Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak działa i ile kosztuje ubezpieczenie opon!

Zgodnie z polskim prawem, obowiązkową polisą jest tylko OC, ale wielu kierowców dodatkowo inwestuje w ubezpieczenia NNW, AC czy Assistance. Wybrane opcje można poszerzyć o konkretne świadczenia. Jedną z najczęściej dobieranych usług jest ubezpieczenie opon. Dowiedz się, co dokładnie obejmuje!

Ubezpieczenie opon – co to za polisa?

Ubezpieczenie opon to zazwyczaj specjalne uzupełnienie ubezpieczenia Assistance, AC lub OC. Polisa ta gwarantuje pokrycie kosztów usunięcia szkody związanej z uszkodzeniem ogumienia. Przydaje się we wszystkich sytuacjach, w których doszło do zniszczenia opony – jej pęknięcia, przecięcia, odkształcenia, wybuchu, rozerwania itp. Na drodze w każdej chwili można przypadkiem wjechać na jakiś ostry przedmiot czy ubytek w jezdni. Do takich uszkodzeń mogą doprowadzić również kolizje . Jeśli posiada się ubezpieczenie opon, możliwe jest odzyskanie pieniędzy wydanych m.in. na pomoc drogową, holowanie, mechanika, wulkanizatora czy też zakup nowego ogumienia.

Ubezpieczenie Opon

Co obejmuje ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon najczęściej gwarantuje organizację i pokrycie kosztów wymiany/naprawy koła na miejscu zdarzenia lub holowania do warsztatu. Każde towarzystwo ma jednak prawo przygotować własne warunki umowy, więc kwestia ta nie zawsze jest oczywista. Tego typu świadczenie ma zazwyczaj swoje ograniczenia.

Niektóre firmy zastrzegają, że kierowca może otrzymać pomoc tylko na terenie Europy, inne zaś świadczą swoje usługi wyłącznie w Polsce. Często znaczenie ma także odległość miejsca zdarzenia od najbliższego warsztatu/domu właściciela – jeśli przekroczy się np. 100 km, holowanie nie będzie już bezpłatne. Zdarza się też, że świadczenie obowiązuje jedynie w przypadku określonej liczby zdarzeń.

Nie wszystkie towarzystwa są też zgodne co do tego, w jakich sytuacjach osoba ubezpieczona powinna uzyskać wsparcie. Pewne firmy odmówią pomocy np. w razie szkód powstałych w wyniku jazdy na nieutwardzonej powierzchni. Problematyczna może być nawet kwestia definiowania samego pojęcia uszkodzenia opony. Wszystkie te zagadnienia powinny zostać dokładnie opisane w dokumencie OWU.

Jeśli chce się mieć pewność, że polisa na pewno zagwarantuje pomoc w różnych sytuacjach, warto dokupić ją jako dodatek do innego świadczenia. Ogumienie może być przecież zniszczone również przez np. osoby trzecie czy siły natury. Z tego względu dobrze jest wybrać rozszerzone ubezpieczenie AC.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

Nawet kupując najtańsze OC, można dobrać do niego odpowiednie ubezpieczenie opon. Polisa ta nie jest kosztowna. Zazwyczaj dodatek ten podnosi cenę składki o kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Wiele zależy oczywiście od jej zakresu, a także samego towarzystwa. Poszczególne firmy przedstawiają najróżniejsze propozycje. Z tego względu warto porównać przynajmniej kilka ofert, zanim wykupi się polisę. Często okazuje się, że podobna lub o wiele lepsza opcja może kosztować mniej niż ta, na którą akurat zwróciło się uwagę.

Opony

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie opon?

Coraz więcej kierowców kupuje OC przez Internet. W ten sposób można łatwo i szybko dopełnić wszystkich formalności, bez potrzeby wychodzenia z domu. Najpierw trzeba jednak znaleźć odpowiednią polisę komunikacyjną, czego również można bez problemu dokonać sprzed ekranu komputera. Dzięki naszej porównywarce OC AC – KioksPolis.pl w maksymalnie 2 minuty porównasz dostępne oferty, a następnie wybierzesz najlepszą z nich.

Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz online. Wypełnij go danymi swoimi i posiadanego samochodu. Kalkulator OC obliczy na ich podstawie wysokość składek propozycji od znanych ubezpieczycieli. Otrzymasz listę najkorzystniejszych opcji, które możesz uważnie przejrzeć oraz porównać ze sobą. Jeśli któraś spełni wszystkie Twoje oczekiwania, wystarczy kilka kliknięć, by sfinalizować transakcję.

Ubezpieczenie opon przydaje się w wielu różnych nieprzyjemnych sytuacjach na drodze. Jeśli chcesz zawsze mieć pewność, że otrzymasz niezbędną pomoc oraz wsparcie finansowe, zainwestuj w dodatkową polisę. Porównaj oferty najlepszych ubezpieczycieli i wybierz odpowiednie świadczenie!

 

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wrocław ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2024?

Wrocław ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2024?

Stolica Dolnego Śląska jest najdroższym miastem w Polsce, jeśli chodzi o polisy komunikacyjne. Pod koniec zeszłego roku ich ceny jeszcze się podniosły, dlatego kierowcy z niepokojem obliczają wydatki na samochód. Sprawdziliśmy ile średnio płaci się za ubezpieczenie OC/AC […]

więcej
Znaczenie kontrolek w samochodzie – czy Twoje auto jest sprawne?

Znaczenie kontrolek w samochodzie – czy Twoje auto jest sprawne?

Znaczenie kontrolek w samochodzie nie jest jednakowe. Nie każdy symbol, które ukaże Ci się na panelu, oznacza, że dzieje się coś złego i powinieneś jak najszybciej przerwać jazdę. Kontrolki w samochodzie są jednak bardzo ważne i zanim wsiądzie […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy – styczeń 2020

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy – styczeń 2020

Kierowcy, którzy są potencjalnie bardziej narażeni na kolizje drogowe, zawsze muszą płacić więcej za polisy, podobnie jak i właściciele aut, które np. często padają łupem złodziei. Jedne z najwyższych składek uiszczają osoby, które dopiero niedawno zdały prawo jazdy. […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu. Co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu. Co musisz wiedzieć?

Czy masz prawo używać OC samochodu po poprzednim właścicielu? A może chcesz się go zrzec, ale nie wiesz, czy to możliwe oraz jak tego dokonać? Sprawdź, do czego upoważnia Cię podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu. Wybierz najlepsze rozwiązanie, by […]

więcej