Samochód zastępczy z OC sprawcy – komu i jak długo przysługuje?

Samochód zastępczy z OC sprawcy – komu i jak długo przysługuje?

5/5 - (2 votes)
Brałeś udział w kolizji lub wypadku samochodowym i Twoje auto zostało uszkodzone? Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną, masz prawo do otrzymania samochodu zastępczego z OC sprawcy! Sprawdź, w jakich sytuacjach Ci przysługuje, a kiedy jednak go nie dostaniesz. Przekonaj się, jak długo będziesz mógł jeździć autem zastępczym z OC.

Kto może otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a jego zakres został określony w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. Zadziała zawsze wtedy, gdy kierowca samochodu wyrządzi szkodę osobową lub rzeczową podczas prowadzenia pojazdu, wsiadania lub wysiadania, załadunku lub rozładunku, zatrzymania, postoju lub garażowania.

Sprawdź ceny OC i AC

Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje także w sytuacji szkody całkowitej

Pamiętaj jednak, że obowiązkowa polisa OC zapewnia odszkodowanie tylko stronie, która nie zawiniła – to ona może dostać auto zastępcze z OC. Jeśli to Ty spowodowałeś wypadek, a Twoje auto doznało poważnych zniszczeń, samochód zastępczy z OC sprawcy Ci nie przysługuje.

WSKAZÓWKA

Jeżeli zależy Ci na ochronie samochodu w każdej sytuacji – nawet gdy do kolizji dojdzie z Twojej winy – wybierając OC, poszerz je o nieobowiązkową polisę AC.

Samochód zastępczy z OC sprawcy można otrzymać zarówno na użytek własny, jak i służbowy – gdy uszkodzony pojazd służył do działalności gospodarczej. Nie może być to jednak pojazd wyższej klasy niż ten, który został uszkodzony.

W jakiej sytuacji przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Auto zastępcze z OC można dostać w przypadku drobnej kolizji, gdy dochodzi do uszkodzenia częściowego, ale również po poważnym wypadku, gdy samochód jest niezdatny do dalszej jazdy.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Poprzez szkodę częściową rozumie się takie uszkodzenia, które podlegają naprawie. Z kolei szkoda całkowita następuje w sytuacji, w której przywrócenie samochodu do stanu sprzed wypadku albo nie jest możliwe, albo wiąże się z nadmiernymi kosztami lub trudnościami.

Auto zastępcze z OC przysługuje na czas oczekiwania i naprawy

Warto też pamiętać, że prawo do otrzymania auta zastępczego z OC jest niezależne od możliwości korzystania przez poszkodowanego z komunikacji miejskiej. Nie przysługuje ono jednak osobie, która ma drugi samochód, z którego może korzystać w zastępstwie.

Na jak długo dostaje się auto zastępcze z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu zarówno w sytuacji szkody całkowitej, jak i częściowej. Różnią się jednak okresy, na które auta są przyznawane.

 1. W przypadku szkody całkowitej z auta zastępczego z OC można korzystać od dnia wypadku do momentu, w którym poszkodowany będzie mógł zakupić nowy samochód. Jeśli będzie to trwało długo, poszkodowany musi udowodnić towarzystwu ubezpieczeniowemu, że nie jest w stanie nabyć właściwego pojazdu za otrzymane odszkodowanie. Wówczas ubezpieczyciel nadal będzie pokrywał wynajem samochodu zastępczego.
 2. Kiedy dojdzie do szkody częściowej, poszkodowany otrzymuje samochód zastępczy z OC na okres od dnia wypadku do zakończenia naprawy. W ten czas wchodzą oczekiwanie na: przyjęcie zgłoszenia szkody przez ubezpieczyciela, naprawę, kosztorys, zamówione części i odbiór pojazdu, a także same czynności naprawcze. 

WSKAZÓWKA

Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy zażąda zwrotu samochodu zastępczego przed zakończeniem naprawy, możesz wynająć pojazd samodzielnie i poprosić o wystawienie faktury, a następnie napisać odwołanie do ubezpieczyciela. Zadbaj o dowody argumentujące, że auto w tym czasie było Ci potrzebne.

Nigdy nie zaniedbuj opłacania składek OC. Jeśli uważasz, że są zbyt wysokie, poszukaj innego towarzystwa ubezpieczeniowego, które zaoferuje Ci korzystniejszą ofertę. Oblicz składkę w naszym kalkulatorze OC i porównaj propozycje ubezpieczycieli. A jeśli chcesz chronić swoje auto także w przypadku szkody, której to Ty byłeś sprawcą, poszukaj polisy łączącej OC i AC.

Porównaj oferty

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

 • Txt13
  - -

  Czy auto zastępcze także przysługuje w krajach UE? Jeśli ktoś za granicą uszkodzi moje auto czy mam prawo za granicą wynająć auto zastępcze i nim wrócić do Polski na koszt ubezpieczyciela sprawcy?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Tak, w tym celu warto jednak wcześniej skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Sprawcy i ustalić zasadność takiego najmu.

 • Łukasz
  - -

  Szkoda nastąpiła 10. 10.2020r. I od tego dnia miałem samochód zastępczy wynajęty na własną rękę.
  Wypłata odszkodowania po licznych historiach w między czasie nastąpiła 20.11.2020r.
  Auto zastępcze miałem do 23.11.2020r.
  Dzisiaj ubezpieczalnia przysłała pismo, że według ich procedur, wypłaca mi za wynajem za 10dni, bo tyle wychodzi u nich na naprawę auta. Z tym, że przecież odszkodowanie dostałem dopiero 20.11.2020r.
  Mam szansę na zwrot całości kosztów wynajmu?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Wszystko uzależnione jest od zapisów w Ogólnych Warunkach Umowy Ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji należy ponownie skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym lub z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym

 • MIchał
  - -

  Witam,
  Miałem zdarzenie drogowe w którym jestem osobą poszkodowaną. Na miejscu zdarzenia była policja, która uznała winne drugiego kierowcy.
  Samochód posada widoczne zniszczenia, lecz dowód osobisty nie został zabrany.
  Serwis wykonał kosztorys, zamówił części i kazał czekać ok 7 dni plus oczywiście dodatkowo naprawa kilka dni. Po zgłoszeniu sprawy do ubezpieczyciela dostałem informacje, iż samochód zastępczy przysługuje tylko na okres technologicznej naprawy w servisie.
  Jest to dla mnie sytuacja niezrozumiała, ponieważ pomimo tego, że samochód posiada ważny dowód rejestracyjny to jest mocno uszkodzone i nie wygląda najlepiej.
  Czy pomimo teoretycznej możliwości poruszania się po drodze moim samochodem mam prawo do samochodu zastępczego ? Czy firma Warta powinna wyrazić zgodę na najem samochodu, bez uchylania się od tego obowiązku?
  Z góry bardzo dziękuje

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji należy skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, oraz sprawdzić zapisy w Ogólnych Warunkach Umowy, ponieważ każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma inne procedury.

 • Kris
  - -

  Witam
  Mam szkodę całkowitą i nie dostałem jeszcze zwrotu pieniędzy z leasingu.
  Ubezpieczenie z oc sprawcy nakazuje mi oddać samochód jutro.
  Samochód potrzebny do pracy więc zamówiłem następny.
  W tych czasach trzeba trochę poczekać na niwy samochód.
  Co mam zrobić, bez samochodu nie mogę pracować?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W tej sytuacji należy skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i poinformować o zaistniałej sytuacji.

Więcej artykułów i porad

Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Czy można wybrać zakres ochrony OC?

5/5 – (3 votes) Co obejmuje OC samochodu? Czy zakres ubezpieczenia OC możesz wybrać sam, by zaoszczędzić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące obowiązkowej polisy komunikacyjnej i przekonaj się, przed czym Cię chroni. Wylicz w naszym kalkulatorze OC składkę, by […]

więcej
Czym jest ochrona zniżek OC?

Czym jest ochrona zniżek OC?

4.9/5 – (8 votes) Czy grozi Ci utrata zniżek OC po kolizji? Jeżeli nie posiadasz dodatkowej polisy u swojego ubezpieczyciela, prawdopodobnie tak. Przed ryzykiem zabezpieczysz się, korzystając z ochrony zniżek OC. Przeczytaj, czym ona jest, komu się ją […]

więcej
Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

5/5 – (1 vote) Przez codzienne zabieganie lub kłopoty finansowe nie dałeś rady na czas uregulować składki za ubezpieczenie? Spóźnialscy kierowcy muszą liczyć się w takiej sytuacji z różnymi konsekwencjami. Czy tracą wtedy ochronę? Wyjaśniamy, jak wygląda opłacanie […]

więcej
Masz nowy samochód? Wykup polisy OC i AC – bez wychodzenia z domu!

Masz nowy samochód? Wykup polisy OC i AC – bez wychodzenia z domu!

5/5 – (1 vote) Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd włączony do ruchu, musi być ubezpieczony. Jeśli właśnie kupiłeś nowe auto, powinieneś niezwłocznie zadbać o odpowiednią ochronę. Nie masz czasu wybrać się do oddziału towarzystwa? Wykup polisy OC […]

więcej