Brałeś udział w kolizji lub wypadku samochodowym i Twoje auto zostało uszkodzone? Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną, masz prawo do otrzymania samochodu zastępczego z OC sprawcy! Samochód zastępczy z OC sprawcy zazwyczaj jest załatwiany przez ubezpieczyciela, jednak warto wiedzieć, kiedy ma obowiązek taki zorganizować. Sprawdź, w jakich sytuacjach Ci przysługuje, a kiedy jednak go nie dostaniesz. Przekonaj się, jak długo będziesz mógł jeździć autem zastępczym z OC. Dowiedz się też, na jak długo auto zastępcze z OC sprawcy, Ci się należy!
Z tego artykułu dowiesz się:
Kto może otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy?
Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a jego zakres został określony w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. Zadziała zawsze wtedy, gdy kierowca samochodu wyrządzi szkodę osobową lub rzeczową podczas prowadzenia pojazdu, wsiadania lub wysiadania, załadunku lub rozładunku, zatrzymania, postoju lub garażowania. Pojazd zastępczy z OC sprawcy dostaje się zazwyczaj niemal natychmiast po kolizji. Trzeba jednak wiedzieć, do kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy, okres ten jest ograniczony. Z założenia auto należy się w okresie, w którym straciło się możliwość poruszania własnym samochodem. Samochód zastępczy z OC sprawcy ma podstawę prawną, więc należy się w ściśle określonych sytuacjach. Powyższe przepisy warunkują, komu i na ile przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko praktykują uchylanie się od takiego zobowiązania, więc jeśli ktoś ma wątpliwości, może je skonfrontować na infolinii swojego biura ubezpieczeniowego. Nie powinno być problemu z uzyskaniem rzetelnej odpowiedzi.
Chcąc być w pełni spokojnym, warto jednak kupić pełny pakiet dodatkowych polis, a nie jedynie obowiązkowe OC. Mając ubezpieczenie NNW i Assistance można liczyć na zwrot kosztów w likwidacji efektów kolizji niezależnie od tego, kto jest sprawcą. Wtedy to, na ile przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy nie stanowi problemu, nawet jeśli samemu jest się sprawcą kolizji.
Pamiętaj jednak, że obowiązkowa polisa OC zapewnia odszkodowanie tylko stronie, która nie zawiniła – to ona może dostać auto zastępcze z OC. Jeśli to Ty spowodowałeś wypadek, a Twoje auto doznało poważnych zniszczeń, samochód zastępczy z OC sprawcy Ci nie przysługuje. Ubezpieczenie AC, a także ubezpieczenie OC wraz z pełnym pakietem dodatkowych ubezpieczeń można znaleźć dzięki porównywarce Kioskpolis.pl W kilka minut można tu znaleźć tanie polisy z szerokim zakresem ochrony, które zagwarantują komfort w każdej sytuacji, która może zdarzyć się na drodze.
WSKAZÓWKA
Jeżeli zależy Ci na ochronie samochodu w każdej sytuacji – nawet gdy do kolizji dojdzie z Twojej winy – wybierając OC, poszerz je o nieobowiązkową polisę AC.
Samochód zastępczy z OC sprawcy można otrzymać zarówno na użytek własny, jak i służbowy – gdy uszkodzony pojazd służył do działalności gospodarczej. Nie może być to jednak pojazd wyższej klasy niż ten, który został uszkodzony.
W jakiej sytuacji przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?
Auto zastępcze z OC można dostać w przypadku drobnej kolizji, gdy dochodzi do uszkodzenia częściowego, ale również po poważnym wypadku, gdy samochód jest niezdatny do dalszej jazdy.
Pojazd zastępczy z OC sprawcy przysługuje więc bardzo często, więc nie warto jeździć bez obowiązkowego ubezpieczenia, jeśli nie chce się samodzielnie pokrywać kosztów spowodowanych przez siebie szkód. Wynika to z faktu, że UFG może obciążyć kierowcę należnością w wysokości wyrządzone przez kierowcę szkody. Kara za brak OC jest dość wysoka, jednak wysokość ewentualnych szkód jeszcze wyższa, a kierowca bez OC zazwyczaj takie szkody musi pokrywać z własnej kieszeni.
Poprzez szkodę częściową rozumie się takie uszkodzenia, które podlegają naprawie. Z kolei szkoda całkowita następuje w sytuacji, w której przywrócenie samochodu do stanu sprzed wypadku albo nie jest możliwe, albo wiąże się z nadmiernymi kosztami lub trudnościami.
Warto też pamiętać, że prawo do otrzymania auta zastępczego z OC jest niezależne od możliwości korzystania przez poszkodowanego z komunikacji miejskiej. Nie przysługuje ono jednak osobie, która ma drugi samochód, z którego może korzystać w zastępstwie.
Na jak długo dostaje się auto zastępcze z OC sprawcy?
Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu zarówno w sytuacji szkody całkowitej, jak i częściowej. Różnią się jednak okresy, na które auta są przyznawane. To, do kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy, jest zależne od konkretnej sytuacji. Można wyróżnić następujące z nich:
- W przypadku szkody całkowitej z auta zastępczego z OC można korzystać od dnia wypadku do momentu, w którym poszkodowany będzie mógł zakupić nowy samochód. Jeśli będzie to trwało długo, poszkodowany musi udowodnić towarzystwu ubezpieczeniowemu, że nie jest w stanie nabyć właściwego pojazdu za otrzymane odszkodowanie. Wówczas ubezpieczyciel nadal będzie pokrywał wynajem samochodu zastępczego.
- Kiedy dojdzie do szkody częściowej, poszkodowany otrzymuje samochód zastępczy z OC na okres od dnia wypadku do zakończenia naprawy. W ten czas wchodzą oczekiwanie na: przyjęcie zgłoszenia szkody przez ubezpieczyciela, naprawę, kosztorys, zamówione części i odbiór pojazdu, a także same czynności naprawcze.
WSKAZÓWKA
Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy zażąda zwrotu samochodu zastępczego przed zakończeniem naprawy, możesz wynająć pojazd samodzielnie i poprosić o wystawienie faktury, a następnie napisać odwołanie do ubezpieczyciela. Zadbaj o dowody argumentujące, że auto w tym czasie było Ci potrzebne.
Nigdy nie zaniedbuj opłacania składek OC. Jeśli uważasz, że są zbyt wysokie, poszukaj innego towarzystwa ubezpieczeniowego, które zaoferuje Ci korzystniejszą ofertę. Oblicz składkę w naszym kalkulatorze OC i porównaj propozycje ubezpieczycieli. A jeśli chcesz chronić swoje auto także w przypadku szkody, której to Ty byłeś sprawcą, poszukaj polisy łączącej OC i AC. Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie znalezienie ubezpieczenia, którego szukasz. Można tu znaleźć nie tylko obowiązkowe polisy, ale także ubezpieczenie NNW samochodu.
Wiedząc, do kiedy samochód zastępczy z OC sprawcy się należy, warto pomyśleć o dodatkowych polisach, takich jak NNW. Pozwolą one na pokrycie kosztów kolizji i jej następstw niezależnie od tego, kto jest sprawcą, więc mając taki pakiet, nie trzeba się o nic martwić. Jest to szczególnie przydatne, gdy dużo się podróżuje, na przykład po odległych rejonach kraju, lub Europy. Wtedy ewentualne koszty wynajmowania samochodu na własną rękę byłyby niezwykle wysokie, a dzięki porównywarce Kioskpolis.pl i dostępowi do szerokiego spektrum polis ubezpieczeniowych różnego rodzaju, można z łatwością tego uniknąć.
Jaki samochód zastępczy z OC sprawcy?
To, na jak długo i jaki samochód z OC sprawcy się należy, jest powiązane z okresem niedostępności własnego auta z powodu kolizji, a także tym, co to było za auto. OC sprawcy pokrywa koszty wynajęcia – o ile warsztat tego nie zapewni – auta, które nie może należeć do wyższego segmentu, niż uszkodzony samochód. Jeśli wynajmuje się samochód na własną rękę, bezwzględnie trzeba o tym pamiętać.
Komentarze (16)
Czy auto zastępcze także przysługuje w krajach UE? Jeśli ktoś za granicą uszkodzi moje auto czy mam prawo za granicą wynająć auto zastępcze i nim wrócić do Polski na koszt ubezpieczyciela sprawcy?
Tak, w tym celu warto jednak wcześniej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Sprawcy i ustalić zasadność takiego najmu.
Czy w przypadku kolizji, która miała miejsce na terenie Niemiec i spraca ma polisę OC w niemieckiej firmie ubezpieczeniowej również mam prawo do uzsykania auta zastępczego na cały okres likwidacji skutków tej kolizji tzn. od dnia wypadku do zakończenia naprawy mojego auta?
Dzień dobry, w takie sytuacji należy kontaktować się bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, które świadczy ochronę dla sprawcy takiej kolizji.
Szkoda nastąpiła 10. 10.2020r. I od tego dnia miałem samochód zastępczy wynajęty na własną rękę.
Wypłata odszkodowania po licznych historiach w między czasie nastąpiła 20.11.2020r.
Auto zastępcze miałem do 23.11.2020r.
Dzisiaj ubezpieczalnia przysłała pismo, że według ich procedur, wypłaca mi za wynajem za 10dni, bo tyle wychodzi u nich na naprawę auta. Z tym, że przecież odszkodowanie dostałem dopiero 20.11.2020r.
Mam szansę na zwrot całości kosztów wynajmu?
Wszystko uzależnione jest od zapisów w Ogólnych Warunkach Umowy Ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji należy ponownie skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym lub z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym
Witam,
Miałem zdarzenie drogowe w którym jestem osobą poszkodowaną. Na miejscu zdarzenia była policja, która uznała winne drugiego kierowcy.
Samochód posada widoczne zniszczenia, lecz dowód osobisty nie został zabrany.
Serwis wykonał kosztorys, zamówił części i kazał czekać ok 7 dni plus oczywiście dodatkowo naprawa kilka dni. Po zgłoszeniu sprawy do ubezpieczyciela dostałem informacje, iż samochód zastępczy przysługuje tylko na okres technologicznej naprawy w servisie.
Jest to dla mnie sytuacja niezrozumiała, ponieważ pomimo tego, że samochód posiada ważny dowód rejestracyjny to jest mocno uszkodzone i nie wygląda najlepiej.
Czy pomimo teoretycznej możliwości poruszania się po drodze moim samochodem mam prawo do samochodu zastępczego ? Czy firma Warta powinna wyrazić zgodę na najem samochodu, bez uchylania się od tego obowiązku?
Z góry bardzo dziękuje
W takiej sytuacji należy skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, oraz sprawdzić zapisy w Ogólnych Warunkach Umowy, ponieważ każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma inne procedury.
Witam
Mam szkodę całkowitą i nie dostałem jeszcze zwrotu pieniędzy z leasingu.
Ubezpieczenie z oc sprawcy nakazuje mi oddać samochód jutro.
Samochód potrzebny do pracy więc zamówiłem następny.
W tych czasach trzeba trochę poczekać na niwy samochód.
Co mam zrobić, bez samochodu nie mogę pracować?
W tej sytuacji należy skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i poinformować o zaistniałej sytuacji.
A co w przypadku zderzenie z jeleniem mam nr polisy zarządcy dróg do puki sprawa się nie skończy nie wiadomo czyja wina następnie znaku nie było a ja nie mam jak dojechać do pracy
W takiej sytuacji, kiedy toczy się jeszcze sprawa w której będzie ustalony winny zachęcamy do skorzystania z porady prawnej.
Miałem wypadek w Polsce nie z mojej winy, mieszkam w Anglii, mój samochód jest zarejestrowany w Anglii, teraz czeka na naprawę w Polsce z polisy sprawcy, natomiast ubezpieczalnia sprqwcy nie chce wynajac mi samochodu w Anglii? Czy ma takie prawo? Czego mogę sie domagać? Tutaj koszt wynajmu samochodu mojej klasy to koszt ok £150 dziennie a limit ubezpieczalni to 250zl, od tej kwoty dopiero zaczyna się wynajem samochodów, oczywiście z najniższej półki. Co mogę zrobić w tej sytuacji, kiedy nie wiem ile potrwa naprawa, potrzebuję samochodu do codziennego użytku a nie stać mnie na wynajem o nieokreślonym terminie i niewiadomym terminie zwrotu kosztów za wynajem
Ubezpieczyciel Sprawcy ma obowiązek zwrócić koszty za zasadny wynajem pojazdu. Jeśli nie zgadza się Pan z informacją od Towarzystwa można zasięgnąć porady u Rzecznika Ubezpieczonych.
Piszecie nieprawdę :”Nie może być to jednak pojazd wyższej klasy niż ten, który został uszkodzony.”
Nigdzie nie ma takiego przepisu!!!
Chyba firmy ubezpieczeniowe płacą Wam za kłamstwa!
Zakres wynajęcia pojazdy zastępczego oraz jego kwalifikacja odbywa się według określnych procedur danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Informacje o klasach aut może Pan uzyskać bezpośrednio w każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Ustawodawca nie określił w przepisach podziału aut na poszczególne klasy.