OC deliktowe – co to jest?

OC deliktowe – co to jest?

5/5 - (Ocen: 1)

Nigdy nie można lekceważyć ryzyk, które towarzyszą człowiekowi codziennie, nie tylko podczas podróży samochodem, wykonywania pracy czy innych czynności jak uprawianie sportu. Niezapowiedziane sytuacje i wypadki skutkujące np. uszczerbkiem na zdrowiu lub szkodami w majątku – przytrafiają się bardzo często w sposób kompletnie nieprzewidywalny i niemożliwy do zapobieżenia. Dlatego też warto być przygotowanym nie tylko na sytuację wypadku samochodowego i posiadać więcej niż podstawowe ubezpieczenie OC na pojazd. 

Aby zabezpieczyć siebie jako osobę prywatną bądź jako przedsiębiorca ochronić swoją firmę i pracowników przed odpowiedzialnością za różnego rodzaju wypadki skutkujące szkodami po drugiej stronie – należy rozważyć oc deliktowe. Ma ono zastosowanie zarówno w relacjach pomiędzy dwoma obywatelami jak i pomiędzy prowadzącym działalność gospodarczą a jego kontrahentami. To jednak coś innego, niż na przykład OC firmy budowlanej.

OC deliktowe – co to jest?

Często właścicielom firm i różnego rodzaju usługodawcom i zleceniobiorcom, zaleca się wykupienie dodatkowej ochrony dla swoich działań realizowanych w ramach działalności gospodarczej, jaką daje polisa kontraktowa. Delikt stanowi jednak zupełnie odrębny przepis kodeksu cywilnego i reguluje odpowiedzialność ubezpieczeniową oraz dopuszcza roszczenia finansowe z całkowicie innego podłoża. Charakterystyka deliktu sprawia, że deliktowe ubezpieczenie jest powszechnie spotykane przy zabezpieczaniu majątku – np. ubezpieczenie mieszkania obowiązkowo powinno zawierać w sobie klauzule deliktowe. 

Pomiędzy poszkodowanym a winowajcą nie musi istnieć żadna wcześniejsza relacja prawna czy kontraktowa, czyli mogą te dwie strony być sobie zupełnie obce, a wyrządzenie szkody w majątku poszkodowanego jest wynikiem czynu niedozwolonego. Czyn zabroniony przez prawo może być wyrządzony umyślnie bądź nieumyślnie, ale z punktu widzenia ubezpieczonego najistotniejsza jest możliwość skutecznego wyegzekwowania rekompensaty finansowej dla poszkodowanego przez siebie. Warto więc wiedzieć ubezpieczenie deliktowe – co to jest i w jakich sytuacjach ma zastosowanie. W ten sposób można się uchronić przed podpisaniem umowy z licznymi wyłączeniami, które de facto minimalizowałyby odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie deliktowe 

Idealnym przykładem sytuacji, w których ma ono zastosowanie, jest np. zalanie mieszkania przez sąsiada w wyniku swojego błędu albo uszkodzenie czyjegoś auta przedmiotem, który spadł niezabezpieczony z balkonu. W przypadku takich problemów, tylko i wyłącznie ochrona deliktowa jest w stanie zabezpieczyć przed ewentualnymi. Delikt to działanie niezgodne z normą prawną, dlatego ubezpieczenie deliktowe definicja opiera się przede wszystkim na tym, aby ochronić ubezpieczonego przed odpowiedzialnością finansową za konsekwencje takich działań. Wliczają się w to również błędy i niedopatrzenia w trakcie podróży czy wypoczynku, więc często szeroka ochrona deliktowa może być równie skuteczna jak specjalna oferta ubezpieczeniowa np. dla podróżnych czy dla właścicieli firm transportowych. Aby uniknąć rozczarowania warto nie tylko sprawdzić sekcję OC deliktowe – definicja w warunkach ogólnych umowy ubezpieczeniowej, ale również konieczne jest zapoznanie się ze wszystkimi załącznikami do umowy. 

Deliktowa odpowiedzialność a ubezpieczenie OC kontraktowe

Ochrona na wypadek popełnienia czynu zabronionego i wyrządzenia komuś szkody nie musi jednak opierać się tylko i wyłącznie na delikcie. Inną formą odpowiedzialności za swoje działania jest odpowiedzialność kontraktowa – wynikająca np. z umowy zawartej pomiędzy stronami. Firma budowlana, która wykona inwestycją budowlaną niezgodnie ze sztuką budowlaną – może spodziewać się pociągnięcia do odpowiedzialności i tylko OC kontraktowe będzie w stanie uchronić go przed finansowymi konsekwencjami nienależytego bądź niekompletnego wykonania zakontraktowanej usługi. 

Szczególnie warte rozważenia jest nabycie takiej polisy przez prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ OC kontraktowe z definicji zabezpiecza majątek przedsiębiorcy na wypadek oskarżenia o niewłaściwe wykonanie zobowiązania umownego. Jego wysokość powinna być podyktowana zarówno majątkiem firmy jak i charakterem świadczonych przez nią usług i branży, w jakiej ona funkcjonuje. By dowiedzieć się więcej, warto zwrócić się do profesjonalnej firmy, szczególnie, jeśli poprzednia umowa OC wygasa, albo chce sie dowiedzieć, czy jest to tak samo, jak w przypadku auta. Każdego interesuje na przykład, ile traci się zniżki za kolizję. Tutaj również istotne jest, ile można stracić w przypadku wykorzystania ubezpieczenia.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Gdzie wyjechać zimą na wakacje? Przegląd popularnych kierunków

Gdzie wyjechać zimą na wakacje? Przegląd popularnych kierunków

Urlop w sezonie zimowym? Dlaczego nie! Nawet o tej porze roku można świetnie wypoczywać, niezależnie od tego, czy lubi się śnieg, czy chce się od niego uciec. Zastanawiasz się gdzie wyjechać zimą na wakacje? Przedstawiamy przegląd popularnych kierunków […]

więcej
Ile kosztuje OC dla początkującego kierowcy?

Ile kosztuje OC dla początkującego kierowcy?

Jazda autem, to coś, bez czego trudno poradzić sobie w dzisiejszych czasach. Poza samym zakupem auta trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak koszt ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Rynek ubezpieczeń jest co prawda świetnie rozwinięty i […]

więcej
Czy ubezpieczenie AC wznowi się automatycznie?

Czy ubezpieczenie AC wznowi się automatycznie?

Korzystając z polisy komunikacyjnej, warto dokładnie zapoznać się z tym, czy następuje automatyczne przedłużenie polisy AC. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia tego, czy będzie można kontynuować ubezpieczenie. Bywa to ważne, gdy regularnie jeździ się na dłuższych […]

więcej
Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?

Co powinna zawierać polisa turystyczna na wyjazd w góry?

Uwielbiasz spędzać swój wolny czas w górach? Preferujesz piesze wędrówki polskimi, mało wymagającymi szlakami? A może wspinasz się w wyższych partiach gór, nie tylko na terenie kraju? Ubezpieczenie w góry jest Ci niezbędne! Wybierz takie ubezpieczenie turystyczne, które […]

więcej