Gdzie ubezpieczyć auto?

Gdzie ubezpieczyć auto?

5/5 - (Ocen: 1)

Ze względu na przepisy zawarte w Ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach, każdy z posiadaczy samochodów mus posiadać ważną polisę OC. W przypadku nowych aut opłacalne jest jednak także zastanowienie się na kupieniem polisy AC oraz dodatkowych ubezpieczeń, takich jak Assistance lub NWW. Odpowiedź na pytanie, gdzie ubezpieczyć samochód nie jest jednak taka prosta, gdyż to zawsze jest kwestia indywidualnych potrzeb. O ile zakres ochrony OC jest zazwyczaj zbliżony, gdyż częściowo wynika z odgórnie narzuconych przepisów, to dodatkowe świadczenia są już w dużej mierze zależne od tego, w jakiej firmie kupuje się ubezpieczenie. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu można nabyć wraz z pakietem AC, Assistance i całym szeregiem innych ubezpieczeń, a finalna kalkulacja składki może być skrajnie odmienna w konkretnej sytuacji, u każdego z ubezpieczycieli.

Taka sytuacja jest pokłosiem tego, że właściwa Ustawa narzuca na towarzystwa ubezpieczeniowe pewne obowiązki, ale tylko jeśli chodzi o ubezpieczenia obowiązkowe, podczas gdy to jedynie część usług kupowanych przez kierowców. Ponadto każde z towarzystw ma swobodę w narzucaniu swoich cen, a przez to, że są to głównie prywatne firmy, działają na w pełni rynkowych zasadach.

Zakup ubezpieczenia online gdzie ubezpieczyć samochód?

Szukając najbardziej korzystnych ofert, można kupić ubezpieczenie oc online przy pomocy porównywarki Kioskpolis.pl. Jest to niezwykle wygodne, gdyż pozwala porównać wiele ofert wiodących firm ubezpieczeniowych i zestawić je ze sobą. Po podaniu marki pojazdu, roku produkcji, a także pojemności silnika i kilku innych informacji dotyczących kierowcy, można już w kilka minut uzyskać kalkulację składki ubezpieczeniowej OC, a także AC i innych ofert z zakresu ubezpieczeń, a w tym ubezpieczenia na wakacje. Kupując razem cały pakiet OC, NWW, Assistance oraz AC można sporo zaoszczędzić, a biorąc pod uwagę, że w ten sposób można wybrać spośród dziesiątek ofert, finalnie cenę można obniżyć nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do wizyty w biurze przypadkowego ubezpieczyciela.

Bardzo istotne dla właścicieli pojazdów jest to, by nigdy nie kupować od razu ubezpieczenia, gdy jeszcze nie zdąży się porównać innych ofert dostępnych na rynku. Bardzo szeroki rozrzut cen sprawia, że każdego roku większość kierowców traci nawet kilka tysięcy złotych tylko dlatego, że nie sprawdziło oferty innego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Trudno powiedzieć, gdzie najtaniej ubezpieczyć samochód, gdyś konkurencja na rynku ubezpieczeń OC jest na tyle duża, że sytuacja zmienia się z roku na rok. Nie bez znaczenia jest tutaj między innymi fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zmieniać swoją politykę cenową. Dlatego też największym błędem wszystkich kierowców jest trzymanie się jednego towarzystwa ubezpieczeniowego i niesprawdzanie cen. Jeszcze do niedawna było to zrozumiałe, gdyż śledzenie cen konkurencji było kłopotliwe ze względu na konieczność fizycznego udawania się do biur ubezpieczycieli lub kontaktowanie się z agentami. Dzięki Kioskpolis.pl można błyskawicznie dowiedzieć się, gdzie ubezpieczenie samochodu będzie najtańsze w danej sytuacji. Po wpisaniu podstawowych danych, algorytm porównywarki od razu znajdzie najlepsze oferty na rynku, więc szybko można odrzucić te, które są nieopłacalne. Cały proces trwa jedynie kilka chwil, więc jest to wygodne i nie wiąże się z kłopotami organizacyjnymi. Według doświadczeń kierowców, większość z nich korzystając z porównywarki, jest w stanie znaleźć o wiele tańsze ubezpieczenie OC, niż to, które oferuje ich aktualne towarzystwo ubezpieczeniowe. Sprawdź, gdzie najlepiej ubezpieczyć auto pod kątem OC i AC, a nie kupuj w ciemno. Oszczędność może wynieść nawet kilkaset złotych lub więcej.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?

Odpowiedź na pytanie, gdzie ubezpieczyć auto zawsze będzie brzmiała – to zależy. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, jakiego zakresu ubezpieczenia się potrzebuje. Jeśli kierowcę interesuje jedynie podstawowa ochrona OC, to właściwie można kierować się tylko ceną. Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela jest tutaj warunkowany Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, więc nie ma aż tak dużego znaczenie, z jakiej oferty się skorzysta. Wykorzystując do tego porównywarkę Kioskpolis.pl można błyskawicznie znaleźć towarzystwo, które w danej sytuacji jest w stanie zaoferować najniższą cenę. Taka polisa ubezpieczeniowa zazwyczaj będzie się sprawdzać zawsze tak samo, niezależnie od ubezpieczyciela.

Jeśli komuś zależy na komforcie, warto jednak sprawdzić, czy dany ubezpieczyciel daje możliwość uzyskania odszkodowania z OC sprawcy. Taka możliwość jest dostępna, gdy posiada się polisę w towarzystwie należącym do systemu bezpośredniej likwidacji szkody czyli BLS. Polega to na tym, że po wystąpieniu kolizji wystarczy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, który na standardowych zasadach wypłaci odszkodowanie, a następnie zwróci się do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot kosztów. W praktyce daje to kierowcy możliwość zgłoszenia się do swojego, a nie cudzego ubezpieczyciela, co przyspiesza proces odzyskiwania kosztów i zmniejsza liczbę formalności, z których większość leży po stronie ubezpieczyciela. Informacje o tym, czy dane towarzystwo należy do systemu BLS są podane w porównywarce Kioskpolis.pl. Nabywając dowolne ubezpieczenie w ten sposób, można wysłać dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu online.

Ubezpieczenie OC i AC razem – gdzie najkorzystniej ubezpieczyć samochód?

Wielu kierowców preferuje jednak nieco szerszy zakres ochrony, niż ten gwarantowany przez samo posiadanie OC. W takim celu trzeba jeszcze wykupić ubezpieczenie AC lub dodatkowe Assistance i NWW. Najpierw warto zastanowić się, czy to w ogóle opłacalne. Jeśli posiada się samochód, który lata świetności ma już za sobą, a jego wartość jest znikoma, nie zawsze będzie się opłacało kupować AC. Często zdarza się, że ubezpieczyciele nawet nie będą chcieli ubezpieczyć takiego auta. AC opłaca się właścicielom aut stosunkowo nowych, których wiek nie przekracza około 10 lat. Od takiej zasady są jednak wyjątki, gdyż jeśli auto jest nieco starsze, jednak nadal stosunkowo dużo warte, a koszty potencjalnej naprawy wysokie, opłaca się ubezpieczać nawet starsze auta, choć to zależy od zaoferowanej przez ubezpieczyciela składki. Kupując OC i AC w jednej firmie można jednak liczyć na pewne zniżki, co zwiększa opłacalność samego AC, podczas gdy OC i tak jest obowiązkowe.

Zazwyczaj nigdy nie opłaca się kupować AC oddzielnie z OC, gdyż wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie w stanie zaoferować atrakcyjnych zniżek. Nabywając AC, trzeba też brać pod uwagę to, jaki stosunek będzie miało towarzystwo ubezpieczeniowe do danego samochodu i kierowcy. Trzeba uwzględnić moc auta, jego wartość, a także wiek kierowcy, czy ilość spowodowanych kolizji. Niektórzy z ubezpieczycieli mogą zastosować w danej sytuacji wręcz zaporową stawkę, więc zawsze należy porównać wiele ofert.

Gdzie najkorzystniej ubezpieczyć samochód?

Pytanie, gdzie warto ubezpieczyć auto, nie ma tak prostej odpowiedzi, gdyż trzeba jeszcze uwzględnić dodatkowe formy ubezpieczenia. Jeśli ktoś dużo podróżuje i często znajduje się z dala od domu warto też zastanowić się nad pakietem Assistance i NWW. Takie ubezpieczenia mogą być bardzo pomocne, zwłaszcza gdy do kolizji dojdzie daleko od miejsca zamieszkania. Kupowanie samego pakietu Assistance może okazać się drogie, jednak w pakiecie razem z innymi ubezpieczeniami często okazuje się bardzo tanie. Niekiedy wystarczy dołożyć do ubezpieczenia OC i AC zaledwie kilkanaście procent ceny, by uzyskać pełny pakiet Assistance, co jest bardzo opłacalne, biorąc pod uwagę koszty lawet, gdy płaci się za nie z własnej kieszeni.

To, gdzie najtaniej ubezpieczyć auto, jest zależne od tego, jakim się jest kierowcą. Biorąc pod uwagę to, że wszyscy ubezpieczyciele różnią się od siebie sposobem naliczania stawek za ubezpieczenie obowiązkowe OC, a także w inny sposób podchodzą do sprzedawania go w pakiecie z dodatkowymi polisami, takimi jak Auto Casco, NNW, czy Assistance, najlepiej skorzystać z porównywarki Kioskpolis.pl, gdyż tylko to pozwoli na dobry ogląd sytuacji.

Gdzie ubezpieczyć samochód w leasingu?

Nabywając auto w leasingu, zawsze jest obowiązek, by ubezpieczyć auto w bardzo szerokim zakresie. Zwykłe ubezpieczenia AC można nabyć poprzez Kioskpolis.pl, ale warto tez pomyśleć o ubezpieczeniu GAP. Jest to forma ubezpieczenia, która pokrywa straty wynikające ze zniszczenia samochodu, gdy orzeczona kwota jest niższa, niż zobowiązania wobec leasingodawcy. Takiego ubezpieczenia nie można jednak kupić online, gdyż zazwyczaj jest ono sprzedawane bezpośrednio w biurze towarzystwa ubezpieczeniowego lub w salonie samochodowym.

Często pojawia się pytanie, gdzie najlepiej ubezpieczyć auto w leasingu. Nabywając auto w ten sposób, zawsze warto sprawdzić różne oferty, gdyż diler z pewnością zaproponuje zakup ubezpieczenia razem z podpisaniem umowy na nabycie samego pojazdu, jednak rzadko będzie to najbardziej opłacalne ubezpieczenie w danej sytuacji. Jest to związane między innymi z faktem, że dilerzy często współpracują z konkretnymi towarzystwami i zawsze oferują ich oferty, nawet jeśli w danej sytuacji będą relatywnie drogie. Jeśli więc umowa z dilerem to dopuszcza, warto sprawdzić przez Kioskpolis.pl, gdzie najlepiej ubezpieczyć nowe auto.

Nie ważne, gdzie ubezpiecza się auto, warto też pamiętać o tym, czy trzeba wozić oc razem ze sobą. Aktualnie nie ma już takiego obowiązku, więc jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce, nie trzeba mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego ważność OC. Sprzedając auto warto też pamiętać, że właściciel pojazdu ma prawo do zwrotu składki OC po sprzedaży samochodu, w wysokości adekwatnej do niewykorzystanego okresu ubezpieczenia. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

OC, AC, NNW, assistance – czy na pewno wiesz, co kryje się pod nazwami, które przedstawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, sprzedając Ci ubezpieczenie samochodu? Zobacz, co warto o nich wiedzieć i jak wybrać ich zakres, by jak najbardziej skorzystać w […]

więcej
Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych. Czy warto?

Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych. Czy warto?

Czy warto zakupić rozszerzone ubezpieczenie na wyjazd za granicę, jeżeli miejscem docelowym mają być kraje tropikalne? A może wystarczy zwykłe ubezpieczenie na wakacje o niskiej składce i podstawowym zakresie ochrony? Przekonaj się, które wybrać i dlaczego. Sprawdź też, […]

więcej
Główne rodzaje ubezpieczeń na życie. Których potrzebujesz?

Główne rodzaje ubezpieczeń na życie. Których potrzebujesz?

Produkty ubezpieczeniowe stanowią nader szerokie spektrum rozwiązań wychodzących naprzeciw bardzo różnym potrzebom. Wszystkie rodzaje ubezpieczeń na życie większości z nas nie będą potrzebne. Warto jednak ustalić, co jeszcze poza ochroną w razie zgonu może nam się przydać lub […]

więcej
Czy polisa przesłana e-mailem jest ważna? Wyjaśniamy!

Czy polisa przesłana e-mailem jest ważna? Wyjaśniamy!

Kupno ubezpieczenia przez Internet jest niezwykle proste i wygodne. Wiele osób zastanawia się jednak, czy dokumenty w formie elektronicznej mają moc prawną. Wyjaśniamy, czy polisa przesłana e-mailem jest ważna! W Sieci można znaleźć sprzeczne informacje na temat tego, […]

więcej