Ubezpieczenie mieszkania – na co musisz zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co musisz zwrócić uwagę?

5/5 - (Ocen: 1)

Zakup nieruchomości to zawsze duża inwestycja. Upragnione lokum może jednak w każdej chwili zostać zniszczone np. przez pożar lub zalanie, czy też doszczętnie ograbione i zdemolowane przez złodziei. Ogromnym stratom finansowym w takich okolicznościach może zapobiec odpowiednia polisa. Radzimy, na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie mieszkania!

Własne cztery kąty są w przypadku wielu osób ich całym dobytkiem lub jego znaczną częścią. Z tego względu powinno się je odpowiednio zabezpieczyć, by w razie jakichkolwiek kłopotów uzyskać stosowne wsparcie finansowe. Dowiedz się, jak wybrać najbardziej korzystne ubezpieczenie mieszkania!

Ubezpieczenie mieszkania a cena składki

Większość osób w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wysokość składki za polisę. Nie jest to najważniejsza kwestia, ale oczywiście powinna być brana pod uwagę. Nie ma przecież sensu przepłacać, gdy znajdzie się bardzo podobną ofertę w niższej cenie.

Ubezpieczenie mieszkania może kosztować rocznie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wiele zależy od wartości lokum, a także zakresu świadczenia oraz jego ewentualnych dodatkowych elementów. Duży wpływ na składkę ma także suma polisy.

Zakres i suma ubezpieczenia mieszkania

Niezwykle ważną kwestią jest zakres ubezpieczenia mieszkania. W dołączonym do umowy dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), wypisane są wszystkie sytuacje, w których polisa zapewni stosowne wsparcie. Podstawowe pakiety zazwyczaj gwarantują odszkodowanie tylko w razie pożaru czy zalania. Szersze warianty obejmują dodatkowe zagrożenia, jak np. włamanie, upadek drzewa, przepięcia czy wybuch po wycieku gazu.

Zakres i suma ubezpieczenia mieszkania

Istotnym kryterium wyboru powinna być również suma ubezpieczenia mieszkania. Na wartość lokum składa się nie tylko sam budynek, ale też jego wyposażenie i inne znajdujące się w nim dobra. Wysokość odszkodowania oblicza się na różne sposoby – może być to wartość rzeczywista (zdeklarowana kwota pomniejszona o zużycie mienia) lub wartość odtworzeniowa (koszty niezbędne do przywrócenia mieszkania do stanu sprzed zaistnienia szkody). Warto zorientować się, jak dane towarzystwo ubezpieczeniowe podchodzi do tej kwestii i czy dane rozwiązanie jest na pewno opłacalne.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu mieszkania

W dokumencie OWU można znaleźć także listę okoliczności, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Najczęściej są to sytuacje, do których doprowadziło skrajne niedbalstwo ubezpieczonego lub jego celowe działanie. Każde towarzystwo ma jednak prawo wymienić wśród wyłączeń to, co uzna za stosowne. Może się więc okazać, że jedna firma uzna, że przypadkowe zostawienie włączonego żelazka to przejaw niedbalstwa, a inna mimo wszystko zaliczy je do sytuacji obejmowanych przez polisę.

Umowa ubezpieczenia mieszkania może także dokładnie określać, jakie elementy lokum i jego wyposażenia podlegają ubezpieczeniu. Wśród przedmiotów na które nie otrzyma się pieniędzy można wymienić m.in. trofea myśliwskie, rękopisy, dzieła sztuki czy karty płatnicze. Kwestię tę trzeba koniecznie sprawdzić przed zakupem.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

Na polskim rynku działa kilkadziesiąt firm ubezpieczeniowych. Chcąc znaleźć idealną polisę, powinno się zapoznać z ofertami od większości z nich. Takie poszukiwania mogłyby jednak trwać nawet kilka dni. Nie ma oczywiście sensu tracić tyle czasu. Dzięki naszej porównywarce można w kilkanaście minut odszukać najlepszą opcję, bez wychodzenia z domu.

Na naszej stronie znajdziesz krótki formularz, który przygotuje dla Ciebie zestawienie najbardziej opłacalnych ofert. Wystarczy wypełnić go podstawowymi informacjami oraz zaznaczyć w nim wybrane kryteria. W mniej niż minutę otrzymasz listę najkorzystniejszych propozycji.

Ubezpieczenie mieszkania nie jest kosztowną usługą, a stanowi świetne zabezpieczenie posiadanego majątku. W razie wypadku można stracić większość, a nawet cały dobytek. Wybierz odpowiednią polisę, by nie dopuścić do takiej sytuacji.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

Nieruchomości na wynajem są świetnym źródłem dochodu pasywnego. Mogą gwarantować stały, satysfakcjonujący zarobek przez wiele lat. Aby jak najlepiej je wykorzystać, powinno się odpowiednio o nie zadbać. Wyjaśniamy, kiedy warto wykupić ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego! Nieruchomości są niezwykle cennym […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Kradzież jest jedną z najczęstszych przyczyn wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia mieszkania. Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży jest więc zazwyczaj opłacalne i większości przypadków rozsądne. Ponadto na rynku istnieje bardzo wiele wariantów polis ubezpieczeniowych z tego zakresu, więc warto rozważyć […]

więcej
Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

Masz własne mieszkanie, ale do tej pory nie zastanawiałeś się nad polisą ochronną mienia? A może dopiero planujesz zakup nieruchomości i chcesz wiedzieć, na czym polega ubezpieczenie mieszkania? W tym artykule nieco przybliżymy tę kwestię i podpowiadamy, kiedy […]

więcej
Jak wartość nieruchomości wpływa na polisę ubezpieczeniową?

Jak wartość nieruchomości wpływa na polisę ubezpieczeniową?

Mieszkanie czy dom w każdej chwili mogą zostać zniszczone np. przez zalanie, pożar czy włamywaczy. Odpowiednie ubezpieczenie gwarantuje stosowne wsparcie finansowe w razie takich kłopotów. Jego suma oraz cena są zależne od wielu czynników. Wyjaśniamy, jak wartość nieruchomości […]

więcej