Czy ubezpieczenie AC wznowi się automatycznie?

Czy ubezpieczenie AC wznowi się automatycznie?

4.9/5 - (Ocen: 10)

Korzystając z polisy komunikacyjnej, warto dokładnie zapoznać się z tym, czy następuje automatyczne przedłużenie polisy AC. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia tego, czy będzie można kontynuować ubezpieczenie. Bywa to ważne, gdy regularnie jeździ się na dłuższych trasach, gdzie ochrona finansowa zapewniana przez AC jest szczególnie ważna.

Różne rodzaje polis komunikacyjnych funkcjonują na nieco innych zasadach. Zatem korzystając z takich produktów, należy dokładnie zapoznać się z tym, jak działa konkretne ubezpieczenie. Pozwala to unikać różnych, problematycznych sytuacji. Przy Autocasco należy brać pod uwagę, że umowa nie przedłuży się automatycznie. Z podobną sytuacją mamy do czynienia, gdy planuje się kupić ubezpieczenie NNW samochodu. To, że automatyczne przedłużenie umowy AC nie nastąpi, sprawia, że trzeba pamiętać o tym osobiście. Pod tym kątem polisy, które nie są obowiązkowe, różnią się od tych obowiązkowych jak ubezpieczenie OC. Przy tej polisie umowa jest przedłużana automatycznie. Dodatkowo ochrona musi być zapewniona przez towarzystwo nawet gdy nie opłacało się składki w terminie.   

Jak wznowić ubezpieczenie AC?

Brak automatycznego przedłużania się umowy ubezpieczeniowej sprawia, że ubezpieczenie AC nie wymaga pamiętania o rozwiązaniu umowy. To różnica w stosunku do OC. Przy tej polisie, gdy zapomni się wypowiedzieć umowę, czy poinformować o zmianie towarzystwa reasekuracji, wówczas będzie ona nadal obowiązywać. Automatyczne przedłużenie się umowy sprawia, że nie trzeba martwić się o to, że ochrona zapewniana przez towarzystwo przestanie działać. Natomiast przedłużenie AC musi być zrealizowane przez ubezpieczonego. Gdy chce się wznowić działanie polisy, wówczas konieczne jest ponowne wykupienie produktu w konkretnym towarzystwie. Zrealizować to można wygodnie za pośrednictwem Internetu.  

umowa ubezpieczenia ac

Jak wybrać odpowiednią polisę AC?

Jeśli polisa AC nie odpowiada nam pod jakimś względem wówczas, gdy wygaśnie, można zdecydować się na ofertę innego towarzystwa reasekuracji. Zdarza się, że chce się skorzystać z szerszego zakresu ochrony, który w innej firmie będzie dostępny na lepszych warunkach finansowych. Wówczas nie ma sensu decydowanie się na wznowienie umowy AC, ale można poczekać na jej zakończenie. Następnie można kupić polisę w innej firmie. W celu wybrania produktu, który jest dostępny na odpowiednich warunkach, trzeba dokonać analizy rynku ubezpieczeniowego. Taka analiza może być zrealizowana z wykorzystaniem informacji o ofertach, które są aktualne i dostępne w poszczególnych towarzystwach. Wygodnie można to zrobić, wykorzystując takie narzędzia jak porównywarka OC AC. Serwisy internetowe, które oferują możliwość porównania ofert, sprawiają, że nie trzeba odwiedzać stron poszczególnych firm ubezpieczeniowych w celu zapoznania się z ofertą. Za pośrednictwem odpowiednio przygotowanej strony można wygodnie sprawdzić i porównać produkty dostępne u poszczególnych ubezpieczycieli. W ten sposób, gdy nie nastąpi automatyczne przedłużenie AC, można zdecydować się na porównanie produktu, z którego już się korzystało z tymi, które są dostępne w innych firmach. Dodatkowo korzystając z kalkulatorów ubezpieczeniowych, można szybko policzyć, jakie korzyści się uzyska, gdy wybierze się produkt dostępny w konkretnym towarzystwie. Pozwala to uzyskać możliwość korzystania z określonych warunków ubezpieczeniowych przy korzystnych pod kątem cenowym składce.    

wypowiedzenie polisy ubezpieczeniowej

Czy wypowiedzenie umowy AC jest możliwe?

Korzystając z AC, trzeba brać pod uwagę, że wypowiedzenie umowy nie jest łatwe. Zatem zrozumiałe jest, że nie następuje automatyczne przedłużenie polisy AC. Rozwiązanie umowy w trakcie jej trwania jest możliwe wyłącznie tylko w kilku przypadkach.

Do zakończenia umowy AutoCasco może dojść, gdy:

  • dokonało się sprzedaży samochodu,
  • samochód został skradziony,
  • wyrejestrowano pojazd z uwagi na całkowitą szkodę.

W innych sytuacjach nie ma możliwości rozwiązania umowy o AC. Warto to brać pod uwagę już na etapie wybierania konkretnego produktu. Należy również dokładnie rozważyć, czy przedłużenie AC, będzie opłacalne. Gdy podpisze się umowę z towarzystwem reasekuracji, wówczas nie będzie można jej rozwiązać. Zatem składkę trzeba będzie opłacać przez ustalony okres. Moment, gdy kończy się umowa to konieczność podjęcia ważnej decyzji. Konieczne jest ustalenie, czy dalsze korzystanie z produktu w konkretnym towarzystwie będzie warte brania pod uwagę. Jeśli chce się ograniczyć wysokość składki, którą trzeba płacić za korzystanie z takiego produktu, wówczas można zdecydować się na sprawdzenie różnych ofert. Oczywiście nie zawsze można liczyć na znalezienie lepszych produktów, a wtedy można zdecydować się na wznowienie umowy AC.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
7 powodów, dla których warto zainwestować w ubezpieczenie AC!

7 powodów, dla których warto zainwestować w ubezpieczenie AC!

Jednym z najczęściej kupowanych ubezpieczeń komunikacyjnych jest pakiet OC/AC. Takie połączenie gwarantuje zabezpieczenie nie tylko w razie wypadku, ale też gdy do szkody samochodu dojdzie w wyniku innych zdarzeń. Nie każdy jest przekonany do zakupu dodatkowych polis, ale […]

więcej
AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

Ogień jest nieprzewidywalnym żywiołem. W każdej chwili pojazd może z różnych przyczyn zostać przez niego uszkodzony lub wręcz doszczętnie zniszczony. Wtedy auto zwykle nadaje się jedynie do kasacji, a kierowca bezpowrotnie traci cenny środek lokomocji. Przed taką ewentualnością […]

więcej
Terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC (autocasco)

Terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC (autocasco)

Czy wiesz, że przekraczając termin zgłoszenia szkody, możesz otrzymać niższe odszkodowanie po wypadku samochodowym z ubezpieczenia AC? Koniecznie sprawdź, ile dni masz na powiadomienie ubezpieczyciela o kolizji, wypadku lub kradzieży. Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na temat autocasco […]

więcej
Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

więcej