Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Przez codzienne zabieganie lub kłopoty finansowe nie dałeś rady na czas uregulować składki za ubezpieczenie? Spóźnialscy kierowcy muszą liczyć się w takiej sytuacji z różnymi konsekwencjami. Czy tracą wtedy ochronę? Wyjaśniamy, jak wygląda opłacanie OC po terminie i co trzeba o tym wiedzieć!

Z różnych powodów można nie być w stanie zapłacić za ubezpieczenie komunikacyjne w czasie, który został wyznaczony w umowie. W zależności od tego, jak długo klient zwleka z zapłatą, towarzystwo ma prawo podjąć różne kroki. Z tego względu najrozsądniej jest możliwie jak najszybciej naprawić swój błąd. Dowiedz się, z czym wiąże się opłacanie OC po terminie!

Opłacanie OC po terminie – kiedy może się zdarzyć?

Opłacanie OC po terminie może przydarzyć się w różnych sytuacjach i wiązać się z wieloma konsekwencjami. Wszystko zależy jednak od tego, jak duże było spóźnienie oraz jak dany ubezpieczyciel podchodzi do tego typu sytuacji. Z reguły kilkudniowa zwłoka raczej nie jest jeszcze problemem, ale im dłużej towarzystwo nie dostanie należnych pieniędzy, tym poważniejszych konsekwencji można się spodziewać.

Zazwyczaj do spóźnienia dochodzi wtedy, gdy zapomni się o automatycznym przedłużeniu się polisy. W większości przypadków po zakończeniu okresu trwania obecnej umowy, jeśli klient jej nie wypowie lub nie sprzeda/wyrejestruje samochodu, jest ona odnawiana i musi zostać ponownie opłacona. W chwili, gdy minie dwanaście miesięcy od daty podpisania poprzedniej umowy, osoba ubezpieczona powinna uregulować składkę za nowy rok. Data ta oczywiście może wypaść z głowy, ale zdarza się też, że klienci w trudnej sytuacji finansowej nagle orientują się, że nie dysponują takimi pieniędzmi i nie wiedzą co zrobić.

Drugą powszechną sytuacją jest przegapienie terminu spłaty drugiej (czy jednej z kilku kolejnych) rat za polisę. Sporo towarzystw daje bowiem możliwość opłacania składki w ustalonych z góry częściach. W takiej sytuacji z różnych względów można mieć kłopot z uregulowaniem któreś z należnej raty zobowiązania.

Dość często zdarza się także, że nabywcy pojazdów z drugiej ręki zapominają przedłużyć OC przekazane przez poprzedniego właściciela. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w takich okolicznościach polisa nie jest automatycznie odnawiania. Jeśli chce się ja kontynuować, trzeba z wyprzedzeniem zgłosić się do ubezpieczyciela.

Jakie są konsekwencje opłacania OC po terminie?

Jakie są konsekwencje opłacania OC po terminie?

Opłacanie OC po terminie nie zawsze jest problematyczne, ale w pewnych sytuacjach może doprowadzić do bardzo poważnych kłopotów. Większość towarzystw wysyła przypomnienie o płatności, czasami nawet kilka dni przed wyznaczoną datą. Wiadomości SMS czy e-mail są także powszechne w przypadku krótkiego opóźnienia. Wtedy najrozsądniej jest od razu uregulować składkę lub skontaktować się z towarzystwem. Jeśli się tego nie zrobi, po kilku próbach kontaktu towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo uruchomić proces windykacyjny.

Procedura egzekwowania pieniędzy od klienta może wyglądać różnie, ponieważ wiele zależy od polityki firmy. Proces ten w praktyce jest jednak w większości towarzystw prowadzony dość podobnie. Na początku podejmowane są próby kontaktu oraz polubownego porozumienia się. W międzyczasie na dłużnika nakładane są karne odsetki i opłaty manipulacyjne (naliczane za wezwania do zapłaty oraz monity).

W skrajnych przypadkach sprawa zostaje przekazana do zewnętrznej firmy windykacyjnej, co może doprowadzić do bardziej sugestywnych oraz częstszych wiadomości, telefonów czy nawet wizyt domowych. Następnie powinno spodziewać się kontaktu z komornikiem, a w wyjątkowo trudnych okolicznościach założona zostanie sprawa w sądzie oraz uruchomione będzie postępowanie egzekucyjne.

Przy tym warto mieć na względzie, że przy długiej zwłoce polisa nie zostanie oczywiście automatycznie przedłużona na kolejny rok. Niektóre towarzystwa przewidują także wypowiedzenie ubezpieczenia, ale jest to rzadziej spotykane. Gdy opłaciło się przynajmniej jedną ratę, raczej nie zrywa się umowy. Niezależnie od tego, czy polisa jest aktywna czy już nie, dług oczywiście pozostaje, a klient musi go spłacić.

Opłacanie OC po terminie nie musi być wcale trudną sytuacją, jeśli w przypadku opóźnienia od razu skontaktuje się z ubezpieczycielem. Im szybciej się zareaguje, tym lepiej. W ten sposób można uniknąć karnych odsetek czy nawet spróbować wynegocjować przesunięcie terminu lub rozłożenie należności na raty, jeśli ma się akurat kłopoty finansowe. W niektórych okolicznościach trzeba jednak być przygotowanym na ewentualną konieczność dopłacenia, a także karę za brak ważnego OC.

Kary za brak OC 2021

Zgodnie z polskim prawem, OC jest obowiązkową polisą komunikacyjną. W związku z tym kierowcy nieposiadający ważnego świadczenia muszą zapłacić wysoką karę, nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kiedy zapomni się opłacić automatycznie odnawiane OC, niektóre towarzystwa unieważniają umowę po dłuższej zwłoce, np. po miesiącu. Wtedy klient musi zapłacić za okres, w którym podlegał ochronie lub za całe świadczenie (wraz z odsetkami), a także karę za brak polisy. Do takiej sytuacji dochodzi też wtedy, gdy minie dwanaście miesięcy i umowa nie zostanie przedłużona. Fakt ten może wykryć nie tylko policjant podczas kontroli (który przy okazji nałoży mandat), ale też specjalne oprogramowanie skanujące bazy danych UFG. Opłacanie OC po terminie może więc narazić na duże straty finansowe.

Zwłoka do trzech dni wiąże się już z dużymi wydatkami. Kara dla właścicieli samochodów osobowych wynosi wtedy 1120 zł. W przypadku braku OC do 14 dni muszą zapłacić 2800 zł, a jeśli pozostawało się w takim stanie jeszcze dłużej – aż 5600 zł.

Zobacz również: Kary za brak OC w 2021 roku.

Nieopłacone OC a odpowiedzialność ubezpieczyciela

Wielu kierowców zastanawia się, czy opłacanie OC po terminie w jakiś sposób wiąże się z zawieszeniem jego działania. Ubezpieczyciele rozwiązują umowy raczej tylko wtedy, gdy w ogóle nie zapłaciło się za przedłużoną automatycznie polisę lub nie uregulowało się pierwszej części składki. Gdy zwleka się z zapłaceniem drugiej czy kolejnej raty lub towarzystwo zgodnie z warunkami nie wypowiada umowy, nadal podlega się ochronie.

Oznacza to, że nawet jeśli nie opłaci się OC, a spowoduje się wypadek, polisa pokryje wszystkie koszty. Wtedy można jednak spodziewać się tego, że działania windykacyjne zdecydowanie się nasilą, a o długu zostaną doliczone karne odsetki oraz opłaty manipulacyjne. Opłacanie OC po terminie nie zwalnia towarzystw z odpowiedzialności, ale oczywiście nie ma sensu nadużywać tego przywileju.

Jak szybko znaleźć tanie OC?

Jak szybko znaleźć tanie OC?

Z jakiegoś powodu nie zapłaciłeś za OC i ubezpieczyciel nie przedłużył umowy lub ją wypowiedziała? Tak jak wspominaliśmy o tym wcześniej, nawet jeden dzień bez ważnej polisy może wiązać się z wysoką karą. Z tego względu trzeba szybko działać i znaleźć nowe ubezpieczenie. Jeśli jest się w trudnej sytuacji finansowej lub po prostu liczy się każda godzina, najrozsądniej jest zdecydować się na zakup online. Jak jednak sprawnie znaleźć możliwie najtańsze OC?

KioskPolis.pl oferuje świetne rozwiązanie dla osób, dla których liczy się każda minuta… i każda złotówka. Na naszej stronie można znaleźć prosty formularz, do którego wpisuje się podstawowe dane samochodu oraz jego właściciela. Na podstawie podanych informacji algorytm w mniej niż dwie minuty przeszukuje wszystkie dostępne oferty od znanych towarzystw, po czym przygotowuje listę najlepszych wariantów. Ponieważ są uszeregowane od najtańszego do najdroższego, od razu znajdzie się najbardziej opłacalną opcję.

Zakup online da się sfinalizować nawet w kilkanaście minut. Wystarczy parę kliknięć, by przejść do załatwiania najważniejszych formalności. Wszystko można dopełnić zdalnie, dlatego nie trzeba wychodzić z domu. W ten sposób zdąży się uniknąć kary za brak polisy komunikacyjnej nawet w najtrudniejszej sytuacji.

Opłacanie OC po terminie może narazić na dodatkowe wydatki czy nawet kłopoty z windykacją, dlatego lepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji. Jeśli jednak przegapiło się datę lub ma się akurat jakieś kłopoty, najrozsądniej jest od razu skontaktować się z ubezpieczycielem. Zawsze dbaj o to, by mieć ważne, opłacone na czas OC!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Polisy komunikacyjne nie należą do tanich świadczeń. Nie wszyscy płacą za nie tyle samo – wielu kierowcom przysługują korzystne upusty. Zastanawiałeś się, w jaki sposób możesz zmniejszyć wysokość swojej składki? Podpowiadamy co zrobić, aby mieć większe zniżki na […]

więcej
Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Co zrobić z OC samochodu po zakupie? Czy warto je zachować? A może jednak zrezygnować i wykupić w innym towarzystwie? Dowiedz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. Sprawdź, jaki jest termin […]

więcej
Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego kierowcy w Polsce. W przypadku jego niewykupienia należy liczyć się z mandatami i karami pieniężnymi, jeśli spowoduje się wypadek lub jeśli zostanie się przyłapanym przez policję. Ciągłość polis weryfikowana jest także […]

więcej
Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

Chcesz otrzymać zwrot ubezpieczenia samochodu? Sprawdź, w jakich sytuacjach Ci przysługuje. Co musisz zrobić, by otrzymać zwrot ubezpieczenia przy sprzedaży samochodu i jakie kroki podjąć, gdy pojazd zostanie Ci skradziony lub ulegnie zniszczeniu w wypadku. Zobacz nasze porady […]

więcej