Ranking najtańszych ubezpieczeń OC dla młodego kierowcy

Ranking najtańszych ubezpieczeń OC dla młodego kierowcy

4.9/5 - (Ocen: 18)

Kupując OC dla młodego kierowcy należy liczyć się z dość pokaźnym wydatkiem w porównaniu do przeciętnych cen ubezpieczenia. Niestety ta kategoria klientów towarzystw ubezpieczeniowych jest postrzegana jako ryzykowna ze względu na wiek i zazwyczaj małe doświadczenie za kierownicą auta. Wysoka cena ubezpieczenia wynika też z braku zniżek za bezszkodową jazdę. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Z całą pewnością najtańsze ubezpieczenie OC dla młodych kierowców można znaleźć w internecie, w czym bardzo pomocny jest kalkulator KioskPolis. Przy jego pomocy przeprowadzimy próbne wyliczenia obejmujące proponowane przez kilka towarzystw ubezpieczeniowych OC dla młodego kierowcy. Ranking ma na celu znalezienie ofert najkorzystniejszych cenowo, ale także uwzględniających dodatkowe benefity, na jakie mogą liczyć ubezpieczeni, w tym bezpośrednią likwidację szkody, pakiet Assistance, ubezpieczenie NNW, dystans holowania i możliwość uzyskania zielonej karty.

OC dla młodego kierowcy – czynniki decydujące o wysokiej cenie

Nie jest tajemnicą, że najwyższą składkę zapłaci za OC młody kierowca. Do jakiego wieku klienci należą do tej grupy? W niemal wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych najniższa kategoria wiekowa obejmuje osoby przed ukończeniem 26 roku życia. Oznacza to w praktyce, że po przekroczeniu tego poziomu właściciele pojazdów mogą liczyć na niższe składki.

Jakie konkretnie czynniki sprawiają, że OC dla młodego kierowcy wiąże się ze sporym wydatkiem?

 • Młody wiek – według statystyk prowadzonych przez towarzystwa ubezpieczeniowe to właśnie osoby przed 26 rokiem życia najczęściej stają się sprawcami zdarzeń drogowych, które zmuszają ubezpieczycieli do likwidacji szkody w ramach polisy OC.
 • Data wydania prawa jazdy – towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że o ryzyku spowodowania wypadku decyduje również mniejsze doświadczenie za kierownicą. Przy kalkulacji składki za ubezpieczenie OC, doświadczenie to określa się na podstawie daty wydania prawa jazdy.
 • Brak zniżek za bezszkodową jazdę – towarzystwa ubezpieczeniowe oferują niższe składki klientom, którzy legitymują się latami bezszkodowej jazdy. Co roku cena za ubezpieczenie OC obniża się o kolejne 10%, a niekiedy nawet 20% ceny wyjściowej. Maksymalna wysokość zniżek to nawet 80%! Jednak młodzi kierowcy nie mają możliwości uzyskania tak wysokiego rabatu – ich historia ubezpieczeniowa jest zbyt krótka.
 • Stan cywilny – większość młodych kierowców nie zdążyła jeszcze założyć rodziny. Panny i kawalerowie płacą za ubezpieczenie OC nieco więcej. Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że osoby które założyły już rodzinę, jeżdżę ostrożnie.

Najkorzystniejsze i najtańsze OC dla młodego kierowcy – ranking

Świadomi właściciele pojazdów dobrze wiedzą, że najtańsze OC dla młodych kierowców można znaleźć korzystając z porównywarki KioskPolis. Tworząc ranking obejmujący wiodących ubezpieczycieli skorzystamy właśnie z tego czytelnego narzędzia. Symulacja zostanie przeprowadzona dla 23-letniego mężczyzny, który zdobył prawo jazdy w 2019 roku. Nasz bohater właśnie stał się szczęśliwym właścicielem Fiata Grande Punto wyprodukowanego w roku 2009. To dobry wybór na pierwszy samochód – auta popularnych marek o niższej pojemności silnika są postrzegane przez ubezpieczycieli jako mniej ryzykowne, co przełoży się na stosunkowo niską cenę ubezpieczenia OC. W symulacji uwzględnimy kierowcę zamieszkującego Warszawę – w innych, szczególnie mniejszych miejscowościach, ubezpieczenie samochodu powinno być tańsze. Ile kosztuje ubezpieczenie dla młodego kierowcy w poszczególnych towarzystwach? Sprawdźmy!

Informacje dotyczące pojazdu

 • Marka: Fiat Grande Punto
 • Rok produkcji: 2009
 • Pojemność silnika: 1242 cm3 benzyna
 • Wersja auta:2 8V Active
 • Liczba drzwi: 3
 • Przebieg auta: 150 tys. km

Informacje dotyczące kierowcy

 • Wiek kierowcy: 23 lata
 • Rok wydania prawa jazdy: 2019
 • Miejsce zamieszkania: Warszawa
 • Stan cywilny: kawaler

BENEFIA

Benefia w najbardziej skromnym wariancie oferuje ubezpieczenie w cenie 1280 zł. Płatność może być rozłożona na 4 raty. Nie jest to najtańsze OC dla młodych kierowców, ale stanowi konkurencyjną ofertę. Właściciele pojazdów ceniący sobie wygodę i czas mogą nie być zadowoleni z braku bezpośredniej likwidacji szkody w ofercie.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1280 zł

Maksymalny pakiet: 1532 zł

PARAMETRY PLUSY MINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance, NNW Możliwość rozłożenia płatności na 4 raty Brak BLS
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard Zielona karta
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa
Liczba rat: 1,2 lub 4

 

UNIQA

Uniqa stanowi najdroższą ofertę w zestawieniu. Jednak klienci, którzy zdecydują się na bardziej rozbudowany pakiet mogą liczyć na wiele benefitów. Polisa OC uwzględnia bezpośrednią likwidację szkody i zieloną kartę. Pakiet Assistance obejmuje naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia i działa również w przypadku kradzieży auta – właściciel może wówczas liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Do polisy OC można dokupić ubezpieczenie szyb. Pakiet Assistance stanowi standard również w najtańszej wersji ubezpieczenia OC. To dobra oferta dla wymagających.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1777 zł

Maksymalny pakiet: 2142 zł

PARAMETRY PLUSY MINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance, NNW Zielona karta Brak samochodu zastępczego
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard Bezpośrednia likwidacja szkody Relatywnie wysoka cena
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa Możliwość ubezpieczenia szyb
Liczba rat: 1,2 Naprawa pojazdu na miejscu

 

TUZ

TUZ to również jedna z droższych ofert w zestawieniu, ale dość rozbudowana. Sporą wadę stanowi brak zielonej karty. Ubezpieczyciel oferuje natomiast bezpośrednią likwidację szkody, ubezpieczenie szyb, a płatność może zostać rozłożona nawet na 12 rat. Jest to więc dobre OC dla młodego kierowcy, który dysponuje niskimi dochodami i nie może sobie pozwolić na jednorazowy większy wydatek. Jedną z zalet oferty jest też holowanie do 600 km. W najbardziej rozbudowanym pakiecie ubezpieczenie Assistance obejmuje także kradzież pojazdu.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1615 zł

Maksymalny pakiet: 1795 zł

PARAMETRY PLUSY MINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance, NNW Holowanie do 600 km Brak zielonej karty
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard Bezpośrednia Likwidacja Szkody
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa Ubezpieczenie szyb
Liczba rat: 1-12 Płatność nawet w 12 ratach

 

GENERALI

Oferta Generali mocno wyróżnia się korzystną ceną, co dotyczy również bardziej rozbudowanego pakietu obejmującego NNW i Assistance. Ta ostatnia polisa zadziała też w przypadku kradzieży pojazdu. Klienci mogą liczyć na holowanie auta bez limitu kilometrów, jednak nie mogą korzystać z bezpośredniej likwidacji szkody, co stanowi największą wadę tej propozycji.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1276 zł

Maksymalny pakiet: 1286 zł

PARAMETRY PLUSY MINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance, NNW Holowanie bez limitu Płatne holowanie pojazdu
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard Bezpośrednia Likwidacja Szkody
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa Zielona karta
Liczba rat: 1,2 Naprawa pojazdu na miejscu

 

LINK4

Link4 to jedna z droższych ofert w rankingu. Do jej zalet należy bezpośrednia likwidacja szkody, ale jedyny dostępny pakiet nie obejmuje zielonej karty i ubezpieczenia NNW. Limit związany z holowaniem pojazdu wynosi zaledwie 100 km. Bardzo ciekawą zaletą tej propozycji jest jednak możliwość korzystania z auta zastępczego nawet przez 3 dni.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1727,96 zł

Maksymalny pakiet: 1727,96 zł

PARAMETRY PLUSY MINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance Samochód zastępczy aż do 3 dni Brak zielonej karty
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard Bezpośrednia liwkidacja szkody Brak NNW
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa Holowanie tylko do 100 km
Liczba rat: 1,2 lub 4

 

MTU24.PL

Mtu24.pl proponuje najtańsze OC dla młodych kierowców. Pakiet OC pozbawiony jakichkolwiek benefitów jest dostępny za jedyne 1108 zł. Z kolei pełny pakiet obejmujący dodatkowo NNW i Assistance uwzględniający kradzież kosztuje 1432 zł. Klienci mogą liczyć na holowanie pojazdu na odległość do 500 km, a dodatkiem do ubezpieczenia OC jest zielona karta. Ubezpieczyciel nie zapewnia natomiast bezpośredniej likwidacji szkody. Płatność może zostać rozłożona nawet na 12 rat.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1108 zł

Maksymalny pakiet: 1432 zł

PARAMETRY PLUSY MINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance, NNW Zielona karta Brak BLS
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard Płatność nawet w 12 ratach
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa Najniższa cena
Liczba rat: 1-12

 

PROAMA

Propozycja Proama jest jedną z tańszych w zestawieniu. Tańsze OC dla młodego kierowcy z dodatkowym ubezpieczeniem NNW kosztuje 1223 zł. Dopłacając niewiele więcej można liczyć także na ubezpieczenie Assistance obejmujące wypadki i holowanie, bez limitu do 1000 zł. Ubezpieczyciel zapewnia klientom zieloną kartę.

Najtańsze OC dla młodego kierowcy: 1223 zł

Maksymalny pakiet: 1432 zł

PARAMETRY PLUSY MINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC, Assistance, NNW Zielona karta Brak BLS
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard Holowanie bez limitu Assistance obejmuje tylko wypadek
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa
Liczba rat: 1, 2

 

OC dla młodego kierowcy – podsumowanie

OC dla młodego kierowcy nie musi być drogie. Oferty zaczynają się już od wysokości składki niewiele przekraczającej 1000 zł. Odpowiedź na pytanie, jak młody kierowca może obniżyć OC, bez decydowania się na współwłasność pojazdu z członkiem rodziny, jest dość oczywista. Opłaca się analizować dostępne oferty przy pomocy kalkulatora online. Dopłacając do ubezpieczenia OC nieco więcej, można liczyć na ciekawe dodatkowe benefity. Kierowców jeżdżących za granicę powinna zainteresować zielona karta. Ubezpieczenie Assistance zapewnia wygodę, zwłaszcza mniej doświadczonym właścicielom pojazdów, a polisa NNW poprawia bezpieczeństwo finansowe. W poniższej tabeli dokonaliśmy podsumowania poszczególnych ofert.

Ubezpieczyciel Zielona Karta Bezpośrednia Likwidacja Szkód Asisstance NNW Holowanie
BENEFIA TAK NIE TAK TAK 300 km
UNIQA TAK TAK TAK TAK 400 km
TUZ NIE TAK TAK TAK 600 km
GENERALI TAK NIE TAK TAK bez limitu
LINK4 NIE TAK TAK NIE 100 km
MTU24.PL TAK NIE TAK TAK 500 km
PROAMA TAK NIE TAK TAK bez limitu

 

Oprócz tego proponujemy czytelnikom poglądowe zestawienie, w którym pokusiliśmy się o przyznanie ocen poszczególnym ubezpieczycielom w trzech kategoriach:

 • dodatków do ubezpieczenia OC,
 • ceny najtańszego ubezpieczenia,
 • stosunku jakości do ceny.
Ubezpieczyciel Dodatkowe polisy w pakiecie z OC Cena najtańszego OC Zakres ochrony w stosunku do ceny Ostateczna ocena
BENEFIA 4 4 4 4,00
UNIQA 5 2 3 3,33
TUZ 4 2 3 3,00
GENERALI 4 4 5 4,33
LINK4 3 2 2 2,33
MTU24.PL 4 5 5 4,67
PROAMA 4 4 4 4,00

 

Warto pamiętać, że rankingi ubezpieczeniowe mają pomóc klientom zorientować się w możliwościach dostępnych na rynku. Nic nie zastąpi indywidualnej kalkulacji i analizy poszczególnych ofert!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Co obejmuje OC samochodu? Czy zakres ubezpieczenia OC możesz wybrać sam, by zaoszczędzić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące obowiązkowej polisy komunikacyjnej i przekonaj się, przed czym Cię chroni. Wylicz w naszym kalkulatorze OC składkę, by móc skorzystać z oferty […]

więcej
Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Polscy kierowcy są prawnie zobowiązani do ubezpieczenia posiadanych pojazdów. Nie mogą sobie pozwolić nawet na jeden dzień zwłoki, dlatego powinni pomyśleć o zakupie potrzebnej polisy z odpowiednim wyprzedzeniem. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC! Kupiłeś właśnie samochód? […]

więcej
Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

Młodzi, niedoświadczeni kierowcy miewają kłopoty podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie wiedzą, ile powinno kosztować i od czego zależy jego cena, a często nawet nie znają jego zakresu. Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC, jeśli masz […]

więcej
Czym jest tzw. OC komisowe?

Czym jest tzw. OC komisowe?

Każdy samochód, który ma prawo do poruszania się po polskich drogach, musi mieć ubezpieczenie OC, co sprawia, że przy zakupie używanego auta, warto sprawdzić, co jest to komisowe OC. Wiele komisów, a nawet pośredników sprzedaży pojazdów przekazuje kierowcom […]

więcej