Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję

Karencja to czas, bezpośrednio po zawarciu umowy, w którym ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody określone w umowie. Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję w umowach i dlaczego warto o niej pamiętać? Przeczytaj w artykule.

Karencja ubezpieczeniowa – co to jest?

Ubezpieczenie wykupujesz w różnych sytuacjach życiowych – przed podróżą, po zakupie mieszkania, przy zmianie pojazdu. Za każdym razem, chcesz otrzymać takie zabezpieczenie, które zagwarantuje Ci otrzymanie pomocy zawsze wtedy, gdy jej potrzebujesz. Niestety wiele osób zapomina, że towarzystwa ubezpieczeniowe, przede wszystkim dla swojego bezpieczeństwa stosują w umowach okres karencji, czyli czas, w którym nie odpowiadają za szkody określone w umowie.

Okres karencji może być różny, od kilku do kilkunastu dni. Głównym celem takiego zapisu w umowie jest wyeliminowanie sytuacji, w których osoba ubezpieczona próbuje wyłudzić pieniądze za szkodę już powstałą. Dlaczego karencja może uniemożliwić pomoc w razie wypadków losowych?

Sprawdź ceny OC i AC

okres karencji ubezpieczenia

Karencja w ubezpieczeniach turystycznych – sprawdź ile trwa

Ubezpieczenie turystyczne wykupuje się zwykle na chwilę przed lub w dzień wyjazdu. Zapomina się o tym, by wcześniej rozejrzeć się za niezbędną polisą. Tymczasem wypadki w czasie urlopu mogą się przydarzyć już pierwszego dnia wypoczynku. Możesz zagubić bagaż, może on też zostać skradziony już na lotnisku. Jeśli okres karencji będzie obowiązywał do 48 godzin od wykupienia ubezpieczenia to turysta ma poważny problem.

Nie mówiąc o sytuacji, w której do wypadku dochodzi po wylądowaniu w obcym kraju. Pamiętaj, że koszty leczenia za granicą mogą być wielokrotnie razy wyższe niż w Polsce.

Wyjeżdżając na wakacje last minute szukaj takiego towarzystwa ubezpieczeniowego, które stosuje najkrótszy okres karencji i zapoznaj się z OWU.

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują okres karencji?

Wyobraź sobie sytuację, w której określony ubezpieczyciel nie stosuje okresu karencji. Jest duże prawdopodobieństwo, że zgłoszenia o poniesionej szkodzie będą do niego trafiać po tym, jak do niej doszło. Gdyby okres karencji nie istniał, to w przypadku różnych ubezpieczeń np. od klęsk żywiołowych, osoby zgłaszałyby się do towarzystwa dopiero po ogłoszeniu stanu alarmowego na określonym terytorium. Podobnie byłoby w przypadku ubezpieczenia na życie i zatajenia informacji o stanie swojego zdrowia. Po określeniu stanu zdrowia przez lekarza, nie można oczekiwać, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

Ale próby wyłudzenia pieniędzy od towarzystw ubezpieczeniowych zdarzają się także w przypadku wypadków komunikacyjnych i innych nieszczęśliwych sytuacji losowych.

podpisanie umowy z przedstawicielem towarzystwa

Tymczasem każde ubezpieczenie musi na siebie zapracować, aby polisa przyniosła określone korzyści dla towarzystwa. Karencja to bezpieczeństwo dla towarzystwa i jednocześnie możliwość wyeliminowania oszustw.

Okresy karencji ubezpieczeniowych są różne, w zależności od świadczeń, które pokrywają. W ubezpieczeniach na życie mogą wynosić nawet 3 miesiące lub pół roku. Okres karencji może także zależeć od wieku osoby ubezpieczonej oraz stanu zdrowia.

UWAGA!

W szczególnych przypadkach – na przykład w przypadku ubezpieczenia na wypadek ciężkich chorób przewlekłych czy urodzenia dziecka – karencja może wynosić do 12 miesięcy.

Jaki z tego wniosek? Zanim zdecydujesz się podpisać umowę z towarzystwem sprawdź w OWU, jaki obowiązuje Cię okres karencji. Nie oczekuj, że ubezpieczenie będzie obowiązywało bezpośrednio po podpisaniu dokumentów. Zabezpiecz się, wybierając ubezpieczenie wcześniej niż jest to konieczne. A jaką polisę wybrać na wyjazd zagraniczny?

Porównaj ceny ubezpieczeń

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Zamierzasz zarejestrować swoje auto jako taksówkę i wykorzystywać je do przewozu osób? Uważaj – w takiej sytuacji Twoja składka OC może drastycznie podskoczyć. Zobacz, dlaczego za OC zapłacisz więcej i o ile może zmienić się stawka dla auta […]

więcej
Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – opcja czy konieczność?

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – opcja czy konieczność?

Kiedy kupujesz OC w nowym towarzystwie ubezpieczeniowym, może zostać Ci zaproponowana jedna z dodatkowych polis: AC, assistance czy NNW. Ta ostatnia stanowi zabezpieczenie dla kierowcy oraz współpasażerów podczas wypadku lub innych nieprzewidzianych zdarzeń, do których może dojść podczas […]

więcej
Winiety w Słowacji – jakie koszty za podróż autem?

Winiety w Słowacji – jakie koszty za podróż autem?

Wybierając się w słowacką podróż autem – pomyśl o zakupie winiety. Słowacja wprowadziła elektroniczny system sprzedaży. Winiety na wszystkie płatne drogi na Słowacji wykupisz i opłacisz więc szybko i bez większych problemów. Zakupów dokonasz przez internet lub smartfona […]

więcej
Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW? Co obejmuje to ubezpieczenie? Czy wykupienie go to obowiązek? I właściwie w jakiej sytuacji się przyda? Przeczytaj przygotowany przez nas kompleksowy poradnik, by szczegółowo poznać ubezpieczenie NNW. Sprawdź, kiedy pieniądze zostaną wypłacone, a kiedy towarzystwo […]

więcej