Ubezpieczenie OC najemcy

Ubezpieczenie OC najemcy

4/5 - (Ocen: 1)

Firmy ubezpieczeniowe oferują dziś szeroką gamę możliwości swoim klientom, którzy chcą zabezpieczyć się przed różnymi ewentualnościami. Ciekawą możliwością jest OC najemcy nieruchomości, które bardzo skutecznie chroni przed koniecznością pokrywania wysokości szkód wyrządzonych w wynajmowanym mieszkaniu. Zawsze może dojść do przypadkowego zdarzenia, w wyniku którego uszkodzone zostaną ściany, meble, czy nawet sprzęt należący do właściciela mieszkania. Umowa najmu jasno precyzuje, że za takie uszkodzenia finansowo odpowiada wynajmujący. Polisa OC najemcy to skuteczna forma zabezpieczenia swoich interesów. Dzięki takiej polisie można spać spokojnie. Ochrona obejmuje również zniszczenia, których dokonają dzieci lub zwierzęta, jeśli właściciel był poinformowany, że zamieszkują one lokal.

Ubezpieczenie najemcy – na co można liczyć?

Podobnie, jak OC deliktowe, również polisa najemcy, chroni go skutecznie przed koniecznością ponoszenia niespodziewanych kosztów. Ubezpieczenie najemcy mieszkania to także zabezpieczenie dla samego właściciela nieruchomości. Zyskuje on pewność, że w razie jakichkolwiek uszkodzeń w jego mieniu, będzie mógł szybko uzyskać odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej i nie będzie musiał sądzić się z najemcą na gruncie cywilnym. Warto zgłosić wynajmującemu fakt posiadania takiej polisy, ponieważ może obniżyć wysokość kaucji za wynajem, związanej z wystąpieniem ewentualnej szkody. Z pewnością spojrzy bardziej przychylnym okiem na takiego nowego najemcę i bardziej mu zaufa.

Wykupione ubezpieczenie dla najemcy obejmuje zniszczenia ruchomości, które znajdują się na wyposażeniu mieszkania, na przykład:

  • sprzętu RTV i AGD,
  • armatury,
  • mebli.

Poza tym, ubezpieczeniu podlegają też ściany, szafy wnękowe, zabudowa kuchenna i inne stałe elementy, które stanowią wyposażenie danej nieruchomości. Warto wiedzieć również o tym, że ubezpieczenie najemcy lokalu działa także w sytuacji, gdy szkoda zostanie wyrządzona przez dziecko lub inną osobę – babcię lub nianię, która się nim opiekuje. Nawet w sytuacji niewielkiego uszkodzenia mienia, można wystąpić o odszkodowanie i dokonać niezbędnych napraw. Osoba ubezpieczająca się, powinna pamiętać, że ubezpieczenie OC najemcy lokalu przypisane jest do niego, a nie do właściciela. Oznacza to, że będzie aktualne również w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania i podpisania kolejnej umowy najmu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla osoby, która zamieszkuje wynajmowane lokale, ponieważ nie musi obawiać się konieczności pokrywania ewentualnych remontów lub naprawy niewielkich szkód. Większość właścicieli decydujących się na najem samodzielnie ubezpiecza swoje nieruchomości, na wypadek zalania, czy wystąpienia innego rodzaju szkody, jednak ich polisa nie pokrywa kosztów naprawy takich uszkodzeń, jak OC najemcy.

Ubezpieczenie OC najemcy – jak zgłosić szkodę?

Jeśli nieumyślnie dokonamy jakiejś szkody w wynajmowanym lokalu, OC najemcy mieszkania powinno pokryć wszelkie koszty napraw. Ważne, aby jak najszybciej zgłosić szkodę i odpowiednio ją udokumentować. Wówczas można liczyć na szybką wypłatę odszkodowania. Pierwszym krokiem powinno być pojawienie się na miejscu rzeczoznawcy, który zajmie się wyceną. Od niego będzie zależało to, jakiego odszkodowania można się spodziewać. Jeśli wycena będzie, zdaniem ubezpieczonego, nieadekwatna, ma on prawo do odwołania się od decyzji firmy. Taka możliwość dotyczy różnego rodzaju umów ubezpieczeniowych, na przykład OC firmy budowlanej, czy OC dla lekarzy. Co do zasady, szkodę z OC najemcy ruchomości należy zgłosić przed upływem trzech lat od momentu jej stwierdzenia, ponieważ ulegnie przedawnieniu, jeśli będziemy czekać dłużej. Nie ma co zwlekać, ponieważ ubezpieczyciel może mieć z czasem wątpliwości, czy na pewno szkoda powstała na skutek konkretnego wydarzenia.

Jaki jest koszt OC najemcy?

Podpisując umowę OC dla najemcy warto dobrze zapoznać się z dostępnymi na rynku opcjami. Każdy ubezpieczyciel w indywidualny sposób ocenia wysokość składki i może proponować inne rozwiązania. Koszt ubezpieczenia jest uzależniony od tego, jaką wybierzemy sumę gwarantowaną oraz historii innych ubezpieczeń. W przypadku sumy gwarantowanej wynoszącej 100 000 złotych ubezpieczenie może kosztować już 50 zł i jest to suma jednorazowa. Jeśli jednak zależy nam na większej sumie ubezpieczenia, na przykład wynoszącej 2 000 000 zł, wówczas OC najemcy to koszt około dwustu złotych. Warto zdecydować się na jednorazową płatność, ponieważ wtedy kwota jest najniższa. Osoba ubezpieczająca się powinna pamiętać, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia pojazdu, kiedy umowa OC wygasa, ponieważ wówczas kończy się ochrona i odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej. Najczęściej ta przypomina o zbliżającym się terminie przedłużenia umowy. Jeśli w ciągu poprzedniego roku osoba ubezpieczona nie będzie zgłaszała żadnych szkód, wówczas może liczyć nawet na korzystniejsze warunki kolejnej polisy.

Czy najemca może wykupić ubezpieczenie online?

Wiele firm ma dziś w swojej ofercie ubezpieczenie OC najemcy nieruchomości. To bardzo rozsądna opcja dla każdego, kto decyduje się na wynajem mieszkania. Szczególnie rodzice małych dzieci powinni rozważyć taką możliwość, aby nie musieć ponosić odpowiedzialności finansowej, w razie jakichkolwiek szkód. Chcąc ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej, można to zrobić bez wychodzenia z domu. Polisę można dziś zamówić przez Internet. Zanim to zrobimy, najlepiej jest skorzystać z wygodnego kalkulatora, dzięki któremu poznamy wysokość składek w różnych firmach. Konieczny jest wybór sumy gwarantowanej, na której nam zależy. Ta powinna być adekwatna do wartości nieruchomości oraz jej wyposażenia. Wysokość OC najemcy mieszkania zależy też od tego, czy w poprzednim roku nie zgłaszał on żadnych szkód. Wybierając poszczególne parametry, można uzyskać wysokość kosztu takiej polisy OC dla najemcy.

Ze strony internetowej firmy ubezpieczeniowej, można się dowiedzieć wielu istotnych rzeczy o wybranej przez siebie polisie, takich jak ile traci się zniżki po kolizji w przypadku kierowców, jakie szkody może ze swojego OC zgłosić lekarz, czy też od jakich ryzyk powinien ubezpieczyć się fizjoterapeuta.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór różnych ubezpieczeń w tej samej firmie, ponieważ wówczas zakład ubezpieczeniowy proponuje najkorzystniejsze wysokości składek. Kupując ubezpieczenie najemcy lokalu, można jednocześnie wybrać najlepsze OC dla pojazdu, czy ubezpieczenie na życie. Poza stroną internetową, można również umówić się z profesjonalnym doradcą, który ma dostęp do różnych ofert i promocji i z pewnością będzie w stanie zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie dla danej osoby, opierając się na jej indywidualnej sytuacji, możliwościach finansowych i historii ubezpieczeń.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Franszyza integralna

Franszyza integralna

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem polisy AC dla swojego samochodu, warto dokładnie przeanalizować umowę, a także Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Może się pojawić pojęcie franszyzy integralnej, która mówi o tym, że w pewnych warunkach Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie będzie odpowiadać […]

więcej
Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak działa i ile kosztuje […]

więcej
Kredyt samochodowy – kiedy tak, a kiedy nie?

Kredyt samochodowy – kiedy tak, a kiedy nie?

W ofertach banków można znaleźć kredyty na określony cel. Wśród nich popularną opcją jest ta umożliwiająca kupno pojazdu. Jakie warunki obejmuje i czy zawsze jest opłacalna? Wyjaśniamy, kiedy warto wziąć kredyt samochodowy! Jeśli nie ma się kapitału na […]

więcej
Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Słowacja to kraj warty odwiedzenia – szczególnie zimą i przez zapalonych narciarzy. Planujesz podróż samochodem do tego kraju? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, jadąc autem na Słowację, aby uniknąć kłopotów podczas kontroli drogowej!

więcej