OC z wsteczną datą – rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat kupowania OC „po terminie”!

OC z wsteczną datą – rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat kupowania OC „po terminie”!

4.7/5 - (Ocen: 3)

Kup OC

Każdy pojazd, który porusza się po drogach publiczny musi zostać ubezpieczony przez właściciela od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma możliwości rezygnacji z takiego ubezpieczenia. Kierowcy zastanawiają się czasami, czy możliwe jest ubezpieczenie OC z datą wsteczną, jeśli zapomną o nałożonym na nich obowiązku. Obowiązek wykupienia polisy OC wynika bezpośrednio z zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Obowiązujące przepisy są niezwykle restrykcyjne i jeśli dojdzie nawet do jednodniowego opóźnienia i przerwy w polisie, skutkuje to karą wynoszącą 1120 zł. Maksymalna kara, jaką można nałożyć na właściciela pojazdu, jeśli przerwa w obowiązywaniu OC wyniesie powyżej dwóch tygodni wynosi aż 5600 zł. Ponadto, trzeba się liczyć z tym, że jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego, nie ma możliwości wykupienia OC z datą wsteczną i kierowca ponosi wszystkie skutki finansowe swojego błędu.

Co gwarantuje polisa OC?

Klasyczna polisa OC pojazdu to podstawowa forma ochrony. Ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za wszelkie szkody na mieniu i zdrowiu, które zostaną wyrządzone przez kierującego pojazdem. Ubezpieczenie OC i jego zakres są takie same w różnych firmach, ponieważ wynika to z zapisów ustawy. Można zdecydować się na poszerzenie zakresu takiego ubezpieczenia, wybierając dodatkowe formy ochrony. Jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego lub na parkingu z winy kierowcy pojazdu, ten powinien podać osobie poszkodowanej dane swojej polisy i nie musi się sam martwić żadnymi formalnościami, ponieważ to zakład ubezpieczeń przejmuje w takiej chwili odpowiedzialność i wypłaca należne odszkodowanie. Każde zgłoszenie szkody może mieć wpływ na wysokość kolejnej składki ubezpieczeniowej. Żaden ubezpieczyciel nie zdecyduje się na ubezpieczenie OC ze wsteczną datą, ponieważ ryzykuje w ten sposób spore straty finansowe. Klienci mogliby bowiem ubezpieczać pojazdy w momencie, kiedy dochodzi już do szkód.

Czy da się wykupić OC z wsteczną datą?

Jak zachować się, jeśli dojdzie do przerwy w OC?

Jeśli kierowca zorientuje się, że zapomniał o terminowym wykupieniu polisy, powinien jak najszybciej podpisać nową umowę. Każdy dzień zwłoki może być bardzo kosztowny, a naliczona kara wyniesie od 1120 zł do 5600 zł, w zależności od ilości dni opóźnienia. Polisa OC z datą wsteczną na pewno nie zostanie zawarta przez żadnego agenta. W większości firm takie umowy zatwierdzane są w sposób elektroniczny, poza tym żaden agent nie naraziłby się na poważne konsekwencje. OC po terminie trzeba wykupić jak najszybciej, aby uniknąć problemów. Bez ważnej polisy pojazd nie powinien w ogóle poruszać się po drogach. Można wyruszyć nim z parkingu dopiero w momencie zawarcia umowy z ubezpieczycielem. Warto pamiętać, że dzisiaj nie ma już konieczności posiadania przy sobie dowodu opłacenia polisy OC, ponieważ policja ma dostęp takich danych. Również miękki dowód rejestracyjny można pozostawić w domu.

Automatyczne przedłużenie polisy OC

OC ze wsteczną datą nie jest możliwe do wykupienia. Dla wielu osób zapominalskich ratunkiem może być automatyczne przedłużenie umowy, do którego dochodzi bardzo często. Pierwszym krokiem, jaki podejmuje ubezpieczyciel jest poinformowanie klienta na czternaście dni przed upływem terminu podpisania umowy o takiej konieczności. Jeśli ten zbagatelizuje tę kwestią, bardzo często przedłużana jest ona w sposób automatyczny. Często równocześnie ma miejsce automatyczne przedłużenie polisy AC u klientów, którzy decydują się na tę dodatkową formę ochrony. Klient zobowiązany jest jednak do opłacenia składki za ten czas. Jeśli tego nie uczyni, zakład ubezpieczeniowy z pewnością wypowie umowę i kierowca pozostanie bez żadnej ochrony. Mimo, że nie jest możliwe ubezpieczenie OC z datą wsteczną, można spać spokojnie, jeśli ubezpieczyciel stosuje taką właśnie metodę.

Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. W jakich sytuacjach polisa OC nie zostanie wydłużona w sposób automatyczny?

  • jeżeli pojazd zmienił właściciela, polisa przestaje obowiązywać w momencie zakończenia umowy, a nowy właściciel po tym dniu sam musi podpisać nową umowę,
  • w sytuacji wykupienia OC krótkoterminowego,
  • jeśli OC zostało wykupione z płatnościami ratalnymi, a właściciel pojazdu nie uiszcza płatności kolejnych rat, musi się spodziewać, że OC nie zostanie przedłużone.

Czy zaufany agent może wystawić OC z wsteczną datą?

Jak najszybciej wykupić nową polisę OC?

Wiemy już, że nie ma możliwości kupienia polisy OC z datą wsteczną. Gdzie szukać ratunku, jeśli zależy nam na jak najszybszym wykupieniu nowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej? W takiej sytuacji zdecydowanie warto skorzystać z możliwości ubezpieczenia pojazdu przez Internet. Praktyczna porównywarka OC pozwala na to, aby szybko i bez najmniejszego trudu porównać najważniejsze parametry polis popularnych ubezpieczycieli. Od ręki można dowiedzieć się, jaka będzie suma gwarancyjna OC oraz wysokość składek. Po dokonaniu porównania i wyborze najkorzystniejszej dla siebie oferty, można przejść automatycznie do wykupienia polisy, która będzie ważna w momencie sfinalizowania umowy. Jest to dużo szybszy i wygodniejszy sposób, niż kontaktowanie się z agentem ubezpieczeniowym i spotkanie z nim osobiście. 

Ponieważ nie jest możliwe kupienie OC ze wsteczną datą, najlepiej zapisywać w kalendarzu termin upływu czasu trwania polisy i pilnować go. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z poważnymi konsekwencjami finansowymi i sporym stresem. Jakiekolwiek zdarzenie drogowe może kosztować dużo więcej niż opłacenie składek ubezpieczeniowych zgodnie z umową.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Podatek od kupna samochodu – kto musi go zapłacić?

Podatek od kupna samochodu – kto musi go zapłacić?

Wiele osób narzeka na tak zwany fiskalizm, czyli skłonność naszego fiskusa do opodatkowywania bardzo dużej liczby transakcji i umów. Podatek od kupna samochodu to jeden z przykrych obowiązków, z których musi wywiązać się nowy właściciel auta. Takie narzekanie […]

więcej
Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC może dla części kierowców stanowić niebagatelny wydatek. Przykład stanowią właściciele samochodów o najniższych zarobkach, emeryci, renciści oraz studenci. Właśnie dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle udostępniają opcję ratalnej płatności za polisę OC. Takie rozwiązanie okazuje się […]

więcej
Ustawa o OC: jakie są jej najważniejsze zasady?

Ustawa o OC: jakie są jej najważniejsze zasady?

Obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dla właścicieli pojazdów mechanicznych to z całą pewnością najpopularniejsze polisy w naszym kraju. Ich aktualną liczbę można szacować na 25 milionów. Wspomniane ubezpieczenia ze względu na swój obowiązkowy charakter zostały bardzo mocno uregulowane […]

więcej
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – przydatne wzory

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – przydatne wzory

Planujesz zmianę ubezpieczyciela? Poznaj warunki, które musisz spełnić, by dokonać wypowiedzenia umowy OC. Skorzystaj z gotowego wzoru i sprawdź krok po kroku, jak poprawnie go wypełnić. Przekaż uzupełniony formularz wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC towarzystwu i zacznij korzystać z […]

więcej