Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

4.3/5 - (Ocen: 7)

Na cenę OC wpływ mają różne czynniki: od wieku kierowcy, miejsca zamieszkania, historii ubezpieczeniowej, przez dane samego samochodu: m.in. roczny przebieg, przeznaczenie pojazdu czy pojemność silnika. OC jest zależne od pojemności silnika i ma różne przedziały.  W tym artykule sprawdzamy na konkretnych przykładach, jak zmieniają się stawki OC w zależności od ostatniego parametru, czyli pojemności skokowej silnika. Dobrze wiedzieć, jak przedziały pojemności silnika wpływają na OC, już przed zakupem nowego samochodu, by mieć świadomość, na jak wysokie składki ubezpieczeniowe trzeba będzie być przygotowanym.

 

Pojemność silnika, a OC to zagadnienie, które budzi kontrowersje wśród osób chcących wymienić auto na mocniejsze. Sprawdź dokładnie, o ile wzrośnie składka ubezpieczeniowa w przypadku mocniejszych aut i czy naprawdę różnice są takie wysokie. Niezależnie od posiadanego modelu auta, w Kioskpolis.pl można znaleźć polisy tańsze nawet o kilkadziesiąt procent niż jest w stanie zaoferować towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym aktualnie wykupuje się polisę.


Pojemność silnika a OC, czyli jak porównać oferty

Aby dowiedzieć się, jak zmieniają się stawki OC w zależności od pojemności silnika, porównaliśmy na stronie naszej stronie koszty ubezpieczenia trzech aut miejskich. W zestawieniu pojawił się Citroën C3 z rocznika 2013 w trzech wariantach: 1.2 VTi Exclusive, 1.4 VTi Exclusive MAP i 1.6 VTi Exclusive. Pojemność silnika i OC są ze sobą bezpośrednio skorelowane, więc zawsze trzeba zwrócić uwagę na ten aspekt, już na etapie zakupu auta. Jeśli chce się maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji, zawsze opłaca się kupować auta z mniejszymi silnikami. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie porównanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych i znalezienie taniego ubezpieczenia. Dotyczy to produktów, takich jak ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC i wielu innych produktów ubezpieczeniowych.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że opłaty OC od pojemności silnika nie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będą podobne. Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych narzuca wiele obowiązków na ubezpieczycieli, jednak nie wpływa na politykę cenową firm. To sprawiło, że każde towarzystwo działające na rynku ma swoją strategię w tej kwestii. W praktyce oznacza to, że niektóre firmy będą narzucać wręcz zaporowe stawki za ubezpieczenie aut z mocnymi silnikami, podczas gdy inne zaproponują relatywnie atrakcyjną cenę. Przed zakupem warto więc porównać jak najwięcej ofert, by wybrać te, które będą najlepsze. Składka OC i pojemność silnika są bezpośrednio powiązane, jednak w Kioskpolis.pl można od razu porównać ceny dodatkowych ubezpieczeń nieobowiązkowych, takich jak Assistance czy AC. Kupując je w pakiecie razem z obowiązkowym OC, można bardzo dużo zaoszczędzić na jednostkowej cenie polisy.

Pojemność silnika, a OC – wpływ pojemności silnika na OC

Przyjęliśmy, że kierowca porównywanych modeli samochodu jeździ na warszawskich tablicach rejestracyjnych (WI). Jego wiek to 30 lat, zawód – pracownik działu IT. Samochód używany jest prywatnie (brak wyjazdów zagranicznych), a miejscem parkowania jest ulica. W każdym z trzech przypadków pojazd jest w wersji benzynowej i ma 5 miejsc. Data pierwszej rejestracji to styczeń 2013, aktualny przebieg – 150 tys. km, średni roczny przebieg to 15-20 tys. km. Początek okresu ubezpieczenia to 13.11.2018 roku. Jak widać, wpływ pojemności silnika na OC to nie jedyny aspekt, na który trzeba zwracać uwagę.

WSKAZÓWKA

Porównanie cen OC nie wymaga założenia nowego konta w naszym serwisie. Wystarczy wpisać wszystkie niezbędne dane samochodu i kierowcy, aby szybko uzyskać dostęp do najaktualniejszych ofert ubezpieczeniowych.

Na ceny OC wpływa przebieg czy przeznaczenie pojazdu, ale także m.in. pojemność silnika

OC a pojemność silnika – przedziały

Poniżej znajdują się progi przedziałów silnika i stawki OC. Mogą one różnić się nawet o kilkadziesiąt procent, więc w dłuższej perspektywie są to istotne kwoty. Trzeba jednak pamiętać, że każdy ubezpieczyciel potraktuje dane auto niego inaczej, gdyż towarzystwa kalkulują składki na różne sposoby. Dlatego też przed zakupem warto porównać wiele ofert różnych towarzystw i dopiero wtedy podjąć decyzję, gdzie ubezpieczyć samochód. Dotyczy to nie tylko ubezpieczeń obowiązkowych, ale także dodatkowych produktów, takich jak ubezpieczenie NNW samochodu.

Stawki OC – tabela: silnik 1.2

W naszym zestawieniu porównujemy ze sobą trzy najczęściej wybierane pojemności silnika. Pierwsza z nich, to tzw. silnik mały – 1.2. Znajdziemy go zazwyczaj w samochodach segmentu B lub C. Polecany jest do jazdy miejskiej, ponieważ cechują go m.in. wysoka dynamiczność i dość niskie koszty utrzymania.

Marka Citroën
Model C3 II 13-16
Wersja EuroTax 1.2 VTi Exclusive
Ubezpieczyciel BENEFIA Ubezpieczenia
Koszt OC 2 112,00 zł

Jak widać, pojemność silnika, a stawka OC są ze sobą bezpośrednio skorelowane. Nawet silnik większy o 0,2 l może wiązać się z ubezpieczeniem droższym o 10-15%. Na o wiele większe podwyżki muszą być przygotowani właściciele mocniejszych, sportowych aut mających pojemność silnika powyżej 2-3 l. Wtedy polisa ubezpieczeniowa będzie droższa nawet o kilkadziesiąt, a nierzadko sto procent. Cena OC w zależności od pojemności silnika jest trudna do zniwelowania, jednak są metody, by to zrobić. Należy do nich między innymi zarejestrowanie auta na dwie osoby, gdy współwłaściciel może pochwalić się wypracowanymi zniżkami.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Ile kosztuje OC dla silnika 1.4?

Drugą porównywaną pojemnością skokową jest 1390 cm³, czyli popularne 1.4. To bardziej zaawansowana jednostka, która cechuje się dobrymi osiągami w niedużych autach. Choć nadal jest to niewielki silnik, jednak doskonale sprawdza się w przypadku osób podróżujących po mieście. W niektórych, nieco mocniejszych wariantach, bywa też polecany na dłuższe trasy.

Marka Citroën
Model C3 II 13-16
Wersja EuroTax 1.4 VTi Exclusive MAP
Ubezpieczyciel BENEFIA Ubezpieczenia
Koszt OC 2 356,00 zł

 

OC pojemność silnika – tabela dla wersji 1.6

Ostatnią porównywaną jednostką jest 1.6. Silniki te, szczególnie w wersjach VTi czy THP, były często nagradzane tytułem „Silnik Roku”. Mimo dość dobrej trwałości mogą jednak generować nieco większe zużycie paliwa. Niemniej, cieszą się niesłabnącą popularnością na rynku wtórnym.

Marka Citroën
Model C3 II 13-16
Wersja EuroTax 1.6 VTi Exclusive
Ubezpieczyciel BENEFIA Ubezpieczenia
Koszt OC 2 403,00 zł

 

Stawki OC dla różnych typów silników porównasz na KioskPolis.pl

Podsumowanie, czyli opłaty OC w praktyce

Powyższe przykłady pokazały, że ubezpieczając kilkuletnie auto miejskie wraz z pojemnością silnika rosną również stawki ubezpieczenia OC. Tabela z pojemnościami silnika i OC będzie zależna od ubezpieczyciela, więc takich kwot nie należy traktować, jako ostatecznych. Wpływ pojemności silnika na OC Sprawdzenie samochodu przed kupnem powinno obejmować także to, ile zapłaci się za jego ubezpieczenie. Na Kioskpolis.pl można to zrobić w kilka chwil, więc warto ten czas poświęcić, zwłaszcza, gdy planuje się zakup ekonomicznego samochodu i kwestie finansowe odgrywają duże znaczenie. Można tu od razu znaleźć ciekawe pakiety dodatkowych ubezpieczeń, takich jak AC, czy Assistance. Na jakiego rzędu wydatki powinien się zatem przygotować kierowca i jakie są opłaty OC od pojemności silnika?

Przykładowe ubezpieczenie dla podstawowych wersji aut o mniejszych silnikach 1.2, to koszt 2112 zł. Wybierając jednostki miejskie, ale polecane także w dłuższych trasach, czyli 1.4 – ceny OC są zazwyczaj wyższe o ok. 250 zł (tu 2356 zł). Decydując się natomiast na trwalsze, ale zużywające więcej paliwa, silniki 1.6 – stawki OC sięgają kwot 2403 zł i są wyższe od najtańszej opcji o ok. 290 zł.
font-weight: 400;”> jest jak widać widoczny, nawet przy niewielkich pojemnościach. O ile każdy ubezpieczyciel podchodzi do tego indywidualnie, to zazwyczaj różnica w pojemności na poziomie 0.2 l może oznaczać wzrost ceny polisy nawet o 10%. Cennik OC na podstawie pojemności silnika nigdy nie jest publicznie udostępniany, gdyż wysokość składki zawsze zależy od bardzo wielu innych czynników. Pojemność silnika jest tylko jedną ze składkowych. O ile na pojemność silnika wpłynąć nie można, na resztę aspektów związanych z wysokością składki ma się sporo wpływu. W Kioskpolis.pl można znaleźć wiele ciekawych ofert, które pozwolą na zniwelowanie wysokich cen związanych z dużą pojemnością, a najlepsze z ofert często są tańsze nawet o kilkadziesiąt procent, niż przeciętna cena.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Zgodnie z przepisami, każdy polski kierowca jest zobowiązany do ubezpieczenia posiadanego pojazdu mechanicznego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Wyjaśniamy, ile wyniosą kary za brak OC w 2021 a także jaka jest kara […]

więcej
Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Polscy kierowcy będący właścicielami pojazdów są prawnie zobowiązani do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Świadczenie to nie ma uśrednionej ceny, dlatego bywa dość kosztowne. Istnieją jednak sposoby na to, by mniej za nie płacić. Przedstawiamy 3 skuteczne porady, jak […]

więcej
Na czym polega regres ubezpieczeniowy?

Na czym polega regres ubezpieczeniowy?

Zdecydowanie się na odpowiednie ubezpieczenie wymaga sprawdzenia wielu informacji, które dotyczą między innymi takich kwestii jak regres ubezpieczeniowy. Gdy nie ma się pełnej wiedzy o konkretnych zapisach, które mogą pojawić się w umowach ubezpieczenia, wówczas można narazić się […]

więcej
Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Zgodnie z polskim prawem, wszystkie pojazdy muszą być ubezpieczone. W chwili sprzedaży pojazdu innej osobie, obowiązująca polisa przechodzi na nowego właściciela. Czy w takiej sytuacji następuje zwrot składki? Wyjaśniamy, czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu! Ubezpieczenie […]

więcej