Na czym polega regres ubezpieczeniowy?

Na czym polega regres ubezpieczeniowy?

Czy wiesz, że ubezpieczyciel ma prawo domagać się od sprawcy wypadku rekompensaty kosztów poniesionych przy likwidacji szkody? Właśnie do tego służy regres ubezpieczeniowy. Sprawdź, czym dokładnie jest i jak można się przed nim bronić!

Czym jest regres ubezpieczeniowy?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że regres OC (zwany też roszczeniem zwrotnym) to nic innego jak żądanie zwrotu poniesionych kosztów kierowane przez ubezpieczyciela do osoby, która spowodowała wypadek. W zależności od tego, kto wyrządził szkodę, wyróżnia się dwa rodzaje takiego roszczenia:

  • regres typowy – zwany też właściwym. Chodzi tu o sytuację, gdy sprawcą wypadku była osoba trzecia,

  • regres nietypowy – nazywa się go także niewłaściwym. Ma miejsce wtedy, gdy to Ty jesteś sprawcą wypadku.

Potrzebujesz przykładu? Wyobraź sobie sytuację, w której poruszasz się autem zgodnie z przepisami, jednak drogę zajeżdża Ci pijany kierowca, w efekcie uszkadzając Twoje auto. Ubezpieczyciel bez problemu wypłaci Ci odszkodowanie z jego OC, jednocześnie pociągając do odpowiedzialności sprawcę – aby odzyskać choć część poniesionych z jego winy wydatków. To właśnie regres nietypowy. Z wariantem typowym miałbyś do czynienia, gdyby sytuacja wyglądała dokładnie odwrotnie.

Porównaj oferty

regres ubezpieczeniowy

Regres ubezpieczeniowy – jak się bronić?

Zgodnie z ustawą, regres OC powinien być stosowany jedynie w tych sytuacji, kiedy to wina sprawcy jest rażąca i nie budząca żadnych wątpliwości. Najczęściej dotyczy to zdarzeń, do których doszło pod wpływem środków odurzających lub w ramach celowego, zaplanowanego działania, a także wtedy, gdy sprawca ucieknie z miejsca wypadku. Ubezpieczyciele próbuję czasem naginać tę zasadę i stosować regres również w przypadku niewielkich i nieumyślnie wyrządzonych szkód – np. lekkiej stłuczki na parkingu, której nawet nie odczułeś. Jak się zachować w takiej sytuacji?

Przede wszystkim nie pozwól się zastraszyć i nie gódź się od razu na zapłatę. Zamiast tego odwołaj się od żądania ubezpieczyciela, argumentując to tym, że do zdarzenia doszło nieumyślnie, a Ty nie uciekłeś z jego miejsca, lecz spokojnie odjechałeś, gdyż wcale nie zauważyłeś spowodowanej szkody. Upewnij się też, że posiadasz dowody potwierdzające Twoją wersję wydarzeń – może to być chociażby nagranie z kamer z parkingu, na którym widać, jak nie zauważasz momentu stłuczki.

Sprawdź ceny OC i AC

regres ubezpieczeniowy OC

Co jeszcze warto wiedzieć o regresie OC?

Pamiętaj o tym, że zawsze możesz negocjować z ubezpieczycielem wysokość należności – a już szczególnie wtedy, gdy część winy za zdarzenie ponosi także druga strona. Jeśli jesteś w ciężkiej sytuacji majątkowej, możesz również wnioskować o umorzenie odsetek lub części kwoty do UFG.

Co stanie się w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma wykupionego obowiązkowego OC? Zgłoś się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego i przedstaw mu swoją sprawę. Ubezpieczyciel rozpatrzy ją i prześle do UFG, a Ty otrzymasz odszkodowanie z funduszu. Jednocześnie UFG będzie się domagać od sprawcy zwrotu tych środków. O tym, jak sprawdzić, czy sprawca wypadku ma OC, przeczytasz w naszym artykule: Sprawdzenie OC – jak i gdzie znaleźć czy sprawca ma OC?

CZY WIESZ, ŻE..?

Jeśli spowodujesz szkodę, jadąc nie swoim autem i bez ważnego OC, roszczenia UFG podzielą się na równo na Ciebie i właściciela samochodu.

Pamiętaj też o tym, że ubezpieczyciel musi zawsze udowodnić w sądzie, że zachodzą tu wszystkie przesłanki upoważniające go do skorzystania z regresu ubezpieczeniowego OC. Jeśli jednak nie ma stosownych dowodów, łatwo podważysz jego roszczenia i unikniesz uiszczania należności.

* Źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Wpływ współwłasności samochodu na zniżki ubezpieczenia OC

Wpływ współwłasności samochodu na zniżki ubezpieczenia OC

Jeśli jesteś młodym kierowcą, z pewnością wiesz, że posiadając współwłaściciela samochodu, zapłacisz mniej za OC. Czy jesteś jednak świadomy wszystkich konsekwencji, jakie niesie za sobą taki proces? Zobacz, z czym się wiąże posiadanie współwłaściciela auta i jak wpisać […]

więcej
Sprawdzenie OC – jak i gdzie znaleźć czy sprawca ma OC?

Sprawdzenie OC – jak i gdzie znaleźć czy sprawca ma OC?

Drobne stłuczki i kolizje na drodze czasem załatwiane są bez udziału policji. Niestety później okazuje się, że sprawca nie posiadał ważnego OC – a przez to wyegzekwowanie od niego roszczenia staje się trudniejsze. Na szczęście można to szybko […]

więcej
Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Niestety, działanie osób trzecich, zwierząt czy sił natury może doprowadzić do uszkodzenia posiadanego samochodu. Takie sytuacje są dość częste, dlatego wiele osób wykupuje pakiety zawierające obowiązkowe ubezpieczenie OC wraz z dodatkowym ubezpieczeniem AutoCasco. Polisa ta gwarantuje pomoc w […]

więcej
Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

Polscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej niezależnie od tego, jaki pojazd mechaniczny prowadzą. Czy ta polisa zawsze działa identycznie, a może różni się w zależności od posiadanego środka lokomocji? Porównujemy ubezpieczenie OC samochodu a motocykla! SPIS […]

więcej