Najtańsze propozycje wakacji w Europie – zobacz, jeśli chcesz zaoszczędzić

Najtańsze propozycje wakacji w Europie – zobacz, jeśli chcesz zaoszczędzić

4.9/5 - (Ocen: 12)

Dane Eurostatu nie kłamią. Wyjazd za granicę nie musi być drogi, jeśli wcześniej sprawdzisz, gdzie są najlepsze ceny. Najtańsze wakacje w Europie czekają! Sprawdziliśmy, jak wygląda porównanie cen żywności czy usług hotelowych w UE. Zobacz, gdzie warto pojechać na wymarzone, ale niskobudżetowe wakacje.

Szukasz najtańszych krajów na wakacje, ale w Europie? Sprawdź nasze poniższe wyliczenia. Bazują na najnowszych danych Eurostatu Consumer price levels 2017, które zostały opublikowane 20 czerwca 2018 roku. Jak co roku Europejski Urząd Statystyczny podał informację o tym, jak kształtują się ceny żywności, usług restauracyjnych i hotelowych, transportu publicznego, rekreacji czy wydarzeń kulturalnych w poszczególnych państwach Starego Kontynentu. Na wykresie ustanowiona jest średnia unijna, oznaczona indeksem 100. Jeśli dany kraj ma ją wyższą (np. 160) – uważany jest za stosunkowo drogi, jeśli zaś niższą (np. 50) – za stosunkowo tani w porównaniu ze średnią europejską.

Najtańsze wakacje – Bułgaria

Wśród najdroższych państw europejskich pojawiały się niezmiennie: Szwajcaria, kraje skandynawskie – Norwegia, Szwecja, Finlandia, a także Dania, Islandia, Austria i Luksemburg. Wśród destynacji najtańszych znajdziemy natomiast: Rumunię, Bułgarię, Czechy, Litwę i Węgry. W zestawieniu dół listy (kraje najtańsze) zajmują też Polska, Łotwa czy Chorwacja. Wybraliśmy dla Ciebie 5 kierunków na najtańsze wakacje w Europie!

Z tego artykułu dowiesz się:

Rumunia

Nasz ranking najtańszych wycieczek europejskich otwiera państwo Drakuli – Rumunia. Według zestawienia Eurostatu znajdziemy tu produkty spożywcze, które mają ceny niższe o ok. 35% od średniej unijnej. Rumunia, dzięki temu wynikowi, plasuje się na samym końcu wśród państw Starego Kontynentu pod względem wysokości cen jedzenia. Najtańsze wczasy zapewnimy sobie tu także dzięki usługom hotelowym i restauracyjnym. W porównaniu do średniej w Rumunii puby, kawiarnie, bary, stołówki, hotele czy hostele są niemalże połowę tańsze niż ogólnie na terenie Unii! Do jednych z najtańszych w Europie należy tu także transport publiczny (46% niżej niż średnia europejska). Zaskakują też ceny usług rekreacyjnych czy wydarzeń kulturalnych – 41% mniej niż w „uśrednionej” Europie.

PARAMETRY WZGLĘDEM ŚREDNIEJ UE
Koszt wyżywienia 35% taniej
Koszt usług hotelowych i restauracyjnych 47% taniej
Koszt transportu publicznego 47% taniej
Koszty rekreacji i wydarzeń kulturalnych 41% taniej

OCENA: 9/10

<Najtańsze propozycje wakacji w Europie – zobacz, jeśli chcesz zaoszczędzić
Porównaj ceny ubezpieczeń

Bułgaria

Kolejna ciekawa i tania propozycja to Bułgaria – kurort Złote Piaski, słoneczna Warna albo stolica – Sofia. Najtańsze wakacje za granicą spędzimy tu m.in. dzięki cenom artykułów spożywczych, które są o 1/4 tańsze w porównaniu do średniej unijnej. Usługi w hotelach czy restauracjach, a także transport również nie powinny nadszarpnąć budżetu wakacyjnego – są o ponad połowę tańsze niż średnia z Europy i należą do najtańszych w całej Unii. Co ciekawe, to tutaj do najtańszych na terenie UE należą także alkohole. Ceny bułgarskiego piwa czy znanych win, a także wysokoprocentowej wódki rakija zamykają listę wśród europejskich państw. Alkohole mają tu ceny o około 42% niższe niż średnie ceny na terenie EU.

PARAMETRY WZGLĘDEM ŚREDNIEJ UE
Koszt wyżywienia 26% taniej
Koszt usług hotelowych i restauracyjnych 55% taniej
Koszt transportu publicznego 54% taniej
Koszty rekreacji i wydarzeń kulturalnych 41% taniej

OCENA: 10/10

Czechy

Gdzie tanio na wakacje? Do najbliższych sąsiadów! Z powodzeniem można wsiąść w auto i po kilku godzinach cieszyć się ze zwiedzania tajemniczej i ciągle jeszcze dla wielu nie do końca odkrytej praskiej starówki, podziwiać skalne miasta lub w zimie szusować na stokach. Jedziesz do Czech? Sprawdź koniecznie artykuł Autostrady w Czechach – przeczytaj przed podróżą. Jak kształtują się tu ceny? Przykładowo żywność jest tańsza niż średnia unijna, ale tylko o ok. 18%. Ceny w hotelach i restauracjach – o prawie 40%. Transport publiczny jest tu tak tani, jak w Bułgarii (prawie 48% mniej niż ogólnie na terenie Unii). Również wydarzenia kulturalne należą tu do tańszych – średnio o 31%. Pamiętaj, jeśli do Czech wybierasz się nie tylko latem, ale i np. na zimowe szusowanie – przeczytaj Wyjazd na narty do Czech – jakie ubezpieczenie.

PARAMETRY WZGLĘDEM ŚREDNIEJ UE
Koszt wyżywienia 18% taniej
Koszt usług hotelowych i restauracyjnych 40% taniej
Koszt transportu publicznego 48% taniej
Koszty rekreacji i wydarzeń kulturalnych 31% taniej

OCENA: 8/10
Tani wyjazd za granicę – Rumunia

Litwa

Wyjazd za granicę na wakacje nie musi być drogi. Kolejny przykład dla tej tezy to Litwa. Nadbałtyckie państwo z urokliwą stolicą w Wilnie jest dobrze znane Polakom, którzy wybierają się tam np. na objazdowe wycieczki autokarowe. Litwa plasuje się w piątce najtańszych destynacji europejskich. Żywność jest tu o 1/5 tańsza niż średnio na terenie UE. Hotele, restauracje, ale również kawiarnie czy bary – to ok. 31% taniej. Transport publiczny – choć nie najtańszy w Europie – to jednak jego ceny są nadal o 38% bardziej korzystne niż średnio w UE. Na tle państw europejskich również wydatki na kulturę i rekreację są tu niższe – o ok. 30%.

PARAMETRY WZGLĘDEM ŚREDNIEJ UE
Koszt wyżywienia 21% taniej
Koszt usług hotelowych i restauracyjnych 31% taniej
Koszt transportu publicznego 38% taniej
Koszty rekreacji i wydarzeń kulturalnych 30% taniej

OCENA: 8/10

Węgry

Jedne z najtańszych wczasów za granicą to także Węgry. Do wyboru dojazd własnym samochodem, o czym pisaliśmy w artykule Autem na Węgry – o czym pamiętać lub autokarem – w ramach zorganizowanej wycieczki. Co nas tu zaskoczy? Podobnie jak Bułgarii – naprawdę tani i dobry alkohol. Liczne festiwale i szlaki winne, a także oprowadzanie i degustacje w najznamienitszych winnicach i winiarniach. Jeśli dodamy do tego zwiedzanie majestatycznego Budapesztu – idealny pomysł na tanie wakacje gotowy. Pozostałe koszty są również niższe niż średnie na terenie Unii. Artykuły spożywcze są o 15% tańsze, hotele – o ok. 39%, autobusy i popularne trolejbusy – o ok. 32%, a kultura – o ok. 36%.

PARAMETRY WZGLĘDEM ŚREDNIEJ UE
Koszt wyżywienia 15% taniej
Koszt usług hotelowych i restauracyjnych 39% taniej
Koszt transportu publicznego 32% taniej
Koszty rekreacji i wydarzeń kulturalnych 36% taniej

OCENA: 7/10

Podsumowanie

Najtańsze wycieczki zagraniczne w Europie to wyjazdy do naszych najbliższych sąsiadów. Według najnowszych danych Europejskiego Urzędu Statystycznego najkorzystniejsze cenowo są Rumunia i Bułgaria. Ceny hoteli czy transportu publicznego potrafią być tam niższe nawet o połowę w stosunku do średniej europejskiej. Zaraz za nimi plasują się Czechy i Litwa, a także Węgry. Tańszy alkohol, jedzenie oraz atrakcje turystyczne to gwarancja udanego wyjazdu za granicę, a także najtańszych wakacji w Europie.

Porównaj oferty

Jeśli w tym roku wybierasz się w podróż po Starym Kontynencie i szukasz sposobu na tańsze ubezpieczenie turystyczne – sprawdź garść wskazówek w naszym artykule: Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie turystyczne.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne

Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne

Chorujesz przewlekle i wybierasz się na zagraniczny wyjazd? Uważaj – zwykłe ubezpieczenie turystyczne może okazać się niewystarczające, co zmusi Cię do zapłacenia za leczenie za granicą z własnej kieszeni. Jak się ubezpieczyć, by później nie żałować? Podpowiadamy!

więcej
Wakacje z dzieckiem – gdzie pojechać?

Wakacje z dzieckiem – gdzie pojechać?

Gdzie pojechać z dzieckiem na wakacje, by zapewnić mu niezapomniane przeżycia, a jednocześnie upewnić się, że będzie bezpieczne? W artykule podaliśmy kilka propozycji na urlop z dzieckiem wraz z korzyściami płynącymi z ich wyboru. Dowiesz się też, jak […]

więcej
Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać i o jakie sprawy zadbać. Przejrzyj listę rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży. Zobacz, czego musisz dopilnować, jeśli w aucie będzie pies, a także jakie ubezpieczenie […]

więcej
Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – przegląd ofert

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – przegląd ofert

Jeśli nie chcesz, by nieprzewidziane sytuacje nie tylko przeszkodziły Ci w wycieczce, ale także pozbawiły dodatkowych środków finansowych, koniecznie poszerz swoją polisę podróżną o ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Przeczytaj, czym ono jest i poznaj 7 świetnych […]

więcej