OC adwokata

OC adwokata

Oceń ten wpis

Przedstawiciele niektórych zawodów zobligowani są przepisami prawa do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to na przykład adwokatów, którzy wykonują zawód na podstawie ustawy Prawo o adwokaturze. Kupując OC adwokata, można skutecznie zabezpieczyć swoje finanse i przenieść odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania za ewentualne szkody na firmę ubezpieczeniową. Polisa obejmuje wszystkie zdarzenia, które wynikają z działań lub zaniedbań adwokata, który wykonuje swoje obowiązki zawodowe.

Ubezpieczenie OC adwokatów – jakie są korzyści ubezpieczenia?

Ubezpieczenie adwokata od odpowiedzialności cywilnej powinno zostać wykupione w ciągu 30 dni od momentu wpisania na listę i nie później niż przed rozpoczęciem działalności. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie każdej osobie, która została poszkodowana na skutek błędnych działań i zaniechań adwokata prowadzącego sprawę. Podobnie, jak ubezpieczenie OC pracodawcy, polisa chroni również osoby zatrudnione w kancelarii. Zaleca się, aby podstawowy pakiet OC rozszerzyć o różne klauzule, dzięki którym można w pełni zabezpieczyć swoje interesy i stabilizację finansową firmy. Wiele firm oferuje obecnie ubezpieczenie adwokatów od wielu ryzyk, z czego z pewnością dobrze jest skorzystać. Zwiększa to zaufanie klientów do kancelarii i podnosi jej prestiż. Osoby korzystające z usług adwokata mogą czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji.

Obowiązkowe ubezpieczenie adwokatów

Każdy adwokat, który rozpoczyna własną działalność musi wykupić ubezpieczenie adwokackie. Jeśli tego nie zrobi, czekają go poważne konsekwencje, ale traci również zaufanie potencjalnych klientów. Zakup polisy nie jest dużym kosztem w skali roku. Ubezpieczenia dla adwokatów, podobnie jak OC członków zarządu, czy OC dla lekarza i pielęgniarki, to sposób na to, aby zabezpieczyć swoje interesy i zapewnić sobie ochronę w różnych sytuacjach. Nawet najlepszy adwokat ma prawo do popełnienia nieumyślnego błędu, który może okazać się kosztowny w skutkach. Wykupione OC adwokata pokrywa wszystkie koszty związane z prowadzeniem postępowania wyjaśniającego, jak również zapewnia wypłatę świadczenia osobie poszkodowanej. Kancelaria nie naraża się na duże koszty, jakie mogą wyniknąć z błędu jej pracownika. OC można bez trudu zamówić w różnych firmach. Wiele z nich umożliwia taki zakup również przez Internet – szybko i wygodnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie adwokata?

Koszt polisy od odpowiedzialności cywilnej, uzależniony jest od tego, na jaką sumę gwarancyjną zdecyduje się osoba ubezpieczająca. Im wyższa suma do wypłaty, tym na wyższą składkę OC trzeba się przygotować. Dodatkowo, tak jak ubezpieczenie w życiu prywatnym, które może kupić każdy, OC adwokata kosztuje więcej, jeśli wybieramy dodatkowe pakiety i klauzule do podstawowej umowy. Podstawowa polisa zwykle kosztuje kilkaset złotych w skali roku, a cena może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych. Decydując się na opłacenie składki za cały rok z góry, można nieco zaoszczędzić. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, kiedy wygasa umowa OC i odnowić ją odpowiednio wcześniej, aby ochrona obowiązywała bez przerwy.

Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy ubezpieczenie adwokackie może się przydać. Prestiżowe kancelarie adwokackie nie oszczędzają na kupowanych polisach, ponieważ zależy im na kompleksowym ubezpieczeniu od różnych ryzyk. Ubezpieczyciel przejmuje pełną odpowiedzialność za szkody, które powstaną na skutek działalności adwokata, a adwokat zmniejsza ryzyko prowadzenia działalności. W ten sposób realizuje również swój ustawowy obowiązek.

 

 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Najchętniej wybierane kierunki wakacyjne na 2019 rok

Najchętniej wybierane kierunki wakacyjne na 2019 rok

4.9/5 – (Ocen: 26) Podczas wakacji w 2019 roku najwięcej wczasowiczów obierze kierunek na Turcję, Bułgarię, Grecję, Hiszpanię i Egipt. Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić właśnie te kraje. Poznaj ich zalety i tajemnice. Przekonaj […]

więcej
Dewastacja

Dewastacja

5/5 – (Ocen: 1) W słowniku języka polskiego możemy znaleźć taką definicję słowa dewastacja: Jest to niszczenie czegoś celowe lub następujące wskutek zaniedbania. W prawie ubezpieczeniowym jest ona bardzo podobna. Poprzez dewastację rozumiemy celowe, umyślne i pozbawione prawa […]

więcej
Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

5/5 – (Ocen: 1) O osobach pochodzących z Wielkopolski żartobliwie mówi się, że są bardzo oszczędne. W 2020 na pewno dobrym pomysłem będzie próba znalezienia korzystniejszej polisy komunikacyjnej. Zastanawiasz się, jak bardzo zdrożały? Sprawdziliśmy ile kosztuje przeciętne ubezpieczenie […]

więcej
Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Tajlandii?

Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Tajlandii?

5/5 – (Ocen: 5) Już wkrótce wakacje. Od tak dawna planujesz wyprawę do malowniczej orientalnej Tajlandii, że z każdym dniem niecierpliwisz się coraz bardziej. Pamiętaj jednak, że aby cieszyć się wymarzonym urlopem w pełni, musisz zadbać o właściwą […]

więcej