Planujesz kupno pojazdu służbowego, który będzie wykorzystywany do celów związanych z Twoim przedsiębiorstwem? A może chcesz po prostu zmienić auto i wziąć fakturę na swoją działalność? Wyjaśniamy, jak przebiega zakup samochodu na firmę! Opisujemy dwa najpopularniejsze sposoby – leasing i kupno za gotówkę.
Prowadzenie przedsiębiorstwa często łączy się z koniecznością posiadania pojazdu. Może on służyć do rozmaitych celów, np. dostaw produktów, przewożenia pracowników czy podróży służbowych. Wyjaśniamy, jakie korzyści dają dwa najpopularniejsze sposoby na zakup samochodu osobowego na firmę!
Kupno samochodu na firmę jednoosobową lub większą zdecydowanie różni się, jeśli chodzi o kwestie związane z samym zakupem i dopełnieniem wszelkich formalności. Dotyczy to między innymi procedury weryfikacyjnej przy udzielaniu kredytu lub leasingu, a także rozliczania się. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, gdyż jest to bezpośrednio skorelowane z kwestiami finansowymi i opłacalnością zakupu auta. Mając już samochód, warto też poszukać optymalnego ubezpieczenia. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli błyskawicznie znaleźć oferty najtańszych ubezpieczeń na rynku dla firm.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zakup samochodu na firmę za gotówkę
Metoda ta jest bardzo prosta. Pojazd opłaca się ze środków własnych firmy. Kwotę tę wlicza się w koszty uzyskania przychodu, na okres amortyzacji auta. Ten trwa przez:
- 5 lat (przy zastosowaniu stawki 20% z wykazu stawek) – jest to amortyzacja liniowa;
- w przypadku samochodu używanego dłużej niż 6 miesięcy czas ten zostaje skrócony do 2,5 roku, a stawka roczna wynosi 40%.
Powyższe kwoty zawsze trzeba skonsultować z księgowym, jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości. Kupno samochodu na firmę za gotówkę wygląda w rozliczeniu nieco inaczej, niż gdyby korzystało się z innych źródeł finansowania – kredytu lub leasingu.
Koszt zakupu samochodu na firmę
Podatnik musi wprowadzić do ewidencji środków trwałych samochód osobowy o wartości przekraczającej 10.000 złotych (netto w przypadku czynnych podatników VAT, brutto dla nie-VATowców). Wszystkie koszty eksploatacyjne związane z korzystaniem i utrzymaniem takiego auta służbowego są również wliczane do kosztów uzyskania przychodu. Są to opłaty np. za paliwo, naprawy, opony czy nawet polisy (w tym dodatkowe, jak ubezpieczenie AC).
Zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej
Jednocześnie art. 23. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że za koszt uzyskania przychodów nie uznaje się “odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych (…) od wartości samochodu przewyższającej kwotę:
a) 225.000 zł – w przypadku samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym (…),
b) 150.000 zł – w przypadku pozostałych samochodów osobowych”
Zakup auta na firmę warto skonsultować ze swoim księgowym, by prawidłowo dopełnić wszelkich formalności związanych z rozliczaniem auta. W przeciwnym razie można narazić się na grzywny od Urzędu Skarbowego. W najlepszym razie po prostu powstanie niedopłata należnego podatku i będzie trzeba go uregulować. Jeśli kupno samochodu osobowego na firmę budzi wątpliwości, może też dojść do sytuacji, gdy rozliczy się podatki na swoją niekorzyść. Księgowy jednak na pewno ze wszystkim sobie łatwo poradzi.
Po nabyciu samochodu warto też poszukać dobrego ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i opcjonalne ubezpieczenie AC oraz dodatkowe ubezpieczenia można porównać na Kioskpolis.pl i wybrać najlepszą ofertę.
Zakup samochodu na firmę w leasing
Leasing jest nieco bardziej skomplikowany. To forma dzierżawy, czyli wypożyczenia samochodu, z prawem do jego wykupienia. W pewien sposób przypomina kredyt – co miesiąc opłaca się stosowną ratę. Do niej dolicza się składkę za ubezpieczenie OC. Istnieją jego dwa rodzaje – finansowy i operacyjny.
Pierwszy typ jest bardzo rzadko wybierany. Działa podobnie jak kredyt samochodowy. Pojazd jest amortyzowany przez firmę, ale podatek VAT należy zapłacić z góry za cały okres. W praktyce wiąże się to z koniecznością poniesienia większych kosztów w początkowym okresie korzystania z auta.
Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa. Z tego względu podatek VAT dolicza się do każdej raty. W tej sytuacji nie amortyzuje się pojazdu. Raty netto zalicza się do kosztów uzyskania przychodu, a VAT odlicza się w 50% lub 100% (w zależności od tego, na jakie cele przeznaczony jest samochód i ile on kosztował). Biorąc auto w leasing należy opłacić część jego wartości w ramach tzw. wkładu własnego. Następnie przez ustalony z góry okres regularnie spłaca się raty, zawierające odsetki, prowizje, koszty itp. Uzgadnia się także tzw. odkup samochodu (w wysokości od 1% do 50% wartości auta), czyli kwotę, za którą będzie można odkupić pojazd i przejąć go na własność po opłaceniu wszystkich rat. Kupno auta nie jest obowiązkowe, ale w sytuacji gdy jego cena wynosi np. 1%, nierozsądne byłoby z tego nie skorzystać. Warto pamiętać, że możliwy jest też zakup samochodu używanego na firmę w formie leasingu.
Zakup samochodu na firmę a ubezpieczenie
Firmy leasingowe zwykle współpracują z wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Zgodnie z prawem, mogą narzucić na leasingobiorcę obowiązek wykupienia konkretnej polisy. Najczęściej nie jest to zbyt korzystne rozwiązanie i raczej nie należy spodziewać się tego, że otrzyma się najtańsze OC.
Na szczęście niektóre firmy leasingowe wyrażają zgodę na wykupienie polisy na własną rękę. Wtedy warto skorzystać z naszej porównywarki online. Na KioskPolis.pl znaleźć można krótki formularz – po wypełnieniu go odpowiednimi danymi uzyskuje się zestawienie najlepszych ofert. Nasz kalkulator OC, na podstawie uzyskanych informacji, oblicza spersonalizowane ceny składek, więc od razu można wybrać i kupić najtańszy wariant.
Można tu znaleźć porównania produktów, takich jak ubezpieczenie NNW samochodu i całe pakiety ubezpieczeń. Warto pamiętać, że sprawdzenie samochodu przed kupnem powinno też obejmować zorientowanie się, ile trzeba będzie zapłacić za ubezpieczenie. Pojemność silnika a OC są ze sobą skorelowane, a im większy silnik, tym droższe ubezpieczenie. Leasing lub zakup samochodu na firmę pozwala jednak ostatecznie podwyższyć koszty działalności, więc częściowo się to zwraca.
Zakup samochodu na firmę to ważna inwestycja w rozwój prowadzonej działalności. By wyjść na nim jak najkorzystniej, pamiętaj o znalezieniu dobrego ubezpieczenia. Sprawdź i porównaj wszystkie dostępne możliwości za pomocą kilku kliknięć!