Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC
Kupując używane auto, trzeba mieć pewność, że posiada ono ważne ubezpieczenie OC. OC po kupnie używanego samochodu przechodzi na nowego właściciela, jednak trzeba mieć świadomość tego, na jakich zasadach, gdyż czasem mogą wyniknąć z tego pewne nieporozumienia. Czego należy dopilnować, by zagwarantować sobie najlepsze warunki? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”!

W momencie zakupu samochodu z rynku wtórnego obowiązkowe ubezpieczenie OC i wszystkie dotyczące go formalności czy obowiązki przechodzą na nowego właściciela pojazdu. Nie każdy ma świadomość tego, że tak przejęta polisa działa nieco inaczej, niż dotychczas, przez co wielu kierowców naraża się na nieprzewidziane wydatki oraz inne nieprzyjemności. Dowiedz się, co warto wiedzieć o ubezpieczaniu używanego samochodu, by uniknąć kłopotów!

Sprawdź, czy ubezpieczenie używanego samochodu jest ważne

ubezpieczenie używanego samochodu

Na początek warto sprawdzić, czy ubezpieczenie używanego samochodu jest ważne oraz jaki jest jego status. Niektórzy właściciele mogą postąpić nieuczciwie, sprzedając nieubezpieczony pojazd. Nieopłacone OC wiąże się z karami finansowymi, a wraz z zakupem auta odpowiedzialność zostaje przeniesiona na nowego właściciela. Za zwłokę trzeba zapłacić od 900 do 4500 zł! By uniknąć takich wydatków, przed sfinalizowaniem transakcji warto dokładnie wypytać sprzedawcę o tę sprawę i poprosić o wgląd do stosownej dokumentacji.

Biorąc pod uwagę, jak wysokie są kary, często pojawia się pytanie, czy można kupić ubezpieczenie OC z datą wsteczną, jednak nie ma takiej możliwości. Warto też pamiętać, że czasem kupuje się auto z OC i samemu nieświadomie wykupuje polisę – wtedy może należeć się zwrot składki OC.

OC, a kupno używanego samochodu to istotna kwestia, gdyż UFG zawsze dopatrzy się wszelkich uchybień w tym zakresie. Okres przedawnienia niezapłaconych składek wynosi kilka lat, a zazwyczaj właściwi urzędnicy komunikują się z kierowcą pod koniec tego terminu. Wtedy kara będzie praktycznie nie do uniknięcia, choć istnieje droga formalna, by się od niej odwołać. Lepiej jednak do tego nie dopuszczać, zwłaszcza że bardzo łatwo sprawdzić, czy dany pojazd ma ważne OC samochodu. By to sprawdzić, wystarczy posiadać numer VIN lub numer rejestracyjny. Mając takie dane, potencjalny nabywca może sprawdzić każde auto w darmowych bazach danych przez Internet.

Kupując używane auto z polisą, przed wykupem nowej warto sprawdzić, czy nie ma lepszych ofert na rynku. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli zrobić to już w kilka minut. Po nabyciu nowego auta trzeba pamiętać, że to właśnie posiadany samochód w dużej mierze wpływa na wysokość składki. Dlatego też zawsze warto sprawdzić oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli, gdyż zazwyczaj w ten sposób można zaoszczędzić sporą sumę.

Kupno używanego samochodu a ubezpieczenie OC

Każde auto używane, jeśli jest ubezpieczone w chwili transakcji, ma nadal aktualną polisę po zmianie właściciela. Trzeba jednak pamiętać, że tylko do czasu, gdy wygaśnie zgodnie z umową.

Koniecznie należy pamiętać także o tym, że taka polisa nie przedłuży się automatycznie. Po sprawdzeniu daty wygaśnięcia ważności OC warto ją zapamiętać. Trzeba wtedy samodzielnie udać się do agenta i zadbać o kontynuację lub znaleźć lepszą ofertę. OC po kupnie używanego auta trzeba więc kupić, podpisując całkiem nową umowę.

Pamiętaj o rekalkulacji OC z drugiej ręki

Ubezpieczenie samochodu jest zależne od pojazdu i osoby kierowcy. Ponieważ po sprzedaży zmienia się właściciel, ma się prawo do rekalkulacji wysokości składki. Proces ten polega na ponownym obliczeniu ceny polisy, przy uwzględnieniu nowych danych. Pod uwagę brane są m.in. doświadczenie kierowcy, historia szkód, wiek itp. Może się zdarzyć, że osobie kupującej przysługują np. zniżki za bezszkodową jazdę, których nie posiadał poprzedni właściciel. Wtedy można uzyskać obniżenie wysokości składki. Niestety nie zawsze rekalkulacja będzie działać na korzyść. Czasem okazuje się, że osoba, od której kupiło się pojazd wyróżniała się znacznie lepszymi cechami jako kierowca. Z takim problemem borykają się często młodzi kierowcy czy osoby mające za sobą kolizje drogowe. Wtedy cena składki zostanie znacznie podniesiona. W takiej sytuacji pozostawanie przy ofercie poprzednika okazuje się zupełnie nieopłacalne, więc najrozsądniej jest wypowiedzieć OC i znaleźć nową, lepszą opcję.

Znajdź najtańsze OC

Jeśli ubezpieczenie poprzedniego właściciela okazało się nieważne, wkrótce się kończy lub po prostu jest dla Ciebie niekorzystne po rekalkulacji, warto pomyśleć o znalezieniu lepszej oferty. Najwygodniejszym narzędziem do znalezienia dobrej polisy jest porównywarka ubezpieczeń. Po wypełnieniu formularza online (wymagającego podania danych osobowych oraz informacji o pojeździe) uzyskuje się gotowe zestawienie najlepszych ofert znanych ubezpieczalni. Kalkulator OC od razu oblicza faktyczne ceny składek, dlatego w kilka chwil możesz porównać propozycje różnych firm. W ten sposób znajdziesz opcje tańsze nawet o połowę!

OC przy zakupie auta używanego można też obniżyć w inny sposób. Koszt rejestracji pojazdu trzeba ponieść od razu po zakupie. Ustawowy termin na to wynosi zaledwie 30 dni. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość, zarejestrować auto na nie jedną, a dwie osoby. Jeśli osoba będąca współwłaścicielem auta posiada już dobrą historię, czyli nie posiada na koncie spowodowanych przez siebie kolizji oraz nie ma statusu młodego kierowcy, może liczyć na o wiele niższą składkę we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Młodzi kierowcy oraz tacy, którym wychodzi bardzo wysoka kalkulacja składki, mogą więc zarejestrować auto też na przykład na któregoś z rodziców. Na Kioskpolis.pl można błyskawicznie sprawdzić, jakie dostanie się oferty w kilkudziesięciu wiodących towarzystwach ubezpieczeniowych na rynku. Ponadto może tu znaleźć inne produkty ubezpieczeniowe, takie jak OC krótkoterminowe, czy assistance. Dobrze szukając, OC używanego samochodu wcale nie musi być tak wysokie.

Ubezpieczenie używanego samochodu często okazuje się niekorzystne dla nowego właściciela auta. Nie ma sensu zostawać przy OC „z drugiej ręki”, gdy za pomocą kilku kliknięć można znaleźć o wiele lepszą ofertę! Po kupnie pojazdu z rynku wtórnego warto poszukać lepszego OC!

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • tomasz
    - -

    witam mam pytanie kolega kupil auto z waznym oc do czerwca za pare dni sprzedal mi ten samochod i dal mi to oc czy ten kolega ma zglaszac w ubezpieczalni ze ubezpieczenie ma nowego wlasciciela

    • Iwona Sowuska
      - -

      Poprzedni właściciel pojazdu niezwłocznie musi skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, w celu poinformowania o nowym właścicielu.

Więcej artykułów i porad
Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Współcześnie zakup obowiązkowego ubezpieczenia wcale nie musi wiązać się ze spotkaniem w oddziale wybranego towarzystwa. Całą procedurę da się załatwić bez wychodzenia z domu, nawet w kilkanaście minut. Jak należy się do niej przygotować? Wyjaśniamy, jak przebiega zakup […]

więcej
„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

Kilka dni temu kupiłeś polisę ubezpieczeniową i zorientowałeś się, że mogłeś wybrać bardziej przystępną ofertę? A może okazało się, że jednak nie będzie Ci potrzebna? Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji można w jakiś sposób odstąpić […]

więcej
Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

Wybierasz się autem do Chorwacji? Zielona Karta (OC) może się okazać niezbędna! Szczególnie, gdy np. planujesz większą podróż po Bałkanach. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto mieć taką polisę.

więcej
Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Zgodnie z przepisami, każdy polski kierowca jest zobowiązany do ubezpieczenia posiadanego pojazdu mechanicznego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Wyjaśniamy, ile wyniosą kary za brak OC w 2021 a także jaka jest kara […]

więcej