w sytuacji, gdy Twój bagaż ulegnie uszkodzenia lub też zostanie zgubiony w czasie transportu.
Planujesz wyjazd w góry? Pamiętaj, że górskie krajobrazy choć piękne, mogą też być niebezpieczne – a w przypadku ewentualnego urazu, leczenie i hospitalizacja mogą Cię słono kosztować. Więcej wskazówek dotyczących zakupu ubezpieczenia w góry znajdziesz w naszym artykule: Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?
Sprawdź również: