Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

4.3/5 - (Ocen: 7)

Na cenę OC wpływ mają różne czynniki: od wieku kierowcy, miejsca zamieszkania, historii ubezpieczeniowej, przez dane samego samochodu: m.in. roczny przebieg, przeznaczenie pojazdu czy pojemność silnika. OC jest zależne od pojemności silnika i ma różne przedziały.  W tym artykule sprawdzamy na konkretnych przykładach, jak zmieniają się stawki OC w zależności od ostatniego parametru, czyli pojemności skokowej silnika.

Pojemność silnika a OC, czyli jak porównać oferty

Aby dowiedzieć się, jak zmieniają się stawki OC w zależności od pojemności silnika, porównaliśmy na stronie naszej stronie koszty ubezpieczenia trzech aut miejskich. W zestawieniu pojawił się Citroën C3 z rocznika 2013 w trzech wariantach: 1.2 VTi Exclusive, 1.4 VTi Exclusive MAP i 1.6 VTi Exclusive. Pojemność silnika i OC są ze sobą bezpośrednio skorelowane, więc zawsze trzeba zwrócić uwagę na ten aspekt, już na etapie zakupu auta. Jeśli chce się maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji, zawsze opłaca się kupować auta z mniejszymi silnikami. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie porównanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych i znalezienie taniego ubezpieczenia. Dotyczy to produktów, takich jak ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC i wielu innych produktów ubezpieczeniowych.

Wpływ pojemności silnika na OC

Przyjęliśmy, że kierowca porównywanych modeli samochodu jeździ na warszawskich tablicach rejestracyjnych (WI). Jego wiek to 30 lat, zawód – pracownik działu IT. Samochód używany jest prywatnie (brak wyjazdów zagranicznych), a miejscem parkowania jest ulica. W każdym z trzech przypadków pojazd jest w wersji benzynowej i ma 5 miejsc. Data pierwszej rejestracji to styczeń 2013, aktualny przebieg – 150 tys. km, średni roczny przebieg to 15-20 tys. km. Początek okresu ubezpieczenia to 13.11.2018 roku. Jak widać, wpływ pojemności silnika na OC to nie jedyny aspekt, na który trzeba zwracać uwagę.

WSKAZÓWKA

Porównanie cen OC nie wymaga założenia nowego konta w naszym serwisie. Wystarczy wpisać wszystkie niezbędne dane samochodu i kierowcy, aby szybko uzyskać dostęp do najaktualniejszych ofert ubezpieczeniowych.

Na ceny OC wpływa przebieg czy przeznaczenie pojazdu, ale także m.in. pojemność silnika

OC a pojemność silnika – przedziały

Poniżej znajdują się progi przedziałów silnika i stawki OC. Mogą one różnić się nawet o kilkadziesiąt procent, więc w dłuższej perspektywie są to istotne kwoty. Trzeba jednak pamiętać, że każdy ubezpieczyciel potraktuje dane auto niego inaczej, gdyż towarzystwa kalkulują składki na różne sposoby. Dlatego też przed zakupem warto porównać wiele ofert różnych towarzystw i dopiero wtedy podjąć decyzję, gdzie ubezpieczyć samochód. Dotyczy to nie tylko ubezpieczeń obowiązkowych, ale także dodatkowych produktów, takich jak ubezpieczenie NNW samochodu.

Stawki OC – tabela: silnik 1.2

W naszym zestawieniu porównujemy ze sobą trzy najczęściej wybierane pojemności silnika. Pierwsza z nich, to tzw. silnik mały – 1.2. Znajdziemy go zazwyczaj w samochodach segmentu B lub C. Polecany jest do jazdy miejskiej, ponieważ cechują go m.in. wysoka dynamiczność i dość niskie koszty utrzymania.

MarkaCitroën
ModelC3 II 13-16
Wersja EuroTax1.2 VTi Exclusive
UbezpieczycielBENEFIA Ubezpieczenia
Koszt OC2 112,00 zł

 

Porównaj ceny ubezpieczeń

Ile kosztuje OC dla silnika 1.4?

Drugą porównywaną pojemnością skokową jest 1390 cm³, czyli popularne 1.4. To bardziej zaawansowana jednostka, która cechuje się dobrymi osiągami w niedużych autach. Choć nadal jest to niewielki silnik, jednak doskonale sprawdza się w przypadku osób podróżujących po mieście. W niektórych, nieco mocniejszych wariantach, bywa też polecany na dłuższe trasy.

MarkaCitroën
ModelC3 II 13-16
Wersja EuroTax1.4 VTi Exclusive MAP
UbezpieczycielBENEFIA Ubezpieczenia
Koszt OC2 356,00 zł

 

OC pojemność silnika – tabela dla wersji 1.6

Ostatnią porównywaną jednostką jest 1.6. Silniki te, szczególnie w wersjach VTi czy THP, były często nagradzane tytułem „Silnik Roku”. Mimo dość dobrej trwałości mogą jednak generować nieco większe zużycie paliwa. Niemniej, cieszą się niesłabnącą popularnością na rynku wtórnym.

MarkaCitroën
ModelC3 II 13-16
Wersja EuroTax1.6 VTi Exclusive
UbezpieczycielBENEFIA Ubezpieczenia
Koszt OC2 403,00 zł

 

Stawki OC dla różnych typów silników porównasz na KioskPolis.pl

Podsumowanie, czyli opłaty OC w praktyce

Powyższe przykłady pokazały, że ubezpieczając kilkuletnie auto miejskie wraz z pojemnością silnika rosną również stawki ubezpieczenia OC. Tabela z pojemnościami silnika i OC będzie zależna od ubezpieczyciela, więc takich kwot nie należy traktować, jako ostatecznych. Sprawdzenie samochodu przed kupnem powinno obejmować także to, ile zapłaci się za jego ubezpieczenie. Na Kioskpolis.pl można to zrobić w kilka chwil, więc warto ten czas poświęcić, zwłaszcza, gdy planuje się zakup ekonomicznego samochodu i kwestie finansowe odgrywają duże znaczenie. Można tu od razu znaleźć ciekawe pakiety dodatkowych ubezpieczeń, takich jak AC, czy Assistance. Na jakiego rzędu wydatki powinien się zatem przygotować kierowca i jakie są opłaty OC od pojemności silnika?

Przykładowe ubezpieczenie dla podstawowych wersji aut o mniejszych silnikach 1.2, to koszt 2112 zł. Wybierając jednostki miejskie, ale polecane także w dłuższych trasach, czyli 1.4 – ceny OC są zazwyczaj wyższe o ok. 250 zł (tu 2356 zł). Decydując się natomiast na trwalsze, ale zużywające więcej paliwa, silniki 1.6 – stawki OC sięgają kwot 2403 zł i są wyższe od najtańszej opcji o ok. 290 zł.

Wpływ pojemności silnika na OC jest jak widać widoczny, nawet przy niewielkich pojemnościach. O ile każdy ubezpieczyciel podchodzi do tego indywidualnie, to zazwyczaj różnica w pojemności na poziomie 0.2 l może oznaczać wzrost ceny polisy nawet o 10%.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Rekalkulacja składki OC – czy naprawdę jest się czego bać?

Rekalkulacja składki OC – czy naprawdę jest się czego bać?

5/5 – (Ocen: 1) Czasami podczas trwania polisy OC towarzystwo ubezpieczeniowe prosi o dopłatę do składki. W niektórych sytuacjach zwraca jej część. Wynika to z rekalkulacji składki, czyli ponownego przeliczenia ceny ubezpieczenia samochodu. To czy będzie korzystna dla […]

więcej
Masz nowy samochód? Wykup polisy OC i AC – bez wychodzenia z domu!

Masz nowy samochód? Wykup polisy OC i AC – bez wychodzenia z domu!

5/5 – (Ocen: 1) Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd włączony do ruchu, musi być ubezpieczony. Jeśli właśnie kupiłeś nowe auto, powinieneś niezwłocznie zadbać o odpowiednią ochronę. Nie masz czasu wybrać się do oddziału towarzystwa? Wykup polisy OC […]

więcej
Jak zrezygnować z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia?

Jak zrezygnować z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia?

5/5 – (Ocen: 4) Czym jest podwójne ubezpieczenie OC? Czy jeśli posiadasz dwie polisy przypisane jednemu pojazdowi mechanicznemu, możesz zrezygnować z jednego z nich bez ponoszenia pełnych kosztów składki OC? To, jak rozwiązać podwójne ubezpieczenie OC jest zależne […]

więcej
Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

4.6/5 – (Ocen: 11) Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy […]

więcej