OC adwokata

OC adwokata

5/5 - (Ocen: 1)

Przedstawiciele niektórych zawodów zobligowani są przepisami prawa do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to na przykład adwokatów, którzy wykonują zawód na podstawie ustawy Prawo o adwokaturze. Kupując OC adwokata, można skutecznie zabezpieczyć swoje finanse i przenieść odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania za ewentualne szkody na firmę ubezpieczeniową. Polisa obejmuje wszystkie zdarzenia, które wynikają z działań lub zaniedbań adwokata, który wykonuje swoje obowiązki zawodowe.

Ubezpieczenie OC adwokatów – jakie są korzyści ubezpieczenia?

Ubezpieczenie adwokata od odpowiedzialności cywilnej powinno zostać wykupione w ciągu 30 dni od momentu wpisania na listę i nie później niż przed rozpoczęciem działalności. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie każdej osobie, która została poszkodowana na skutek błędnych działań i zaniechań adwokata prowadzącego sprawę. Podobnie, jak ubezpieczenie OC pracodawcy, polisa chroni również osoby zatrudnione w kancelarii. Zaleca się, aby podstawowy pakiet OC rozszerzyć o różne klauzule, dzięki którym można w pełni zabezpieczyć swoje interesy i stabilizację finansową firmy. Wiele firm oferuje obecnie ubezpieczenie adwokatów od wielu ryzyk, z czego z pewnością dobrze jest skorzystać. Zwiększa to zaufanie klientów do kancelarii i podnosi jej prestiż. Osoby korzystające z usług adwokata mogą czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji.

Obowiązkowe ubezpieczenie adwokatów

Każdy adwokat, który rozpoczyna własną działalność musi wykupić ubezpieczenie adwokackie. Jeśli tego nie zrobi, czekają go poważne konsekwencje, ale traci również zaufanie potencjalnych klientów. Zakup polisy nie jest dużym kosztem w skali roku. Ubezpieczenia dla adwokatów, podobnie jak OC członków zarządu, czy OC dla lekarza i pielęgniarki, to sposób na to, aby zabezpieczyć swoje interesy i zapewnić sobie ochronę w różnych sytuacjach. Nawet najlepszy adwokat ma prawo do popełnienia nieumyślnego błędu, który może okazać się kosztowny w skutkach. Wykupione OC adwokata pokrywa wszystkie koszty związane z prowadzeniem postępowania wyjaśniającego, jak również zapewnia wypłatę świadczenia osobie poszkodowanej. Kancelaria nie naraża się na duże koszty, jakie mogą wyniknąć z błędu jej pracownika. OC można bez trudu zamówić w różnych firmach. Wiele z nich umożliwia taki zakup również przez Internet – szybko i wygodnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie adwokata?

Koszt polisy od odpowiedzialności cywilnej, uzależniony jest od tego, na jaką sumę gwarancyjną zdecyduje się osoba ubezpieczająca. Im wyższa suma do wypłaty, tym na wyższą składkę OC trzeba się przygotować. Dodatkowo, tak jak ubezpieczenie w życiu prywatnym, które może kupić każdy, OC adwokata kosztuje więcej, jeśli wybieramy dodatkowe pakiety i klauzule do podstawowej umowy. Podstawowa polisa zwykle kosztuje kilkaset złotych w skali roku, a cena może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych. Decydując się na opłacenie składki za cały rok z góry, można nieco zaoszczędzić. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, kiedy wygasa umowa OC i odnowić ją odpowiednio wcześniej, aby ochrona obowiązywała bez przerwy.

Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy ubezpieczenie adwokackie może się przydać. Prestiżowe kancelarie adwokackie nie oszczędzają na kupowanych polisach, ponieważ zależy im na kompleksowym ubezpieczeniu od różnych ryzyk. Ubezpieczyciel przejmuje pełną odpowiedzialność za szkody, które powstaną na skutek działalności adwokata, a adwokat zmniejsza ryzyko prowadzenia działalności. W ten sposób realizuje również swój ustawowy obowiązek.

 

 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Kupując używane auto, trzeba mieć pewność, że posiada ono ważne ubezpieczenie OC. OC po kupnie używanego samochodu przechodzi na nowego właściciela, jednak trzeba mieć świadomość tego, na jakich zasadach, gdyż czasem mogą wyniknąć z tego pewne nieporozumienia. Czego […]

więcej
Polisa

Polisa

Polisa to dokument, który przygotowuje ubezpieczyciel. Stanowi ona porozumienie między osobą fizyczną lub prawną (ubezpieczającym), a ubezpieczycielem dotyczące zakresu ubezpieczenia. Na polisie powinny znaleźć się następujące dane: – data zawarcia oraz okres ubezpieczenia, – dane ubezpieczającego (imię i […]

więcej
Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Współcześnie zakup obowiązkowego ubezpieczenia wcale nie musi wiązać się ze spotkaniem w oddziale wybranego towarzystwa. Całą procedurę da się załatwić bez wychodzenia z domu, nawet w kilkanaście minut. Jak należy się do niej przygotować? Wyjaśniamy, jak przebiega zakup […]

więcej
AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AutoCasco jest jedną z najpopularniejszych dodatkowych polis komunikacyjnych. Wysokość jej składki bywa wysoka, zwłaszcza w przypadku pojazdów z rynku wtórnego, więc wielu kierowców zastanawia się, czy na pewno opłaca się ją kupować. Podpowiadamy, dlaczego mimo wszystko warto się […]

więcej