OC adwokata

OC adwokata

5/5 - (Ocen: 1)

Przedstawiciele niektórych zawodów zobligowani są przepisami prawa do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to na przykład adwokatów, którzy wykonują zawód na podstawie ustawy Prawo o adwokaturze. Kupując OC adwokata, można skutecznie zabezpieczyć swoje finanse i przenieść odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania za ewentualne szkody na firmę ubezpieczeniową. Polisa obejmuje wszystkie zdarzenia, które wynikają z działań lub zaniedbań adwokata, który wykonuje swoje obowiązki zawodowe.

Ubezpieczenie OC adwokatów – jakie są korzyści ubezpieczenia?

Ubezpieczenie adwokata od odpowiedzialności cywilnej powinno zostać wykupione w ciągu 30 dni od momentu wpisania na listę i nie później niż przed rozpoczęciem działalności. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie każdej osobie, która została poszkodowana na skutek błędnych działań i zaniechań adwokata prowadzącego sprawę. Podobnie, jak ubezpieczenie OC pracodawcy, polisa chroni również osoby zatrudnione w kancelarii. Zaleca się, aby podstawowy pakiet OC rozszerzyć o różne klauzule, dzięki którym można w pełni zabezpieczyć swoje interesy i stabilizację finansową firmy. Wiele firm oferuje obecnie ubezpieczenie adwokatów od wielu ryzyk, z czego z pewnością dobrze jest skorzystać. Zwiększa to zaufanie klientów do kancelarii i podnosi jej prestiż. Osoby korzystające z usług adwokata mogą czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji.

Obowiązkowe ubezpieczenie adwokatów

Każdy adwokat, który rozpoczyna własną działalność musi wykupić ubezpieczenie adwokackie. Jeśli tego nie zrobi, czekają go poważne konsekwencje, ale traci również zaufanie potencjalnych klientów. Zakup polisy nie jest dużym kosztem w skali roku. Ubezpieczenia dla adwokatów, podobnie jak OC członków zarządu, czy OC dla lekarza i pielęgniarki, to sposób na to, aby zabezpieczyć swoje interesy i zapewnić sobie ochronę w różnych sytuacjach. Nawet najlepszy adwokat ma prawo do popełnienia nieumyślnego błędu, który może okazać się kosztowny w skutkach. Wykupione OC adwokata pokrywa wszystkie koszty związane z prowadzeniem postępowania wyjaśniającego, jak również zapewnia wypłatę świadczenia osobie poszkodowanej. Kancelaria nie naraża się na duże koszty, jakie mogą wyniknąć z błędu jej pracownika. OC można bez trudu zamówić w różnych firmach. Wiele z nich umożliwia taki zakup również przez Internet – szybko i wygodnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie adwokata?

Koszt polisy od odpowiedzialności cywilnej, uzależniony jest od tego, na jaką sumę gwarancyjną zdecyduje się osoba ubezpieczająca. Im wyższa suma do wypłaty, tym na wyższą składkę OC trzeba się przygotować. Dodatkowo, tak jak ubezpieczenie w życiu prywatnym, które może kupić każdy, OC adwokata kosztuje więcej, jeśli wybieramy dodatkowe pakiety i klauzule do podstawowej umowy. Podstawowa polisa zwykle kosztuje kilkaset złotych w skali roku, a cena może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych. Decydując się na opłacenie składki za cały rok z góry, można nieco zaoszczędzić. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, kiedy wygasa umowa OC i odnowić ją odpowiednio wcześniej, aby ochrona obowiązywała bez przerwy.

Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy ubezpieczenie adwokackie może się przydać. Prestiżowe kancelarie adwokackie nie oszczędzają na kupowanych polisach, ponieważ zależy im na kompleksowym ubezpieczeniu od różnych ryzyk. Ubezpieczyciel przejmuje pełną odpowiedzialność za szkody, które powstaną na skutek działalności adwokata, a adwokat zmniejsza ryzyko prowadzenia działalności. W ten sposób realizuje również swój ustawowy obowiązek.

 

 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Według polskiego prawa po drogach nie mogą poruszać się samochody nieposiadające aktualne ubezpieczenia OC. System prawny jest tak skonstruowany, że właściwie nie jest możliwe nieposiadanie OC, a jednym z efektów ubocznych takiego stanu rzeczy jest to, że wielu […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki KIA – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki KIA – ubezpieczenia OC/AC

Pojazdy marki Kia są jednymi z popularniejszych na polskich drogach. Posiadasz takie auto? Warto sprawdzić, czy nie przepłacasz za jego ubezpieczenie. Być może Twoja oferta to wcale nie najtańsze OC! Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów marki KIA! W […]

więcej
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Sprzedajesz auto, dla którego kilka tygodni lub miesięcy temu wykupiłeś OC? W takiej sytuacji prawdopodobnie chciałbyś odzyskać pieniądze. Koniecznie sprawdź, co musisz zrobić, by nie płacić kolejnej składki OC, a także jakie dokumenty jesteś zobowiązany przekazać nabywcy. Czy […]

więcej
5 sytuacji, w których warto wykupić pakiet z Assistance

5 sytuacji, w których warto wykupić pakiet z Assistance

Kierowcę w trasie może spotkać wiele nieprzyjemnych przygód. Nie tylko wypadki są ryzykowne. Sam pojazd może nagle ulec awarii lub zostać uszkodzony przez jakieś czynniki zewnętrzne. Warto być przygotowanym na takie okoliczności. Przedstawiamy 5 sytuacji, w których warto […]

więcej