Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak działa i ile kosztuje ubezpieczenie opon!

Zgodnie z polskim prawem, obowiązkową polisą jest tylko OC, ale wielu kierowców dodatkowo inwestuje w ubezpieczenia NNW, AC czy Assistance. Wybrane opcje można poszerzyć o konkretne świadczenia. Jedną z najczęściej dobieranych usług jest ubezpieczenie opon. Dowiedz się, co dokładnie obejmuje!

Ubezpieczenie opon – co to za polisa?

Ubezpieczenie opon to zazwyczaj specjalne uzupełnienie ubezpieczenia Assistance, AC lub OC. Polisa ta gwarantuje pokrycie kosztów usunięcia szkody związanej z uszkodzeniem ogumienia. Przydaje się we wszystkich sytuacjach, w których doszło do zniszczenia opony – jej pęknięcia, przecięcia, odkształcenia, wybuchu, rozerwania itp. Na drodze w każdej chwili można przypadkiem wjechać na jakiś ostry przedmiot czy ubytek w jezdni. Do takich uszkodzeń mogą doprowadzić również kolizje . Jeśli posiada się ubezpieczenie opon, możliwe jest odzyskanie pieniędzy wydanych m.in. na pomoc drogową, holowanie, mechanika, wulkanizatora czy też zakup nowego ogumienia.

Ubezpieczenie Opon

Co obejmuje ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon najczęściej gwarantuje organizację i pokrycie kosztów wymiany/naprawy koła na miejscu zdarzenia lub holowania do warsztatu. Każde towarzystwo ma jednak prawo przygotować własne warunki umowy, więc kwestia ta nie zawsze jest oczywista. Tego typu świadczenie ma zazwyczaj swoje ograniczenia.

Niektóre firmy zastrzegają, że kierowca może otrzymać pomoc tylko na terenie Europy, inne zaś świadczą swoje usługi wyłącznie w Polsce. Często znaczenie ma także odległość miejsca zdarzenia od najbliższego warsztatu/domu właściciela – jeśli przekroczy się np. 100 km, holowanie nie będzie już bezpłatne. Zdarza się też, że świadczenie obowiązuje jedynie w przypadku określonej liczby zdarzeń.

Nie wszystkie towarzystwa są też zgodne co do tego, w jakich sytuacjach osoba ubezpieczona powinna uzyskać wsparcie. Pewne firmy odmówią pomocy np. w razie szkód powstałych w wyniku jazdy na nieutwardzonej powierzchni. Problematyczna może być nawet kwestia definiowania samego pojęcia uszkodzenia opony. Wszystkie te zagadnienia powinny zostać dokładnie opisane w dokumencie OWU.

Jeśli chce się mieć pewność, że polisa na pewno zagwarantuje pomoc w różnych sytuacjach, warto dokupić ją jako dodatek do innego świadczenia. Ogumienie może być przecież zniszczone również przez np. osoby trzecie czy siły natury. Z tego względu dobrze jest wybrać rozszerzone ubezpieczenie AC.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

Nawet kupując najtańsze OC, można dobrać do niego odpowiednie ubezpieczenie opon. Polisa ta nie jest kosztowna. Zazwyczaj dodatek ten podnosi cenę składki o kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Wiele zależy oczywiście od jej zakresu, a także samego towarzystwa. Poszczególne firmy przedstawiają najróżniejsze propozycje. Z tego względu warto porównać przynajmniej kilka ofert, zanim wykupi się polisę. Często okazuje się, że podobna lub o wiele lepsza opcja może kosztować mniej niż ta, na którą akurat zwróciło się uwagę.

Opony

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie opon?

Coraz więcej kierowców kupuje OC przez Internet. W ten sposób można łatwo i szybko dopełnić wszystkich formalności, bez potrzeby wychodzenia z domu. Najpierw trzeba jednak znaleźć odpowiednią polisę komunikacyjną, czego również można bez problemu dokonać sprzed ekranu komputera. Dzięki naszej porównywarce OC AC – KioksPolis.pl w maksymalnie 2 minuty porównasz dostępne oferty, a następnie wybierzesz najlepszą z nich.

Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz online. Wypełnij go danymi swoimi i posiadanego samochodu. Kalkulator OC obliczy na ich podstawie wysokość składek propozycji od znanych ubezpieczycieli. Otrzymasz listę najkorzystniejszych opcji, które możesz uważnie przejrzeć oraz porównać ze sobą. Jeśli któraś spełni wszystkie Twoje oczekiwania, wystarczy kilka kliknięć, by sfinalizować transakcję.

Ubezpieczenie opon przydaje się w wielu różnych nieprzyjemnych sytuacjach na drodze. Jeśli chcesz zawsze mieć pewność, że otrzymasz niezbędną pomoc oraz wsparcie finansowe, zainwestuj w dodatkową polisę. Porównaj oferty najlepszych ubezpieczycieli i wybierz odpowiednie świadczenie!

 

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Rozważasz zezłomowanie samochodu? Okazuje się, że rozwiązanie to może się czasem okazać naprawdę opłacalne. Zobacz, kiedy warto się na to zdecydować i jak prawidłowo dopełnić wszystkich formalności, które są wymagane przy złomowaniu! Warto wiedzieć, ile za złomowanie auta można […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Ford – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Ford – ubezpieczenia OC/AC

Każdy kierowca w Polsce musi ubezpieczyć swoje auto. Posiadasz pojazd marki Ford? Przekonaj się, czy wybrane przez Ciebie towarzystwo proponuje Ci rozsądną cenę. Być Twoja oferta to wcale nie najtańsze OC! Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów marki Ford! […]

więcej
Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

Po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu, poszkodowanym przysługują odpowiednie kompensaty, wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. W jakich okolicznościach można liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe poza odszkodowaniem? Wyjaśniamy, kiedy otrzymuje się zadośćuczynienie z OC sprawcy! Polscy kierowcy muszą […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Toyota – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Toyota – ubezpieczenia OC/AC

Posiadasz samochód marki Toyota? Czy jesteś pewien, że masz wykupione najlepsze, najtańsze OC? Dowiedz się, ile w 2020 roku płaci się za ubezpieczenie pojazdów od tego producenta. Oto przegląd składek polis samochodów marki Toyota! Według  badań IBRM Samar, […]

więcej