Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

5/5 - (Ocen: 8)

Zobacz przygotowane przez nas propozycje idealnych pierwszych samochodów dla młodych kierowców, by wybrać właściwy model i zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC. Poznaj również czynniki, które sprawiają, że są to dobre auta dla młodego kierowcy. Zdobądź wiedzę dotyczącą aspektów, na które warto zwracać uwagę podczas poszukiwania korzystnej oferty.

Jako młody kierowca możesz nie wiedzieć, że jednym z czynników wpływających na wysokość obowiązkowego ubezpieczenia OC są dane dotyczące samochodu. Lepszą ofertę cenową dostaną na przykład posiadacze aut nowych, prosto z salonu. Są to pojazdy o potencjalnie mniejszej awaryjności, z racji iż mają nieużywane części i obejmuje je gwarancja producenta. Na niską składkę OC liczyć mogą także właściciele niezawodnych modeli aut. Ubezpieczyciele dysponują statystykami wypadków i wiedzą, które samochody są bardziej awaryjne, które zaś psują się rzadko.

Zakładamy jednak, że Ciebie interesuje tani samochód dla początkującego kierowcy. Z mniejszym budżetem nie zakupisz najnowszego modelu prosto z salonu. Na pierwsze auto dla młodego kierowcy możesz za to wybrać model z małym silnikiem, co także zostanie potraktowane jako element ulgowy. Ponieważ mniejszy silnik pozwala rozwinąć mniejszą prędkość podczas jazdy, ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku zostaje ograniczone.

Fiat Grande Punto

Jedną z ciekawych propozycji na dobre auto dla młodego kierowcy jest Fiat Grande Punto, który w dość nowym roczniku, bo 2008, możesz nabyć przy budżecie 10000 zł. Zastosowany w samochodzie silnik w wersji podstawowej może mieć 1.2/65 KM, co pozwoli Ci rozpędzić się nawet do 165 km/h (przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 13,2 s). Silnik odznacza się prostą budową. Jeśli chcesz, możesz zainstalować w nim LPG.

Fiat Grande Punto to auto idealne na pierwszy samochód, bo ma pojemny bagażnik, duże i wygodne wnętrze – zwłaszcza w odniesieniu do przednich foteli – oraz wyposażenie zapewniające komfort i bezpieczeństwo (np. cztery poduszki powietrzne, klimatyzację). W razie chęci skorzystasz ze wspomagania kierownicy: funkcji City.

Jednym z towarzystw, w których tanio ubezpieczysz swój nowy samochód dla początkującego kierowcy, jest UNIQUA. Na koszt będą miały wpływ różne czynniki, takie jak współwłasność samochodu, miejsce zamieszkania, a nawet stan cywilny. Możesz jednak spodziewać się poniesienia kosztu ok. 1700-1800 zł.

WARUNKI UBEZPIECZENIA UNIQUA KORZYŚCI UBEZPIECZENIA UNIQUA TEGO BRAKUJE
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance, NNW, opony + Zielona Karta – brak samochodu zastępczego
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard + Bezpośrednia Likwidacja Szkody
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa + naprawa pojazdu na miejscu
Liczba rat: 1 lub 2 + holowanie do 50 km

OCENA PRODUKTU: 10/10

Honda Jazz I

Drugi dobry i tani samochód dla młodego kierowcy to Honda Jazz I, którą przy budżecie do 10000 zł zakupisz w rocznikach od 2002 do 2004. Jest samochodem bardzo trwałym i rzadko ulega awariom, co doceni Twój ubezpieczyciel, przyznając Ci więcej zniżek za polisę OC. Auto ma ciekawe rozwiązanie przestrzenne: system Magic Seats, za sprawą którego jednym ruchem złożysz oparcie i siedzisko, by je podnieść.

W kwestii wielkości silnika polecamy model 1.2, ponieważ dzięki niemu uzyskasz kolejne zniżki za OC. Jeśli wdasz się w kolizję z Twojej winy, za nowe części zapłacisz więcej niż w przypadku Fiata Grande Punto, ponieważ zamienniki nie są równie tanie. Warto zatem, byś rozważył wybór pakietu ubezpieczeń OC/AC, wówczas pokryciem kosztów naprawy szkód zajmie się ubezpieczyciel.

Porównaj ceny ubezpieczeń

By rozłożyć składkę OC na cały rok i w efekcie płacić mniej, ale regularnie, wybierz ubezpieczenie od mtu24.pl, czyli marki należącej do grupy ERGO Hestia. Pamiętaj jednak, że płacąc składkę z góry, poniesiesz mniejszy koszt całościowy: ok. 2000 zł. Opłaty możesz dokonać wygodnie – online.

WARUNKI UBEZPIECZENIA mtu24.pl KORZYŚCI UBEZPIECZENIA mtu24.pl TEGO BRAKUJE
Pakiet ubezpieczenia: OC + Bezpośrednia Likwidacja Szkody – Zielona Karta wydawana jest za dopłatą 20 zł
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard + możliwość rozłożenia składki OC na 12 miesięcy
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa + możliwość płacenia za ubezpieczenie online
Liczba rat: 1, 2, 4 lub 12 + zapłata składki z góry to mniejsza cena za OC

OCENA PRODUKTU: 9/10

Renault Clio III

Idealny pierwszy samochód dla młodego kierowcy to także Renault Clio III. Jest pojemny i wygodny, zwłaszcza w wersji hatchback. By zapłacić za auto mniej, wybierz model z pierwszych lat produkcji. To, co doceni ubezpieczyciel i za co może przyznać Ci zniżkę, to fakt, iż Renault Clio III ma bardzo dobre wyniki w testach zderzeniowych. By płacić za OC mniej, warto wybrać silnik 1.2, który umożliwia osiągnięcie maksymalnej prędkości 167 km/h. Przyspieszenie od 0 do 100 km jest równe 13,4 s.

By zyskać tani samochód dla młodego kierowcy i jednocześnie tanie OC, rozważ zakup ubezpieczenia w AXA DIRECT. Co prawda nie rozłożysz tu składki na raty, ale to nawet lepiej, bo płacąc z góry, nie będziesz musiał uciszać odsetek. Mało tego, oferta AXA DIRECT skierowana do młodych kierowców jest jedną z najtańszych na rynku. Za pełen rok ubezpieczenia zapłacisz nawet do 1800 zł.

WARUNKI UBEZPIECZENIA AXA DIRECT KORZYŚCI UBEZPIECZENIA AXA DIRECT TEGO BRAKUJE
Pakiet ubezpieczenia: OC, assistance + Bezpośrednia Likwidacja Szkody – konieczność zapłacenia całej składki OC z góry
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard + Zielona Karta – brak Bezpośredniej Likwidacji Szkody
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa + naprawa na miejscu zdarzenia
Liczba rat: 1 + holowanie do 75 km

OCENA PRODUKTU: 10/10

Skoda Fabia I

Skoda Fabia I to idealny pierwszy samochód dla osób, które potrzebują pojazdu do poruszania się po mieście. Jest niewielka, łatwo się nią parkuje, a przy okazji cechuje ją małe spalanie. By zaoszczędzić na OC, podczas kupowania Skody Fabii I wybierz silnik maksymalnie 1.4/75 KM. Jeśli samochód ulegnie uszkodzeniu, części do niego będą tanie – to kolejna oszczędność. Zamiast dodatkowej polisy autocasco możesz więc zdecydować się na skromniejszą: minicasco. Ta druga chroni przede wszystkim od kradzieży, szkody całkowitej oraz uszkodzeń powstałych w wyniku działania sił natury. Zobacz, dlaczego i gdzie warto wykupić minicasco.

Sprawdź ceny OC i AC

Szukając OC dla swojej Skody Fabii I, zwróć uwagę na towarzystwo Link4. Tu otrzymasz nie tylko podstawową ochronę, ale również – w formie bezpłatnego dodatku – licencję na nawigację samochodową NaviExpert, która będzie Cię obowiązywać przez cały okres trwania ubezpieczenia OC. Skorzystasz z niej podczas wyjazdu za miasto, a nawet za granicę.

Ponieważ za swoje idealne pierwsze auto dla młodego kierowcy w postaci Skody Fabii I nie zapłacisz dużo, możesz przeznaczyć większy budżet na pakiet ubezpieczeń: ok. 2500 zł. W Link4 zyskasz podstawowe OC, NNW komunikacyjne chroniące Ciebie i Twoich pasażerów do 10000 zł, a także pakiet usług assistance. W przypadku dłuższej naprawy auta możesz liczyć na pojazd zastępczy.

WARUNKI UBEZPIECZENIA Link4 KORZYŚCI UBEZPIECZENIA Link4 TEGO BRAKUJE
Pakiet ubezpieczenia: OC, NNW, opony + bezpłatna licencja na nawigację NaviExpert przez okres ochronny – Zielonej Karty
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard + samochód zastępczy nawet na 3 dni
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa + holowanie na terenie całej Polski
Liczba rat: 1, 2 lub 4 + możliwość uzyskania zniżki przy zakupie online (sprawdź warunki!)

OCENA PRODUKTU: 9/10

Toyota Aygo I

Jako ostatni tani samochód dla młodego kierowcy chcemy Ci polecić Toyotę Aygo I z silnikiem 1.0/68 KM. Jest mała i wygodna do poruszania się po mieście. Nawet jeśli na parkingu będzie ciasno, Ty prawdopodobnie znajdziesz miejsce. Wyposażenie auta jest młodzieżowe i efektowne. Drobne minusy mogą stanowić skromniejsze względem poprzednich modeli wyposażenie oraz maksymalna prędkość, która przy silniku 1.0 wynosi 157 km/h. Wolniejsze jest też przyspieszenie: trwa 14,2 s. To jednak Twój ubezpieczyciel potraktuje jako zalety, więc możesz liczyć na zniżkę za OC.

Toyota Aygo I jest ceniona za niskie spalanie, tanie części zamienne oraz niewielki rozmiar. Polecane odpowiedniki konkurencyjnych marek to np. Citroen C1 oraz Peugeot 107.

By ubezpieczyć swój samochód korzystnie i na dobrych warunkach, wybierz towarzystwo ubezpieczeniowe Proama. Na tle poprzedników wyróżnia się bogatym pakietem usług assistance. Jeśli dużo podróżujesz po kraju, sprawdzi się rewelacyjnie. Oferta obejmuje m.in. naprawę awarii na miejscu lub – jeśli to niemożliwe – holowanie do najbliższego warsztatu położonego w odległości 1000 km. Mało tego, otrzymujesz za darmo Zieloną Kartę, więc jesteś ubezpieczony na terenie niemal całej Europy – sprawdź, gdzie honorowane jest OC, gdzie Zielona Karta, w jakich krajach zaś trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne.

WARUNKI UBEZPIECZENIA PROAMA KORZYŚCI UBEZPIECZENIA PROAMA TEGO BRAKUJE
Pakiet ubezpieczenia: OC, NNW, assistance + Zielona Karta – możliwość zapłaty tylko przelewem tradycyjnym
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard + naprawa na miejscu – wyższa cena względem innych ubezpieczeń: ok. 2900 zł
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa + holowanie do 100 km
Liczba rat: 1 lub 2 + możliwość rozłożenia na dwie raty

OCENA PRODUKTU: 8,5/10

Podsumowanie

W powyższym rankingu zaprezentowaliśmy samochody dla młodych kierowców, dzięki którym uzyskasz tańsze OC m.in. z uwagi na mniejszy silnik, a w niektórych przypadkach także przez wzgląd na trwałość modelu. Mamy nadzieję, że znalazłeś wśród nich taki, który odpowiada Ci zarówno pod względem specyfikacji, jak i wyglądu.

Porównaj oferty

Zanim kupisz swoje pierwsze auto dla młodego kierowcy, zobacz przygotowany przez nas ranking ubezpieczeń dla posiadacza Toyoty Yaris wyprodukowanej w 2014 roku. Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń KioskPolis.pl i znajdź ofertę dopasowaną do Twoich oczekiwań pod względem zakresu ochrony oraz wpisującą się w budżet, którym dysponujesz.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać i o jakie sprawy zadbać. Przejrzyj listę rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży. Zobacz, czego musisz dopilnować, jeśli w aucie będzie pies, a także jakie ubezpieczenie […]

więcej
Jak wycofać pojazd z ruchu w dobie koronawirusa?

Jak wycofać pojazd z ruchu w dobie koronawirusa?

Każdy polski kierowca, zgodnie z prawem, musi wykupić na swój samochód ubezpieczenie OC. Jest zobowiązany do uregulowania składki nawet wtedy, gdy pojazd stoi zupełnie nieużywany. W wielu przypadkach jest to ewidentna strata pieniędzy. Co mają zrobić przedsiębiorcy z […]

więcej
Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Zgubiona karta pojazdu? To nie koniec świata. Choć ten „akt urodzenia” samochodu to dokument niezbędny w sprawach urzędowych, na co dzień jest mało przydatny. Co jednak zrobić, gdy zgubisz kartę pojazdu? Jakie są tego konsekwencje? Przeczytaj nasz poradnik […]

więcej
Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Według policyjnych danych statystycznych, w ubiegłym roku zgłoszono ponad 30 tys. wypadków oraz prawie pół miliona kolizji drogowych. Czy na podstawie przedstawionych wyników można określić, które regiony są najbardziej niebezpieczne? Przedstawiamy raport dotyczący tego, gdzie w Polsce dochodzi […]

więcej