Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2022

Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2022

4.3/5 - (Ocen: 511)

Kup OC

Sprzedałeś samochód? Świetnie – pamiętaj jednak, że Twoja rola nie kończy się na przyjęciu zapłaty, podpisaniu umowy i przekazaniu pojazdu nowemu właścicielowi. Nie zapominaj bowiem o tym, że ciąży na Tobie obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu tak w wydziale, komunikacji, jak u ubezpieczyciela. Zobacz, co powinieneś o tym wiedzieć! Sprzedaż samochodu firmowego a także samochodu prywatnego 2022 musi być przeprowadzona prawidłowo, gdyż w przeciwnym razie właściciel naraża się na konsekwencje prawne.

Sprzedaż samochodu krok po kroku – o czym pamiętać?

Zastanawiasz się nad tym, jak powinny wyglądać wszystkie formalności dotyczące sprzedaży samochodu w 2021 roku? Poniżej prezentujemy Ci krótki przegląd wszystkich niezbędnych czynności krok po kroku – zobacz, o czym powinieneś pamiętać, by uniknąć późniejszych trudności! Sprzedaż samochodu 2022 roku nie zmieniła się w stosunku do lat poprzednich, więc trzeba trzymać się tych samych zasad. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż samochodu po leasingu 2022 wiąże się często z dodatkowymi zawiłościami prawnymi i podatkowymi, więc każdorazowo warto to skonsultować ze swoim księgowym. Dotyczy to szczególnie podmiotów, które chcąc wykorzystać auto jako tak zwane tarcze podatkowe, starają się jednocześnie obniżyć należne podatki. Jeśli właściciel auta nie chce mieć kłopotów, lepiej rzetelnie podejść do całego procesu i pamiętać, że sprzedaż samochodu 2022 jako osoba prywatna różni się od sprzedaży, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, lub wręcz jako osoba zarządzająca spółką.

1. Zacznij od zebrania kompletu dokumentów samochodu. Mowa tu zarówno o dowodzie rejestracyjnym, jak i o karcie pojazdu.

2. Przygotuj dokumenty potrzebne do przepisania polisy OC na nowego właściciela pojazdu.

3. Sporządź umowę kupna-sprzedaży w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

4. Poinformuj wydział komunikacji o tym, że sprzedałeś samochód – masz na to 30 dni od dnia zbycia.

5. Poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że pojazd zmienił ubezpieczyciela – w ciągu 14 dni od daty sprzedaży.

6. Zachowaj podpisaną umowę kupna-sprzedaży – być może przyda Ci się w przypadku ewentualnych problemów w przyszłości, takich jak chociażby mandat za przekroczenie prędkości zarejestrowane przez fotoradar.

PAMIĘTAJ:

  1. Nabywca auta może sprawdzić sam, gdzie był ubezpieczony pojazd – służy do tego baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
  2. Z polisy OC poprzedniego właściciela można korzystać do końca jej trwania
  3. Jeśli decydujemy się nie wypowiadać umowy poprzedniego właściciela, warto sprawdzić, czy wykupiona przez niego polisa jest w całości opłacona
  4. Poinformowanie ubezpieczyciela o fakcie zbycia samochodu to obowiązek sprzedającego auto, nie kupującego
  5. Nabywca ma prawo do wypowiedzenia polisy poprzedniego właściciela, jeśli warunki umowy okażą się dla niego niekorzystne

Dokumenty możesz złożyć w urzędzie na 3 sposoby: wysłać pocztą, wypełnić osobiście na miejscu lub skorzystać z internetowej platformy ePUAP.

Powyższe etapy sprzedaży auta i formalności 2022 dotyczą większości osób. Warto pamiętać, że kupując od razu nowe auto, trzeba sprawdzić aktualny ranking ubezpieczeń samochodowych, gdyż będzie niezbędne kupienie nowej obowiązkowej polisy. Jeśli nowe auto będzie brane w leasing, zazwyczaj obowiązkiem będzie wykupienie nie tylko obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale także opcjonalnego dla innych form zakupu ubezpieczenia AC. Nie chcąc narażać się na dodatkowe koszty i korzystać z często mało atrakcyjnych polis oferowanych przez dilerów samochodowych, lepiej poszukać na własną rękę optymalnej polisy OC i AC,  także NNW samochodu. Po sprzedaży samochodu prywatnego 2022 warto sprawdzić ceny polis nowego auta, gdyż zazwyczaj będą one nieco odbiegać od ceny poprzedniego ubezpieczenia, chociażby ze względu na wiek auta, pojemność silnika, czy wypracowane zniżki. Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne rozpoznanie rynku, przez co uda się sporo zaoszczędzić.

Co powinna zawierać umowa sprzedaży auta?

Standardowo przy sporządzaniu umowy sprzedaży pojazdu powinniśmy zawrzeć w niej następujące informacje:

  • dane personalne obu stron umowy (imię i nazwisko, PESEL/numer dowodu, dane adresowe);
  • data oraz miejsce zawarcia umowy;
  • kwota, za którą pojazd zostanie sprzedany;
  • data przekazania samochodu kupującemu;
  • opis tego, która ze stron poniesie koszty związane z zawarciem umowy;
  • dokładny opis sprzedawanego pojazdu: należy podać markę i model, rok produkcji, numery rejestracyjny, karty pojazdu oraz nadwozia, aktualny przebieg w KM, kolor karoserii;
  • oświadczenie kupującego o tym, że jest świadomy stanu technicznego pojazdu i że nie ma co do niego zastrzeżeń;
  • podpisy obu stron.

zgłoszenie zbycia pojazdu

Wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży – na czym polega?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w ciągu 30 dni od zbycia auta, powinieneś zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji w urzędzie, w którym było zarejestrowane. Nie powinno Ci to zająć dużo czasu – wystarczy tylko, że wcześniej przygotujesz takie dokumenty, jak:

  • swój dowód osobisty lub paszport,

  • dokument, który poświadcza zbycie pojazdu – czyli umowę kupna-sprzedaży czy też umowę darowizny,

  • zaświadczenie o zbyciu pojazdu – otrzymasz je do wypełnienia na miejscu lub też możesz zrobić to wcześniej, pobierając je ze strony internetowej urzędu i drukując. Pamiętaj o tym, że jeśli auto miało więcej niż jednego współwłaściciela, wszyscy muszą podpisać zaświadczenie. Więcej informacji na temat współwłasności samochodu znajdziesz tutaj: Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

UWAGA!

Obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu jest regulowany prawnie. Podstawę dla niego stanowi ustawa o Prawie o ruchu drogowym (art. 78 ust. 2 pkt 1).

Dokumenty możesz złożyć w urzędzie na 3 sposoby: wysłać pocztą, wypełnić osobiście na miejscu lub skorzystać z internetowej platformy ePUAP.

Czy przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela jest konieczne?

Kolejną formalnością, której nie sposób uniknąć, jest zgłoszenia zbycia pojazdu do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym miałeś wykupioną polisę OC. Uważaj – masz na to tylko 14 dni. Jak to zrobić? Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie ubezpieczyciela, podając w nim takie dane, jak:

  • Twoje dane osobowe,

  • dane osobowe osoby, która kupiła samochód,

  • model, markę i numer rejestracyjny pojazdu,

  • okres, w którym obowiązywała polisa.

  • warto też dosłać umowę kupna-sprzedaży, na której znajdują się wszystkie te dane.

co zrobić po sprzedaży auta

Co się stanie, jeśli o tym zapomnisz lub też zgłosisz sprzedaż auta po terminie? Zgodnie z ustawą, jesteś wtedy narażony na takie konsekwencje, jak windykacja za drugą ratę składki lub też za wznowioną polisę. Może się to zatem wiązać z wysokimi opłatami.

Sprzedaż samochodu formalności 2022

Lepiej więc przeprowadzić sprzedaż samochodu firmowego lub prywatnego 2022 zgodnie z powyższymi schematami i nie zapomnieć o niczym. A jeśli kupuje się nowy pojazd, od razu sprawdzić kalkulator OC AC na Kioskpolis.pl, gdyż nabywając nowy samochód, łatwo o tym zapomnieć narażając się na brak ciągłości w obowiązkowym ubezpieczeniu OC, a to z kolei naraża kierowcę na trudną do uniknięcia wysoką grzywnę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

WARTO WIEDZIEĆ

Sprzedaż samochodu z nieważną polisą OC jest legalna – jednak nowy właściciel nie może po prostu pojechać nim do domu, gdyż naraża się na wysoki mandat za brak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Wyjściem z tej sytuacji jest zakup krótkoterminowej polisy OC, która pozwoli mu poruszać się po polskich drogach w pełni legalnie przez 30 dni, dając mu czas na sprowadzenie auta do domu, zarejestrowanie go i wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Kiedy opłaca się kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Jesteś drugą stroną tej transakcji i właśnie kupiłeś samochód? Zobacz, czy jesteś zobowiązany do uiszczenia podatku – o szczegółach przeczytasz w naszym artykule: Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (120)

  • Adam31
    - -

    Jak mam przpisać ubezpiecznie OC na nowego właściciela? Nie wiem za bardzo jak to zrobić

    • Mikołaj Dedrys
      - -

      Przepisanie polisy OC nie jest skomplikowane – wystarczy, że wypełnisz odpowiedni wniosek (jego wzór powinien być dostępny na stronie Twojego towarzystwa ubezpieczeniowego) i wyślesz go do ubezpieczyciela, który sam skontaktuje się z nabywcą w celu dopełnienia formalności. Pamiętaj, aby zrobić to w ciągu 14 dni od sprzedaży – w przeciwnym razie po odnowieniu się polisy zostaniesz obciążony jej kosztami na równi z nowym właścicielem pojazdu. Wiecej informacji znajdziesz w naszym poradniku: https://kioskpolis.pl/przepisanie-ubezpieczenia-krok-po-kroku/

    • Piotrek 99
      - -

      Dzień Dobry . Mam pytanie odnośnie polisy OC . Sprzedałem samochód z opłacona na cały rok polisą . Niestety nie zgłosiłem sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi ponieważ miałem to zrobić w starostwie lecz w wyniku obecnej sytuacji nie mogłem tam wgl wejść i udało się tylko zgłosić sprzedaż do wydziału komunikacji . Później niestety wypadło mi to z głowy, OC kończy się za parę dni . Ubezpieczyciel wysłał nowa ofertę ubezpieczenia na kolejny rok z której mam zamiar zrezygnować ponieważ nowy nabywca samochodu ma załatwić nowe oc . I teraz mam pytanie , czy jeśli nie zgłoszę sprzedaży do końca umowy i nowej nie podpisze a nowy nabywca auto ubezpieczy to nie będę miał z tego powodu rzadnych nie przyjemnych konsekwencji ? Z góry dziękuję za odpowiedź

      • Iwona Sowuska
        - -

        W takiej sytuacji niezwłocznie powinien Pan skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w celu poinformowania o sprzedaży pojazdu i nowym właścicielu.

    • micia
      - -

      Witam kupilem swmochod nie przerejstorywywalem go na siebie sprzedwlem dalej po kilku dniach nie zglosilem nabycia czy bede mil z tego tytylu jakas kare? czy wystarczy jak zgllsze sam fakt ze sorzedalem dalej

      • Iwona Sowuska
        - -

        W tej sytuacji proszę jak najszybciej skontaktować się z wydziałem komunikacji, aby uniknąć kary.

    • Krzysztof
      - -

      Witam Pana zakupiłem pojazd z ważna polisa w MTU
      Sprzedający nie poinformował mnie,że auto posiada drugie ubezpieczenie w PZU.Podczas przepisania ważnej polisy,po numerze rejestracyjnym było ubezpieczenie w MTU-po tabliczce sprawdzają agenci.Po jakimś czasie doszliśmy,że po nr.vin auto ma drugie ubezpieczenie.Auto kupiłem 9.12.2020 natomiast PZU przysyła mi wezwania do zapłaty od dnia 1.12.2020-gdzie nie byłem posiadaczem pojazdu.
      Nadmieniam,że zbywca nie zgłosił sprzedaży pojazdu w terminie,zrobił to jak dostał wezwanie do zapłaty.Podstepem poprosił mnie o kopie umowy bo zgubił a tłumaczył się że w MTU musi przedstawić a zaniósł do PZU,ale po ośmiu miesiącach od sprzedaży auta,zaznaczam,że polisa nie była opłacona,sprzedający zapłacił od początku ubezpieczenia t.j.od 19.08.2020 do daty sprzedaży pojazdu a mnie obciążyli od momentu kupna do końca czyli 19.08.2021
      Chciałem nadmienić,że w dniu zakupu tj.09.12.2020 po nr.vin mojego auta widniały dwa samochody mój oraz jakieś audi A1
      Ja dostałem od sprzedającego polisę gdzie widnieje mój Vin,ale auto inne,też audi ale inne tablice i inny model.
      Podobno ktoś nabroił jakiś agent ubezpieczeniowy a mnie ścigają
      Proszę o pomoc bo PZU podało mnie do ERIF jako dłużnika.

      • Katarzyna Dabrowska
        - -

        Dzień dobry,
        W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady prawnej.

  • Paweł
    - -

    Zapomniałem zgłosić sprzedaży do ubezpieczyciela w ciągu 14 dni. Zgłosiłem po 4 miesiącach ale przed upływem końca ważności polisy. Czy mogę zostać obciążony jakimiś kosztami?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takim przypadku nie powinien Pan ponieść żadnych dodatkowych kosztów. Natomiast również nie będzie możliwości uzyskania zwrotu składki za rozwiązanie dobrowolnych ryzyk.

      • Tomasz
        - -

        Sprzedalem samochod w ostatnim dniu waznosci polisy OC, tego samego dnia przeslalem ubezpieczycielowi (przez jego formularz internetowy) informacje o zbyciu pojazdu. Czy musze zapewnic nabywcy jakis minimalny czas waznosci polisy i ubezpieczyciel moze wezwac mnie do jakiejs doplaty, czy tez zapewnienie ciaglosci ubezpieczenia to juz sprawa nowego wlasciciela?

        • Iwona Sowuska
          - -

          W opisanym przez Pana przypadku zakup ubezpieczenia jest już po stronie nowego właściciela.

  • Marek70
    - -

    Sprzedaje swoj stary samochod swojemu siostrzeńcowi. Wiem, ze muszę zgłosić ten fakt do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Posiadam maksymalne znizki za bezszkodowa jazde. Czy do konca trwania ubezpieczenia siostrzeniec moze bez problemu jezdzic na moim ubezpieczeniu?

    • Mikołaj Dedrys
      - -

      Po sprzedaży samochodu ubezpieczenie OC nadal będzie ważne, a jego właścicielem, podobnie jak samochodu, stanie się pański siostrzeniec. Prawdopodobnie nowy właściciel nie skorzysta jednak z preferencyjnej stawki, bo towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje jej rekalkulację. Bardziej opłacalna może okazać się rezygnacja z aktualnego OC i znalezienie korzystnej polisy dla młodego kierowcy. Więcej na temat rekalkulacji piszemy w osobnym artykule: https://kioskpolis.pl/rekalkulacja-skladki-oc/. Polecamy także obliczenie składki bezpośrednio w naszym kalkulatorze https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/?stepKey=1-model

  • M.P.
    - -

    Za miesiąc kończy się moje OC, ale zamierzam niebawem zmienić autko. Jednak zrobię to dopiero kiedy mój obecny samochód znajdzie szczęśliwego nabywcę. Do tego czasu będę nim jeździł. Na razie wszyscy próbują absurdalnie negocjować cene i nie wiem czy uda mi się to zrobić w ciągu miesiaca. Nie mam ochoty szukać nowego ubezpieczenia na kilka dni. Czy w razie czego mogę przedłużyć obecne OC na przykład na miesiąc?

    • Mikołaj Dedrys
      - -

      Ubezpieczenie OC komunikacyjne, z nielicznymi wyjątkami, obowiązuje przez rok. Jednocześnie, jeżeli nie zrezygnuję Pan z niego najpóźniej dzień przed końcem umowy, polisa zostanie automatycznie przedłużona. Towarzystwa ubezpieczeniowe są do tego zobowiązane, o czym więcej napisaliśmy w innym artykule: https://kioskpolis.pl/kiedy-ubezpieczenie-oc-zostanie-automatycznie-przedluzone/. Jeżeli nie uda się Panu wcześniej sprzedać samochodu, może pan bez obaw dalej nim jeździć z ważnym ubezpieczeniem i zrezygnować z umowy już po sprzedaży auta.

  • Wiola
    - -

    Witam.Dwa dni temu kupiłam samochód.Niestety auto okazało się do wielkich napraw i je sprzedałam ze strata.Czy w tej sytuacji muszę zgłosić auto do wydziału komunikacji o nabyciu jak i zbyciu? I co z ubezpieczalnia jak jeszcze nie jest na mnie ? Nie wiem jak to teraz rozwiązać.Dziekuje za odpowiedź. Pozdrawiam

    • Iwona Sowuska
      - -

      W opisanej sytuacji należy zgłosić fakt zbycia pojazdu do wydziału komunikacji.

  • Ada
    - -

    Mam pytanie dotyczące podatku do urzędu skarbowego.. Chcę kupić samochód (wiadomo jako kupujaca podatek będę musiała zapłacić) i w tym samym miesiącu planuje sprzedać ale inne posiadane przeze mnie autko . Czytałam dużo na różnych stronach i wiem że jest takie coś ze należy uiścić odrębny podatek jak w krotkim czasie do 6 miesięcy kupi i sprzeda się samochód.. Moje pytanko: tyczy się to tylko tego samego autka jakby się kupiło i sprzedało , czy moja sytuacja 2 różnych samochodów też się kwalifikuje pod to…

    • Iwona Sowuska
      - -

      Opisana przez Panią sytuacja również się kwalifikuje, natomiast najlepiej szczegóły ustalić w urzędzie skarbowym w celu potwierdzenia.

  • Zofia Augustowska
    - -

    Mieszkam poza Polska i ciałabym aby moja córka w moim imieniu sprzedała moj samochód
    Jakich formalności muszę dopełnić ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Do sprzedaży pojazdu niezbędny będzie przygotowanie odpowiedniego upoważnienia oraz pełnomocnictwa.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Do sprzedaży pojazdu niezbędny będzie przygotowanie odpowiedniego upoważnienia oraz pełnomocnictwa.

  • jan
    - -

    Sprzedałem samochód,czy muszę to zgłosić ten fakt w W.Komunikacji.Czy w aktualnej sytuacji mogę to zrobić listownie ? Nadmieniam ,iż jestem człowiekiem wiekowym i schorowanym i nie jestem w stanie zrobić tego osobiście (wyjazd też nie wchodzi w grę -duża odległość)

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tak, należy tą sytuacje zgłosić w wydziale komunikacji. Można zrobić to również z pomocą Pełnomocnika.

  • AKS
    - -

    Sprzedałam udziały w samochodzie byłemu mężowi, czy w związku z tym wystarczy, że on wystąpi o wykreślenie mnie ze współwłaścicielstwa pojazdu w Urzędzie Komunikacji czy ja także muszę zgłaszać, zbycie? A także jak wygląda kwestia OC. Obecnie oboje w nim figurujemy, czy także mam zgłaszać to u ubezpieczyciela?

    • Dominik Baczewski
      - -

      Wystarczy, że mąż uda się z podpisaną przez Panią umową kupna-sprzedaży do Wydziału Komunikacji.
      W przypadku ubezpieczenia rekomendujemy kontakt z Ubezpieczycielem w celu wykreślenia współwłasności z pojazdu. Dzięki temu może uniknąć niemiłych sytuacji w przypadku kolizji.

      • Tony
        - -

        Sprzedałem samochód ponad 30 dni temu. I zapomniałem zgłosić o tym do wydziału komunikacji. Co teraz muszę robić? I czy dostanę jakieś kary za to?

        • Iwona Sowuska
          - -

          W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się jak najszybciej, bezpośrednio z najbliższym wydziałem komunikacji

  • Karol
    - -

    Nabyłem samochód na czas naprawy swojego starego auta ,potrzebny był dołsłowie na kilka dni oczywiście autko zostało zgłoszone w gminie ale nie zarejstrowane .. na mnie
    po 20 dniach od nabycia Samochód został sprzedany i zgłoszonay w gminie
    Czy w takim wypadku mogę zapłacić karę że go nie zarejstrowałem ???

    • Dominik Baczewski
      - -

      W przypadku gdy termin przerejestrowania pojazdu nie został dotrzymany właściciel auta może zostać ukarany grzywną w kwocie od 200 do 1000 zł.
      Jednak w związku z pandemią koronawirusa termin na zarejestrowanie pojazdu został wydłużony z 30 dni do 180 dni. W przypadku szczegółowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z wydziałem komunikacji.

  • Marta
    - -

    Sprzedalalm auto w maju ale niestety nikt nie podpowiedział Mi ze mam wyrejestrować auto, przedstawić dokument zbycia… co teraz?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W tym celu nalezy udać się do najbliższego wydziału komunikacji z dokumentami potwierdzajacymi sprzedaż auta, a także skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

    • Filipski
      - -

      Witam, kupiłem w marcu samochód nie Zgłosiłem nabycia jak i poprzedni właściciel tego nie zrobił na czas, zgłosił to prawie miesiąc temu, ja teraz to auto sprzedałem 19. 06.2021 i Zgłosiłem zbycie. Co teraz zrobić z tym faktem ze nie Zgłosiłem nabycia? Wysłać to do wydziału i dostać karę czy nic nie robić? Proszę o podpowiedź z góry dziękuję i pozdrawiam.

      • Iwona Sowuska
        - -

        W takiej sytuacji najlepiej mimo wszystko zgłosić nabycie.

  • Arczi93
    - -

    Witam. Kupiłem dwa tygodnie temu(31.08) samochód. Rata OC była ważna do 8.09.20 czyli do 5 dni temu. Poprzedni właściciel Miał rozłożone oc na cztery raty i kolejna właśnie minęła 5 dni temu, pomimo moich próśb niezbyt się stara by przepisać umowę ubezpieczeniową na mnie i sam nie wiem czy opłacił kolejna składkę. Co mam zrobić? Czy groza mi jakieś konsekwencje?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Ubezpieczający ma obowiązek zgłosić do Towarzystwa Ubezpieczeniowego informację o zbyciu pojazdu. W takiej sytuacji najlepiej, aby skontaktowała się Pani bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w którym auto jest ubezpieczone i z nimi wyjaśniła tą kwestię.

      • Arczi93
        - -

        Dziekuje za odpowiedz. Niestety ze sprzedającym nie ma kontaktu, toteż nie mam nawet jak dowiedzieć się w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym jest ubezpieczony samochód. Czy wobec obecnej sytuacji grożą mi jakieś sankcje? Czy jednak wina leży po stronie sprzedającego?
        Pozdrawiam Artur

        • Grzegorz Majker
          - -

          Można na stronie internetowej UFG sprawdzić w jakim Towarzystwie Ubezpieczeniowym na dany dzień była zawarta umowa OC. Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przejść do zakładki Baza OC i AC, a następnie do zakładki Sprawdzenie ubezpieczenia OC.

  • Leszek
    - -

    Wujek sprzedał skuter niestety po tygodniu zmarł i nie zdążył go wyrejestrować co zrobić w takim przypadku? Czy trzeba zgłosić zbycie pojazdu czy ma to zrobić rodzina?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji osoby z najbliższej rodziny niezwłocznie powinny skontaktować się z najbliższym wydziałem komunikacji.

      • Leszek
        - -

        Dodam jeszcze że dzwoniłem do wydziału komunikacji z tym pytaniem i pracownik powiedział że skoro osoba nie żyje to nie da się wyrejestrować pojazdu , a oc powinien wypowiedzieć nowy właściciel.

        • Grzegorz Majker
          - -

          OC przechodzi wraz z pojazdem na nowego właściciela więc ma on również możliwość rozwiązania akutlenej polisy

  • Kubek
    - -

    Sprzedalem samochod kupiony w czerwcu, lecz nie zdazylem zgłosić kupna w komunikacji.
    Jak to wyglada prawnie?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Od 200 do 1 tys. zł kary będzie grozić osobom, które w ciągu 30 dni nie zgłoszą w urzędzie transakcji kupna lub sprzedaży samochodu albo nie zarejestrują auta sprowadzonego z zagranicy.

  • Tadeusz S.N.
    - -

    Witam! W marcu tego roku kupiłem leciwy samochód który przez kilka msc. stał u mechanika. Nie bylem pewien czy w ogóle będzie sens go rejestrować? Dziś byłem w Wydziale Komunikacji, ale okazało się że oprócz mnie, karę w wysokości 200zł. mogą ponieść również poprzedni właściciele? (Nie wiem co zrobić, żeby zaoszczędzić tamtym osobą niepotrzebnych stresów i kosztów?) Zmiana terminu umowy kupna-sprzedaży nie wchodzi w rachubę ponieważ polisa OC jest na mnie od połowy marca 2020.
    Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Może pozostaje tylko złomowanie tego auta??
    Dziękuję z góry i proszę o jakąś pomoc w/w temacie

    • Iwona Sowuska
      - -

      W opisanej przez Pana sytuacji należy skorzystać z pomocy prawnej.

      • Tadeusz S.N.
        - -

        Czyli sprawa jest trudna? Niestety tak przypuszczałem?
        Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź/podpowiedź.

  • lispol
    - -

    Kilka dni przed upływem terminu polisy OC,sprzedałem auto i zgłosiłem ten fakt w wydziale komunikacji ale zapomniałem zgłosić do ubezpieczyciela teraz otrzymuję ponaglenia do zapłaty (po rozmowie tel. z przedstawicielem ubezpieczyciela wysłałem kopię umowy sprzedaży pojazdu) ale w dalszym ciągu otrzymuje wiadomości wzywające do zapłaty ubezpieczenia na dalszy okres, co mam zrobić w tej sytuacji

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji może Pan skontaktować się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym

  • Alicja
    - -

    Kupiłam samochód i po kilku dniach go sprzedałam (duże koszty naprawy). Nie zdążyłam zgłosić w urzędzie jego nabycia. Czy w takim wypadku należy zgłosić tylko jego zbycie? Czy najpierw nabycie a potem zbycie? Co w przypadku gdy moją umowę kupna samochodu przekazałam kolejnemu właścicielowi? Na jakiej podstawie zgłosić nabycie? Bardzo proszę o pomoc

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z wydziałem komunikacji w celu poinformowania o zaistniałej sytuacji. Powinna Pani poinformować zarówno o nabyciu, jak i zbyciu pojazdu.

  • Sylwia
    - -

    19.09.2020r sprzedałam samochód osobowy. Dzisiaj otrzymałam pismo od nabywcy, (data wysłania pisma 30.12.2020r.), że żąda on ode mnie zapłaty poniesionych przez niego kosztów naprawy pojazdu. W piśmie są wyszczególnione elementy jakie wymienił/naprawił oraz koszt robocizny, jednak nie jest to poparte żadnymi rachunkami. Osoba żąda ode mnie zapłaty w terminie trzech dni powołując się na art. 566 k.c oraz art. 187 par. 1 pkt 3 k.p.c. Zaznaczam, że podczas zawierania umowy przekazano kupującemu wszelkie znane mi wady techniczne pojazdu co jest zawarte w umowie. Co mogę zrobić w takim przypadku?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W opisanej sytuacji należy niezwłocznie skorzystać z pomocy prawnej.

  • Wielgus
    - -

    Co zrobic gdy właściciele pojazdu dał nam kopie umowy bo odziedziczyl auto w spadku i teraz nie chce wydać orginalu a jest potrzebny do zarejestrowania

    • Dominik Baczewski
      - -

      Jeżeli nie ma możliwości rozwiązać sprawy polubownie to pozostaje wyłącznie droga prawna, ostatecznie sądowa. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnej.

  • marcin
    - -

    Witam,

    Wykupiłem w maju samochód z leasingu i zawarłem nową polisę. Nie zgłosiłem do wydziału komunkiacji informacji o tym, że pojazd nabyłem i nie zarejestrowałęm go na siebie. Samochód był wrzucony na firmę i sprzedany we wrześniu osobie fizycznej nie prowadzącej działalności na fakturę VAT. Nie zgłosiłem też tego faktu ubezpieczycielowi (opłacone OC i AC ważne do marca 2021). Co mam teraz zrobić ? proszę o pomoc księgowa rozkłada ręce..

    • Iwona Sowuska
      - -

      Sytuacja jest trudna, należy skontaktować się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym lub skorzystać z pomocy prawnej.

  • Robert
    - -

    Sprzedałem samochód 16 lat temu i nie zgłosiłem tego do wydziału komunikacji. Sprzedając teraz kolejny samochód poprze E puap zobaczyłem że tamten ciągle jest na mnie zarejestrowany. Nie mogę znaleźć umowy. Co mam zrobić?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W celu wyjaśnienia tej sprawy należy niezwłocznie skontaktować się z wydziałem komunikacji.

  • Przemo
    - -

    Witam, sprzedałem samochód 30 grudnia 2020 roku ile mam czasu na zgłoszenie zbycia 30 czy 180 dni?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Mamy na to 30 dni, w innym przypadku mogą grozić kary.

  • PatkaFp
    - -

    Mam pytanie …. kupiłam samochód chciałam zarejestrować na siebie bo poprzedni właściciel tego nie zrobił ponieważ urzywa krótko auto więc wszystkie papiery były na pierwszego właściciela… Problem w tym że w wydziale komunikacji wyszło że auto zostało sprzedane przez pierwszego właściciela dwóm osobą tzn panu od którego ja odkupilam i innemu co wnioskuje fakt że w wydziale komunikacji mieli umowę kupna sprzedaży z danymi drugiego pana a nie osoby od której ja kupiłam pojazd

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji niezwłocznie należy skorzystać z pomocy prawnej.

  • Adam
    - -

    Samochód osobowy “na firmę” został sprzedany innej firmie.
    Czy w takim przypadku również należy zgłosić sprzedaż do wydziału komunikacji?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takim przypadku również należy zgłosić sprzedaż pojazdu do wydziału komunikacji, oraz do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

  • marekf11
    - -

    To znaczy że po sprzedaży pojazdu najpierw należy udać się do wydziału komunikacji a później do upezpieczyciela ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tak.

  • Wielgi98
    - -

    Witam od czasu do czasu jak sie cos trafi handluje autami (nie mam dzialalnosci gospodraczej ) kupuje na umowy i spisuje 1 na siebie , ojca, dziadka , babcie , mame i znajomego . Moje pytanie brzmi czy kupujac auta trzeba zglaszac nabycie i zbycie pojazdu ? bo do tej pory gdy sprzedawalem zglaszalem tylko do ubezpieczyciela skarbokwe oczywiscie oplacalem w ciagu 14 dni

    • Iwona Sowuska
      - -

      Zawsze należy informować o nabyciu i zbyciu pojazdu.

  • Tomasz
    - -

    Sprzedałem pojazd w 2018 r. czyli przed wejściem ustawy nakładającej kary za brak zgłoszenia. Czy jeśli dokonam wyrejestrowania teraz będę narażony na karę?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Nie powinien Pan otrzymać kary.

  • Tosia
    - -

    Witam, kupiłam samochód i jeszcze go nie zarejeszrowałam. Ale okazało się, że auto ma jeszcze 1 współwłaściciela, który dawno już nie żyje i nie podpisany na umowie a jego jedyny właściciel zmarł dziś. Teoretycznie obecnym właścicielem jest teraz syn. Czy mam spisać z nim nowa umowę i czy on moze zglosic fakt sprzedazy auta

    • Iwona Sowuska
      - -

      Jeśli po śmierci poprzednich właścicieli – obecnym właścicielem pojazdu jest syn. Należy niezwłocznie się z Nim skontaktować w celu spisania umowy.

  • Monika
    - -

    Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie sprzedaży auta, czy mogę sprzedać auto w czasie jak czekam na rzeczoznawcę aby przyszedł po kolizji (lekkie zarysownaie zderzaka) sprawdzić i ocenić. Czy wtedy przyjdzie w miejsce nowego właściciela samochodu czy muszę czekać aż przyjdzie do mnie i dopiero sprzedać?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji należy poczekać na rzeczoznawcę i dopiero wtedy sprzedać pojazd.

      • Adrian
        - -

        Witam.Wczoraj kupiłem auto Audi z 95 roku a w umowie została wpisana wartośc auta 900 złotych. Chciałbym to auto sprzedać teraz po dwóch dniach w tej samej cenie.Czy musze zgłaszac nabycie i zbycie skoro cena to 900 zł,a cźlowiek od ktorego kupywałem auto nie widniał w dowodzie rejestracyjnym tylko widniał w nim trzeci własciciel auta przedemną ? Nikt tego auta od tamtej pory nie rejestrował na suebie tylko sprzedawał dalej.Co mam zrobić ja żeby wszystko było jak należy jesli chciałbym teraz sprzedać to auto po dwóch dniach ?

        • Iwona Sowuska
          - -

          Niezależnie jak długo posiadał Pan auto należy zgłosić zbycie pojazdu do urzędu.

  • Kamil96
    - -

    Witam. Na czas naprawy swojego auta kupiłem inne, które miałem miesiąc. Auto sprzedałem wczoraj, dziś przyszła rekalkulacja OC z dopłatą 600zl. Auta już nie posiadam. Co w takiej sytuacji? Dodam, że w starostwie zgłoszono nabycie i już zbycie.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Najlepiej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w celu poinformowania o zbyciu pojazdu oraz dosłać umowę kupna-sprzedaży auta.

  • Grzegorz
    - -

    Sprzedałem samochód obywatelowi Czech (transakcja zawarta w Polsce) – spisaliśmy z Czechem umowę kupna- sprzedaży pojazdu (w języku polskim), przekazałem samochód , dowód rejestracyjny i kartę pojazdu oraz dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu. Czech pojechał do siebie i tam zarejestruje samochód (w Czechach). Pytanie czy wszystko zrobiłem prawidłowo ? Czy teraz wystarczy, że zgłoszę zbycie pojazdu w starostwie lub poprzez e-obywatel oraz w towarzystwie ubezpieczeniowym – czy może muszę zrobić coś po za tym w związku z tym że pojazd sprzedałem za granicę do Czech ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Wszystko zostało wykonane prawidłowo, należy zgłosić zbycie pojazdu w Towarzystwie Ubezpieczeniowym oraz w urzędzie.

    • Marta Gogula
      - -

      Wszystko zostało wykonane prawidłowo, należy zgłosić zbycie pojazdu w Towarzystwie Ubezpieczeniowym oraz w urzędzie.

  • Rafał
    - -

    Witam , córka sprzedała samochód znajomemu który wziął go na firmę . Czy ona jest zobowiązana przekazania mu poprzedniej umowy jak ona kupowała go z Niemiec , bo on twierdzi ze musi mieć tą umowę bo inaczej mu tego samochodu nie zarejestrują . Jest to dla mnie dziwnie samochód w Polsce zarejestrowany dwa lata , a on domaga się jeszcze tej umowy .

    • Iwona Sowuska
      - -

      Nowy właściciel pojazdu nie powinien wymagać poprzedniej umowy, jeśli auto po zakupie zostało zarejestrowane w Polsce przez Pańską córkę.

  • Ryszard
    - -

    Witam , spłaciłem leasing oraz wykupiłem pojazd , nie zdążyłem auta jeszcze przerejestrować i po 2 tygodniach sprzedałem samochód nie zgłaszając tego nigdzie , jakie spoczywają na mnie obowiązki ?

    • Dominik Baczewski
      - -

      Dzień dobry, najlepiej po dokładne informacje będzie udać się do wydziały komunikacyjnego. Zależnie od formy leasingu i na kogo był wykup może powstać potrzeba opłacenia podatku oraz napewno należy zgłosić zbycie pojazdu do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

  • Tomi
    - -

    Co w sytuacji, kiedy osoba sprzedająca pojazd zmarła 2-3 tygodnie po dokonaniu transakcji i nie zdążyła złożyć zgłoszenia o zbyciu pojazdu do US, ubezpieczyciela i Urzędu Komunikacji?

    • Dominik Baczewski
      - -

      W tym przypadku jeżeli nowy nabywca dopełni formalności tj. opłaci podatek w Urzędzie Skarbowym, zgłosi nabycie pojazdu do Towarzystwa Ubezpieczeniowego i przerejestruje pojazd w Urzędzie Komunikacyjnym to nie powinno być żadnych problemów.

  • Ewa
    - -

    Czy spedaż auta muszę zgłosić w urzędzie skarbowym?

    • Dominik Baczewski
      - -

      Wszystko zależy od sytuacji skąd i od kogo został zakupiony samochód. W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z urzędem skarbowym i wyjaśnić swoją sprawę.

  • Pil
    - -

    Witam chcę kupić auto od Pana X który dostał je za długi od poprzedniego Pana Y,mają spisana umowę sprzedaży. Auto nie przerejestrował na siebie. Jakie obowiązki pełnią na mnie i na tych Panach ?

  • rafal
    - -

    sprzedałem auto 12 grudnia 2021 i zgłosiłem sprzedaż do ubezpieczalni 13.grudnia a wciąż dostaje ponaglenia o zapłacie oc o co chodzi? dziś przyszło kolejne straszą windykacją

    • Marta Gogula
      - -

      Nalezy skontaktować się z Ubezpieczycielem w celu wyjaśnienia sprawy oraz wysłać umowę kupna-sprzedaży

  • rafał
    - -

    sprzeadałem auto 12.12.21 i zgłosiłem do ubezpieczyciela jednak dostaje ponaglenia o zapłacie oc ,czy nie doszło przez pomyłke do ubezpieczyciela?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Należy skontaktować się z Towarzystwem w celu wyjaśnienia sprawy, przesyłając dodatkowo umowę kupna sprzedaży pojazdu

  • Piotr
    - -

    Dzień dobry.
    Pod koniec 2020r. kupiłem auto, polisa OC poprzedniego właściciela była ważna do stycznia 2021r. Auto przerejestrowałem, ale przez pandemie i chorobę a także to że auto było niesprawne i nieużytkowane zapomniałem przedłużyć polisę. Poza tym błędnie myślałem że polisa zostanie przedłużona automatycznie. Wczoraj sprzedałem auto, okazało się że nie ma polisy OC. Co mam teraz zrobić ? Czy mam zgłosić fakt sprzedaży auta w firmie ubezpieczeniowej poprzedniego właściciela ? Bo na nim ubezpieczenie OC się skończyło, jak pisałem wcześniej w styczniu 2021r. Dlaczego do dziś nie dostałem żadnej informacji z UFG że przez rok auto nie miało ubezpieczenia OC ? Czy mam się zgłosić sam w tej sprawie do UFG, czy czekać na pismo od nich ? Pozdrawiam serdecznie.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

      • Michał
        - -

        Witam serdecznie
        Zakupiłem motor w październiku 2021 r ktore ma oc do 30.06.2022
        Auto po zakupie przerejestrowalem na siebie lecz nie ubezpieczałem ponieważ był długi termin jeszcze oc
        Motor sprzedałem 28.03.2022 co w takiej sytuacji z OC? Mam tylko numer polisy a nie wiem w jakiej firmie ubezpieczał poprzedni właściciel a nie przekazał mi kwitków w oc
        Pewnie wypowiedział on umowę OC gdy kupiłem od niego motocykl lecz czy ja tez to muszę zrobic jeśli nie ubezpieczałem motoru na siebie ?
        W bazie UFG pokazuje błędne dane itp jak wpisuje numer Rej i VIN poprawnie
        Na histori pojazdu zgadza się ze aktualna polisa jest jak i na mObywatel, co w tej sytuacji zrobic
        Pozdrawiam

        • Katarzyna Dabrowska
          - -

          Dzień dobry,
          Według polskiego prawa na nowego właściciela przechodzi OC. Sprzedający powinien przekazać kupującemu dokument polisy, a także ma obowiązek poinformować Towarzystwo Ubezpieczeniowe o zbyciu pojazdu.

  • Asiksa
    - -

    Co zrobić jeśli trzy miesiące temu, parę dni przed zakończeniem ważności ubezpieczenia oc sprzedałam samochód, ale do tej pory nie poinformowałam o tym wydziału komunikacji, ani ubezpieczyciela? Czy da się wyjść z tej sytuacji bez konsekwencji?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W tej sytuacji niezwłocznie należy skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym przesyłając umowę kupna sprzedaży pojazdu, polisa automatycznie została przedłużona na Panią, a nie nowego właściciela

  • Karolina
    - -

    Co jeśli sprzedający auto zmarł przed poinformowaniem wydziału komunikacji o zbyciu auta?

    • Damian Grądzki
      - -

      W takiej sytuacji wystarczy żeby osoba kupująca samochód poinformowała wydział komunikacji o nabyciu auta.

  • PIoter
    - -

    Dzień dobry,
    kupiłem auto mające OC sprzedającego, które wygasło 1 dzień po transakcji. Sprzedający nie przekazał mi polisy ani żadnych informacji kiedy ona wygasa. Nie zgłosił też faktu sprzedaży do ubezpieczyciela ani nie wypowiedział umowy ubezpieczenia przed terminem jej wygaśnięcia. Ubezpieczyciel przedłużył automatycznie umowę sprzedającemu. Czy Sprzedający zgłaszając sprzedaż do towarzystwa ubezpieczeniowego dopiero po 3 miesiącach może żądać od kupującego zwrotu składki oraz czy po spóźnionym zgłoszeniu sprzedaży towarzystwo może anulować polisę przedłużoną automatyczne sprzedającemu (z powodu, że nie zgłosił sprzedaży w terminie 14 dni) i spowodować lukę w ubezpieczeniu auta. Jak ta sytuacja się ma w kontekście solidarnej odpowiedzialności stron transakcji?

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Obowiązkiem zbywcy jak i nowego właściciela pojazdu jest poinformowanie o tym fakcie Towarzystwa Ubezpieczeniowego w którym była zawarta polisa.
      W takiej sytuacji zachęcamy do skorzystania z pomocy prawnej.

  • Michał
    - -

    Witam
    Zakupiłem motor w październiku 2021 r ktore ma oc do 30.06.2022
    Auto po zakupie przerejestrowalem na siebie lecz nie ubezpieczałem ponieważ był długi termin jeszcze oc
    Motor sprzedałem 28.03.2022 co w takiej sytuacji z OC? Mam tylko numer polisy a nie wiem w jakiej firmie ubezpieczał poprzedni właściciel a nie przekazał mi kwitków w oc
    Pewnie wypowiedział on umowę OC gdy kupiłem od niego motocykl lecz czy ja tez to muszę zrobic jeśli nie ubezpieczałem motoru na siebie ?
    W bazie UFG pokazuje błędne dane itp jak wpisuje numer Rej i VIN poprawnie
    Na histori pojazdu zgadza się ze aktualna polisa jest jak i na mObywatel, co w tej sytuacji zrobic
    Pozdrawiam

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      Według polskiego prawa na nowego właściciela przechodzi OC.
      Sprzedający powinien przekazać kupującemu dokument polisy, a także ma obowiązek poinformować Towarzystwo Ubezpieczeniowe o zbyciu pojazdu.

      • Michal
        - -

        Dobrze tylko jak mam dowiedziec się w jakiej firmę poprzedni właściciel ubezpieczał motocykl a nie mam do niego żadnego Kontaktu
        Ja nie ubezpieczałem motoru , motor był na OC poprzedniego właściciela , czy muszę zgłaszać to do ubezpieczyciela skoro sam nie kupowałem oc ?

        • Katarzyna Dabrowska
          - -

          Jeśli poprzedni właściciel zgłosił do Towarzystwa zbycie pojazdu to polisa została przepisana na Pana więc Pan również powinien zgłosić zbycie do Ubezpieczyciela.
          Na umowie kupna-sprzedaży powinien mieć Pan kontakt do poprzedniego właściciela chociażby adres zamieszkania aby spróbować skontaktować się listownie.

  • Marysia
    - -

    W czerwcu 2021r. kupiłam samochód i fakt ten po paru dniach zgłosiłam do Urzędu Miasta do skrzynki podawczej (w zw. pandemią była to chyba jedyna możliwość poinformowania Wydz.Komunikacji. Po paru miesiącach przerejestrowałam auto na siebie (długie terminy które trzeba rezerwować online) ale niestety teraz po 10 miesiącach dostałam pismo o wszczęciu postępowania przeciwko mnie ponieważ urząd nigdzie nie odnotował mojego zawiadomienia o nabyciu pojazdu. Co zrobić teraz? Jak uniknąć kary?

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      W tej sytuacji należałoby wyjaśnić sprawę z Urzędem skoro twierdzi Pan, że zgłaszał nabycie samochodu lub zasięgnąć porady prawnej.

  • krzysztof
    - -

    a co powinienem zrobić jeśli auto sprzedałem ponad 20 lat temu i tego nie zgłaszałem , a teraz założyłem konto epuap i widzę że owe auto figuruje na mnie , za zgłoszenie teraz kary bym nie dostał ale znaleźć umowę po tylu latach i przeprowadzkach jest niemożliwe.

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Pana obowiązkiem było zgłoszenie sprzedaży pojazdu do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, jeśli nie może Pan odszukać dokumentu to najlepiej byłoby skontaktować się z Towarzystwem i wyjaśnić sytuację.

      • W.K
        - -

        Mam podobną sytuację,tyle że 9 lat temu,i zbycie pojazdu u ubezpieczyciela było zgłoszone, jedynie nie pamiętam czy w wydziale komunikacji też… auto nadal figuruje na mnie.Jak to teraz odkręcić.Uzyskalam kopię umowy sprzedaży od ubezpieczyciela ale bez danych kupującego.czy to coś da? proszę o odpowiedź

        • Katarzyna Dabrowska
          - -

          Dzień dobry, W Pani przypadku zalecamy bezpośredni kontakt z Wydziałem Komunikacji w celu wyjaśnienia sytuacji i uzyskanie informacji w jaki sposób należy potwierdzić zbycie przez Panią praw do pojazdu.

  • Wojciech
    - -

    Dzień Dobry
    Chcę upoważnić mojego ojca do sprzedaży mojego własnego samochodu osobowego (sprzedaż przez pełnomocnika z pełnomocnictwem ograniczonym do czynności związanych ze sprzedażą i wydaniem samochodu i niezbędnych dokumentów ).
    Czy upoważnienie do sprzedaży podpisane przeze mnie musi być gdzieś zgłoszone, czy musi gdzieś być złożyć dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa (jeśli tak, to kto i gdzie go składa?)
    Czy kopię pełnomocnictwa dołącza się do umowy sprzedaży samochodu?
    Z góry dziekuję za odpowiedź
    Pozdrawiam
    Wojciech

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      W poniższym przypadku proszę przygotować pełnomocnictwo do konkretnej transakcji sprzedaży tego pojazdu z uwzględnieniem wszystkich danych osobowych, adresowych i dokumentów potwierdzających tożsamość oraz danych auta. Wzór takiego pełnomocnictwa można znaleźć w internecie lub w Wydziale Komunikacji. Pełnomocnictwem można posłużyć się przy sprzedaży pojazdu, należy je dołączyć do umowy sprzedaży i nie musi być ono uprzednio zgłaszane.

Więcej artykułów i porad
Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Historia ubezpieczenia samochodu to tylko jedna z kwestii, o które powinieneś się zatroszczyć podczas kupowania używanego pojazdu mechanicznego. Sprawdzenie samochodu przed kupnem nigdy nie jest zbędną stratą czasu, a raczej zniwelowaniem ryzyka przed utratą pieniędzy. Przeczytaj nasz poradnik […]

więcej
Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

O kiepskim stanie polskich dróg nie trzeba nikogo przekonywać – z pewnością doświadczasz tego na co dzień. Co jednak w sytuacji, gdy zły stan nawierzchni doprowadził do uszkodzenia Twojego auta? Sprawdź, czy możesz się ubiegać za odszkodowanie za […]

więcej
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i jak obecnie wyglądają regulacje? […]

więcej
Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu jest jednym z surowiej karanych wykroczeń, a niekiedy staje się przestępstwem. Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu jest z pewnością przede wszystkim nieodpowiedzialna, ponieważ w takim stanie wszystkie zmysłu kierowcy są […]

więcej