Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

4.3/5 - (Ocen: 29)

Ile wynosi opłata w urzędzie skarbowym za kupno samochodu? Jaki jest termin zapłacenia podatku przy kupnie samochodu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszelkich niezbędnych informacji dotyczących kosztów, terminu oraz procedury składania deklaracji zakupu pojazdu mechanicznego w urzędzie skarbowym! To, jak zapłacić podatek od kupna samochodu jest bardzo istotne, gdyż Ustawodawca przewidział konkretne procedury, do których trzeba się dostosować pod rygorem wysokich grzywien.

Wiele osób narzeka na tak zwany fiskalizm, czyli skłonność naszego fiskusa do opodatkowywania bardzo dużej liczby transakcji i umów. Podatek od kupna samochodu to jeden z przykrych obowiązków, z których musi wywiązać się nowy właściciel auta. Takie narzekanie nie wydaje się przesadzone, jeżeli spojrzymy na kwestię związaną z zakupem samochodu. Osoba nabywająca samochód (nowy lub używany), zwykle nie uniknie konieczności zapłaty jakiegoś podatku. Mowa o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku VAT i akcyzie. Wszystkie te podatki stanowią dodatkowy koszt transakcyjny zwiększający faktyczną cenę auta. Do dodatkowych kosztów związanych z zakupem samochodu trzeba doliczyć także składkę OC. O ile na podatku nie da się oszczędzić, to na OC już jest taka możliwość. Wystarczy nie ograniczać się do pierwszego ubezpieczyciela, który się trafi, a porównać wiele ofert dostępnych na rynku. Dzięki Kioskpolis.pl można to zrobić z łatwością i już po kilku minutach cieszyć się polisą OC tańszą nawet o kilkaset złotych. Sprawdź jednak, jak zapłacić podatek od kupna samochodu, gdyż jest to niezbędne, by nie narazić się na przykre konsekwencje.

Czy trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Wiele osób zastanawia się, jak i gdzie zapłacić podatek od kupna samochodu, a także, jaka jest jego wysokość i czy zawsze płaci się podatek. Rozczarowujące dla kierowców będzie to, że w większości przypadków nie da się uniknąć tego obowiązku i będzie trzeba zapłacić podatek. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze będzie on taki sam, gdyż czasem będzie to jedynie 2%, ale jeśli nabywa się auto od firmy, sprawa się komplikuje.

Po nabyciu auta i zapłaceniu podatku, warto znaleźć optymalne ubezpieczenie. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl jest idealna do tego, by wybrać najbardziej korzystną ofertę spośród tych, które są dostępne na rynku. Można tu znaleźć ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC, a także szereg innych produktów ubezpieczeniowych. Warto pamiętać, że po kupnie nowego samochodu, stara polisa OC przechodzi też na nowego właściciela. Takie ubezpieczenie w przeciwieństwie do polisy kupionej przez tego samego posiadacza auta, nie ulega automatycznemu przedłużeniu. To sprawia, że procedura, jak zapłacić podatek od kupna samochodu online i podatek akcyzowy, nie jest jedynym obowiązkiem. Jeśli bowiem dojdzie do przerwania ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia, właściciel pojazdu narazi się na bardzo poważne konsekwencje, a w tym karę grzywny na poziomie sięgającym nawet ponad 5000 zł. Warto więc od razu sprawdzić w Kiokspolis.pl najlepsze oferty i kupić nową polisę na atrakcyjnych warunkach.

Podatek od kupna samochodu – kiedy Cię obowiązuje?

Do uiszczenia opłaty w urzędzie skarbowym za kupno samochodu jesteś zobowiązany zawsze wtedy, gdy jako osoba fizyczna kupujesz pojazd od innej osoby fizycznej. W takiej sytuacji musisz bezzwłocznie zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

 

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Regulowany przez ustawę z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. PCC podlegają umowy sprzedaży zawierane przez osoby, które nie zajmują się zawodowo działalnością handlową (nie są przedsiębiorcami) PCC należy zapłacić również w sytuacji, kiedy nabywamy inne niż samochód przedmioty ruchome (m.in. pojazdy rolnicze, przyczepy, motocykle), ale także sprzęt RTV, nieruchomości czy prawa majątkowe (takie jak np. prawa autorskie, wierzytelności, użytkowanie wieczyste).

Nie poniesiesz kosztów opłaty skarbowej od kupna samochodu, jeśli nabywasz:

 • nowe auto z salonu,
 • nowe bądź używane auto od właściciela działalności gospodarczej,
 • używane auto z komisu, o ile jego właścicielem jest komis (może zdarzyć się tak, że komis jedynie pośredniczy w sprzedaży pomiędzy Tobą a właścicielem – osobą prywatną).

Zwolnienie z opłaty wiąże się z faktem, że przy podpisywaniu umowy otrzymujesz fakturę VAT i podatek zostaje odprowadzony automatycznie.

podatek przy kupnie samochodu

Samochód podlega opodatkowaniu, gdy w chwili zakupu znajdował się w Polsce LUB kiedy samochód znajdował się za granicą, ale kupujący mieszka w Polsce i umowa została zawarta w Polsce.

Jaka jest wysokość podatku od zakupu samochodu?

Wysokość opłaty skarbowej za kupno samochodu w urzędzie skarbowym wylicza się indywidualnie dla każdego samochodu. Jest to stała wartość 2% od wartości samochodu. Uwaga jednak, wartość samochodu nie jest tożsama z ceną, jaką za niego zapłaciłeś!

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wylicza się na podstawie rzeczywistej wartości rynkowej samochodu, ustalanej na podstawie katalogu. Katalog ów obejmuje zakres wartości pojazdów mechanicznych o danych cechach (marce, modelu, wieku, przebiegu, wielkości silnika itd.).

Sprawdź ceny OC i AC

Dostęp do katalogu mają m.in. pracownicy urzędu skarbowego. Ty wartość rynkową auta musisz wyliczyć samodzielnie, np. na podstawie danych publikowanych w Internecie lub gazetach branżowych. Sprawdź, jakie w jakich cenach oferowane są pojazdy podobne do tego, który kupiłeś. Dzięki temu łatwiej wyliczysz wysokość opłaty skarbowej za kupno samochodu.

Jeśli się nie wie, jak zapłacić podatek od zakupu samochodu i jak go wycenić, lepiej zweryfikować to w Urzędzie Skarbowym. Jeśli wartość zostanie zaniżona, US i tak podważy taką wycenę i zażąda dopłacenia większego podatku. Wszyscy nabywcy aut powinni brać pod uwagę, że muszą dowiedzieć się, jak obliczyć podatek za auto, gdyż to właśnie na nich ciąży ten obowiązek. Urząd Skarbowy zawsze może te obliczenia zakwestionować i z pewnością to zrobi, a ma na to dość dużo czasu. Jeśli więc ktoś zechce mocno zaniżyć wartość auta, musi liczyć się z tym, że zostanie to skontrolowane i zweryfikowane, a podatnik będzie pociągnięty do odpowiedzialności.

opłata skarbowa od kupna samochodu

Wspomniany podatek PCC nie jest naliczany tylko wtedy, gdy podstawa opodatkowania (wartość samochodu) nie przekracza 1000 zł. Co ważne, obowiązek złożenia deklaracji PCC – 3 i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych należy do kupującego pojazd. Te dwie czynności trzeba dokonać w ciągu 14 dni od transakcji. Warto wiedzieć, że fiskus może zakwestionować podaną cenę sprzedaży i naliczyć podatek PCC od samodzielnie oszacowanej wartości rynkowej auta. Jest to odpowiedź na pytanie, czy trzeba płacić podatek od kupna samochodu. Niewywiązanie się z tego obowiązku będzie skutkowało podjęciem odpowiednich działań przez Urząd Skarbowy. Kierowca naraża się w ten sposób na dodatkowe koszty w postaci kar administracyjnych.

 Wiele wątpliwości budzi to, gdzie zapłacić podatek od kupna samochodu, oraz czy można zapłacić podatek od kupna auta przez internet. Samym procesem zapłaty podatku zajmuje się lokalny Urząd Skarbowy, który jest właściwy dla nowego właściciela samochodu. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości, to właśnie tam należy się udać. Niekiedy będzie to również konieczne, jeśli właściciel auta oszacuje wartość auta na zbyt niską. Trzeba więc wiedzieć nie tylko to, kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu, ale także w jakiej wysokości. Zawsze należy uwzględniać realistyczną wartość samochodu.

Po zakupie auta, ważne jest też przepisanie ubezpieczenia OC. Na Kioskpolis.pl można znaleźć wiele ofert ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym ubezpieczeń OC, a także ubezpieczenia NNW samochodu.

Jak zapłacić podatek od kupna samochodu przez internet?

Możliwe jest także zapłacenie podatku online. Informacje, jak zapłacić podatek od kupna samochodu online znajdują się na stronie właściwego Urzędu Skarbowego. Można tam znaleźć potrzebne formularze, a także numer konta, na które należy wykonać przelew. Inna możliwość to zapłacenie podatku w kasie Urzędu Skarbowego.

Podatek od kupna samochodu – do kiedy musisz zapłacić?

Jeśli dokonałeś transakcji z osobą fizyczną, na dokonanie opłaty w urzędzie skarbowym za kupno auta masz 14 dni liczonych od podpisania umowy. Pieniądze przelewa się na konto wskazane przez urząd skarbowy. W tym samym czasie musisz złożyć do urzędu deklarację zakupu. Nie zwlekaj, ponieważ za przekroczenie terminu grozi grzywna.

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, że jeśli kupiłeś auto z zagranicy, które nie zostało jeszcze zarejestrowane na terenie Polski, musisz zapłacić podatek akcyzowy.

Jeżeli wyliczona przez Ciebie wartość rynkowa auta jest poprawna, nie będziesz musiał robić niczego ponad wpłacenie 2% na konto urzędu skarbowego. Jeżeli jednak urzędnik na podstawie katalogu wyliczy wyższą wartość samochodu, zostaniesz poproszony o wpłatę brakującej kwoty.

KARA ZA NIEOPŁACENIE PCC Jeśli w ciągu wspomnianych 14 dni nie opłacimy podatku, to wówczas zostanie przez nas popełnione wykroczenie lub przestępstwo skarbowe – kara za opóźnienie w uiszczeniu PCC-3 zależy od wysokości płacy minimalnej w danym roku. W 2021 roku wysokość kary waha się pomiędzy 280 zł (1/10 płacy minimalnej) a 56 000 zł (20-krotność płacy minimalnej). Jeśli jednak tylko spóźnimy się z zapłatą, możemy złożyć oświadczenie (czyli tzw. czynny żal), w którym przyznajemy się do popełnionego błędu oraz zobowiązujemy do zapłaty zaległości razem z odsetkami. Warto również pamiętać, że obowiązek opłaty podatku od kupna samochodu (jak również roszczenia urzędu skarbowego dotyczące zaniżenia ceny pojazdu)  przedawnia się po upływie 5 lat.

Przy zakupie „czterech kółek” od firmy zapłacimy VAT

Osoby kupujące samochód osobowy od firmy zajmującej się obrotem takimi pojazdami, zwykle poniosą koszty związane z podatkiem VAT. Nabywca auta wykorzystywanego do celów prywatnych nie jest podatnikiem VAT. Mimo tego poniesie on koszt wspomnianej daniny, która zostanie doliczona do ceny pojazdu. W przypadku kupna auta od dealera, VAT powiększy cenę sprzedaży o 23%. Jeżeli kupujemy samochód w komisie, to VAT często zostanie naliczony od różnicy pomiędzy ceną nabycia auta przez komis oraz ceną sprzedaży (tzw. procedura marży). Najlepiej kupić auto od firmy posiadającej zwolnienie VAT. W takim przypadku nie zapłacimy bowiem VAT – u oraz podatku PCC. Znalezienie wspomnianego sprzedawcy (firmy ze zwolnieniem VAT) w praktyce okazuje się jednak dość trudne.

Akcyza stanowi dodatkowy koszt sprowadzenia auta

W kontekście opodatkowania transakcji związanej z zakupem samochodu nie można zapominać o akcyzie. Na wydatek związany z tą daniną muszą się przygotować zwolennicy sprowadzanych „czterech kółek”. Akcyzę powinna zapłacić osoba kupująca auto z rynku wtórnego wcześniej nierejestrowane na terenie Polski. Warto wiedzieć, że wysokość akcyzy jest mocno uzależniona od pojemności skokowej silnika w sprowadzonym pojeździe. Akcyza za samochód z silnikiem do 2000 cm3 wyniesie 3,1% jego wartości rynkowej. Za samochód z większym silnikiem zapłacimy aż 18,6% wartości rynkowej. Co ważne, zapłata akcyzy jest warunkiem wymaganym do pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Rejestracja samochodu z zagranicy, jak widać, będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami. To, jaki jest podatek od kupna samochodu ostatecznie, jest zależne od wielu pomniejszych danin na rzecz skarbu państwa. Myśląc o ściąganiu samochodu zza granicy trzeba więc kalkulować wszystkie podatki i dopiero wtedy porównywać, czy taki manewr się opłaca. Jak widać, za samochody z mocnymi silnikami trzeba zapłacić bardzo wysoki podatek, który często niweluje opłacalność całej inwestycji. To, jak zapłacić podatek akcyzowy za samochód jest jednak bardzo proste, więc trzeba to zrobić. Można potem spróbować oszczędzić na ubezpieczeniu.

Dzięki Kioskpolis.pl można z łatwością znaleźć obowiązkowe ubezpieczenie OC o wiele tańsze, niż przeciętne oferty dostępne na rynku. Kupując je w pakiecie z dodatkowymi polisami komunikacyjnymi, takimi jak Assistance, czy Auto Casco, można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent, co biorąc pod uwagę koszty rozliczenia się z Urzędem Skarbowym przy rejestracji auta, jest kwotą, która warto zaoszczędzić.

Kupno samochodu a podatek – procedura

W przypadku kupna auta od osoby fizycznej wykonaj następujące kroki:

 1. W ciągu 14 dni od zakupu złóż w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 – możesz to zrobić w placówce, wysłać formularz kurierem bądź pocztą lub przez internet. Jeśli kupiłeś auto wraz z innymi osobami, wybierz wzór PCC-3/A.
 2. Deklarację złóż w tym urzędzie, w którym rozliczasz się Ty lub współwłaściciel auta.
 3. W tym samym czasie wylicz wartość rynkową zakupionego auta – sprawdź, jak jego ceny przedstawiają się w magazynach branżowych lub internecie.
 4. Wpłać na konto urzędu skarbowego 2% od wyliczonej wartości rynkowej – to pełen koszt opłaty skarbowej od kupna samochodu.

O ile nie zostaniesz poproszony o dopłatę, to już koniec formalności. Teraz, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, skup się na szukaniu towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupisz polisę OC, by po zakończeniu obecnej – nabytej przez poprzedniego właściciela – została zachowana ciągłość. Ułatw sobie zadanie i wylicz składkę w naszym kalkulatorze OC!

Trzy wspomniane wcześniej podatki stanowią dodatkowe koszty związane z zakupem samochodu. Do takich kosztów trzeba zaliczyć również opłaty ponoszone przy okazji rejestracji auta. Ważnym kosztem dla nabywcy „czterech kółek” jest też ubezpieczenie OC. Nawet jeśli takie ubezpieczenie zostało kupione razem z używanym pojazdem, to prawdopodobnie podwyższyło ono cenę sprzedaży. Nabywca pojazdu z rynku wtórnego może zadeklarować wypowiedzenie umowy OC w określonym terminie i samodzielny zakup polisy tak, żeby poprzedni właściciel otrzymał zwrot składki. Kosztów związanych z OC nie uniknie też osoba kupująca nowy samochód albo auto z komisu (często posiadające krótkookresowe OC).

W znalezieniu niezbędnego ubezpieczenia na pewno może pomóc kalkulator OC i porównywarka ubezpieczeń. Ten serwis internetowy poinformuje o tym, jakie jest najtańsze OC. Kierowca kupujący obowiązkową polisę przy pomocy porównywarki, może liczyć na takie same zniżki OC, jak przy zakupie od stacjonarnego agenta.

Istotną informacją jest to, że nie trzeba posiadać uprawnień, by kupić auto. Samochód bez prawa jazdy także można nabyć oraz wykonywać wszelkie czynności prawne, takie jak zapłacenie należnego podatku PCC. Młodzi kierowcy kupujący pierwszy samochód nieposiadając jeszcze prawa jazdy powinni znać odpowiedź na pytanie, od jakiej kwoty trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu. Tanie auta o wartości nieprzekraczającej 1000 zł są z tej daniny zwolnione.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (18)

 • Paweł
  - -

  Kilka lat temu kupiłem samochód od osoby fizycznej. Wpłaciłem 2% podatku na podstawie kwoty z umowy kupna/sprzedaży. Nie składałem jednak deklaracji. Co w takiej sytuacji?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji należy skontaktować się z najbliższym wydziałem komunikacji.

   • Władek
    - -

    Jakie są koszty jeżeli kukuję drugie auto osobowe. czy one się zmieniają z tego powodu?

    • Dominik Baczewski
     - -

     Koszty nie ulegają zmianie.

 • Anna
  - -

  Wita. 2lata temu kupiliśmy auto i opłaciliśmy druk pcc jednak gdzieś go zgubiliśmy jak sprawdzić kiedy byl opłacony ewentualnie zdobyć xero do rejestracji

  • Iwona Sowuska
   - -

   Obecnie druki nie są wymagane.

 • Paweł Kaczor
  - -

  Dzień dobry
  Mam pytanko – wraz z żoną kupiliśmy auto od osoby fizycznej. Do US musimy złożyć deklarację PCC i opłacić 2% z kwoty na umowie.Pani z US wymaga od nas wykazanie dochodu za 2019 ma rację ?

  • Dominik Baczewski
   - -

   Taką sprawę należy wyjaśnić już z Urzędem Skarbowym.

 • Ewelina
  - -

  Witam. Chcemy zarejestrować auto w mieście, w którym mieszkamy, ale nie jesteśmy w nim zameldowani. Wiem, że w tym wypadku wystarczy jedynie oświadczenie, że mieszkamy w danym mieście. Ale co z podatkiem? Do jakiego Urzędu Skarbowego mamy go uiścić i złożyć deklarację? Do tego w którym się rozliczamy zgodnie z miejscem zameldowania, czy zgodnego z miejscem zamieszkania i rejestracją auta?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Podatek należy uiścić w miejscu, gdzie się Państwo rozliczają.

   • Mateusz
    - -

    Kuoilem auto a na drugi dziennzaraz wyjechalem za granice wystarczy tylko opłacić samochod na konto? Czy musze tez zlozyc w urzedzie papiery bo dopiero moge wrócić najwczesniej za miesiąc

    • Dominik Baczewski
     - -

     Tak, można to zrobić za pośrednictwem formularza interaktywnego na stronie: podatki.gov.pl

 • Siergej
  - -

  Witam, w dany moment mam taką sytuację, że prawie półtora miesiąca temu kupiłem samochód i jeszcze nic nie płaciłem ani nie rejestrowałem i nie zgłaszałem tego. Bo jak usłyszałem przed kupnem, że mam na to wszystko pół roku, ale jednak spytałem w urzędzie i jak się okazało jest tylko 14 dni na opłacanie podatku i 30 dni na rejestrację. Co robić w takiej sytuacji?

  • Dominik Baczewski
   - -

   Najlepiej teraz będzie jak najszybciej dokonań wszystkich formalności i w razie problemów złożyć odpowiednie wyjaśnienia

 • Łukasz
  - -

  Dzień dobry
  Chciałbym zapytać czy muszę zapłacić podatek PCC czyli 2 % wartości samochodu w sytuacji, gdy kupiłem samochód firmowy (pojazd przeznaczony do celów biznesowych), w firmie w której pracuję, a sprzedawcą był prokurent upoważniony z ramienia właściciela do zawieranie wszystkich umów. Czy faktura VAT jest potwierdzeniem w sytuacji w której nie muszę tego podatku zapłacić, czy muszę mieć jakieś specjalne poświadczenie dla wydziału komunikacji.
  Pozdrawiam

  • Iwona Sowuska
   - -

   Jedną z sytuacji w której nie trzeba opłacać podatku PCC jest kupno auta od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, w związku z tym tak jak Pan wspomniał wystarczy faktura VAT i nie potrzebuje Pan dodatkowych zaświadczeń.

 • Flont Marcin
  - -

  witam ma pytanie?. Czy mogę wszystko załatwić w winnym województwie co jestem przez internet załatwić pcc, i powiadomic swoj urząd inernetowo czekam.

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry, najlepiej załatwić wszystkie formalności w miejscu rejestracji pojazdu.

Więcej artykułów i porad
Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

Na drodze może dochodzić do różnych zdarzeń jak zderzenie z dzikiem, więc warto wiedzieć, co należy w takiej sytuacji zrobić. Będzie to miało między innymi wpływ na to, czy będzie można uzyskać odszkodowanie, gdy wykupił się odpowiednią polisę. […]

więcej
Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

Kupując używane auto można łatwo stać się ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Zwykle zatajają informacje o poważnych uszkodzeniach czy przekręcają liczniki kilometrów. Niestety, można też narazić się na poważne kłopoty, jeśli zostanie się właścicielem nielegalnie pozyskanego pojazdu. Wyjaśniamy, z jakimi […]

więcej
Prawo jazdy w 2024 – ile się czeka na dokument?

Prawo jazdy w 2024 – ile się czeka na dokument?

Proces nauki, a następnie zdawania egzaminów na prawo jazdy, może trwać nawet kilka miesięcy. Po uzyskaniu pozytywnych wyników obu testów, kierowcy z niecierpliwością wyczekują potwierdzenia swoich nowo nabytych uprawnień w postaci dokumentu. Jaki wpływ na cały proces ma […]

więcej
W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca pojazdu mechanicznego: od podpisania […]

więcej