Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

5/5 - (Ocen: 1)

Chociaż w Polsce zdecydowanie najpopularniejsze są samochody na benzynę, sporo kierowców posiada pojazdy elektryczne, na gaz lub z silnikiem typu diesel. Różnica pomiędzy poszczególnymi typami napędu jest znaczna, dlatego kwestia ta jest oczywiście brana pod uwagę podczas obliczania wysokości składki polisy. Czy oznacza to, że w takich przypadkach świadczenie jest drogie? Wyjaśniamy, jak mają się do siebie rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC!

Zazwyczaj wybór pojazdu z mniej popularnym rodzajem napędu jest podyktowany oszczędnościami związanymi z jego eksploatacją. Czasami może jednak się okazać, że o ile jedne wydatki będą niższe, inne wzrosną. Krąży wiele bardziej i mniej prawdziwych przekonań o tym, jak tak kwestia odnosi się do wysokości składek polis komunikacyjnych. Wyjaśniamy, jaki wpływ mają na siebie rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC!

Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest zgodnie z prawem obowiązkową polisą. Mimo to, wysokość składki za to świadczenie nie jest w żaden sposób uśredniona. Towarzystwa indywidualnie obliczają cenę OC dla każdego kierowcy, kierując się własną polityką. Biorą wtedy pod uwagę wiele kwestii, związanych z samym pojazdem, a także jego właścicielem. W ten sposób starają się oszacować potencjalne ryzyko oraz koszty ewentualnych napraw. Im są wyższe, tym więcej trzeba zapłacić za ochronę.

Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC

Wiele osób zastanawia się, jak mają się do siebie rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC. Często słyszy się, że np. właściciele pojazdów z instalacją LPG płacą bardzo wysokie składki, zaś diesle otrzymują jedne z najtańszych propozycji. Czy takie przeświadczenia są zgodne z prawdą? Sprawdziliśmy, jak jest w rzeczywistości.

Silnik benzynowy, elektryczny, diesel, instalacja LPG – czym się różnią te napędy?

Samochody z silnikami benzynowymi są bez wątpienia najpopularniejsze. Stosowane w nich paliwo jest jednak stosunkowo mało wydajne w porównaniu z pozostałymi opcjami, dlatego takie auta najlepiej sprawdzają się na krótszych trasach. Do ich zalet można zaliczyć natomiast mniejszą awaryjność oraz lepszą dostępność części i łatwiejszą naprawę ewentualnych szkód.

Modne, ekologiczne pojazdy z napędem elektrycznym bądź hybrydowym posiadają specjalny akumulator/baterię. Ładuje się je poprzez podłączenie na kilka godzin do odpowiedniej stacji. W Polsce na razie istnieje niewiele takich punktów, ale ze względu na to, że samochody tego typu są o wiele lepsze dla środowiska i wyjątkowo tanie w utrzymaniu, w przyszłych latach będzie najprawdopodobniej powstawać ich coraz więcej. Minusem takich aut są wysokie koszty napraw oraz utrudniony dostęp do stacji ładowania.

Diesle także są samochodami spalinowymi, ale posiadają silnik wysokoprężny. Główną różnicą jest przebieg procesu zapłonu paliwa. Dawniej takie pojazdy były dość głośne i bardzo zanieczyszczały powietrze, ale współcześnie wytwarza się modele z podzespołami tłumiącymi pracę silnika oraz skutecznymi filtrami szkodliwych spalin. Auta tego typu są bardziej ekonomiczne, ponieważ spalają o wiele mniej paliwa niż modele benzynowe. Z tego względu są popularne wśród osób, które spędzają dużo czasu za kierownicą i często odbywają dalekie trasy.  Przy tym taki napęd nie pozwala rozwinąć dużych szybkości, a także sprawia, że pojazd dłużej osiąga daną prędkość. Z tego względu samochody tego typu są zdecydowanie mniej dynamiczne. Doskonale sprawdzają się jednak w branży transportowej.

Często spotykanym rodzajem paliwa jest też LPG, czyli mieszanina propanu i butanu, przechowywana w postaci ciekłej w pojemnikach pod ciśnieniem. Po zamontowaniu takiej specjalnej instalacji samochód potrzebuje tylko niewiele benzyny do zapłonu, a dalej spala gaz, który jest o wiele tańszy od standardowego paliwa. W ten sposób można wiele zaoszczędzić na utrzymaniu auta, dlatego rozwiązanie to jest popularne w branży transportowej i przewozowej, a także wśród osób sporo podróżujących samochodem. Słabszą stroną tego napędu jest awaryjność oraz wysokie koszty naprawy.

Czy rodzaj napędu ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC?

Nie ma wątpliwości, że rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC to ważna kwestia. Podczas obliczania wysokości składki firmy biorą pod uwagę markę, model oraz wiek i stan techniczny samochodu, a także pojemność silnika oraz oczywiście typ napędu. Wszystkie te kryteria mają wpływ na to, jak pojazd zniesie ewentualny wypadek, a także jakie jest ryzyko, że go spowoduje. Towarzystwa ubezpieczeniowe nakładają najwyższe ceny na auta awaryjne, wrażliwe i trudne w naprawie. Za potencjalnie niebezpieczne uznaje się też modele, które np. mogą osiągać bardzo duże prędkości lub mają wysokie przyspieszenie.

Powszechnie uważa się, że najdroższe OC muszą płacić właściciele pojazdów z instalacją LPG. Rzeczywiście, są one uznawane za bardziej awaryjne, a także kłopotliwe w naprawie. Z tego względu pewni ubezpieczyciele proponują średnio o kilkadziesiąt złotych droższe składki niż w przypadku takiego samego pojazdu, tylko z napędem benzynowym. Nie jest to jednak aż tak częste, ponieważ nowoczesne wersje instalacji są coraz bezpieczniejsze i nie wszystkie towarzystwa naliczają wyższe ceny w tym przypadku.

Diesel z kolei w nielicznych firmach jest traktowany bardziej korzystnie niż silniki benzynowe, a przy tym różnice w wysokości składki wynoszą średnio kilkanaście złotych. Można więc stwierdzić, że w tej kwestii napęd ten nie wypada ani lepiej, ani gorzej. Jeśli jednak pojazd ma duży przebieg i jest bardzo eksploatowany (co jest częste w przypadku diesla), cena OC z pewnością będzie większa.

Wiele osób myśli, że najdroższe jest ubezpieczenie samochodów elektrycznych i hybrydowych. Są kosztowne, ich naprawa jest skomplikowana, a części mało dostępne. Do tego cicha praca silnika, błyskawiczne przyspieszenie oraz inny mechanizm hamowania mogą w pewnym stopniu przyczyniać się do wypadków. Co ciekawe, mimo wszystko towarzystwa ubezpieczeniowe nie przykładają do tego aż takiej wagi, a ceny OC nie są wcale zaporowo wysokie. W rzeczywistości są podobne, jak w przypadku pojazdów z silnikiem benzynowym.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Okazuje się, że kwestia napędu i paliwa jest raczej drugorzędna dla ubezpieczyciela. Nie oznacza to jednak, że nie zwraca się na nią uwagi. Wiele zależy od polityki danej firmy – jedne będą surowiej podchodzić do pojazdów z silnikiem innym niż benzynowy, inne zaś nie będą przykładać do tego takiej wagi. Trzeba także pamiętać o tym, że jest to tylko jeden z wielu kryteriów. Właściciele pojazdów z silnikiem typu diesel czy instalacją LPG często pokonują o wiele dłuższe trasy i mają większy przebieg. Wtedy na pewno mogą spodziewać się wyższych cen.

Jeśli chce się wykupić najtańsze ubezpieczenie OC, najrozsądniej jest sprawdzić wszystkie opcje. Nie ma oczywiście sensu przeglądać po kolei każdą stronę z osobna, wypełniając kalkulatory i wczytując się w dokumenty OWU. Mało kto miałby na to czas czy ochotę. Dzięki porównywarce OC od KioksPolis.pl można o wiele szybciej oraz wygodniej porównać propozycje od najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych w zaledwie kilka minut.

Na naszej stronie znajduje się specjalny formularz. Wystarczy wypełnić go wpisując podstawowe dane kierowcy oraz samochodu, a następnie zaznaczyć odpowiednie kryteria. Na podstawie tych informacji algorytm w mniej niż 2 minuty przeanalizuje dostępne warianty, obliczając ich ceny. Następnie przygotuje przejrzystą, interaktywną listę najlepszych ofert. W ten sposób można sprawnie znaleźć najtańsze polisy OC, a także pakiety zawierające dodatkowe świadczenia, takie jak ubezpieczenie AC, NNW czy Assistance.

Kiedy wybierze się już odpowiednią ofertę, wystarczy kilka kliknięć, by przejść do zakupu. Wszystkie formalności można dopełnić przez Internet – nie trzeba nawet wychodzić z domu. Cały proces nie trwa długo, dlatego zdąży się zaopatrzyć w niezbędną polisę, nawet gdy nie ma się już na to zbyt wiele czasu.

Rodzaj paliwa a cena ubezpieczenia OC to kwestia, do której ubezpieczyciele podchodzą w różny sposób. Nie ma jednak wątpliwości, że często auta z niestandardowym napędem mogą mieć droższe polisy niż powszechne samochody benzynowe. Porównaj oferty znanych firm i towarzystw, by wybrać najbardziej opłacalny wariant i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Szczególnie w firmach leasing samochodowy jest popularnym sposobem uzyskania możliwości korzystania z samochodów, czy maszyn. Pozwala to z jednej strony uzyskać niezbędny sprzęt, a z drugiej strony można ograniczyć konieczność inwestowania nadmiernie dużych środków finansowych w krótkim czasie. […]

więcej
W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca pojazdu mechanicznego: od podpisania […]

więcej
Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Auta z Niemiec – opłaty, koszt sprowadzenia, bezpieczeństwo

Na niemieckim rynku wtórnym samochodów, można znaleźć zadbane, dobrze wyposażone I bardzo korzystne cenowo pojazdy. Samochody z Niemiec można też sprowadzić w pełni legalnie i bardzo łatwo, co ma ogromne znaczenie. Z tego względu, ściąganie aut z zagranicy […]

więcej
Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak działa i ile kosztuje […]

więcej