Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję

Karencja to czas, bezpośrednio po zawarciu umowy, w którym ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody określone w umowie. Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję w umowach i dlaczego warto o niej pamiętać? Przeczytaj w artykule.

Karencja ubezpieczeniowa – co to jest?

Ubezpieczenie wykupujesz w różnych sytuacjach życiowych – przed podróżą, po zakupie mieszkania, przy zmianie pojazdu. Za każdym razem, chcesz otrzymać takie zabezpieczenie, które zagwarantuje Ci otrzymanie pomocy zawsze wtedy, gdy jej potrzebujesz. Niestety wiele osób zapomina, że towarzystwa ubezpieczeniowe, przede wszystkim dla swojego bezpieczeństwa stosują w umowach okres karencji, czyli czas, w którym nie odpowiadają za szkody określone w umowie.

Okres karencji może być różny, od kilku do kilkunastu dni. Głównym celem takiego zapisu w umowie jest wyeliminowanie sytuacji, w których osoba ubezpieczona próbuje wyłudzić pieniądze za szkodę już powstałą. Dlaczego karencja może uniemożliwić pomoc w razie wypadków losowych?

Sprawdź ceny OC i AC

okres karencji ubezpieczenia

Karencja w ubezpieczeniach turystycznych – sprawdź ile trwa

Ubezpieczenie turystyczne wykupuje się zwykle na chwilę przed lub w dzień wyjazdu. Zapomina się o tym, by wcześniej rozejrzeć się za niezbędną polisą. Tymczasem wypadki w czasie urlopu mogą się przydarzyć już pierwszego dnia wypoczynku. Możesz zagubić bagaż, może on też zostać skradziony już na lotnisku. Jeśli okres karencji będzie obowiązywał do 48 godzin od wykupienia ubezpieczenia to turysta ma poważny problem.

Nie mówiąc o sytuacji, w której do wypadku dochodzi po wylądowaniu w obcym kraju. Pamiętaj, że koszty leczenia za granicą mogą być wielokrotnie razy wyższe niż w Polsce.

Wyjeżdżając na wakacje last minute szukaj takiego towarzystwa ubezpieczeniowego, które stosuje najkrótszy okres karencji i zapoznaj się z OWU.

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują okres karencji?

Wyobraź sobie sytuację, w której określony ubezpieczyciel nie stosuje okresu karencji. Jest duże prawdopodobieństwo, że zgłoszenia o poniesionej szkodzie będą do niego trafiać po tym, jak do niej doszło. Gdyby okres karencji nie istniał, to w przypadku różnych ubezpieczeń np. od klęsk żywiołowych, osoby zgłaszałyby się do towarzystwa dopiero po ogłoszeniu stanu alarmowego na określonym terytorium. Podobnie byłoby w przypadku ubezpieczenia na życie i zatajenia informacji o stanie swojego zdrowia. Po określeniu stanu zdrowia przez lekarza, nie można oczekiwać, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

Ale próby wyłudzenia pieniędzy od towarzystw ubezpieczeniowych zdarzają się także w przypadku wypadków komunikacyjnych i innych nieszczęśliwych sytuacji losowych.

podpisanie umowy z przedstawicielem towarzystwa

Tymczasem każde ubezpieczenie musi na siebie zapracować, aby polisa przyniosła określone korzyści dla towarzystwa. Karencja to bezpieczeństwo dla towarzystwa i jednocześnie możliwość wyeliminowania oszustw.

Okresy karencji ubezpieczeniowych są różne, w zależności od świadczeń, które pokrywają. W ubezpieczeniach na życie mogą wynosić nawet 3 miesiące lub pół roku. Okres karencji może także zależeć od wieku osoby ubezpieczonej oraz stanu zdrowia.

UWAGA!

W szczególnych przypadkach – na przykład w przypadku ubezpieczenia na wypadek ciężkich chorób przewlekłych czy urodzenia dziecka – karencja może wynosić do 12 miesięcy.

Jaki z tego wniosek? Zanim zdecydujesz się podpisać umowę z towarzystwem sprawdź w OWU, jaki obowiązuje Cię okres karencji. Nie oczekuj, że ubezpieczenie będzie obowiązywało bezpośrednio po podpisaniu dokumentów. Zabezpiecz się, wybierając ubezpieczenie wcześniej niż jest to konieczne. A jaką polisę wybrać na wyjazd zagraniczny?

Porównaj ceny ubezpieczeń

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

Zniżki na OC – gratyfikacja kierowców bezszkodowych i zmora tych, którym przydarzył się jakiś wypadek podczas użytkowania pojazdu. Z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad tym, jak są liczone. Poniżej wyjaśniamy sposób ich naliczania oraz to, jak je […]

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej
Jak działa porównywarka ubezpieczeń samochodu?

Jak działa porównywarka ubezpieczeń samochodu?

Chcesz szybko i wygodnie sprawdzić koszt ubezpieczenia samochodu? Wykorzystaj do tego darmową internetową porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych. Znajdziesz ją np. na stronie KioskPolis.pl. Przeczytaj artykuł, by użyć jej poprawnie i zyskać wiedzę, ile kosztuje OC ze wszystkimi przysługującymi Ci […]

więcej
Stłuczka z obcokrajowcem – co zrobić?

Stłuczka z obcokrajowcem – co zrobić?

Kolizja drogowa z obcokrajowcem? Podpowiadamy, co robić, aby otrzymać należne odszkodowanie po wypadku samochodowym lub stłuczce. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Wezwij policję lub spiszcie swoje dane, następnie zgłoś szkodę do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdź, jak sobie z […]

więcej