Ranking najtańszych ubezpieczeń OC dla młodego kierowcy

Ranking najtańszych ubezpieczeń OC dla młodego kierowcy

4.9/5 - (Ocen: 18)

Kupując OC dla młodego kierowcy należy liczyć się z dość pokaźnym wydatkiem w porównaniu do przeciętnych cen ubezpieczenia. Niestety ta kategoria klientów towarzystw ubezpieczeniowych jest postrzegana jako ryzykowna ze względu na wiek i zazwyczaj małe doświadczenie za kierownicą auta. Wysoka cena ubezpieczenia wynika też z braku zniżek za bezszkodową jazdę. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Z całą pewnością najtańsze ubezpieczenie OC dla młodych kierowców można znaleźć w internecie, w czym bardzo pomocny jest kalkulator KioskPolis. Przy jego pomocy przeprowadzimy próbne wyliczenia obejmujące proponowane przez kilka towarzystw ubezpieczeniowych OC dla młodego kierowcy. Ranking ma na celu znalezienie ofert najkorzystniejszych cenowo, ale także uwzględniających dodatkowe benefity, na jakie mogą liczyć ubezpieczeni, w tym bezpośrednią likwidację szkody, pakiet Assistance, ubezpieczenie NNW, dystans holowania i możliwość uzyskania zielonej karty.

OC dla młodego kierowcy – czynniki decydujące o wysokiej cenie

Nie jest tajemnicą, że najwyższą składkę zapłaci za OC młody kierowca. Do jakiego wieku klienci należą do tej grupy? W niemal wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych najniższa kategoria wiekowa obejmuje osoby przed ukończeniem 26 roku życia. Oznacza to w praktyce, że po przekroczeniu tego poziomu właściciele pojazdów mogą liczyć na niższe składki.

Jakie konkretnie czynniki sprawiają, że OC dla młodego kierowcy wiąże się ze sporym wydatkiem?

 • Młody wiek – według statystyk prowadzonych przez towarzystwa ubezpieczeniowe to właśnie osoby przed 26 rokiem życia najczęściej stają się sprawcami zdarzeń drogowych, które zmuszają ubezpieczycieli do likwidacji szkody w ramach polisy OC.
 • Data wydania prawa jazdy – towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że o ryzyku spowodowania wypadku decyduje również mniejsze doświadczenie za kierownicą. Przy kalkulacji składki za ubezpieczenie OC, doświadczenie to określa się na podstawie daty wydania prawa jazdy.
 • Brak zniżek za bezszkodową jazdę – towarzystwa ubezpieczeniowe oferują niższe składki klientom, którzy legitymują się latami bezszkodowej jazdy. Co roku cena za ubezpieczenie OC obniża się o kolejne 10%, a niekiedy nawet 20% ceny wyjściowej. Maksymalna wysokość zniżek to nawet 80%! Jednak młodzi kierowcy nie mają możliwości uzyskania tak wysokiego rabatu – ich historia ubezpieczeniowa jest zbyt krótka.
 • Stan cywilny – większość młodych kierowców nie zdążyła jeszcze założyć rodziny. Panny i kawalerowie płacą za ubezpieczenie OC nieco więcej. Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że osoby które założyły już rodzinę, jeżdżę ostrożnie.

Najkorzystniejsze i najtańsze OC dla młodego kierowcy – ranking

Świadomi właściciele pojazdów dobrze wiedzą, że najtańsze OC dla młodych kierowców można znaleźć korzystając z porównywarki KioskPolis. Tworząc ranking obejmujący wiodących ubezpieczycieli skorzystamy właśnie z tego czytelnego narzędzia. Symulacja zostanie przeprowadzona dla 23-letniego mężczyzny, który zdobył prawo jazdy w 2019 roku. Nasz bohater właśnie stał się szczęśliwym właścicielem Fiata Grande Punto wyprodukowanego w roku 2009. To dobry wybór na pierwszy samochód – auta popularnych marek o niższej pojemności silnika są postrzegane przez ubezpieczycieli jako mniej ryzykowne, co przełoży się na stosunkowo niską cenę ubezpieczenia OC. W symulacji uwzględnimy kierowcę zamieszkującego Warszawę – w innych, szczególnie mniejszych miejscowościach, ubezpieczenie samochodu powinno być tańsze. Ile kosztuje ubezpieczenie dla młodego kierowcy w poszczególnych towarzystwach? Sprawdźmy!

Informacje dotyczące pojazdu

 • Marka: Fiat Grande Punto
 • Rok produkcji: 2009
 • Pojemność silnika: 1242 cm3 benzyna
 • Wersja auta:2 8V Active
 • Liczba drzwi: 3
 • Przebieg auta: 150 tys. km

Informacje dotyczące kierowcy

 • Wiek kierowcy: 23 lata
 • Rok wydania prawa jazdy: 2019
 • Miejsce zamieszkania: Warszawa
 • Stan cywilny: kawaler

BENEFIA

Benefia w najbardziej skromnym wariancie oferuje ubezpieczenie w cenie 1280 zł. Płatność może być rozłożona na 4 raty. Nie jest to najtańsze OC dla młodych kierowców, ale stanowi konkurencyjną ofertę. Właściciele pojazdów ceniący sobie wygodę i czas mogą nie być zadowoleni z braku bezpośredniej likwidacji szkody w ofercie.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1280 zł

Maksymalny pakiet: 1532 zł

PARAMETRYPLUSYMINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance, NNWMożliwość rozłożenia płatności na 4 ratyBrak BLS
Ubezpieczenie obowiązkowe: standardZielona karta
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa
Liczba rat: 1,2 lub 4

 

UNIQA

Uniqa stanowi najdroższą ofertę w zestawieniu. Jednak klienci, którzy zdecydują się na bardziej rozbudowany pakiet mogą liczyć na wiele benefitów. Polisa OC uwzględnia bezpośrednią likwidację szkody i zieloną kartę. Pakiet Assistance obejmuje naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia i działa również w przypadku kradzieży auta – właściciel może wówczas liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Do polisy OC można dokupić ubezpieczenie szyb. Pakiet Assistance stanowi standard również w najtańszej wersji ubezpieczenia OC. To dobra oferta dla wymagających.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1777 zł

Maksymalny pakiet: 2142 zł

PARAMETRYPLUSYMINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance, NNWZielona kartaBrak samochodu zastępczego
Ubezpieczenie obowiązkowe: standardBezpośrednia likwidacja szkodyRelatywnie wysoka cena
Zakres ubezpieczenia: Polska i EuropaMożliwość ubezpieczenia szyb
Liczba rat: 1,2Naprawa pojazdu na miejscu

 

TUZ

TUZ to również jedna z droższych ofert w zestawieniu, ale dość rozbudowana. Sporą wadę stanowi brak zielonej karty. Ubezpieczyciel oferuje natomiast bezpośrednią likwidację szkody, ubezpieczenie szyb, a płatność może zostać rozłożona nawet na 12 rat. Jest to więc dobre OC dla młodego kierowcy, który dysponuje niskimi dochodami i nie może sobie pozwolić na jednorazowy większy wydatek. Jedną z zalet oferty jest też holowanie do 600 km. W najbardziej rozbudowanym pakiecie ubezpieczenie Assistance obejmuje także kradzież pojazdu.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1615 zł

Maksymalny pakiet: 1795 zł

PARAMETRYPLUSYMINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance, NNWHolowanie do 600 kmBrak zielonej karty
Ubezpieczenie obowiązkowe: standardBezpośrednia Likwidacja Szkody
Zakres ubezpieczenia: Polska i EuropaUbezpieczenie szyb
Liczba rat: 1-12Płatność nawet w 12 ratach

 

GENERALI

Oferta Generali mocno wyróżnia się korzystną ceną, co dotyczy również bardziej rozbudowanego pakietu obejmującego NNW i Assistance. Ta ostatnia polisa zadziała też w przypadku kradzieży pojazdu. Klienci mogą liczyć na holowanie auta bez limitu kilometrów, jednak nie mogą korzystać z bezpośredniej likwidacji szkody, co stanowi największą wadę tej propozycji.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1276 zł

Maksymalny pakiet: 1286 zł

PARAMETRYPLUSYMINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance, NNWHolowanie bez limituPłatne holowanie pojazdu
Ubezpieczenie obowiązkowe: standardBezpośrednia Likwidacja Szkody
Zakres ubezpieczenia: Polska i EuropaZielona karta
Liczba rat: 1,2Naprawa pojazdu na miejscu

 

LINK4

Link4 to jedna z droższych ofert w rankingu. Do jej zalet należy bezpośrednia likwidacja szkody, ale jedyny dostępny pakiet nie obejmuje zielonej karty i ubezpieczenia NNW. Limit związany z holowaniem pojazdu wynosi zaledwie 100 km. Bardzo ciekawą zaletą tej propozycji jest jednak możliwość korzystania z auta zastępczego nawet przez 3 dni.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1727,96 zł

Maksymalny pakiet: 1727,96 zł

PARAMETRYPLUSYMINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, AssistanceSamochód zastępczy aż do 3 dniBrak zielonej karty
Ubezpieczenie obowiązkowe: standardBezpośrednia liwkidacja szkodyBrak NNW
Zakres ubezpieczenia: Polska i EuropaHolowanie tylko do 100 km
Liczba rat: 1,2 lub 4

 

MTU24.PL

Mtu24.pl proponuje najtańsze OC dla młodych kierowców. Pakiet OC pozbawiony jakichkolwiek benefitów jest dostępny za jedyne 1108 zł. Z kolei pełny pakiet obejmujący dodatkowo NNW i Assistance uwzględniający kradzież kosztuje 1432 zł. Klienci mogą liczyć na holowanie pojazdu na odległość do 500 km, a dodatkiem do ubezpieczenia OC jest zielona karta. Ubezpieczyciel nie zapewnia natomiast bezpośredniej likwidacji szkody. Płatność może zostać rozłożona nawet na 12 rat.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1108 zł

Maksymalny pakiet: 1432 zł

PARAMETRYPLUSYMINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance, NNWZielona kartaBrak BLS
Ubezpieczenie obowiązkowe: standardPłatność nawet w 12 ratach
Zakres ubezpieczenia: Polska i EuropaNajniższa cena
Liczba rat: 1-12

 

PROAMA

Propozycja Proama jest jedną z tańszych w zestawieniu. Tańsze OC dla młodego kierowcy z dodatkowym ubezpieczeniem NNW kosztuje 1223 zł. Dopłacając niewiele więcej można liczyć także na ubezpieczenie Assistance obejmujące wypadki i holowanie, bez limitu do 1000 zł. Ubezpieczyciel zapewnia klientom zieloną kartę.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1223 zł

Maksymalny pakiet: 1432 zł

PARAMETRYPLUSYMINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance, NNWZielona kartaBrak BLS
Ubezpieczenie obowiązkowe: standardHolowanie bez limituAssistance obejmuje tylko wypadek
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa
Liczba rat: 1, 2

 

OC dla młodego kierowcy – podsumowanie

OC dla młodego kierowcy nie musi być drogie. Oferty zaczynają się już od wysokości składki niewiele przekraczającej 1000 zł. Odpowiedź na pytanie, jak młody kierowca może obniżyć OC, bez decydowania się na współwłasność pojazdu z członkiem rodziny, jest dość oczywista. Opłaca się analizować dostępne oferty przy pomocy kalkulatora online. Dopłacając do ubezpieczenia OC nieco więcej, można liczyć na ciekawe dodatkowe benefity. Kierowców jeżdżących za granicę powinna zainteresować zielona karta. Ubezpieczenie Assistance zapewnia wygodę, zwłaszcza mniej doświadczonym właścicielom pojazdów, a polisa NNW poprawia bezpieczeństwo finansowe. W poniższej tabeli dokonaliśmy podsumowania poszczególnych ofert.

UbezpieczycielZielona KartaBezpośrednia Likwidacja SzkódAsisstanceNNWHolowanie
BENEFIATAKNIETAKTAK300 km
UNIQATAKTAKTAKTAK400 km
TUZNIETAKTAKTAK600 km
GENERALITAKNIETAKTAKbez limitu
LINK4NIETAKTAKNIE100 km
MTU24.PLTAKNIETAKTAK500 km
PROAMATAKNIETAKTAKbez limitu

 

Oprócz tego proponujemy czytelnikom poglądowe zestawienie, w którym pokusiliśmy się o przyznanie ocen poszczególnym ubezpieczycielom w trzech kategoriach:

 • dodatków do ubezpieczenia OC,
 • ceny najtańszego ubezpieczenia,
 • stosunku jakości do ceny.
UbezpieczycielDodatkowe polisy w pakiecie z OCCena najtańszego OCZakres ochrony w stosunku do cenyOstateczna ocena
BENEFIA4444,00
UNIQA5233,33
TUZ4233,00
GENERALI4454,33
LINK43222,33
MTU24.PL4554,67
PROAMA4444,00

 

Warto pamiętać, że rankingi ubezpieczeniowe mają pomóc klientom zorientować się w możliwościach dostępnych na rynku. Nic nie zastąpi indywidualnej kalkulacji i analizy poszczególnych ofert!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Co obejmuje OC samochodu? Czy zakres ubezpieczenia OC możesz wybrać sam, by zaoszczędzić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące obowiązkowej polisy komunikacyjnej i przekonaj się, przed czym Cię chroni. Wylicz w naszym kalkulatorze OC składkę, by móc skorzystać z oferty […]

więcej
Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by […]

więcej
Samochody sportowe – czy ich ubezpieczenie jest droższe?

Samochody sportowe – czy ich ubezpieczenie jest droższe?

Wiele osób marzy o posiadaniu szybkiego, efektownego i kosztownego samochodu sportowego. Jednak na jego zakupie wydatki się nie kończą, ponieważ takie pojazdy są zwykle bardzo drogie w utrzymaniu. Sporo trzeba wydać oczywiście na paliwo i mechanika, ale co […]

więcej
Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, a warto także wiedzieć, co się stanie, gdy płacisz OC po terminie. Brak polisy przekładać się będzie na ryzyko związane z koniecznością zapłacenia kar finansowych. Zatem nie warto zapominać o konieczności opłacenia […]

więcej