OC członków zarządu

OC członków zarządu

4/5 - (Ocen: 1)

Zarządzanie spółką to spora odpowiedzialność. Nawet osoba doświadczona, posiadająca niezbędną wiedzę, jest w stanie podjąć decyzję, która okaże się niekorzystna finansowo dla firmy. Dlatego spółki bardzo chętnie kupują ubezpieczenie OC członków zarządu. Taka polisa, podobnie, jak na przykład OC księgowego, zapewnia ochronę i poduszkę finansową. To zakład ubezpieczeń odpowiada za ewentualne szkody, oczywiście, jeżeli są nieumyślne. W przypadku celowego działania danej osoby, będzie ona zmuszona do pokrycia kosztów szkody.

Co to jest ubezpieczenie OC członków zarządu?

OC zarządu jest ubezpieczeniem w pełni dobrowolnym, którego nie trzeba kupować. Polisa skierowana jest do członków zarządu oraz innych osób pełniących funkcje zarządcze w spółkach. OC pokrywa koszty dla firmy, które spowodowane są nieprawidłowym wykonywaniem obowiązków służbowych, wynikające z prowadzonych działań lub zaniechań. Umowę ubezpieczenia zawiera w tym wypadku spółka dla członków swoich władz. Ubezpieczony jest każdy z nich, jak również sama spółka. Ubezpieczenie członka zarządu koszt stanowi zawsze, jednak realnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa oraz stabilizację finansową. W przypadku większej firmy, szkody mogą być naprawdę wysokie, dlatego warto zadbać też o odpowiednią wysokość gwarantowanej sumy ubezpieczenia. Jest to najważniejszy parametr, który powinien decydować o decyzji. 

Wykupione ubezpieczenie OC zarządu swoją ochroną może obejmować na przykład:

  • członków zarządu oraz rady nadzorczej, czy komisji rewizyjnej,
  • założycieli, prokurentów, dyrektorów i osób, które zajmują porównywalne stanowiska w spółce,
  • likwidatorów spółki,
  • małżonków i partnerów życiowych członków władz albo ich spadkobierców, jeżeli są odpowiedzialni za zobowiązania członka władz.

Odszkodowanie z polisy można uzyskać zarówno w przypadku niewypełnienia obowiązków służbowych, jak również ich nienależytego wykonania. Ubezpieczenie obejmuje również kwestię niezłożenia w terminie wniosku o upadłość, dokonanie zbędnych zakupów, które narażają spółkę na zbędne koszty, czy kary i grzywny zasądzone w postępowaniach cywilnych. Ubezpieczenie dla członków zarządu można również rozszerzać o dodatkowe zakresy, podobnie jak na przykład OC adwokata. Wystarczy zaznaczyć to przed podpisaniem umowy. Najczęściej zakłady ubezpieczeń dają też możliwość rozszerzenia go o kolejne opcje w trakcie trwania ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC członka zarządu?

Niektóre polisy OC dostępne w Polsce są obowiązkowe, jak na przykład OC fizjoterapeuty. W przypadku OC dla członków zarządu, nie ma takiej konieczności. Warto jednak zdecydować się na dobrowolne OC zarządu, ponieważ stanowi ono również ochronę majątków prywatnych członków zarządu i realnie zabezpiecza spółkę. Firma, która korzysta z tego typu możliwości, poprawia znacznie swój wizerunek wśród kontrahentów.

Wysokość składki OC spółki uzależniona jest od kilku kwestii. Przede wszystkim, istotny jest rozmiar samej spółki oraz ilość jej członków. Kolejną kwestią jest rozmiar zarządu. OC członka zarządu cena zależy również od tego, na jaki zakres pakietów zdecyduje się klient i jaka będzie wybrana przez niego suma gwarantowana. Na przykład, kupując OC, większość osób decyduje się na gwarantowane świadczenie w wysokości maksymalnie kilkuset tysięcy złotych. Ubezpieczenie OC zarządu można wykupić z sumą gwarantowaną, wynoszącą nawet kilka milionów złotych. Na taki krok decydują się zawsze duże firmy, którym zależy na stabilizacji finansowej oraz poduszce bezpieczeństwa.

Jak zamówić ubezpieczenie przez Internet?

Dzisiaj zakłady ubezpieczeń oferują możliwość zawierania umów za pośrednictwem Internetu. W taki sposób, bez wychodzenia z domu i dopełniania zbędnych formalności, można szybko zamówić OC dla lekarzy, ubezpieczenie pojazdu, nieruchomości, czy właśnie OC członków zarządu. Firmy często decydują się jednak na kontakt z doradcą, ponieważ zależy im na kompleksowych usługach i fachowej opinii.

Przed dokonaniem wyboru odpowiedniej polisy dla członków zarządu, warto zapoznać się z ofertą, jaką prezentują dostępne na rynku firmy. Każda z nich może bowiem zaproponować nieco inne rozwiązania i sposoby rozszerzenia podstawowej polisy. Specyfika każdej spółki jest nieco inna, dlatego ubezpieczenie powinno być indywidualnie dopasowane do jej potrzeb.

Dostępne oferty można bez trudu ze sobą porównać, dzięki kalkulatorom polis, które znajdują się w Internecie. Wystarczy wybrać odpowiednie dla siebie parametry, a przede wszystkim gwarantowaną sumę ubezpieczenia, aby poznać orientacyjną wysokość składki rocznej swojego ubezpieczenia. Jeśli wybierzemy OC członka zarządu cena wynikała będzie z pozycji spółki na rynku i jej zasobów finansowych. Z czasem można rozszerzyć zakres ubezpieczenia, jeśli okaże się, że jest on zbyt wąski. W wielu firmach można to zrobić dosłownie od ręki. Zamawianie polisy ubezpieczeniowej przez Internet jest bezpieczne i wygodne. Pozwala również zaoszczędzić sporo czasu. Warto rozważyć zakup całego pakietu ubezpieczeń dla firmy, który obejmie również następstwa nieszczęśliwych wypadków, czy dodatkową ochronę zdrowotną dla pracowników zatrudnianych przez spółkę.

 

 

 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Przepis ten dotyczy nawet samochodów nieużywanych. Sposobem na uniknięcie niepotrzebnych opłat jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Wyjaśniamy, na czym to polega i kto może skorzystać […]

więcej
OC krótkoterminowe na miesiąc – jak je wykupić (i czy w ogóle warto)?

OC krótkoterminowe na miesiąc – jak je wykupić (i czy w ogóle warto)?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną, którą musi posiadać każdy kierowca. Zdarzają się jednak sytuacje, w których właściciel pojazdu nie ma potrzeby wykupować polisy na cały rok. Wtedy najlepszym wyjściem są opcje krótkoterminowe. Wyjaśniamy, jak działa OC […]

więcej
Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochody hybrydowe są reklamowane jako oszczędne, ekologiczne i nowoczesne. Chociaż z roku na rok wzrasta ich sprzedaż, nadal pojawiają się opinie, według których takie pojazdy są bardzo drogie w utrzymaniu oraz nieopłacalne. Jak jednak ma się to do […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Włochy

Ubezpieczenie na narty Włochy

Jedziesz na narty do Włoch? Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym. Alpejskie stoki są piękne i długie, a jazda po nich może być naprawdę ekscytująca. Łatwo się jednak zapomnieć, przeszarżować i doznać urazu bądź kontuzji. Zabezpiecz się, by […]

więcej