Najtańsze propozycje wakacji w Europie – zobacz, jeśli chcesz zaoszczędzić

Najtańsze propozycje wakacji w Europie – zobacz, jeśli chcesz zaoszczędzić

4.9/5 - (Ocen: 12)

Dane Eurostatu nie kłamią. Wyjazd za granicę nie musi być drogi, jeśli wcześniej sprawdzisz, gdzie są najlepsze ceny. Najtańsze wakacje w Europie czekają! Sprawdziliśmy, jak wygląda porównanie cen żywności czy usług hotelowych w UE. Zobacz, gdzie warto pojechać na wymarzone, ale niskobudżetowe wakacje.

Szukasz najtańszych krajów na wakacje, ale w Europie? Sprawdź nasze poniższe wyliczenia. Bazują na najnowszych danych Eurostatu Consumer price levels 2017, które zostały opublikowane 20 czerwca 2018 roku. Jak co roku Europejski Urząd Statystyczny podał informację o tym, jak kształtują się ceny żywności, usług restauracyjnych i hotelowych, transportu publicznego, rekreacji czy wydarzeń kulturalnych w poszczególnych państwach Starego Kontynentu. Na wykresie ustanowiona jest średnia unijna, oznaczona indeksem 100. Jeśli dany kraj ma ją wyższą (np. 160) – uważany jest za stosunkowo drogi, jeśli zaś niższą (np. 50) – za stosunkowo tani w porównaniu ze średnią europejską.

Najtańsze wakacje – Bułgaria

Wśród najdroższych państw europejskich pojawiały się niezmiennie: Szwajcaria, kraje skandynawskie – Norwegia, Szwecja, Finlandia, a także Dania, Islandia, Austria i Luksemburg. Wśród destynacji najtańszych znajdziemy natomiast: Rumunię, Bułgarię, Czechy, Litwę i Węgry. W zestawieniu dół listy (kraje najtańsze) zajmują też Polska, Łotwa czy Chorwacja. Wybraliśmy dla Ciebie 5 kierunków na najtańsze wakacje w Europie!

Z tego artykułu dowiesz się:

Rumunia

Nasz ranking najtańszych wycieczek europejskich otwiera państwo Drakuli – Rumunia. Według zestawienia Eurostatu znajdziemy tu produkty spożywcze, które mają ceny niższe o ok. 35% od średniej unijnej. Rumunia, dzięki temu wynikowi, plasuje się na samym końcu wśród państw Starego Kontynentu pod względem wysokości cen jedzenia. Najtańsze wczasy zapewnimy sobie tu także dzięki usługom hotelowym i restauracyjnym. W porównaniu do średniej w Rumunii puby, kawiarnie, bary, stołówki, hotele czy hostele są niemalże połowę tańsze niż ogólnie na terenie Unii! Do jednych z najtańszych w Europie należy tu także transport publiczny (46% niżej niż średnia europejska). Zaskakują też ceny usług rekreacyjnych czy wydarzeń kulturalnych – 41% mniej niż w „uśrednionej” Europie.

PARAMETRY WZGLĘDEM ŚREDNIEJ UE
Koszt wyżywienia 35% taniej
Koszt usług hotelowych i restauracyjnych 47% taniej
Koszt transportu publicznego 47% taniej
Koszty rekreacji i wydarzeń kulturalnych 41% taniej

OCENA: 9/10

<Najtańsze propozycje wakacji w Europie – zobacz, jeśli chcesz zaoszczędzić
Porównaj ceny ubezpieczeń

Bułgaria

Kolejna ciekawa i tania propozycja to Bułgaria – kurort Złote Piaski, słoneczna Warna albo stolica – Sofia. Najtańsze wakacje za granicą spędzimy tu m.in. dzięki cenom artykułów spożywczych, które są o 1/4 tańsze w porównaniu do średniej unijnej. Usługi w hotelach czy restauracjach, a także transport również nie powinny nadszarpnąć budżetu wakacyjnego – są o ponad połowę tańsze niż średnia z Europy i należą do najtańszych w całej Unii. Co ciekawe, to tutaj do najtańszych na terenie UE należą także alkohole. Ceny bułgarskiego piwa czy znanych win, a także wysokoprocentowej wódki rakija zamykają listę wśród europejskich państw. Alkohole mają tu ceny o około 42% niższe niż średnie ceny na terenie EU.

PARAMETRY WZGLĘDEM ŚREDNIEJ UE
Koszt wyżywienia 26% taniej
Koszt usług hotelowych i restauracyjnych 55% taniej
Koszt transportu publicznego 54% taniej
Koszty rekreacji i wydarzeń kulturalnych 41% taniej

OCENA: 10/10

Czechy

Gdzie tanio na wakacje? Do najbliższych sąsiadów! Z powodzeniem można wsiąść w auto i po kilku godzinach cieszyć się ze zwiedzania tajemniczej i ciągle jeszcze dla wielu nie do końca odkrytej praskiej starówki, podziwiać skalne miasta lub w zimie szusować na stokach. Jedziesz do Czech? Sprawdź koniecznie artykuł Autostrady w Czechach – przeczytaj przed podróżą. Jak kształtują się tu ceny? Przykładowo żywność jest tańsza niż średnia unijna, ale tylko o ok. 18%. Ceny w hotelach i restauracjach – o prawie 40%. Transport publiczny jest tu tak tani, jak w Bułgarii (prawie 48% mniej niż ogólnie na terenie Unii). Również wydarzenia kulturalne należą tu do tańszych – średnio o 31%. Pamiętaj, jeśli do Czech wybierasz się nie tylko latem, ale i np. na zimowe szusowanie – przeczytaj Wyjazd na narty do Czech – jakie ubezpieczenie.

PARAMETRY WZGLĘDEM ŚREDNIEJ UE
Koszt wyżywienia 18% taniej
Koszt usług hotelowych i restauracyjnych 40% taniej
Koszt transportu publicznego 48% taniej
Koszty rekreacji i wydarzeń kulturalnych 31% taniej

OCENA: 8/10
Tani wyjazd za granicę – Rumunia

Litwa

Wyjazd za granicę na wakacje nie musi być drogi. Kolejny przykład dla tej tezy to Litwa. Nadbałtyckie państwo z urokliwą stolicą w Wilnie jest dobrze znane Polakom, którzy wybierają się tam np. na objazdowe wycieczki autokarowe. Litwa plasuje się w piątce najtańszych destynacji europejskich. Żywność jest tu o 1/5 tańsza niż średnio na terenie UE. Hotele, restauracje, ale również kawiarnie czy bary – to ok. 31% taniej. Transport publiczny – choć nie najtańszy w Europie – to jednak jego ceny są nadal o 38% bardziej korzystne niż średnio w UE. Na tle państw europejskich również wydatki na kulturę i rekreację są tu niższe – o ok. 30%.

PARAMETRY WZGLĘDEM ŚREDNIEJ UE
Koszt wyżywienia 21% taniej
Koszt usług hotelowych i restauracyjnych 31% taniej
Koszt transportu publicznego 38% taniej
Koszty rekreacji i wydarzeń kulturalnych 30% taniej

OCENA: 8/10

Węgry

Jedne z najtańszych wczasów za granicą to także Węgry. Do wyboru dojazd własnym samochodem, o czym pisaliśmy w artykule Autem na Węgry – o czym pamiętać lub autokarem – w ramach zorganizowanej wycieczki. Co nas tu zaskoczy? Podobnie jak Bułgarii – naprawdę tani i dobry alkohol. Liczne festiwale i szlaki winne, a także oprowadzanie i degustacje w najznamienitszych winnicach i winiarniach. Jeśli dodamy do tego zwiedzanie majestatycznego Budapesztu – idealny pomysł na tanie wakacje gotowy. Pozostałe koszty są również niższe niż średnie na terenie Unii. Artykuły spożywcze są o 15% tańsze, hotele – o ok. 39%, autobusy i popularne trolejbusy – o ok. 32%, a kultura – o ok. 36%.

PARAMETRY WZGLĘDEM ŚREDNIEJ UE
Koszt wyżywienia 15% taniej
Koszt usług hotelowych i restauracyjnych 39% taniej
Koszt transportu publicznego 32% taniej
Koszty rekreacji i wydarzeń kulturalnych 36% taniej

OCENA: 7/10

Podsumowanie

Najtańsze wycieczki zagraniczne w Europie to wyjazdy do naszych najbliższych sąsiadów. Według najnowszych danych Europejskiego Urzędu Statystycznego najkorzystniejsze cenowo są Rumunia i Bułgaria. Ceny hoteli czy transportu publicznego potrafią być tam niższe nawet o połowę w stosunku do średniej europejskiej. Zaraz za nimi plasują się Czechy i Litwa, a także Węgry. Tańszy alkohol, jedzenie oraz atrakcje turystyczne to gwarancja udanego wyjazdu za granicę, a także najtańszych wakacji w Europie.

Porównaj oferty

Jeśli w tym roku wybierasz się w podróż po Starym Kontynencie i szukasz sposobu na tańsze ubezpieczenie turystyczne – sprawdź garść wskazówek w naszym artykule: Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie turystyczne.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy na zimowy wypad wystarczy karta Euro26?

Czy na zimowy wypad wystarczy karta Euro26?

Wybierasz się na wakacje w jednym z krajów Europy? Nie zapomnij się ubezpieczyć – abyś mógł liczyć na pomoc i odszkodowanie w razie nieprzewidzianego wypadku poza granicami kraju. Masz do wyboru dwie opcje – kartę EKUZ oraz standardową […]

więcej
Najpiękniejsze plaże świata – zobacz, gdzie warto pojechać

Najpiękniejsze plaże świata – zobacz, gdzie warto pojechać

Co roku popularny portal podróżniczy TripAdvisor, bazując na unikalnych opiniach  użytkowników, typuje perły branży turystycznej. Znajdziemy wśród nich najlepsze hotele, unikalne cele podróży, ale także najpiękniejsze plaże świata. Zastanawiasz się, który piaszczysty brzeg został okrzyknięty tym rajskim? Sprawdź! Ranking […]

więcej
Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Słyszałeś może o instytucji Rzecznika Osób Ubezpieczonych? Okazuje się, że taki organ funkcjonuje i służy obywatelom w rozwiązywaniu sporów między nimi, a nieuczciwymi ubezpieczycielami. Zobacz, czym dokładnie zajmuje się Rzecznik i jak się z nim skontaktować!

więcej
Lato 2019 – najlepsze wakacje są tanie komfortowe i bezpieczne

Lato 2019 – najlepsze wakacje są tanie komfortowe i bezpieczne

Polska Izba Turystyki podaje, że w pierwszej połowie 2018 r. ze zorganizowanych wyjazdów turystycznych skorzystało o 14% więcej Polaków niż 12 miesięcy wcześniej. Można oczekiwać, że turystyczny boom będzie miał miejsce również w 2019 roku. Już od wiosny […]

więcej