Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2020

Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2020

Kup OC

Sprzedałeś samochód? Świetnie – pamiętaj jednak, że Twoja rola nie kończy się na przyjęciu zapłaty, podpisaniu umowy i przekazaniu pojazdu nowemu właścicielowi. Nie zapominaj bowiem o tym, że ciąży na Tobie obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu tak w wydziale, komunikacji, jak u ubezpieczyciela. Zobacz, co powinieneś o tym wiedzieć!

Sprzedaż samochodu krok po kroku – o czym pamiętać?

Zastanawiasz się nad tym, jak powinny wyglądać wszystkie formalności dotyczące sprzedaży samochodu w 2020 roku? Poniżej prezentujemy Ci krótki przegląd wszystkich niezbędnych czynności krok po kroku – zobacz, o czym powinieneś pamiętać, by uniknąć późniejszych trudności!

1. Zacznij od zebrania kompletu dokumentów samochodu. Mowa tu zarówno o dowodzie rejestracyjnym, jak i o karcie pojazdu.

2. Przygotuj dokumenty potrzebne do przepisania polisy OC na nowego właściciela pojazdu.

3. Sporządź umowę kupna-sprzedaży w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Sprawdź ceny OC i AC

4. Poinformuj wydział komunikacji o tym, że sprzedałeś samochód – masz na to 30 dni od dnia zbycia.

5. Poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że pojazd zmienił ubezpieczyciela – w ciągu 14 dni od daty sprzedaży.

6. Zachowaj podpisaną umowę kupna-sprzedaży – być może przyda Ci się w przypadku ewentualnych problemów w przyszłości, takich jak chociażby mandat za przekroczenie prędkości zarejestrowane przez fotoradar.

zgłoszenie zbycia pojazdu

Wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży – na czym polega?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w ciągu 30 dni od zbycia auta, powinieneś zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji w urzędzie, w którym było zarejestrowane. Nie powinno Ci to zająć dużo czasu – wystarczy tylko, że wcześniej przygotujesz takie dokumenty, jak:

 • swój dowód osobisty lub paszport,

 • dokument, który poświadcza zbycie pojazdu – czyli umowę kupna-sprzedaży czy też umowę darowizny,

 • zaświadczenie o zbyciu pojazdu – otrzymasz je do wypełnienia na miejscu lub też możesz zrobić to wcześniej, pobierając je ze strony internetowej urzędu i drukując. Pamiętaj o tym, że jeśli auto miało więcej niż jednego współwłaściciela, wszyscy muszą podpisać zaświadczenie. Więcej informacji na temat współwłasności samochodu znajdziesz tutaj: Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

UWAGA!

Obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu jest regulowany prawnie. Podstawę dla niego stanowi ustawa o Prawie o ruchu drogowym (art. 78 ust. 2 pkt 1).

Dokumenty możesz złożyć w urzędzie na 3 sposoby: wysłać pocztą, wypełnić osobiście na miejscu lub skorzystać z internetowej platformy ePUAP.

Czy przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela jest konieczne?

Kolejną formalnością, której nie sposób uniknąć, jest zgłoszenia zbycia pojazdu do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym miałeś wykupioną polisę OC. Uważaj – masz na to tylko 14 dni. Jak to zrobić? Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie ubezpieczyciela, podając w nim takie dane, jak:

 • Twoje dane osobowe,

 • dane osobowe osoby, która kupiła samochód,

Porównaj oferty

 • model, markę i numer rejestracyjny pojazdu,

 • okres, w którym obowiązywała polisa.

 • warto też dosłać umowę kupna-sprzedaży, na której znajdują się wszystkie te dane.

co zrobić po sprzedaży auta

Co się stanie, jeśli o tym zapomnisz lub też zgłosisz sprzedaż auta po terminie? Zgodnie z ustawą, jesteś wtedy narażony na takie konsekwencje, jak windykacja za drugą ratę składki lub też za wznowioną polisę. Może się to zatem wiązać z wysokimi opłatami.

WARTO WIEDZIEĆ

Sprzedaż samochodu z nieważną polisą OC jest legalna – jednak nowy właściciel nie może po prostu pojechać nim do domu, gdyż naraża się na wysoki mandat za brak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Wyjściem z tej sytuacji jest zakup krótkoterminowej polisy OC, która pozwoli mu poruszać się po polskich drogach w pełni legalnie przez 30 dni, dając mu czas na sprowadzenie auta do domu, zarejestrowanie go i wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Kiedy opłaca się kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Jesteś drugą stroną tej transakcji i właśnie kupiłeś samochód? Zobacz, czy jesteś zobowiązany do uiszczenia podatku – o szczegółach przeczytasz w naszym artykule: Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (32)

 • Adam31
  - -

  Jak mam przpisać ubezpiecznie OC na nowego właściciela? Nie wiem za bardzo jak to zrobić

  • Mikołaj Dedrys
   - -

   Przepisanie polisy OC nie jest skomplikowane – wystarczy, że wypełnisz odpowiedni wniosek (jego wzór powinien być dostępny na stronie Twojego towarzystwa ubezpieczeniowego) i wyślesz go do ubezpieczyciela, który sam skontaktuje się z nabywcą w celu dopełnienia formalności. Pamiętaj, aby zrobić to w ciągu 14 dni od sprzedaży – w przeciwnym razie po odnowieniu się polisy zostaniesz obciążony jej kosztami na równi z nowym właścicielem pojazdu. Wiecej informacji znajdziesz w naszym poradniku: https://kioskpolis.pl/przepisanie-ubezpieczenia-krok-po-kroku/

 • Paweł
  - -

  Zapomniałem zgłosić sprzedaży do ubezpieczyciela w ciągu 14 dni. Zgłosiłem po 4 miesiącach ale przed upływem końca ważności polisy. Czy mogę zostać obciążony jakimiś kosztami?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takim przypadku nie powinien Pan ponieść żadnych dodatkowych kosztów. Natomiast również nie będzie możliwości uzyskania zwrotu składki za rozwiązanie dobrowolnych ryzyk.

   • Tomasz
    - -

    Sprzedalem samochod w ostatnim dniu waznosci polisy OC, tego samego dnia przeslalem ubezpieczycielowi (przez jego formularz internetowy) informacje o zbyciu pojazdu. Czy musze zapewnic nabywcy jakis minimalny czas waznosci polisy i ubezpieczyciel moze wezwac mnie do jakiejs doplaty, czy tez zapewnienie ciaglosci ubezpieczenia to juz sprawa nowego wlasciciela?

    • Iwona Sowuska
     - -

     W opisanym przez Pana przypadku zakup ubezpieczenia jest już po stronie nowego właściciela.

 • Marek70
  - -

  Sprzedaje swoj stary samochod swojemu siostrzeńcowi. Wiem, ze muszę zgłosić ten fakt do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Posiadam maksymalne znizki za bezszkodowa jazde. Czy do konca trwania ubezpieczenia siostrzeniec moze bez problemu jezdzic na moim ubezpieczeniu?

  • Mikołaj Dedrys
   - -

   Po sprzedaży samochodu ubezpieczenie OC nadal będzie ważne, a jego właścicielem, podobnie jak samochodu, stanie się pański siostrzeniec. Prawdopodobnie nowy właściciel nie skorzysta jednak z preferencyjnej stawki, bo towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje jej rekalkulację. Bardziej opłacalna może okazać się rezygnacja z aktualnego OC i znalezienie korzystnej polisy dla młodego kierowcy. Więcej na temat rekalkulacji piszemy w osobnym artykule: https://kioskpolis.pl/rekalkulacja-skladki-oc/. Polecamy także obliczenie składki bezpośrednio w naszym kalkulatorze https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/?stepKey=1-model

 • M.P.
  - -

  Za miesiąc kończy się moje OC, ale zamierzam niebawem zmienić autko. Jednak zrobię to dopiero kiedy mój obecny samochód znajdzie szczęśliwego nabywcę. Do tego czasu będę nim jeździł. Na razie wszyscy próbują absurdalnie negocjować cene i nie wiem czy uda mi się to zrobić w ciągu miesiaca. Nie mam ochoty szukać nowego ubezpieczenia na kilka dni. Czy w razie czego mogę przedłużyć obecne OC na przykład na miesiąc?

  • Mikołaj Dedrys
   - -

   Ubezpieczenie OC komunikacyjne, z nielicznymi wyjątkami, obowiązuje przez rok. Jednocześnie, jeżeli nie zrezygnuję Pan z niego najpóźniej dzień przed końcem umowy, polisa zostanie automatycznie przedłużona. Towarzystwa ubezpieczeniowe są do tego zobowiązane, o czym więcej napisaliśmy w innym artykule: https://kioskpolis.pl/kiedy-ubezpieczenie-oc-zostanie-automatycznie-przedluzone/. Jeżeli nie uda się Panu wcześniej sprzedać samochodu, może pan bez obaw dalej nim jeździć z ważnym ubezpieczeniem i zrezygnować z umowy już po sprzedaży auta.

 • Wiola
  - -

  Witam.Dwa dni temu kupiłam samochód.Niestety auto okazało się do wielkich napraw i je sprzedałam ze strata.Czy w tej sytuacji muszę zgłosić auto do wydziału komunikacji o nabyciu jak i zbyciu? I co z ubezpieczalnia jak jeszcze nie jest na mnie ? Nie wiem jak to teraz rozwiązać.Dziekuje za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanej sytuacji należy zgłosić fakt zbycia pojazdu do wydziału komunikacji.

 • Ada
  - -

  Mam pytanie dotyczące podatku do urzędu skarbowego.. Chcę kupić samochód (wiadomo jako kupujaca podatek będę musiała zapłacić) i w tym samym miesiącu planuje sprzedać ale inne posiadane przeze mnie autko . Czytałam dużo na różnych stronach i wiem że jest takie coś ze należy uiścić odrębny podatek jak w krotkim czasie do 6 miesięcy kupi i sprzeda się samochód.. Moje pytanko: tyczy się to tylko tego samego autka jakby się kupiło i sprzedało , czy moja sytuacja 2 różnych samochodów też się kwalifikuje pod to…

  • Iwona Sowuska
   - -

   Opisana przez Panią sytuacja również się kwalifikuje, natomiast najlepiej szczegóły ustalić w urzędzie skarbowym w celu potwierdzenia.

 • Zofia Augustowska
  - -

  Mieszkam poza Polska i ciałabym aby moja córka w moim imieniu sprzedała moj samochód
  Jakich formalności muszę dopełnić ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Do sprzedaży pojazdu niezbędny będzie przygotowanie odpowiedniego upoważnienia oraz pełnomocnictwa.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Do sprzedaży pojazdu niezbędny będzie przygotowanie odpowiedniego upoważnienia oraz pełnomocnictwa.

 • jan
  - -

  Sprzedałem samochód,czy muszę to zgłosić ten fakt w W.Komunikacji.Czy w aktualnej sytuacji mogę to zrobić listownie ? Nadmieniam ,iż jestem człowiekiem wiekowym i schorowanym i nie jestem w stanie zrobić tego osobiście (wyjazd też nie wchodzi w grę -duża odległość)

  • Iwona Sowuska
   - -

   Tak, należy tą sytuacje zgłosić w wydziale komunikacji. Można zrobić to również z pomocą Pełnomocnika.

 • AKS
  - -

  Sprzedałam udziały w samochodzie byłemu mężowi, czy w związku z tym wystarczy, że on wystąpi o wykreślenie mnie ze współwłaścicielstwa pojazdu w Urzędzie Komunikacji czy ja także muszę zgłaszać, zbycie? A także jak wygląda kwestia OC. Obecnie oboje w nim figurujemy, czy także mam zgłaszać to u ubezpieczyciela?

  • Dominik Baczewski
   - -

   Wystarczy, że mąż uda się z podpisaną przez Panią umową kupna-sprzedaży do Wydziału Komunikacji.
   W przypadku ubezpieczenia rekomendujemy kontakt z Ubezpieczycielem w celu wykreślenia współwłasności z pojazdu. Dzięki temu może uniknąć niemiłych sytuacji w przypadku kolizji.

   • Tony
    - -

    Sprzedałem samochód ponad 30 dni temu. I zapomniałem zgłosić o tym do wydziału komunikacji. Co teraz muszę robić? I czy dostanę jakieś kary za to?

    • Iwona Sowuska
     - -

     W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się jak najszybciej, bezpośrednio z najbliższym wydziałem komunikacji

 • Karol
  - -

  Nabyłem samochód na czas naprawy swojego starego auta ,potrzebny był dołsłowie na kilka dni oczywiście autko zostało zgłoszone w gminie ale nie zarejstrowane .. na mnie
  po 20 dniach od nabycia Samochód został sprzedany i zgłoszonay w gminie
  Czy w takim wypadku mogę zapłacić karę że go nie zarejstrowałem ???

  • Dominik Baczewski
   - -

   W przypadku gdy termin przerejestrowania pojazdu nie został dotrzymany właściciel auta może zostać ukarany grzywną w kwocie od 200 do 1000 zł.
   Jednak w związku z pandemią koronawirusa termin na zarejestrowanie pojazdu został wydłużony z 30 dni do 180 dni. W przypadku szczegółowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z wydziałem komunikacji.

 • Marta
  - -

  Sprzedalalm auto w maju ale niestety nikt nie podpowiedział Mi ze mam wyrejestrować auto, przedstawić dokument zbycia… co teraz?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W tym celu nalezy udać się do najbliższego wydziału komunikacji z dokumentami potwierdzajacymi sprzedaż auta, a także skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

 • Arczi93
  - -

  Witam. Kupiłem dwa tygodnie temu(31.08) samochód. Rata OC była ważna do 8.09.20 czyli do 5 dni temu. Poprzedni właściciel Miał rozłożone oc na cztery raty i kolejna właśnie minęła 5 dni temu, pomimo moich próśb niezbyt się stara by przepisać umowę ubezpieczeniową na mnie i sam nie wiem czy opłacił kolejna składkę. Co mam zrobić? Czy groza mi jakieś konsekwencje?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Ubezpieczający ma obowiązek zgłosić do Towarzystwa Ubezpieczeniowego informację o zbyciu pojazdu. W takiej sytuacji najlepiej, aby skontaktowała się Pani bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w którym auto jest ubezpieczone i z nimi wyjaśniła tą kwestię.

   • Arczi93
    - -

    Dziekuje za odpowiedz. Niestety ze sprzedającym nie ma kontaktu, toteż nie mam nawet jak dowiedzieć się w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym jest ubezpieczony samochód. Czy wobec obecnej sytuacji grożą mi jakieś sankcje? Czy jednak wina leży po stronie sprzedającego?
    Pozdrawiam Artur

    • Grzegorz Majker
     - -

     Można na stronie internetowej UFG sprawdzić w jakim Towarzystwie Ubezpieczeniowym na dany dzień była zawarta umowa OC. Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przejść do zakładki Baza OC i AC, a następnie do zakładki Sprawdzenie ubezpieczenia OC.

Więcej artykułów i porad

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca pojazdu mechanicznego: od podpisania […]

więcej
Ubezpieczenie szyb – dlaczego jest ważne?

Ubezpieczenie szyb – dlaczego jest ważne?

Czy wiesz, że jedną z częstszych szkód występujących w samochodach jest zbita szyba? Jej ponowne wstawienie może słono kosztować, a niewiele osób zdaje sobie sprawę, że można wykupić ubezpieczenie do szyb jako dodatek do OC. Co zyskasz z […]

więcej
Prawo jazdy – ile kosztuje i co się zmieniło?

Prawo jazdy – ile kosztuje i co się zmieniło?

Niedługo przystępujesz do egzaminu na prawo jazdy? A może dopiero zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu? Zobacz, ile kosztuje prawo jazdy kat. B i jakie zmiany zostaną w nim wprowadzone w 2019 roku!

więcej
Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

Wybierasz się na samochodową podróż po Europie? Uważaj – w niektórych krajach obowiązują nieco inne przepisy niż w Polsce – stąd też nietrudno o mandat. Możesz tego jednak uniknąć, przygotowując się odpowiednio do podróży. Zobacz, co powinieneś sprawdzić […]

więcej