Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Kalkulator OC
Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak działa i ile kosztuje ubezpieczenie opon!

Zgodnie z polskim prawem, obowiązkową polisą jest tylko OC, ale wielu kierowców dodatkowo inwestuje w ubezpieczenia NNW, AC czy Assistance. Wybrane opcje można poszerzyć o konkretne świadczenia. Jedną z najczęściej dobieranych usług jest ubezpieczenie opon. Dowiedz się, co dokładnie obejmuje!

Ubezpieczenie opon – co to za polisa?

Ubezpieczenie opon to zazwyczaj specjalne uzupełnienie ubezpieczenia Assistance, AC lub OC. Polisa ta gwarantuje pokrycie kosztów usunięcia szkody związanej z uszkodzeniem ogumienia. Przydaje się we wszystkich sytuacjach, w których doszło do zniszczenia opony – jej pęknięcia, przecięcia, odkształcenia, wybuchu, rozerwania itp. Na drodze w każdej chwili można przypadkiem wjechać na jakiś ostry przedmiot czy ubytek w jezdni. Do takich uszkodzeń mogą doprowadzić również kolizje . Jeśli posiada się ubezpieczenie opon, możliwe jest odzyskanie pieniędzy wydanych m.in. na pomoc drogową, holowanie, mechanika, wulkanizatora czy też zakup nowego ogumienia.

Ubezpieczenie Opon

Co obejmuje ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon najczęściej gwarantuje organizację i pokrycie kosztów wymiany/naprawy koła na miejscu zdarzenia lub holowania do warsztatu. Każde towarzystwo ma jednak prawo przygotować własne warunki umowy, więc kwestia ta nie zawsze jest oczywista. Tego typu świadczenie ma zazwyczaj swoje ograniczenia.

Niektóre firmy zastrzegają, że kierowca może otrzymać pomoc tylko na terenie Europy, inne zaś świadczą swoje usługi wyłącznie w Polsce. Często znaczenie ma także odległość miejsca zdarzenia od najbliższego warsztatu/domu właściciela – jeśli przekroczy się np. 100 km, holowanie nie będzie już bezpłatne. Zdarza się też, że świadczenie obowiązuje jedynie w przypadku określonej liczby zdarzeń.

Nie wszystkie towarzystwa są też zgodne co do tego, w jakich sytuacjach osoba ubezpieczona powinna uzyskać wsparcie. Pewne firmy odmówią pomocy np. w razie szkód powstałych w wyniku jazdy na nieutwardzonej powierzchni. Problematyczna może być nawet kwestia definiowania samego pojęcia uszkodzenia opony. Wszystkie te zagadnienia powinny zostać dokładnie opisane w dokumencie OWU.

Jeśli chce się mieć pewność, że polisa na pewno zagwarantuje pomoc w różnych sytuacjach, warto dokupić ją jako dodatek do innego świadczenia. Ogumienie może być przecież zniszczone również przez np. osoby trzecie czy siły natury. Z tego względu dobrze jest wybrać rozszerzone ubezpieczenie AC.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

Nawet kupując najtańsze OC, można dobrać do niego odpowiednie ubezpieczenie opon. Polisa ta nie jest kosztowna. Zazwyczaj dodatek ten podnosi cenę składki o kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Wiele zależy oczywiście od jej zakresu, a także samego towarzystwa. Poszczególne firmy przedstawiają najróżniejsze propozycje. Z tego względu warto porównać przynajmniej kilka ofert, zanim wykupi się polisę. Często okazuje się, że podobna lub o wiele lepsza opcja może kosztować mniej niż ta, na którą akurat zwróciło się uwagę.

Opony

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie opon?

Coraz więcej kierowców kupuje OC przez Internet. W ten sposób można łatwo i szybko dopełnić wszystkich formalności, bez potrzeby wychodzenia z domu. Najpierw trzeba jednak znaleźć odpowiednią polisę komunikacyjną, czego również można bez problemu dokonać sprzed ekranu komputera. Dzięki naszej porównywarce OC AC – KioksPolis.pl w maksymalnie 2 minuty porównasz dostępne oferty, a następnie wybierzesz najlepszą z nich.

Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz online. Wypełnij go danymi swoimi i posiadanego samochodu. Kalkulator OC obliczy na ich podstawie wysokość składek propozycji od znanych ubezpieczycieli. Otrzymasz listę najkorzystniejszych opcji, które możesz uważnie przejrzeć oraz porównać ze sobą. Jeśli któraś spełni wszystkie Twoje oczekiwania, wystarczy kilka kliknięć, by sfinalizować transakcję.

Ubezpieczenie opon przydaje się w wielu różnych nieprzyjemnych sytuacjach na drodze. Jeśli chcesz zawsze mieć pewność, że otrzymasz niezbędną pomoc oraz wsparcie finansowe, zainwestuj w dodatkową polisę. Porównaj oferty najlepszych ubezpieczycieli i wybierz odpowiednie świadczenie!

 

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

5 sytuacji, w których warto wykupić pakiet z Assistance

5 sytuacji, w których warto wykupić pakiet z Assistance

Kierowcę w trasie może spotkać wiele nieprzyjemnych przygód. Nie tylko wypadki są ryzykowne. Sam pojazd może nagle ulec awarii lub zostać uszkodzony przez jakieś czynniki zewnętrzne. Warto być przygotowanym na takie okoliczności. Przedstawiamy 5 sytuacji, w których warto […]

więcej
Rodzaje ubezpieczeń assistance

Rodzaje ubezpieczeń assistance

Kupując ubezpieczenie, z pewnością nie raz słyszałeś o czymś takim jak assistance. Czy wiesz jednak, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Podpowiadamy, czym jest pakiet assistance i jakie rodzaje są do Twojej dyspozycji!

więcej
Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Modyfikacje pojazdów kojarzą się przede wszystkim ze sportowym tuningiem, ale wcale nie muszą być z tym związane. Zamontowanie instalacji gazowej czy zmiana liczby siedzeń również są istotnymi ingerencjami. Działania tego typu mają wpływ na ogólny stan auta i […]

więcej
Zniesienie współwłasności – krok po kroku

Zniesienie współwłasności – krok po kroku

Często praktykowanym sposobem na obniżenie składki OC, zwłaszcza wśród młodych kierowców, jest dopisywanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela samochodu, który ma pełne zniżki ubezpieczeniowe. Skorzystałeś z tego rozwiązania, lecz po uzbieraniu własnych zniżek chciałbyś znów stać się jedynym właścicielem […]

więcej