Jak działa ubezpieczenie OC fizjoterapeuty? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC fizjoterapeuty

Jak działa ubezpieczenie OC fizjoterapeuty? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC fizjoterapeuty

2/5 - (Ocen: 1)

Ubezpieczenie OC to jeden ze sposobów na zmniejszenie ryzyka związanego z podejmowaniem aktywności zawodowej. Praca fizjoterapeuty jest obarczona szczególną odpowiedzialnością – niewielki błąd lub niewłaściwa diagnoza mogą mieć dla Ciebie poważne konsekwencje finansowe. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest ubezpieczenie OC fizjoterapeuty – dowiesz się, czy jest ono obowiązkowe, ile kosztuje oraz co wchodzi w jego zakres. 

Co to jest OC dla fizjoterapeuty?

Ubezpieczenie OC dla fizjoterapeutów to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dzieli się je na dobrowolne i obowiązkowe – w dalszej części artykułu podpowiemy Ci, kto bezwzględnie musi, a kto nie ma takiego obowiązku, ale może wykupić odpowiednią polisę. OC dla fizjoterapeutów, podobnie jak ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie mieszkania czy ubezpieczenie OC dla firmy jednoosobowej może zwiększyć Twoje finansowe bezpieczeństwo.

OC dla fizjoterapeuty – jaką pełni rolę w ochronie prawnej?

Obowiązkowe ubezpieczenia OC fizjoterapeutów mają chronić osobę ubezpieczoną przed skutkami szkód, do których może dojść w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych lub niezgodnego z prawem zaniechania ich udzielania. Załóżmy, że popełnisz błąd i sąd uzna Cię za winnego szkody, zobowiązując jednocześnie do jej naprawienia – taka sytuacja może się dla Ciebie wiązać z poważnym obciążeniem finansowym. Jeżeli posiadasz ubezpieczenie OC i szkoda wchodzi w jego zakres, naprawi ją Twój ubezpieczyciel. 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla fizjoterapeuty?

Koszt polisy OC dla fizjoterapeuty to kwestia indywidualna, na którą wpływ ma wiele różnych czynników. Duża liczba dostępnych na rynku ofert daje Ci szansę na dopasowanie ubezpieczenia, które najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. Roczny koszt ubezpieczenia fizjoterapeutów zazwyczaj oscyluje w granicach kilkudziesięciu – kilkuset złotych. Zwykle tę kwotę można uregulować jednorazowo lub w miesięcznych ratach. 

Składka ubezpieczeniowa OC dla fizjoterapeuty – co wpływa na jej wartość?

Cena ubezpieczenia OC dla fizjoterapeutów zależy przede wszystkim od wysokości sumy gwarancyjnej. Im większa jest suma gwarancyjna, tym większe mogą być roczne koszty polisy. Należy zaznaczyć, że minimalna suma gwarancyjna może być różna, w zależności od tego, jaką formę działalności prowadzi fizjoterapeuta. Na wysokość składki wypływa również renoma ubezpieczyciela oraz szybkość rozpatrywania zgłoszonych wniosków. 

Kto powinien nabyć OC dla fizjoterapeuty?

Jak wspomnieliśmy wyżej, ubezpieczenia fizjoterapeutów dzieli się na dobrowolne i obowiązkowe.

  • Obowiązkowe ubezpieczenie OC fizjoterapeuty dotyczy każdej osoby, która prowadzi własną działalność gospodarczą. Polisy różnią się sumą ubezpieczenia, która musi być dostosowana do formy działalności – będą inne dla praktyki fizjoterapeutycznej oraz podmiotu leczniczego. 
  • Jeżeli pracujesz na etacie lub na podstawie umowy zlecenie/o dzieło nie masz obowiązku posiadania ubezpieczenia OC, ale możesz zdecydować się na polisę dobrowolną. Dobrowolne ubezpieczenie OC mogą wykupić również osoby prowadzące działalność jako uzupełnienie OC obowiązkowego.  

Reasumując, ubezpieczenie OC fizjoterapeuty powinien wykupić każdy specjalista, których chce zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami ewentualnych szkód powstałych podczas wykonywania obowiązków zawodowych. 

Co wchodzi w zakres OC dla fizjoterapeuty?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla fizjoterapeuty obejmuje swoim zakresem wszystkie czynności fizjoterapeutyczne, które wynikają z Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Warto jednak zastanowić się nad wykupieniem dobrowolnych rozszerzeń, dopasowanych do Twoich wymagań oraz indywidualnej sytuacji zawodowej, które zagwarantują Ci większy zakres ochrony. 

Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia OC dla fizjoterapeuty

Dostępny zakres rozszerzeń ubezpieczeniowych dla fizjoterapeutów jest uzależniony od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej dodatkowo proponowana jest ochrona w sytuacji naruszenia praw pacjenta, ochrona od odpowiedzialności za sprzęt medyczny czy zabezpieczenie na wypadek ekspozycji na wirusa HIV i WZW. To ty decydujesz, które udogodnienia odpowiadają Twoim oczekiwaniom. 

Zrozumienie wyjątków i ograniczeń w polisie OC dla fizjoterapeuty

Jeżeli wykupujesz ubezpieczenie OC dla fizjoterapeuty dla własnego bezpieczeństwa musisz wiedzieć, w jakich sytuacjach Twój ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do naprawienia szkody – to tzw. wyłączenia odpowiedzialności lub odpowiedzialność ubezpieczyciela będzie znacząco ograniczona. Informacje na ten temat znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), dlatego zawsze dokładnie czytaj podpisywaną umowę. 

Jak nabyć ubezpieczenie OC dla fizjoterapeuty?

Ubezpieczenie OC dla fizjoterapeuty to produkt, który znajdziesz w ofercie wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Najczęściej polisę OC można kupić bezpośrednio u agenta lub w oddziale wybranej przez Ciebie firmy. Dostępne metody zakupu są uzależnione od ubezpieczyciela. W przypadku niektórych ubezpieczycieli dodatkowo możliwy jest zakup telefoniczny lub online

Czy istnieje obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dla fizjoterapeuty?

Tak jak wiesz już z lektury naszego artykułu, jeżeli fizjoterapeuta prowadzi działalność gospodarczą, jest objęty ustawowym obowiązkiem posiadania polisy OC. Mimo to, wykupienie ubezpieczenia jest polecane wszystkim osobom pracującym w tym zawodzie z uwagi na dużą odpowiedzialność związaną z wykonywaniem obowiązków i poważne konsekwencje ewentualnych błędów. 

Jak wybrać odpowiednią polisę ubezpieczenia OC dla fizjoterapeuty?

Wybierając ubezpieczenie OC dla fizjoterapeuty zwróć uwagę przede wszystkim na sumę gwarancyjną – postaraj się dobrać ją tak, żeby faktycznie zabezpieczyła Cię przed finansowymi roszczeniami ze strony osób poszkodowanych. Koniecznie zwróć również uwagę na to, jak klienci oceniają wybrane przez Ciebie towarzystwo ubezpieczeniowe oraz czy ubezpieczyciel proponuje dodatkowe rozszerzenia, z których chciałbyś skorzystać. W podjęciu decyzji przyda Ci się także ranking ubezpieczycieli. Sprawdź też nasz ranking ubezpieczeń na życie

Proces wykupienia ubezpieczenia OC dla fizjoterapeuty

Po wybraniu oferty ubezpieczenia OC, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem i dostarczyć wymagane przez towarzystwo dokumenty. Zazwyczaj proces wykupienia OC dla fizjoterapeuty jest maksymalnie uproszczony – ubezpieczyciele wymagają minimum dokumentów. Ostatecznie jednak wiele zależy od polityki firmy ubezpieczeniowej, dlatego już na etapie poszukiwania polisy, zwróć uwagę na to, czy ubezpieczyciel zapewnia wysoką jakość obsługi klienta. 

Najczęściej zadawane pytania o OC dla fizjoterapeuty

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Ci wybór polisy OC, która faktycznie sprosta Twoim oczekiwaniom. Pamiętaj, że to jeden z podstawowych sposobów na zwiększenie finansowego bezpieczeństwa. Sprawdź również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje. 

Jak działa odszkodowanie z OC dla fizjoterapeuty?

Jeżeli posiadasz polisę OC dla fizjoterapeuty, to ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanej przez Ciebie osobie odszkodowanie – dotyczy to zdarzeń, które obejmuje Twoje ubezpieczenie. Ścieżka zgłaszania szkody oraz roszczeń ze strony poszkodowanych zależy od indywidualnej polityki firmy ubezpieczeniowej, ale zazwyczaj ubezpieczyciel wymaga bardzo dokładnego udokumentowania. 

Czy ubezpieczenie OC chroni fizjoterapeutę przed roszczeniami wynikającymi z niewłaściwego wykonania obowiązków?

Niestety, nawet mimo wieloletniego doświadczenia oraz wysokich kwalifikacji, w pracy fizjoterapeuty nie można wykluczyć ryzyka błędów, które mogą być bardzo brzemienne w skutkach. Najprościej wyjaśniając, polisa OC chroni osobę ubezpieczoną przed odpowiedzialnością cywilną, czyli skutkami szkód, do których może dojść w wyniki udzielania świadczeń zdrowotnych lub niezgodnego z prawem zaniechania ich udzielania.

Czy pandemia COVID-19 wpłynęła na OC dla fizjoterapeuty?

Pandemia COVID-19 wymusiła na towarzystwach ubezpieczeniowych digitalizację procesu świadczenia usług, dlatego obecnie wielu ubezpieczycieli proponuje możliwość skorzystania z obsługi online. 

Najczęściej zgłaszane szkody objęte OC dla fizjoterapeuty

W ramach OC dla fizjoterapeuty często zgłaszane są szkody dotyczące błędnej diagnozy czy błędów popełnionych w czasie realizowania usług fizjoterapeutycznych. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – przydatne wzory

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – przydatne wzory

Planujesz zmianę ubezpieczyciela? Poznaj warunki, które musisz spełnić, by dokonać wypowiedzenia umowy OC. Skorzystaj z gotowego wzoru i sprawdź krok po kroku, jak poprawnie go wypełnić. Przekaż uzupełniony formularz wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC towarzystwu i zacznij korzystać z […]

więcej
mBank OC – kiedy tak, a kiedy nie?

mBank OC – kiedy tak, a kiedy nie?

W ostatnim czasie ubezpieczenie OC można zakupić również za pośrednictwem  banków. Taką opcję dodał między innymi mBank. Oferty polis są na tyle szerokie, że w jednym miejscu można założyć konto bankowe, podpisać umowę kredytową oraz wykupić mBank OC. […]

więcej
Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Zobacz przygotowane przez nas propozycje idealnych pierwszych samochodów dla młodych kierowców, by wybrać właściwy model i zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC. Poznaj również czynniki, które sprawiają, że są to dobre auta dla młodego kierowcy. Zdobądź wiedzę dotyczącą aspektów, […]

więcej
Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Kupując używane auto, trzeba mieć pewność, że posiada ono ważne ubezpieczenie OC. OC po kupnie używanego samochodu przechodzi na nowego właściciela, jednak trzeba mieć świadomość tego, na jakich zasadach, gdyż czasem mogą wyniknąć z tego pewne nieporozumienia. Czego […]

więcej