OC firmy budowlanej – ile kosztuje?

OC firmy budowlanej – ile kosztuje?

5/5 - (Ocen: 1)

Przedstawiciele niektórych zawodów zobligowani są prawem polskim do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Lekarze, księgowi, czy fizjoterapeuci nie mogą prowadzić działalności na własny rachunek, jeśli nie kupią polisy OC. W przypadku branży budowlanej, sytuacja wygląda nieco inaczej. Ubezpieczenie OC firmy budowlanej to kwestia dobrowolna i nie ma żadnego przymusu do jego posiadania. Do kupienia OC zobligowani są zaś architekci, którzy planują budynki. Coraz częściej wymaganiem kontrahentów jest jednak posiadanie OC dla firmy budowlanej i bez niego nie ma nawet sensu startować do przetargu. Ile kosztuje taka polisa dla firmy i dlaczego warto ją kupić?

Co obejmuje ubezpieczenie dla firmy budowlanej?

Podobnie jak OC deliktowe, również to przeznaczone dla firm budowlanych, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma się co dziwić, ponieważ wykupione ubezpieczenie OC dla firmy budowlanej chroni przedsiębiorcę przed koniecznością ponoszenia konsekwencji finansowych, w związku ze szkodami, powstałymi na skutek działania firmy oraz jej pracowników. Niekiedy OC rozszerza się również o podwykonawców. Planując zakup ubezpieczenia, warto skontaktować się z konsultantem, który optymalnie dopasuje ofertę do indywidualnych potrzeb danej firmy.

OC firmy budowlanej obejmuje różnego rodzaju szkody, które powstały na skutek prac remontowych lub budowlanych. Bardzo ważne jest jednak, aby dana szkoda wchodziła w zakres ubezpieczenia. Wówczas zakład płaci osobie poszkodowanej za uszkodzone meble, instalacje, czy inne szkody. Praca na budowie jest bardzo wymagająca i przede wszystkim – bardzo odpowiedzialna. Każdy przedsiębiorca, który chce być spokojny powinien kupić ubezpieczenie OC usługi budowlanej, którą wykonuje. W razie nieumyślnie wyrządzonej szkody na czyimś mieniu lub zdrowiu, cały ciężar prowadzenia postępowania i wypłaty środków spoczywa na firmie ubezpieczeniowej.

Dlaczego warto rozszerzyć zakres polisy OC?

OC usług budowlanych warto dobrze dopasować do własnych potrzeb. Każda firma ma nieco inną specyfikę i świadczy różne usługi. Podobnie, jak ubezpieczenie OC pracodawcy, również to kupowane przez firmę świadczącą usługi budowlane, musi być odpowiednie. Podstawowa polisa OC firmy budowlanej może zostać rozszerzona o pakiet różnych usług. Każdy przedsiębiorca podpisujący umowę powinien sobie zdawać sprawę z tego, że prowadzona przez niego działalność niesie za sobą liczne ryzyka. Umowę najlepiej maksymalnie rozszerzyć, aby móc spać spokojnie i nie musieć obawiać się, że nieszczęśliwy wypadek będzie bardzo kosztowny.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na przykład prace montażowo-budowlane to inny kod działalności PKD niż prace budowlane. Oznacza to, że jeśli nie zapoznamy się szczegółowo z umową, możemy nie uzyskać odszkodowania. Kolejną kwestią istotną, kiedy OC firma budowlana kupuje, jest rozszerzenie go o pakiet ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Taki pakiet gwarantuje wypłatę świadczenia, jeśli któryś z pracowników ulegnie wypadkowi i będzie wymagał leczenia lub umrze.

Bardzo istotną klauzulą jest również ta dotycząca prac wykonywanych przy pomocy ciężkiego sprzętu. Na budowie zwykle korzysta się z walców, młotów, kafarów, które mogą wyrządzić szkodę. Koszt ubezpieczenia firmy budowlanej wzrośnie nieznacznie w skali całego roku, a przedsiębiorca na pewno zyska większy spokój. W sytuacji, gdy firma budowlana korzysta też z usług podwykonawców, bezwzględnie powinna zawrzeć taką informację w swojej umowie, aby nie ograniczało to wypłaty świadczenia.

Ile kosztuje OC firmy budowlanej?

Obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jak ubezpieczenia OC lekarzy, czy fizjoterapeutów nie jest dużym kosztem, szczególnie, jeśli kupujący zdecyduje się na podstawowy zakres, wynikający z obowiązujących przepisów prawa. W przypadku OC firmy budowlanej cena jest już wyższa, ponieważ znacznie wyższa jest także gwarantowana suma ubezpieczenia, co do największych szkód. Koszt kupienia polisy uzależniony jest przede wszystkim od tego, na jaki zakres zdecyduje się przedsiębiorca i czy wybierze najwyższą sumę gwarancyjną. Niekiedy dopłacić trzeba również do tego, żeby kolejne szkody nie pomniejszały sumy odszkodowania. Obecnie koszty tego typu ubezpieczenia zaczynają się od około siedmiuset złotych rocznie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że decydując się na dodatkowe klauzule, rozszerzające umowę, decydujemy się także na to, że ubezpieczenie firmy OC cena będzie wyższa. Rata miesięczna może wynieść od sześćdziesięciu do nawet kilkuset złotych w skali miesiąca, ale każdy doświadczony przedsiębiorca z pewnością wie, że w takiej pracy korzysta się z odszkodowań z polisy OC dość regularnie.

Czy warto zamówić OC przez Internet?

Wiele firm oferuje możliwość zamówienia ubezpieczenia przez Internet. Można tak wykupić OC dla pielęgniarek, ubezpieczenie pojazdu, czy na życie. Również ubezpieczenie OC firma budowlana zamówi online w ciągu kilku minut. Można przy tym wygodnie i szybko sprawdzić, jak zmienia się wysokość składki, kiedy decydujemy się na kolejne pakiety lub rezygnujemy z nich. Taki kalkulator pozwala na to, aby samodzielnie dopasować wysokość składki oraz zakres ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb firmy.

Można także skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy, który często jest w stanie przedstawić przynajmniej kilka ofert konkurencyjnych firm zajmujących się ubezpieczeniami. Doradca postara się również zoptymalizować umowę w taki sposób, aby spełniała wszelkie oczekiwania klienta i zapewniała mu bezpieczeństwo oraz komfort. Bywa, że w przypadku wykupienia również innego ubezpieczenia w tej samej firmie, można liczyć na korzystną zniżkę cenową. OC firmy budowlanej może być także niższe, jeżeli przedsiębiorca nie zgłasza zbyt wielu szkód. Tacy klienci traktowani są ulgowo i mogą liczyć na lepsze warunki. Podobnie postępuje się też z kierowcami, którzy mogą pochwalić się wieloletnią bezszkodową jazdą.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Klauzula ubezpieczeniowa

Klauzula ubezpieczeniowa

Ubezpieczyciele zabezpieczają swoje interesy przy zawieraniu polis, wprowadzając pewne ograniczenia. Są to tak zwane klauzule ubezpieczeniowe. Stanowią one wyjątki, zastrzeżenia w zakresie oferowanej ochrony ubezpieczeniowej. Klauzule ubezpieczeniowe mogą także nakładać pewne obowiązki lub tworzyć bezpośrednie zakazy, których ubezpieczony […]

więcej
5 sytuacji, w których warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości

5 sytuacji, w których warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości

Dom czy mieszkanie zwykle stanowią główną część majątku przeciętnego Polaka. Jego zniszczenie, zdewastowanie czy ograbienie może spowodować ogromne problemy oraz straty finansowe. Na wypadek takich okoliczności można się jednak odpowiednio zabezpieczyć, inwestując w stosowną polisę. Przedstawiamy 5 sytuacji, […]

więcej
Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Zastanawiasz się, jak zdobyć wyższe zniżki OC? Pomyśl o współwłasności pojazdu. Jeśli Twój partner – mąż lub żona – ma maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę – Ty również możesz z nich skorzystać. Podpowiadamy, jak sprawdzić, ile bonifikaty Ci […]

więcej
Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – warunki otrzymania i zasady

Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – warunki otrzymania i zasady

Będąc osobą niepełnosprawną i starając się o prawo jazdy, warto poznać zasady, na których można uzyskać prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych. Określają je specjalistyczne przepisy. Ustalają one, na jakich warunkach osoba z określonym stopniem niepełnosprawności może uzyskać uprawnienia. […]

więcej