Kiedy opłaca się kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Kiedy opłaca się kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

4.7/5 - (Ocen: 4)

Z ubezpieczenia krótkoterminowego możesz skorzystać w kilku konkretnych przypadkach. Sprawdź, o jakie przypadki chodzi, a także przekonaj się, przed czym chroni. Poznaj jego najważniejsze cechy, by wiedzieć, czy ubezpieczenie OC na miesiąc jest właściwym rozwiązaniem także dla Ciebie. Porównaj oferty towarzystw ubezpieczeniowych.

Czym jest ubezpieczenie krótkoterminowe OC?

Choć mogłoby się zdawać, że z racji krótszego okresu ochronnego i z uwagi na ścisłe warunki przyznawania ubezpieczenie krótkoterminowe OC jest niepełne, w rzeczywistości taka polisa zakładana jest na dokładnie tych samych warunkach co tradycyjne 12-miesięczne ubezpieczenie komunikacyjne OC. Jej zakres wytycza ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Różnić może się jedynie ceną, tę bowiem ustala konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe.

Sprawdź ceny OC i AC rocznego

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe można zakupić na okres krótszy niż 12 miesięcy. Najpopularniejszym wariantem jest OC na 30 dni. Po tym czasie – jeżeli potrzebujemy – możemy je odnowić. Do cech ubezpieczenia krótkoterminowe OC bowiem należy to, że nie jest automatycznie odnawialne.

W komisach aut samochody mogą mieć OC na 30 dni

Kto może wykupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe?

Możliwość wykupienia OC krótkoterminowego reguluje prawo, a dokładnie art. 27 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Skorzystają z niej:

  • właściciele komisu, którzy handlują samochodami,
  • posiadacze aut świeżo sprowadzonych z zagranicy, które zostały zarejestrowane w innym państwie i jeszcze nie mają OC,
  • posiadacze pojazdów wolnobieżnych, czyli jeżdżących do 25 m/h – dla nich ubezpieczenie OC krótkoterminowe wynosi min. 3 miesiące,
  • właściciele pojazdów historycznych (zabytkowych), jeżeli chcą się nimi poruszać. Muszą oni jednak posiadać zaświadczenie wpisu do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków albo inwentarza muzealiów,
  • posiadacze samochodów rejestrowanych tymczasowo.

WSKAZÓWKA

30-dniowej rejestracji czasowej także można dokonać wyłącznie na określonych warunkach, np. jeśli samochód jest przeznaczony do sprzedaży za granicę i będzie w Polsce czasowo – do 30 dni, ma zostać przewieziony na terenie Polski na znaczną odległość bądź zachodzi konieczność przewiezienia go na badana techniczne.

Czy ubezpieczenie auta na miesiąc jest konieczne?

Osoby wchodzące w posiadanie auta na krótki czas, np. tydzień, mogą się zastanawiać, czy rzeczywiście są zobowiązane do wykupienia OC na miesiąc. Jeśli zasugerują się myślą, że to przecież tylko na chwilę i nikt nie będzie od nich wymagał kupowania ubezpieczenia, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Porównaj ceny ubezpieczeń rocznych

W świetle prawa posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego posiadacza zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Dotyczy to także pojazdów, które stoją zaniedbane na podwórku. By uniknąć płacenia OC za nieużywane auto, trzeba przeznaczyć je na złom.

Auta sprowadzane zza granicy bez OC mogą mieć ubezpieczenie OC krótkoterminowe

Brak ważnego OC skutkuje wysokimi karami. W przypadku ponad 14-dniowej zwłoki w ubezpieczeniu auta osobowego grzywna wynosi aż 4200 zł. W 2019 roku kwota wzrośnie do 4500 zł. Nie warto więc liczyć na łut szczęścia i unikać odnowienia obowiązkowej polisy. Jeśli jednak jest to możliwe, bo spełniasz któryś z warunków wymienionych w poprzednim punkcie, zamiast płacenia składek za 12-miesięczne OC wykup ubezpieczenie krótkoterminowe. Jest atrakcyjniejsze cenowo, a chroni Cię przed tymi samymi nieprzewidzianymi sytuacjami.

Porównaj oferty ubezpieczeń rocznych

 

Porównaj oferty ubezpieczenia OC w naszym kalkulatorze i upewnij się, że wybrałeś ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego, która pokrywa wszystkie Twoje potrzeby, a jednocześnie jest atrakcyjna cenowo.

krótkoterminowe ubezpieczenie OC

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

Na cenę OC wpływ mają różne czynniki: od wieku kierowcy, miejsca zamieszkania, historii ubezpieczeniowej, przez dane samego samochodu: m.in. roczny przebieg, przeznaczenie pojazdu czy pojemność silnika. OC jest zależne od pojemności silnika i ma różne przedziały.  W tym […]

więcej
Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jak wybrać, żeby nie przepłacić za OC?

Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jak wybrać, żeby nie przepłacić za OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe za młodych kierowców najczęściej uważają osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 lat. Według statystyk, młode osoby częściej powodują wypadki, dlatego w ich przypadku ubezpieczyciele zwiększają wysokość składki za OC. By nie przepłacać za polisę, młodzi zastanawiają […]

więcej
Czym jest ochrona zniżek OC?

Czym jest ochrona zniżek OC?

Czy grozi Ci utrata zniżek OC po kolizji? Jeżeli nie posiadasz dodatkowej polisy u swojego ubezpieczyciela, prawdopodobnie tak. Przed ryzykiem zabezpieczysz się, korzystając z ochrony zniżek OC. Przeczytaj, czym ona jest, komu się ją oferuje, a także ile […]

więcej
Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Stan licznika jest jedną z informacji, jakie trzeba podać podczas obliczania wysokości składek polis komunikacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy kwestia ta ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Wartość ta sporo mówi o pojeździe, a także o kierowcy. Czy […]

więcej