Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Właściciele samochodów z instalacją LPG często chwalą sobie niskie koszty utrzymania pojazdu. Rzeczywiście – wydają o wiele mniej na paliwo w porównaniu z osobami jeżdżącymi autami na benzynę. Sporo mówi się jednak o tym, że polisy komunikacyjne dla takich kierowców są droższe. Sprawdziliśmy, jak prezentuje się kwestia auto na gaz a cena ubezpieczenia OC!

Zamontowanie w samochodzie instalacji LPG ma wiele plusów, ale też minusów. Do wad tego rozwiązania często zalicza się wyższe składki za ubezpieczenie OC. Czy rzeczywiście ta różnica jest tak odczuwalna? Dowiedz się, jak wypada porównanie przykładowych cen polis dla pojazdu benzynowego i na gaz!

Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – dlaczego za LPG trzeba więcej zapłacić?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych rzeczywiście bierze pod uwagę instalację LPG podczas obliczania ceny składki. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, samochód na gaz musi być odpowiednio przerobiony. Jest to duża ingerencja w jego konstrukcję, dlatego jest bardziej narażony na awarie. Bardzo popularne jest też przekonanie, że takie auta mogą wybuchnąć podczas wypadku, ale nie jest to akurat prawda. Źle założona instalacja może jednak doprowadzić do samozapłonu. Tak czy inaczej, naprawa pojazdu oraz takiej instalacji jest zdecydowanie bardziej wymagająca i co za tym idzie – droższa.

Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – dlaczego za LPG trzeba więcej zapłacić?

Drugim powodem, dla którego polisa OC jest kosztowniejsza dla samochodów z LPG, jest domniemanie, że właściciel często jest w trasie. Takie pojazdy są popularne wśród kierowców, którzy często eksploatują auto. Im więcej się jeździ, tym bardziej jest się narażonym na kolizje, wypadki i inne zdarzenia drogowe.

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmuje jednak te kryteria za obowiązujące. Dla jednych obecność instalacji LPG będzie dużym minusem, a przez inne zupełnie nie jest brana pod uwagę. Z tego względu w różnych firmach można uzyskać zupełnie inne ceny za ten sam samochód.

Ile więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC auta na gaz?

By najlepiej przedstawić różnice w wysokości cen ubezpieczenia pojazdu na gaz, przeprowadziliśmy krótką symulację. Porównaliśmy oferty dla tego samego auta – z instalacją LPG oraz bez. Naszym przykładowym kierowcą został pan X – 29-letni singiel, mieszkający w Warszawie. Posiada Volkswagena Golfa VII z 2017 roku. Nie ma za sobą żadnych poważnych wypadków. Prawo jazdy uzyskał w 2010 roku. Parkuje na osiedlowym parkingu podziemnym. Jego średni roczny przebieg wynosi ok. 20 tys. km.

Najpierw sprawdziliśmy, ile musiałby zapłacić za OC, gdyby zamontował w swoim pojeździe instalację LPG. Najtańsze OC proponuje Benefia – jedynie 1070 zł. Link 4 wraz z ubezpieczeniem opon oferuje składkę o wysokości ok. 1470 zł. Proama z kolei udostępnia świetną opcję poszerzoną o ubezpieczenia NNW i Assistance za 1341 zł.

Następnie porównaliśmy oferty dla tego samego pojazdu, ale w standardowej wersji. Co ciekawe, Benefia oferuje dokładnie taką samą składkę – 1070 zł. Link4 rzeczywiście gwarantuje niższą cenę – ok. 1298 zł. Proama za pakiet zawierający dodatkowo ubezpieczenia Assistance i NNW proponuje identyczną składkę w wysokości 1341 zł, a Benefia – 1141 zł.

Jak widać, jedne ubezpieczalnie faktycznie naliczają większe ceny za składki dla aut z instalacją LPG, a inne nie biorą tego faktu pod uwagę. Z tego względu zawsze warto zapoznać się z wszystkimi dostępnymi opcjami. Może się okazać, że wcale nie trzeba dopłacać do składki po zamontowaniu gazu w samochodzie!

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie OC dla auta z instalacją LPG?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie OC dla auta z instalacją LPG?

Instalacje gazowe są wykonywane coraz nowocześniej i bezpieczniej. Nie każdy kierowca decydujący się na takie rozwiązanie jest też osobą pokonującą rocznie setki tysięcy kilometrów. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych ma tego świadomość, dlatego oferuje właścicielom aut na gaz równie opłacalne OC, a także pakiety zawierające ubezpieczenie AC i inne świadczenia.

Nie ma sensu niepotrzebnie przepłacać! Najrozsądniej jest przejrzeć wszystkie dostępne opcje. Na szczęście nie trzeba po kolei wchodzić na stronę każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Za pomocą naszej strony można porównać dziesiątki ofert w zaledwie kilka minut. Po wpisaniu niezbędnych danych kierowcy i pojazdu kalkulator OC AC w ok. 30 sekund obliczy ceny składek, a następnie uszereguje je od najtańszej do najdroższej. W ten sposób można wygodnie porównać najlepsze z nich, by wybrać najkorzystniejszy wariant!

Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC to kwestia, do której coraz więcej towarzystw podchodzi z lepszym nastawieniem. Jeśli posiadasz taki pojazd lub rozważasz założenie tej instalacji, koniecznie zadbaj o dobre ubezpieczenie. Sprawdź najkorzystniejsze oferty – nie każda firma zażąda od Ciebie wyższej składki!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na gaz?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na gaz?

Jesteś posiadaczem auta na gaz? Z pewnością zauważyłeś więc, że ceny OC, które proponują Ci ubezpieczyciele różnią się od propozycji składanych właścicielom samochodów na benzynę. Czy wiesz dlaczego? Sprawdź, czym auta z instalacją LPG różnią się od pozostałych […]

więcej
Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Przegląd samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Będąc właścicielem pojazdu, nie można zapominać, że trzeba regularnie realizować przegląd samochodu. Obowiązkowy ma na celu zapewnić dopuszczenie auta do ruchu publicznego. Wówczas wymagane jest wykonanie badania na przystosowanych do tego i wyznaczonych stacjach diagnostycznych. Sprawdź, ile kosztuje przegląd […]

więcej
Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Modyfikacje pojazdów kojarzą się przede wszystkim ze sportowym tuningiem, ale wcale nie muszą być z tym związane. Zamontowanie instalacji gazowej czy zmiana liczby siedzeń również są istotnymi ingerencjami. Działania tego typu mają wpływ na ogólny stan auta i […]

więcej
Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

Młodzi, niedoświadczeni kierowcy miewają kłopoty podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie wiedzą, ile powinno kosztować i od czego zależy jego cena, a często nawet nie znają jego zakresu. Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC, jeśli masz […]

więcej