Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Kalkulator OC
Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak działa i ile kosztuje ubezpieczenie opon!

Zgodnie z polskim prawem, obowiązkową polisą jest tylko OC, ale wielu kierowców dodatkowo inwestuje w ubezpieczenia NNW, AC czy Assistance. Wybrane opcje można poszerzyć o konkretne świadczenia. Jedną z najczęściej dobieranych usług jest ubezpieczenie opon. Dowiedz się, co dokładnie obejmuje!

Ubezpieczenie opon – co to za polisa?

Ubezpieczenie opon to zazwyczaj specjalne uzupełnienie ubezpieczenia Assistance, AC lub OC. Polisa ta gwarantuje pokrycie kosztów usunięcia szkody związanej z uszkodzeniem ogumienia. Przydaje się we wszystkich sytuacjach, w których doszło do zniszczenia opony – jej pęknięcia, przecięcia, odkształcenia, wybuchu, rozerwania itp. Na drodze w każdej chwili można przypadkiem wjechać na jakiś ostry przedmiot czy ubytek w jezdni. Do takich uszkodzeń mogą doprowadzić również kolizje . Jeśli posiada się ubezpieczenie opon, możliwe jest odzyskanie pieniędzy wydanych m.in. na pomoc drogową, holowanie, mechanika, wulkanizatora czy też zakup nowego ogumienia.

Ubezpieczenie Opon

Co obejmuje ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon najczęściej gwarantuje organizację i pokrycie kosztów wymiany/naprawy koła na miejscu zdarzenia lub holowania do warsztatu. Każde towarzystwo ma jednak prawo przygotować własne warunki umowy, więc kwestia ta nie zawsze jest oczywista. Tego typu świadczenie ma zazwyczaj swoje ograniczenia.

Niektóre firmy zastrzegają, że kierowca może otrzymać pomoc tylko na terenie Europy, inne zaś świadczą swoje usługi wyłącznie w Polsce. Często znaczenie ma także odległość miejsca zdarzenia od najbliższego warsztatu/domu właściciela – jeśli przekroczy się np. 100 km, holowanie nie będzie już bezpłatne. Zdarza się też, że świadczenie obowiązuje jedynie w przypadku określonej liczby zdarzeń.

Nie wszystkie towarzystwa są też zgodne co do tego, w jakich sytuacjach osoba ubezpieczona powinna uzyskać wsparcie. Pewne firmy odmówią pomocy np. w razie szkód powstałych w wyniku jazdy na nieutwardzonej powierzchni. Problematyczna może być nawet kwestia definiowania samego pojęcia uszkodzenia opony. Wszystkie te zagadnienia powinny zostać dokładnie opisane w dokumencie OWU.

Jeśli chce się mieć pewność, że polisa na pewno zagwarantuje pomoc w różnych sytuacjach, warto dokupić ją jako dodatek do innego świadczenia. Ogumienie może być przecież zniszczone również przez np. osoby trzecie czy siły natury. Z tego względu dobrze jest wybrać rozszerzone ubezpieczenie AC.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

Nawet kupując najtańsze OC, można dobrać do niego odpowiednie ubezpieczenie opon. Polisa ta nie jest kosztowna. Zazwyczaj dodatek ten podnosi cenę składki o kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Wiele zależy oczywiście od jej zakresu, a także samego towarzystwa. Poszczególne firmy przedstawiają najróżniejsze propozycje. Z tego względu warto porównać przynajmniej kilka ofert, zanim wykupi się polisę. Często okazuje się, że podobna lub o wiele lepsza opcja może kosztować mniej niż ta, na którą akurat zwróciło się uwagę.

Opony

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie opon?

Coraz więcej kierowców kupuje OC przez Internet. W ten sposób można łatwo i szybko dopełnić wszystkich formalności, bez potrzeby wychodzenia z domu. Najpierw trzeba jednak znaleźć odpowiednią polisę komunikacyjną, czego również można bez problemu dokonać sprzed ekranu komputera. Dzięki naszej porównywarce OC AC – KioksPolis.pl w maksymalnie 2 minuty porównasz dostępne oferty, a następnie wybierzesz najlepszą z nich.

Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz online. Wypełnij go danymi swoimi i posiadanego samochodu. Kalkulator OC obliczy na ich podstawie wysokość składek propozycji od znanych ubezpieczycieli. Otrzymasz listę najkorzystniejszych opcji, które możesz uważnie przejrzeć oraz porównać ze sobą. Jeśli któraś spełni wszystkie Twoje oczekiwania, wystarczy kilka kliknięć, by sfinalizować transakcję.

Ubezpieczenie opon przydaje się w wielu różnych nieprzyjemnych sytuacjach na drodze. Jeśli chcesz zawsze mieć pewność, że otrzymasz niezbędną pomoc oraz wsparcie finansowe, zainwestuj w dodatkową polisę. Porównaj oferty najlepszych ubezpieczycieli i wybierz odpowiednie świadczenie!

 

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Na parkingach osiedlowych czy nawet prywatnych posesjach można czasami zauważyć niszczejące wraki, które tylko oszpecają okolicę. Często są to auta, które się zepsuły i ktoś nie ma pieniędzy na ich naprawę. Kto za nie odpowiada? Wyjaśniamy, jak można […]

więcej
Prawo jazdy w 2021 – ile się czeka na dokument?

Prawo jazdy w 2021 – ile się czeka na dokument?

Proces nauki, a następnie zdawania egzaminów na prawo jazdy, może trwać nawet kilka miesięcy. Po uzyskaniu pozytywnych wyników obu testów, kierowcy z niecierpliwością wyczekują potwierdzenia swoich nowo nabytych uprawnień w postaci dokumentu. Jaki wpływ na cały proces ma […]

więcej
Kredyt samochodowy – kiedy tak, a kiedy nie?

Kredyt samochodowy – kiedy tak, a kiedy nie?

W ofertach banków można znaleźć kredyty na określony cel. Wśród nich popularną opcją jest ta umożliwiająca kupno pojazdu. Jakie warunki obejmuje i czy zawsze jest opłacalna? Wyjaśniamy, kiedy warto wziąć kredyt samochodowy! Jeśli nie ma się kapitału na […]

więcej
Nowe przepisy dla kierowców –  co zmieni się w 2020 roku?

Nowe przepisy dla kierowców – co zmieni się w 2020 roku?

2020 rok zbliża się wielkimi krokami. To też moment, w którym wejdą w życie nowe przepisy dla kierowców. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, ale i eliminowania zachowań utrudniających poruszanie się innym uczestnikom ruchu drogowego. Zobacz, […]

więcej