Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

4.5/5 - (Ocen: 2)

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, a warto także wiedzieć, co się stanie, gdy płacisz OC po terminie. Brak polisy przekładać się będzie na ryzyko związane z koniecznością zapłacenia kar finansowych. Zatem nie warto zapominać o konieczności opłacenia polisy.

Każdy samochód, który porusza się po polskich drogach, musi być zarejestrowany i ubezpieczony. To obowiązki, które leżą po stronie właściciela auta. Zatem ważne jest, aby nie zapominać o tym, że ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby móc poruszać się po polskich drogach. Gdy nie dopełni się obowiązku, wówczas naliczona może być kara za nieopłacenie OC w terminie. Mogą być one wysokie. Dla samochodu osobowego już po 4 dniach braku OC może być naliczona kara, która wyniesie 3 tys. złotych. Zatem warto unikać takich sytuacji, co oczywiście wymaga pamiętania o opłaceniu polisy od odpowiedzialności cywilnej. 

Jaka jest różnica między zapłatą OC po terminie a brakiem OC?

Należy brać pod uwagę, że przedłużenie OC po terminie, nie jest tym samym, co brak takiej polisy. Zdarza się, że nie opłaci się składki, choćby przez roztargnienie. Jednak w większości przypadków nie będzie się to wiązało z negatywnymi konsekwencjami. Szybkie uregulowanie zaległości pozwala uniknąć, choćby naliczania odsetek. Natomiast brak OC wiąże się ze znacznie poważniejszymi konsekwencjami. Gdy przekroczy się termin 14 dni, wówczas można być ukaranym grzywną wynoszącą nawet 6020 złotych. Z tego powodu, gdy zauważy się, że nie zapłaciło się opłaty, warto szybko reagować. W ten sposób brak opłaty OC w terminie nie okaże się tak poważnym problemem. 

Jakie są konsekwencje opłacania OC po terminie?

Kiedy należy zapłacić składkę OC?

Należy brać pod uwagę, że o ile ubezpieczenie AC nie przedłuża się automatycznie, to obowiązkowe OC już tak. Jednak, aby polisa działała, musi być opłacona. Z reguły powinno się tego dokonać najpóźniej dzień przed rozpoczęciem się ochrony polisy. Natomiast warto dokładnie sprawdzić, jak nieopłacenie polisy OC w terminie jest traktowane w konkretnym towarzystwie. Poszczególne firmy mogą mieć nieco inną politykę.

W poszczególnych towarzystwach warunki dotyczące opłacenia składki OC wskazują, że:

  • składka powinna być zapłacona w dniu rozpoczęcia działania ochrony,
  • opłata powinna być uiszczona do dnia, który poprzez rozpoczęcie działania ochrony,
  • zapłacić trzeba w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działania ochrony.

Jak widać to, jak poszczególne towarzystwa podchodzą do nieopłacenia składki OC w terminie, różni się pomiędzy różnymi firmami. Warto to brać pod uwagę już na etapie podpisywania umowy z wybranym ubezpieczycielem. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której brak zapłaty nie pozwoli korzystać z ochrony. Jest to ważne, gdyż towarzystwo przy braku opłacenia składki może uznać, że nie doszło do zawarcia umowy. Wówczas UFG będzie mógł nałożyć na właściciela auta karę finansową. Zatem kluczowe jest to, jak firma ustaliła w umowie termin płatności składki. Jeśli składka powinna być zapłacona w dniu rozpoczęcia działania ochrony, wówczas brak zapłaty sprawi, że umowa nie zostanie zawarta. Natomiast w sytuacji, gdy opłatę można wnieść w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działania ochrony, wówczas można korzystać z niej nawet bez dokonania zapłaty pierwszego dnia od podpisania umowy. W ten sposób ubezpieczyciel nie uzna braku zapłaty natychmiastowej zapłaty, jako niezapłacone OC w terminie. Zatem polisa od odpowiedzialności cywilnej funkcjonuje inaczej niż inne produkty jak ubezpieczenie NNW samochodu.

Czy może dojść do opłacenia OC po terminie?

Specyficzną sytuacją jest ta, gdy firma ubezpieczeniowa pozwala zapłacić składkę w ratach. Wówczas występuje opłata OC po terminie. Jest to związane bezpośrednio z formą, w jakiej zawarło się umowę. O obowiązku opłacenia kolejnej raty towarzystwo przypomina klientom w wybranej formie. Oczywiście występują, także terminy, w których taka rata musi zostać zapłacona. Natomiast sposób opłacania takiego OC, jest nieco inny. Należy brać pod uwagę, że towarzystwa coraz rzadziej zapewniają możliwość płacenia za składkę w ratach. Gdy chce się skorzystać z takiego produktu, wówczas trzeba poświęcić trochę czasu, aby wyszukać korzystną ofertę. W tym celu można dokonać analizy rynku, wykorzystując między innymi takie narzędzia jak porównywarka OC AC. Pozwala to w jednym miejscu sprawdzić i porównać produkty, które dostępne są w poszczególnych firmach, które oferują polisy komunikacyjne. W ten sposób można wybrać ubezpieczenie z OC po terminie, czyli które można opłacić na specjalnych warunkach ratalnych.

Jak szybko znaleźć tanie OC?

Czy brak zapłaty OC, rozwiązuje umowę?

Bardzo ważną kwestią jest to, jak wpłata wypłata za umowę z ubezpieczycielem. Należy brać pod uwagę, że nie zapłacenie za OC, nie rozwiązuje samej umowy. Zatem towarzystwo nie jest zwolnione z zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej tylko dlatego, że nie zapłaciło się składki. Natomiast konsekwencje niezapłacenia OC w terminie są finansowe. Gdy dojdzie do zdarzenia na drodze, wówczas firma ubezpieczeniowa będzie musiała wypłacić odszkodowanie poszkodowanym. Mogą oni korzystać, także z innych form zadośćuczynienia jak samochód zastępczy z OC sprawcy. Wynika to wprost z zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wskazują one, że polisa od odpowiedzialności cywilnej dla pojazdu przedłuża się automatycznie. Ochrona musi być zapewniona przez towarzystwo. Właściciel auta za nieopłacenie OC w terminie może być zmuszony do zapłacenia kary finansowej. Grzywny są wysokie, więc, pomimo że umowa zapewnia ochronę ubezpieczeniową, nie warto zapominać o dopełnieniu obowiązku dokonania płatności. 

Jakie są konsekwencje nieopłacenia OC w terminie?

W większości towarzystw stworzone są procedury, które decydują o tym, jakie działania są podejmowane, gdy nie dojdzie do opłacenia OC. Z tego powodu, gdy wybiera się konkretną firmę, w której planuje się wykupić polisę komunikacyjną, warto dokładnie sprawdzić, jak wygląda procedura związana z opóźnieniem dokonania płatności. Ma to tak samo duże znaczenie, którą ma kwestia: pojemność silnika a OC, gdy wybiera się konkretny produkt. Warto znać szczegółowe przepisy, które są zapisane w umowie z firmą ubezpieczeniową. Pozwala to odpowiednio wykorzystać możliwości, które jest w stanie zapewnić konkretna polisa.  Procedura towarzystwa ubezpieczeniowego przy braku zapłaty w terminie decyduje, co grozi za niepłacenie OC w terminie.

W większości towarzystw ubezpieczeniowych przy braku opłacenia składki OC w terminie realizowane są takie działania jak:

  • wysłanie przypomnienia o braku zapłaty,
  • wszczęcie procedury windykacyjnej,
  • uznanie umowy polisy za wygasłą.

Pierwszym etapem procedury przy braku terminowego opłacenia składki, jest poinformowanie klienta o tym fakcie. Przypomnienie o zapłacie jest wysyłane drogą listowną lub elektroniczną. Gdy właściciel pojazdu zdecyduje się na dokonanie opłaty, wówczas nie następują kolejne etapy procedury. Oczywiście w grę wchodzi, także opłacenie OC po terminie, gdy jest to możliwe z punktu widzenia umowy.

Opłaty można dokonać:

  • przelewem internetowym,
  • poprzez płatność na poczcie,
  • bezpośrednio w placówkach konkretnej firmy ubezpieczeniowej.

Gdy nie dojdzie do opłacenia składki w wyznaczonym terminie, wówczas towarzystwo przechodzi do rozpoczęcia procesu windykacji. Jeśli był to zakup samochodu na firmę, wówczas procedura jest wszczynana wobec właściciela. Firma wysyła wówczas monity. Sprawa ostatecznie może trafić do sądu, co może prowadzić do wystawienia nakazu zapłaty. W takiej sytuacji sprawą zajmuje się komornik sądowy. Ma on możliwość między innymi zajmowania rachunków bankowych. Natomiast tak długie niezapłacenie OC w terminie, nie przekłada się na to, że ochrona ustaje. Towarzystwo reasekuracji nadal ma obowiązek pokrycia szkód z polisy.

Kiedy następuje automatyczne wygaśnięcie umowy ubezpieczenia OC?

Bardzo ważną kwestią dla właścicieli samochodów jest, to kiedy może dojść do wygaśnięcia ochrony ubezpieczeniowej przy polisie OC. Jej brak będzie skutkował koniecznością pokrycia szkód powstałych podczas wypadków, czy kolizji z własnej kieszeni. Zatem tak, jak przy zakupie auta trzeba przeprowadzić proces, jakim jest sprawdzenie samochodu przed kupnem, tak samo przy korzystaniu z OC, niezbędne jest sprawdzenie różnych terminów wpływających na działanie polisy. Przy polisie od odpowiedzialności cywilnej nawet niezapłacenie składki nie sprawia, że następnie wypowiedzenie OC po terminie do zapłaty. Umowa jest przedłużana w sposób automatyczny. Jednak trzeba brać pod uwagę, że umowa nie przedłuży się automatycznie, gdy nie zostały opłacone wszystkie raty przed końcem okresu ubezpieczenia. Należy to brać pod uwagę, gdy korzysta się z takiej polisy, którą opłaca się w formie ratalnej. Równocześnie warto nie zapominać o terminach związanych z koniecznością dokonania opłaty składki.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Stefan
    - -

    Dzień dobry dostałem pismo od po Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ws. przekroczenia płatności OC na kwotę 6000 zł przekroczenia jest Powyżej 30 dni co mogę zrobić w takiej sytuacji

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry, jeśli w okresie wskazanym w piśmie posiadał Pan ważne ubezpieczenie OC należy przesłać wyjaśnienie lub dokuemnt potwierdzający posiadaną polisę do UFG w przeciwnym razie jest Pan zobowiązany do zapłacenia kary za brak ważnego OC.

Więcej artykułów i porad
Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

Na cenę OC wpływ mają różne czynniki: od wieku kierowcy, miejsca zamieszkania, historii ubezpieczeniowej, przez dane samego samochodu: m.in. roczny przebieg, przeznaczenie pojazdu czy pojemność silnika. OC jest zależne od pojemności silnika i ma różne przedziały.  W tym […]

więcej
Jak działa ubezpieczenie OC sportowego auta?

Jak działa ubezpieczenie OC sportowego auta?

Nawet, jeżeli jesteś bardzo ostrożnym kierowcą, nie możesz niestety całkowicie wyeliminować ryzyka kolizji lub wypadku drogowego. W związku z tym, dla Twojego finansowego bezpieczeństwa kluczowe znaczenie ma posiadanie ważnej polisy OC. W dzisiejszym wpisie skupimy się na ubezpieczeniu […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek w OC?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek w OC?

Każdy kierowca musi wykupić obowiązkową polisę OC, więc warto sprawdzić również, ile kosztuje ubezpieczenie bez zniżek. Ma to duże znaczenie w kontekście zdecydowania się na takie produkty, które pomimo braku możliwości skorzystania ze specjalnych cen, będą w stanie […]

więcej
Jak działa ubezpieczenie OC rowerzystów? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla rowerzysty

Jak działa ubezpieczenie OC rowerzystów? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla rowerzysty

Jazda na rowerze cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego! Jest sportem mającym pozytywny wpływ na zdrowie, o stosunkowo niewielkim „progu wejścia” – do jazdy nie trzeba posiadać szczególnych umiejętności, wystarczy odpowiedni sprzęt, który można kupić w […]

więcej