Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

4.7/5 - (21 votes)
Ile wynosi opłata w urzędzie skarbowym za kupno samochodu? Jaki jest termin zapłacenia podatku przy kupnie samochodu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszelkich niezbędnych informacji dotyczących kosztów, terminu oraz procedury składania deklaracji zakupu pojazdu mechanicznego w urzędzie skarbowym!

Podatek od kupna samochodu – kiedy Cię obowiązuje?

Do uiszczenia opłaty w urzędzie skarbowym za kupno samochodu jesteś zobowiązany zawsze wtedy, gdy jako osoba fizyczna kupujesz pojazd od innej osoby fizycznej. W takiej sytuacji musisz bezzwłocznie zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Regulowany przez ustawę z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. PCC podlegają umowy sprzedaży zawierane przez osoby, które nie zajmują się zawodowo działalnością handlową (nie są przedsiębiorcami) PCC należy zapłacić również w sytuacji, kiedy nabywamy inne niż samochód przedmioty ruchome (m.in. pojazdy rolnicze, przyczepy, motocykle), ale także sprzęt RTV, nieruchomości czy prawa majątkowe (takie jak np. prawa autorskie, wierzytelności, użytkowanie wieczyste).

Nie poniesiesz kosztów opłaty skarbowej od kupna samochodu, jeśli nabywasz:

 • nowe auto z salonu,
 • nowe bądź używane auto od właściciela działalności gospodarczej,
 • używane auto z komisu, o ile jego właścicielem jest komis (może zdarzyć się tak, że komis jedynie pośredniczy w sprzedaży pomiędzy Tobą a właścicielem – osobą prywatną).

Zwolnienie z opłaty wiąże się z faktem, że przy podpisywaniu umowy otrzymujesz fakturę VAT i podatek zostaje odprowadzony automatycznie.

podatek przy kupnie samochodu

Samochód podlega opodatkowaniu, gdy w chwili zakupu znajdował się w Polsce LUB kiedy samochód znajdował się za granicą, ale kupujący mieszka w Polsce i umowa została zawarta w Polsce.

Jaka jest wysokość podatku od zakupu samochodu?

Wysokość opłaty skarbowej za kupno samochodu w urzędzie skarbowym wylicza się indywidualnie dla każdego samochodu. Jest to stała wartość 2% od wartości samochodu. Uwaga jednak, wartość samochodu nie jest tożsama z ceną, jaką za niego zapłaciłeś!

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wylicza się na podstawie rzeczywistej wartości rynkowej samochodu, ustalanej na podstawie katalogu. Katalog ów obejmuje zakres wartości pojazdów mechanicznych o danych cechach (marce, modelu, wieku, przebiegu, wielkości silnika itd.).

Sprawdź ceny OC i AC

Dostęp do katalogu mają m.in. pracownicy urzędu skarbowego. Ty wartość rynkową auta musisz wyliczyć samodzielnie, np. na podstawie danych publikowanych w Internecie lub gazetach branżowych. Sprawdź, jakie w jakich cenach oferowane są pojazdy podobne do tego, który kupiłeś. Dzięki temu łatwiej wyliczysz wysokość opłaty skarbowej za kupno samochodu.

opłata skarbowa od kupna samochodu

Podatek od kupna samochodu – do kiedy musisz zapłacić?

Jeśli dokonałeś transakcji z osobą fizyczną, na dokonanie opłaty w urzędzie skarbowym za kupno auta masz 14 dni liczonych od podpisania umowy. Pieniądze przelewa się na konto wskazane przez urząd skarbowy. W tym samym czasie musisz złożyć do urzędu deklarację zakupu. Nie zwlekaj, ponieważ za przekroczenie terminu grozi grzywna.

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, że jeśli kupiłeś auto z zagranicy, które nie zostało jeszcze zarejestrowane na terenie Polski, musisz zapłacić podatek akcyzowy.

Jeżeli wyliczona przez Ciebie wartość rynkowa auta jest poprawna, nie będziesz musiał robić niczego ponad wpłacenie 2% na konto urzędu skarbowego. Jeżeli jednak urzędnik na podstawie katalogu wyliczy wyższą wartość samochodu, zostaniesz poproszony o wpłatę brakującej kwoty.

KARA ZA NIEOPŁACENIE PCC Jeśli w ciągu wspomnianych 14 dni nie opłacimy podatku, to wówczas zostanie przez nas popełnione wykroczenie lub przestępstwo skarbowe – kara za opóźnienie w uiszczeniu PCC-3 zależy od wysokości płacy minimalnej w danym roku. W 2021 roku wysokość kary waha się pomiędzy 280 zł (1/10 płacy minimalnej) a 56 000 zł (20-krotność płacy minimalnej). Jeśli jednak tylko spóźnimy się z zapłatą, możemy złożyć oświadczenie (czyli tzw. czynny żal), w którym przyznajemy się do popełnionego błędu oraz zobowiązujemy do zapłaty zaległości razem z odsetkami. Warto również pamiętać, że obowiązek opłaty podatku od kupna samochodu (jak również roszczenia urzędu skarbowego dotyczące zaniżenia ceny pojazdu)  przedawnia się po upływie 5 lat.

Kupno samochodu a podatek – procedura

W przypadku kupna auta od osoby fizycznej wykonaj następujące kroki:

 1. W ciągu 14 dni od zakupu złóż w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 – możesz to zrobić w placówce, wysłać formularz kurierem bądź pocztą lub przez internet. Jeśli kupiłeś auto wraz z innymi osobami, wybierz wzór PCC-3/A.
 2. Deklarację złóż w tym urzędzie, w którym rozliczasz się Ty lub współwłaściciel auta.
 3. W tym samym czasie wylicz wartość rynkową zakupionego auta – sprawdź, jak jego ceny przedstawiają się w magazynach branżowych lub internecie.
 4. Wpłać na konto urzędu skarbowego 2% od wyliczonej wartości rynkowej – to pełen koszt opłaty skarbowej od kupna samochodu.

O ile nie zostaniesz poproszony o dopłatę, to już koniec formalności. Teraz, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, skup się na szukaniu towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupisz polisę OC, by po zakończeniu obecnej – nabytej przez poprzedniego właściciela – została zachowana ciągłość. Ułatw sobie zadanie i wylicz składkę w naszym kalkulatorze OC!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (16)

 • Paweł
  - -

  Kilka lat temu kupiłem samochód od osoby fizycznej. Wpłaciłem 2% podatku na podstawie kwoty z umowy kupna/sprzedaży. Nie składałem jednak deklaracji. Co w takiej sytuacji?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji należy skontaktować się z najbliższym wydziałem komunikacji.

   • Władek
    - -

    Jakie są koszty jeżeli kukuję drugie auto osobowe. czy one się zmieniają z tego powodu?

    • Dominik Baczewski
     - -

     Koszty nie ulegają zmianie.

 • Anna
  - -

  Wita. 2lata temu kupiliśmy auto i opłaciliśmy druk pcc jednak gdzieś go zgubiliśmy jak sprawdzić kiedy byl opłacony ewentualnie zdobyć xero do rejestracji

  • Iwona Sowuska
   - -

   Obecnie druki nie są wymagane.

 • Paweł Kaczor
  - -

  Dzień dobry
  Mam pytanko – wraz z żoną kupiliśmy auto od osoby fizycznej. Do US musimy złożyć deklarację PCC i opłacić 2% z kwoty na umowie.Pani z US wymaga od nas wykazanie dochodu za 2019 ma rację ?

  • Dominik Baczewski
   - -

   Taką sprawę należy wyjaśnić już z Urzędem Skarbowym.

 • Ewelina
  - -

  Witam. Chcemy zarejestrować auto w mieście, w którym mieszkamy, ale nie jesteśmy w nim zameldowani. Wiem, że w tym wypadku wystarczy jedynie oświadczenie, że mieszkamy w danym mieście. Ale co z podatkiem? Do jakiego Urzędu Skarbowego mamy go uiścić i złożyć deklarację? Do tego w którym się rozliczamy zgodnie z miejscem zameldowania, czy zgodnego z miejscem zamieszkania i rejestracją auta?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Podatek należy uiścić w miejscu, gdzie się Państwo rozliczają.

   • Mateusz
    - -

    Kuoilem auto a na drugi dziennzaraz wyjechalem za granice wystarczy tylko opłacić samochod na konto? Czy musze tez zlozyc w urzedzie papiery bo dopiero moge wrócić najwczesniej za miesiąc

    • Dominik Baczewski
     - -

     Tak, można to zrobić za pośrednictwem formularza interaktywnego na stronie: podatki.gov.pl

 • Siergej
  - -

  Witam, w dany moment mam taką sytuację, że prawie półtora miesiąca temu kupiłem samochód i jeszcze nic nie płaciłem ani nie rejestrowałem i nie zgłaszałem tego. Bo jak usłyszałem przed kupnem, że mam na to wszystko pół roku, ale jednak spytałem w urzędzie i jak się okazało jest tylko 14 dni na opłacanie podatku i 30 dni na rejestrację. Co robić w takiej sytuacji?

  • Dominik Baczewski
   - -

   Najlepiej teraz będzie jak najszybciej dokonań wszystkich formalności i w razie problemów złożyć odpowiednie wyjaśnienia

 • Łukasz
  - -

  Dzień dobry
  Chciałbym zapytać czy muszę zapłacić podatek PCC czyli 2 % wartości samochodu w sytuacji, gdy kupiłem samochód firmowy (pojazd przeznaczony do celów biznesowych), w firmie w której pracuję, a sprzedawcą był prokurent upoważniony z ramienia właściciela do zawieranie wszystkich umów. Czy faktura VAT jest potwierdzeniem w sytuacji w której nie muszę tego podatku zapłacić, czy muszę mieć jakieś specjalne poświadczenie dla wydziału komunikacji.
  Pozdrawiam

  • Iwona Sowuska
   - -

   Jedną z sytuacji w której nie trzeba opłacać podatku PCC jest kupno auta od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, w związku z tym tak jak Pan wspomniał wystarczy faktura VAT i nie potrzebuje Pan dodatkowych zaświadczeń.

Więcej artykułów i porad

Jak określa się wartość samochodu? – Porady dla kierowców

Jak określa się wartość samochodu? – Porady dla kierowców

5/5 – (3 votes) Czy wiesz, jaka jest wartość rynkowa Twojego auta? Uważaj – lepiej ją znać, by nie dać się oszukać ubezpieczycielowi. Zobacz, jak wyliczyć wartość samochodu w zależności od tego, czy jest nowy czy też używany. […]

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

4.3/5 – (3 votes) Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu […]

więcej
Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie – sprawdź przepisy!

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie – sprawdź przepisy!

5/5 – (5 votes) Z przodu czy z tyłu? W foteliku samochodowym czy na podstawce? A może fotelik samochodowy wcale już nie jest potrzebny? Przewożenie dzieci w samochodzie obostrzone jest wieloma przepisami, które mają uchronić najmłodszych przed urazami […]

więcej
Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

4.8/5 – (11 votes) Rozważasz zezłomowanie samochodu? Okazuje się, że rozwiązanie to może się czasem okazać naprawdę opłacalne. Zobacz, kiedy warto się na to zdecydować i jak prawidłowo dopełnić wszystkich formalności, które są wymagane przy złomowaniu!

więcej