Gdzie ubezpieczyć auto?

Gdzie ubezpieczyć auto?

Rate this post
Ze względu na przepisy zawarte w Ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach, każdy z posiadaczy samochodów mus posiadać ważną polisę OC. W przypadku nowych aut opłacalne jest jednak także zastanowienie się na kupieniem polisy AC oraz dodatkowych ubezpieczeń, takich jak Assistance lub NWW. Odpowiedź na pytanie, gdzie ubezpieczyć samochód nie jest jednak taka prosta, gdyż to zawsze jest kwestia indywidualnych potrzeb. O ile zakres ochrony OC jest zazwyczaj zbliżony, gdyż częściowo wynika z odgórnie narzuconych przepisów, to dodatkowe świadczenia są już w dużej mierze zależne od tego, w jakiej firmie kupuje się ubezpieczenie. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu można nabyć wraz z pakietem AC, Assistance i całym szeregiem innych ubezpieczeń, a finalna kalkulacja składki może być skrajnie odmienna w konkretnej sytuacji, u każdego z ubezpieczycieli.

Taka sytuacja jest pokłosiem tego, że właściwa Ustawa narzuca na towarzystwa ubezpieczeniowe pewne obowiązki, ale tylko jeśli chodzi o ubezpieczenia obowiązkowe, podczas gdy to jedynie część usług kupowanych przez kierowców. Ponadto każde z towarzystw ma swobodę w narzucaniu swoich cen, a przez to, że są to głównie prywatne firmy, działają na w pełni rynkowych zasadach.

Zakup ubezpieczenia online

Szukając najbardziej korzystnych ofert, można kupić ubezpieczenie oc online przy pomocy porównywarki Kioskpolis.pl. Jest to niezwykle wygodne, gdyż pozwala porównać wiele ofert wiodących firm ubezpieczeniowych i zestawić je ze sobą. Po podaniu marki pojazdu, roku produkcji, a także pojemności silnika i kilku innych informacji dotyczących kierowcy, można już w kilka minut uzyskać kalkulację składki ubezpieczeniowej OC, a także AC i innych ofert z zakresu ubezpieczeń, a w tym ubezpieczenia na wakacje. Kupując razem cały pakiet OC, NWW, Assistance oraz AC można sporo zaoszczędzić, a biorąc pod uwagę, że w ten sposób można wybrać spośród dziesiątek ofert, finalnie cenę można obniżyć nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do wizyty w biurze przypadkowego ubezpieczyciela.

Bardzo istotne dla właścicieli pojazdów jest to, by nigdy nie kupować od razu ubezpieczenia, gdy jeszcze nie zdąży się porównać innych ofert dostępnych na rynku. Bardzo szeroki rozrzut cen sprawia, że każdego roku większość kierowców traci nawet kilka tysięcy złotych tylko dlatego, że nie sprawdziło oferty innego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?

Odpowiedź na pytanie, gdzie ubezpieczyć auto zawsze będzie brzmiała – to zależy. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, jakiego zakresu ubezpieczenia się potrzebuje. Jeśli kierowcę interesuje jedynie podstawowa ochrona OC, to właściwie można kierować się tylko ceną. Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela jest tutaj warunkowany Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, więc nie ma aż tak dużego znaczenie, z jakiej oferty się skorzysta. Wykorzystując do tego porównywarkę Kioskpolis.pl można błyskawicznie znaleźć towarzystwo, które w danej sytuacji jest w stanie zaoferować najniższą cenę. Taka polisa ubezpieczeniowa zazwyczaj będzie się sprawdzać zawsze tak samo, niezależnie od ubezpieczyciela.

Jeśli komuś zależy na komforcie, warto jednak sprawdzić, czy dany ubezpieczyciel daje możliwość uzyskania odszkodowania z OC sprawcy. Taka możliwość jest dostępna, gdy posiada się polisę w towarzystwie należącym do systemu bezpośredniej likwidacji szkody czyli BLS. Polega to na tym, że po wystąpieniu kolizji wystarczy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, który na standardowych zasadach wypłaci odszkodowanie, a następnie zwróci się do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot kosztów. W praktyce daje to kierowcy możliwość zgłoszenia się do swojego, a nie cudzego ubezpieczyciela, co przyspiesza proces odzyskiwania kosztów i zmniejsza liczbę formalności, z których większość leży po stronie ubezpieczyciela. Informacje o tym, czy dane towarzystwo należy do systemu BLS są podane w porównywarce Kioskpolis.pl. Nabywając dowolne ubezpieczenie w ten sposób, można wysłać dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu online.

Ubezpieczenie OC i AC razem

Wielu kierowców preferuje jednak nieco szerszy zakres ochrony, niż ten gwarantowany przez samo posiadanie OC. W takim celu trzeba jeszcze wykupić ubezpieczenie AC lub dodatkowe Assistance i NWW. Najpierw warto zastanowić się, czy to w ogóle opłacalne. Jeśli posiada się samochód, który lata świetności ma już za sobą, a jego wartość jest znikoma, nie zawsze będzie się opłacało kupować AC. Często zdarza się, że ubezpieczyciele nawet nie będą chcieli ubezpieczyć takiego auta. AC opłaca się właścicielom aut stosunkowo nowych, których wiek nie przekracza około 10 lat. Od takiej zasady są jednak wyjątki, gdyż jeśli auto jest nieco starsze, jednak nadal stosunkowo dużo warte, a koszty potencjalnej naprawy wysokie, opłaca się ubezpieczać nawet starsze auta, choć to zależy od zaoferowanej przez ubezpieczyciela składki. Kupując OC i AC w jednej firmie można jednak liczyć na pewne zniżki, co zwiększa opłacalność samego AC, podczas gdy OC i tak jest obowiązkowe.

Zazwyczaj nigdy nie opłaca się kupować AC oddzielnie z OC, gdyż wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie w stanie zaoferować atrakcyjnych zniżek. Nabywając AC, trzeba też brać pod uwagę to, jaki stosunek będzie miało towarzystwo ubezpieczeniowe do danego samochodu i kierowcy. Trzeba uwzględnić moc auta, jego wartość, a także wiek kierowcy, czy ilość spowodowanych kolizji. Niektórzy z ubezpieczycieli mogą zastosować w danej sytuacji wręcz zaporową stawkę, więc zawsze należy porównać wiele ofert.

Gdzie najkorzystniej ubezpieczyć samochód?

Pytanie, gdzie warto ubezpieczyć auto, nie ma tak prostej odpowiedzi, gdyż trzeba jeszcze uwzględnić dodatkowe formy ubezpieczenia. Jeśli ktoś dużo podróżuje i często znajduje się z dala od domu warto też zastanowić się nad pakietem Assistance i NWW. Takie ubezpieczenia mogą być bardzo pomocne, zwłaszcza gdy do kolizji dojdzie daleko od miejsca zamieszkania. Kupowanie samego pakietu Assistance może okazać się drogie, jednak w pakiecie razem z innymi ubezpieczeniami często okazuje się bardzo tanie. Niekiedy wystarczy dołożyć do ubezpieczenia OC i AC zaledwie kilkanaście procent ceny, by uzyskać pełny pakiet Assistance, co jest bardzo opłacalne, biorąc pod uwagę koszty lawet, gdy płaci się za nie z własnej kieszeni.

Gdzie ubezpieczyć samochód w leasingu?

Nabywając auto w leasingu, zawsze jest obowiązek, by ubezpieczyć auto w bardzo szerokim zakresie. Zwykłe ubezpieczenia AC można nabyć poprzez Kioskpolis.pl, ale warto tez pomyśleć o ubezpieczeniu GAP. Jest to forma ubezpieczenia, która pokrywa straty wynikające ze zniszczenia samochodu, gdy orzeczona kwota jest niższa, niż zobowiązania wobec leasingodawcy. Takiego ubezpieczenia nie można jednak kupić online, gdyż zazwyczaj jest ono sprzedawane bezpośrednio w biurze towarzystwa ubezpieczeniowego lub w salonie samochodowym.

Nie ważne, gdzie ubezpiecza się auto, warto też pamiętać o tym, czy trzeba wozić oc razem ze sobą. Aktualnie nie ma już takiego obowiązku, więc jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce, nie trzeba mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego ważność OC. Sprzedając auto warto też pamiętać, że właściciel pojazdu ma prawo do zwrotu składki OC po sprzedaży samochodu, w wysokości adekwatnej do niewykorzystanego okresu ubezpieczenia. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ranking ubezpieczeń samochodowych

Ranking ubezpieczeń samochodowych

5/5 – (1 vote) Wszyscy właściciele pojazdów w Polsce, muszą zdawać sobie sprawę z obowiązku ubezpieczania od odpowiedzialności cywilnej ich aut. Jest to oczywiste, choć nie każdy wie, że nie musi godzić się na przypadkowe oferty ubezpieczycieli. Rynek […]

więcej
Mazda

Mazda

Rate this post Samochody sprowadzane z daleka – a do takich bardzo często zaliczana była we wcześniejszych latach Mazda – może znacząco podnosić koszt późniejszego ubezpieczenia. Firmy oferujące polisy OC i AC doskonale wiedzą, które modele pojazdów niosą […]

więcej
Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

5/5 – (3 votes) Wybierasz się na zimowe ferie w górach? Zadbałeś o swoje bezpieczeństwo i wykupiłeś ubezpieczenie narciarskie? Upewnij się też, że Twój samochód poradzi sobie z jazdą w górskich, zimowych warunkach! Zobacz, jak przygotować pojazd do […]

więcej
Ubezpieczenie narciarskie na urlop last minute – jakie wybrać?

Ubezpieczenie narciarskie na urlop last minute – jakie wybrać?

5/5 – (1 vote) Znalazłeś świetną promocję na wycieczkę w góry? Nawet jeśli do wyjazdu pozostało już niewiele czasu, musisz się odpowiednio do niego przygotować. Zadbaj nie tylko o bagaż czy atrakcje, ale przede wszystkim swoje bezpieczeństwo. Podpowiadamy, […]

więcej