Ubezpieczenie turystyczne, NFZ, prywatne ubezpieczenia medyczne – co wchodzi w ich zakres?

Ubezpieczenie turystyczne, NFZ, prywatne ubezpieczenia medyczne – co wchodzi w ich zakres?

Kup ubezpieczenie turystyczne

Każdy wyjazd na wakacje czy w celach zawodowych wiąże się z ryzykiem nieprzewidzianych problemów. Z tego względu najrozsądniej jest się zawczasu zabezpieczyć. Dowiedz się, czym różnią się od siebie ubezpieczenie turystyczne NFZ, prywatne polisy medyczne i ubezpieczenia na wyjazd!

Choroba, wypadek czy inne uciążliwe sytuacje są wyjątkowo problematyczne, gdy jest się z dala od domu. W razie kłopotów szczególnie trudno może być poza granicami kraju. By uniknąć np. ogromnych wydatków za leczenie i innych nieprzyjemności, najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie ubezpieczenie. Porównaliśmy możliwe rozwiązania!

Ubezpieczenie turystyczne NFZ – EKUZ

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest dowodem ubezpieczenia w NFZ, respektowanym w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Wystawia się ją bezpłatnie, w formie plastikowej karty bez zdjęcia. By ją uzyskać należy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek.

EKUZ uprawnia do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób podróżujących głównie w celach turystycznych. Przysługuje w sytuacjach nagłych i obejmuje zakres niezbędnych usług medycznych. Są one jednak dostosowane do przewidywanego czasu pobytu na terenie danego kraju. Pomoc można otrzymać jedynie w placówkach mających umowę z kasą chorych, na zasadach obowiązujących w danym państwie. W wielu krajach np. wezwanie pomocy nie jest jednak świadczeniem bezpłatnym, a NFZ z reguły nie pokrywa kosztów np. powrotu do domu. Nie jest to więc wystarczające zabezpieczenie.

Prywatne ubezpieczenie medyczne

Ubezpieczenie turystyczne, NFZ, prywatne ubezpieczenia medyczne

Prywatne ubezpieczenie medyczne może mieć bardzo szeroki zakres. Wszystko zależy od wykupionego pakietu i firmy ubezpieczeniowej. Taka polisa obejmuje m.in. dostępność renomowanych placówek, uzyskanie odszkodowania w związku z zachorowaniem na określone choroby, wizyty u specjalistów bez skierowania, dostęp do drogich badań specjalistycznych itp. Różne ubezpieczalnie umożliwiają dokupienie dodatkowych świadczeń, przeznaczanych np. na operacje, terapie poważnych chorób czy leczenie szpitalne (w tym również za granicą).

Taka polisa jest z pewnością lepsza niż ubezpieczenie turystyczne NFZ, szczególnie gdy wykupi się opcję ze zwrotem kosztów leczenia podczas wyjazdu. Składka wynosi jedynie ok. od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a gwarantuje zabezpieczenie niezależnie od miejsca pobytu. Mimo wszystko obejmuje jednak głównie kwestie medyczne, a nie tylko te są kłopotliwe podczas różnych nieprzyjemnych sytuacji, które mogą nas spotkać na wyjeździe.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne, NFZ, prywatne ubezpieczenia medyczne

Najbardziej kompleksową ochroną jest ubezpieczenie turystyczne. Obejmuje bowiem nie tylko zwrot kosztów leczenia, ale także szereg innych świadczeń. Na wiele ofert składa się również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Polisa może objąć również bagaż, sprzęt sportowy, dokumenty itp. W razie kradzieży lub utraty niezbędnych przedmiotów wiele ubezpieczalni oferuje nie tylko zwrot kosztów, ale również pomoc w zorganizowaniu substytutów.

W razie potrzeby ubezpieczenie na wyjazd za granicę gwarantuje także powrót do kraju lub np. odwiedziny osoby bliskiej. Niektóre towarzystwa proponują też dodatkowe świadczenia, np. w przypadku ataków terrorystycznych. Niezwykle przydatne okazują się też opcje gwarantujące zwrot kosztów podróży, do której nie doszło lub którą było się zmuszonym przerwać.

Nasza porównywarka ubezpieczeń pozwala szybko, wygodnie i łatwo znaleźć najtańsze ubezpieczenie turystyczne online. Zdążysz je wykupić nawet tuż przed wyjazdem! Wystarczy wpisać w formularz kilka podstawowych danych, by uzyskać zestawienie ofert najlepszych ubezpieczalni. W ten sposób można wygodnie wybrać najtańsze i najlepsze ubezpieczenie na wakacje!

Chociaż ubezpieczenie turystyczne NFZ jest darmowe dla osób ubezpieczonych w Narodowym Fundusz Zdrowia, nie gwarantuje takiego zabezpieczenia jak wykupione prywatnie polisy. Jeśli chcesz w spokoju ducha udać się na wakacje lub wyjazd służbowy, wybierz ubezpieczenie turystyczne online. Już w kilka minut znajdziesz i porównasz najlepsze oferty!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ubezpieczenie do Kanady – sprawdź co powinno zawierać!

Ubezpieczenie do Kanady – sprawdź co powinno zawierać!

Kanada to niezwykle ciekawy kierunek zarówno na letnie, jak i zimowe wakacje. Niesamowita przyroda, zapierające dech w piersiach widoki czy zachwycające Toronto każdego roku przyciągają miliony turystów. Jeśli planujesz zwiedzić kraj klonowego liścia, musisz odpowiednio przygotować się do […]

więcej
Lato 2019 – najlepsze wakacje są tanie komfortowe i bezpieczne

Lato 2019 – najlepsze wakacje są tanie komfortowe i bezpieczne

Polska Izba Turystyki podaje, że w pierwszej połowie 2018 r. ze zorganizowanych wyjazdów turystycznych skorzystało o 14% więcej Polaków niż 12 miesięcy wcześniej. Można oczekiwać, że turystyczny boom będzie miał miejsce również w 2019 roku. Już od wiosny […]

więcej
Wyjazd zagraniczny – jaką ochronę zapewnia NFZ?

Wyjazd zagraniczny – jaką ochronę zapewnia NFZ?

NFZ nie zapewnia Ci wakacyjnej ochrony automatycznie. Przed wyjazdem musisz wyrobić kartę EKUZ, aby zyskać podstawowe państwowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Co ono obejmuje? Czy ubezpieczenie za granicą NFZ wystarczy?

więcej
Wakacje w Chorwacji – przegląd cen oraz dojazdu

Wakacje w Chorwacji – przegląd cen oraz dojazdu

Chorwacja jest jedną z popularniejszych destynacji, jeśli chodzi o wakacje Polaków. Stosunkowo korzystne ceny, urocze krajobrazy, przyjaźni mieszkańcy, dogodna pogoda i smaczne jedzenie zachęcają do odwiedzin i wypoczynku. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztuje dojazd do Chorwacji, a także ile […]

więcej