OC z wsteczną datą – rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat kupowania OC „po terminie”!

OC z wsteczną datą – rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat kupowania OC „po terminie”!

Kup OC
Jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu, zapominalstwo może być bolesne. Nawet jednodniowa przerwa pomiędzy okresami ochrony OC może kosztować niefrasobliwego kierowcę ok. 1000 zł! Wyjaśniamy, czy jest możliwe, by wykupić OC z wsteczną datą!

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce musi wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, a także zachować jego ciągłość. Nawet krótkie przerwy są surowo karane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z tego względu zapominalscy kierowcy często szukają odpowiedzi na pytanie, czy da się wykupić OC z wsteczną datą. Rozprawiamy się z tym mitem!

Czy da się wykupić OC z wsteczną datą?

Czy da się wykupić OC z wsteczną datą?

Czy w momencie powstania przerwy w ubezpieczeniu można w jakiś sposób naprawić swoje niedopatrzenie? Proszenie towarzystwa ubezpieczeniowego o wystawienie OC z wsteczną datą nic nie da. Każda firma może objąć pojazd ochroną jedynie w dniu, w którym się podpisze umowę. Jeśli doszło do przerwy w ciągłości, nie da się nic już z nią zrobić. Zostanie ona odnotowana w historii OC. Jeśli zostanie odkryta przez policję, straż graniczną czy kontrolę UFG, trzeba zapłacić za nią dużą karę. Jej wysokość zależy m.in. od rodzaju pojazdu i długości zwłoki. Jednodniowa przerwa w przypadku samochodu osobowego obłożona jest karą nawet 900 zł!

By uniknąć kłopotów, najlepiej jest zadbać o automatyczne odnawianie tego ubezpieczenia. Co prawda istnieje ustawa, która nakazuje towarzystwom automatyczne przedłużenie całorocznej umowy, ale są przypadki, w których odnowienie subskrypcji nie obowiązuje. O ubezpieczenie OC należy zadbać samodzielnie, gdy np. kupuje się używany samochód. Firmy wyłączają automatyczne przedłużenie umowy także w momencie, gdy nie zapłaci się ostatniej składki w terminie.

Czy zaufany agent może wystawić OC z wsteczną datą?

Czy zaufany agent może wystawić OC z wsteczną datą?

Oczywiście kwestie prawne nie przemawiają do każdego. Wiele osób jest zdania, że zaufany agent, jeśli jest „w porządku”, bez problemu wystawi OC z wsteczną datą. Absolutnie nie jest to możliwe. Nawet najbardziej przychylny agent nie będzie ryzykował utraty pracy lub narażał się na inne konsekwencje. Współcześnie wszystkie informacje i dokumenty są przechowywane także w formie elektronicznej, dlatego wszelkie manipulacje mogą zostać natychmiast wykryte.

Co zrobić, gdy nie ma się ciągłości OC?

Co więc należy zrobić, gdy odkryje się, że nie ma się ciągłości OC? Należy najszybciej jak to możliwe wykupić odpowiednią polisę. W tym celu można skontaktować się ze swoim agentem lub np. posłużyć się Internetem. Niezwykle pomocna będzie wtedy nasza porównywarka ubezpieczeń. Wystarczy wypełnić formularz online, by uzyskać zestawienie najlepszych ofert. Kalkulator OC od razu oblicza spersonalizowane składki, dlatego szybko porównasz propozycje najlepszych ubezpieczalni. Z pomocą kilku kliknięć łatwo można znaleźć i kupić najtańsze OC!

Nie ma żadnych wątpliwości – nie da się wykupić OC z wsteczną datą! Z tego względu w sytuacji nieposiadania polisy lepiej jest szybko zareagować, a później zawsze zawczasu dbać o odpowiedni pakiet. Współcześnie wszystko można załatwić przez Internet, dlatego lepiej poświęcić czas na porównanie ofert ubezpieczycieli, niż na szukanie nielegalnych sposobów na wybrnięcie z tej sytuacji!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Zgodnie z polskim prawem, każdy kierowca musi posiadać ważne OC. Polisa jest przypisana nie tylko do osoby, ale też do pojazdu. Co dzieje się z nią w chwili, gdy samochód zostaje przekazany komuś innemu? Wyjaśniamy, jak przepisać OC […]

więcej
Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Zgodnie z polskim prawem, każdy samochód musi być objęty ubezpieczeniem OC. Ponieważ nie należy ono do najtańszych, wiele osób długo stara się znaleźć najlepszą opcję. Istnieje jednak znacznie szybszy oraz skuteczniejszy sposób niż przeglądanie i analizowanie wszystkich ofert. […]

więcej
Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC dla Audi A4?

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC dla Audi A4?

Samochody z czterema pierścieniami na masce są w Polsce cenione za solidność. Między innymi dlatego wiele osób nadal sprowadza nieco starsze egzemplarze Audi zza naszej zachodniej granicy. Bardziej majętni miłośnicy niemieckiej motoryzacji mogą kupić w salonie auta pochodzące […]

więcej
Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

Polscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej niezależnie od tego, jaki pojazd mechaniczny prowadzą. Czy ta polisa zawsze działa identycznie, a może różni się w zależności od posiadanego środka lokomocji? Porównujemy ubezpieczenie OC samochodu a motocykla! SPIS […]

więcej