OC adwokata

OC adwokata

5/5 - (Ocen: 1)

Przedstawiciele niektórych zawodów zobligowani są przepisami prawa do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to na przykład adwokatów, którzy wykonują zawód na podstawie ustawy Prawo o adwokaturze. Kupując OC adwokata, można skutecznie zabezpieczyć swoje finanse i przenieść odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania za ewentualne szkody na firmę ubezpieczeniową. Polisa obejmuje wszystkie zdarzenia, które wynikają z działań lub zaniedbań adwokata, który wykonuje swoje obowiązki zawodowe.

Ubezpieczenie OC adwokatów – jakie są korzyści ubezpieczenia?

Ubezpieczenie adwokata od odpowiedzialności cywilnej powinno zostać wykupione w ciągu 30 dni od momentu wpisania na listę i nie później niż przed rozpoczęciem działalności. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie każdej osobie, która została poszkodowana na skutek błędnych działań i zaniechań adwokata prowadzącego sprawę. Podobnie, jak ubezpieczenie OC pracodawcy, polisa chroni również osoby zatrudnione w kancelarii. Zaleca się, aby podstawowy pakiet OC rozszerzyć o różne klauzule, dzięki którym można w pełni zabezpieczyć swoje interesy i stabilizację finansową firmy. Wiele firm oferuje obecnie ubezpieczenie adwokatów od wielu ryzyk, z czego z pewnością dobrze jest skorzystać. Zwiększa to zaufanie klientów do kancelarii i podnosi jej prestiż. Osoby korzystające z usług adwokata mogą czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji.

Obowiązkowe ubezpieczenie adwokatów

Każdy adwokat, który rozpoczyna własną działalność musi wykupić ubezpieczenie adwokackie. Jeśli tego nie zrobi, czekają go poważne konsekwencje, ale traci również zaufanie potencjalnych klientów. Zakup polisy nie jest dużym kosztem w skali roku. Ubezpieczenia dla adwokatów, podobnie jak OC członków zarządu, czy OC dla lekarza i pielęgniarki, to sposób na to, aby zabezpieczyć swoje interesy i zapewnić sobie ochronę w różnych sytuacjach. Nawet najlepszy adwokat ma prawo do popełnienia nieumyślnego błędu, który może okazać się kosztowny w skutkach. Wykupione OC adwokata pokrywa wszystkie koszty związane z prowadzeniem postępowania wyjaśniającego, jak również zapewnia wypłatę świadczenia osobie poszkodowanej. Kancelaria nie naraża się na duże koszty, jakie mogą wyniknąć z błędu jej pracownika. OC można bez trudu zamówić w różnych firmach. Wiele z nich umożliwia taki zakup również przez Internet – szybko i wygodnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie adwokata?

Koszt polisy od odpowiedzialności cywilnej, uzależniony jest od tego, na jaką sumę gwarancyjną zdecyduje się osoba ubezpieczająca. Im wyższa suma do wypłaty, tym na wyższą składkę OC trzeba się przygotować. Dodatkowo, tak jak ubezpieczenie w życiu prywatnym, które może kupić każdy, OC adwokata kosztuje więcej, jeśli wybieramy dodatkowe pakiety i klauzule do podstawowej umowy. Podstawowa polisa zwykle kosztuje kilkaset złotych w skali roku, a cena może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych. Decydując się na opłacenie składki za cały rok z góry, można nieco zaoszczędzić. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, kiedy wygasa umowa OC i odnowić ją odpowiednio wcześniej, aby ochrona obowiązywała bez przerwy.

Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy ubezpieczenie adwokackie może się przydać. Prestiżowe kancelarie adwokackie nie oszczędzają na kupowanych polisach, ponieważ zależy im na kompleksowym ubezpieczeniu od różnych ryzyk. Ubezpieczyciel przejmuje pełną odpowiedzialność za szkody, które powstaną na skutek działalności adwokata, a adwokat zmniejsza ryzyko prowadzenia działalności. W ten sposób realizuje również swój ustawowy obowiązek.

 

 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
OC dla fizjoterapeuty

OC dla fizjoterapeuty

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni osobę ubezpieczoną od konieczności wypłaty odszkodowania, w razie wyrządzenia szkody na majątku bądź czyimś zdrowiu. W niektórych zawodach, taka polisa jest obowiązkowa. Przykładem może być obowiązkowe ubezpieczenie OC fizjoterapeuty, które musi wykupić każdy […]

więcej
Gdańsk ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Gdańsk ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Powszechne podwyżki dotknęły także kierowców. Jesteś pewien, że opłacasz najlepsze i najtańsze OC? Mieszkańcy większych polskich miast zawsze muszą płacić więcej za obowiązkowe polisy. Sprawdziliśmy ile wynosi przeciętne ubezpieczenie OC/AC w Gdańsku! Stolica Pomorza zajmuje szóste miejsce wśród […]

więcej
Winiety Słowenia

Winiety Słowenia

Gdy podczas podróży będzie się przejeżdżało przez Słowenię, wówczas należy sprawdzić, na jakich warunkach można kupić obowiązkowe winiety w Słowenii. Brak dysponowania potwierdzeniem zakupu może skutkować koniecznością płacenia mandatów. Zatem ważne jest sprawdzenie, na jakich warunkach można uzyskać […]

więcej
Szczecin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Szczecin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Już od końca ubiegłego roku przewidywano podwyżki cen za obowiązkowe polisy komunikacyjne. Jakie kwoty muszą płacić kierowcy dbający o bezpieczeństwo na drodze? Sprawdziliśmy, ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC/AC w Szczecinie w 2020 roku! Ceny polis są zależnie od […]

więcej