Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję

Karencja to czas, bezpośrednio po zawarciu umowy, w którym ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody określone w umowie. Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję w umowach i dlaczego warto o niej pamiętać? Przeczytaj w artykule.

Karencja ubezpieczeniowa – co to jest?

Ubezpieczenie wykupujesz w różnych sytuacjach życiowych – przed podróżą, po zakupie mieszkania, przy zmianie pojazdu. Za każdym razem, chcesz otrzymać takie zabezpieczenie, które zagwarantuje Ci otrzymanie pomocy zawsze wtedy, gdy jej potrzebujesz. Niestety wiele osób zapomina, że towarzystwa ubezpieczeniowe, przede wszystkim dla swojego bezpieczeństwa stosują w umowach okres karencji, czyli czas, w którym nie odpowiadają za szkody określone w umowie.

Okres karencji może być różny, od kilku do kilkunastu dni. Głównym celem takiego zapisu w umowie jest wyeliminowanie sytuacji, w których osoba ubezpieczona próbuje wyłudzić pieniądze za szkodę już powstałą. Dlaczego karencja może uniemożliwić pomoc w razie wypadków losowych?

Sprawdź ceny OC i AC

okres karencji ubezpieczenia

Karencja w ubezpieczeniach turystycznych – sprawdź ile trwa

Ubezpieczenie turystyczne wykupuje się zwykle na chwilę przed lub w dzień wyjazdu. Zapomina się o tym, by wcześniej rozejrzeć się za niezbędną polisą. Tymczasem wypadki w czasie urlopu mogą się przydarzyć już pierwszego dnia wypoczynku. Możesz zagubić bagaż, może on też zostać skradziony już na lotnisku. Jeśli okres karencji będzie obowiązywał do 48 godzin od wykupienia ubezpieczenia to turysta ma poważny problem.

Nie mówiąc o sytuacji, w której do wypadku dochodzi po wylądowaniu w obcym kraju. Pamiętaj, że koszty leczenia za granicą mogą być wielokrotnie razy wyższe niż w Polsce.

Wyjeżdżając na wakacje last minute szukaj takiego towarzystwa ubezpieczeniowego, które stosuje najkrótszy okres karencji i zapoznaj się z OWU.

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują okres karencji?

Wyobraź sobie sytuację, w której określony ubezpieczyciel nie stosuje okresu karencji. Jest duże prawdopodobieństwo, że zgłoszenia o poniesionej szkodzie będą do niego trafiać po tym, jak do niej doszło. Gdyby okres karencji nie istniał, to w przypadku różnych ubezpieczeń np. od klęsk żywiołowych, osoby zgłaszałyby się do towarzystwa dopiero po ogłoszeniu stanu alarmowego na określonym terytorium. Podobnie byłoby w przypadku ubezpieczenia na życie i zatajenia informacji o stanie swojego zdrowia. Po określeniu stanu zdrowia przez lekarza, nie można oczekiwać, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

Ale próby wyłudzenia pieniędzy od towarzystw ubezpieczeniowych zdarzają się także w przypadku wypadków komunikacyjnych i innych nieszczęśliwych sytuacji losowych.

podpisanie umowy z przedstawicielem towarzystwa

Tymczasem każde ubezpieczenie musi na siebie zapracować, aby polisa przyniosła określone korzyści dla towarzystwa. Karencja to bezpieczeństwo dla towarzystwa i jednocześnie możliwość wyeliminowania oszustw.

Okresy karencji ubezpieczeniowych są różne, w zależności od świadczeń, które pokrywają. W ubezpieczeniach na życie mogą wynosić nawet 3 miesiące lub pół roku. Okres karencji może także zależeć od wieku osoby ubezpieczonej oraz stanu zdrowia.

UWAGA!

W szczególnych przypadkach – na przykład w przypadku ubezpieczenia na wypadek ciężkich chorób przewlekłych czy urodzenia dziecka – karencja może wynosić do 12 miesięcy.

Jaki z tego wniosek? Zanim zdecydujesz się podpisać umowę z towarzystwem sprawdź w OWU, jaki obowiązuje Cię okres karencji. Nie oczekuj, że ubezpieczenie będzie obowiązywało bezpośrednio po podpisaniu dokumentów. Zabezpiecz się, wybierając ubezpieczenie wcześniej niż jest to konieczne. A jaką polisę wybrać na wyjazd zagraniczny?

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Iwona
  - -

  Witam, mam pytanie czy ubezpieczyciel może mieć 2 letni okres karencji w ubezpieczeniu indywidualnym na życie, bo taką umowę miała moja mama z ubezpieczycielem ( w banku), zmarła po półtora roku od podpisania i zwrócili nam rodzinie tylko wpłacone składki. Taki był zapis w dlugich warunkach umowy.Pytam bo z tego co czytam pisze się tylko o okresach karencj 3,6,9 i max 12 miesięcy, nigdzie nie widziałam i osobiście nie słyszałam o 2 latach. Czy taki długi okres karencji może przyjąć ubezpieczyciel i do tego bez ankiety medycznej bo w umowie nic nie ma na temat stanu zdrowia mamy. Pozdrawiam
  Iwona

  • Iwona Sowuska
   - -

   Okres karencji zawsze jest określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Polskie prawo nie określa maksymalnej długości karencji.

Więcej artykułów i porad

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Wielu handlarzy samochodów dość oszczędnie opowiada historię użytkowania i napraw sprzedawanych pojazdów. Kupując auto sprowadzone z zagranicy jest jeszcze trudniej zweryfikować prawdziwość informacji na jego temat. Dowiedz się, jak sprawdzić takie auto i o co jeszcze zadbać przed […]

więcej
Smart Casco – trzy rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć!

Smart Casco – trzy rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć!

AC nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem, dlatego wiele ubezpieczalni próbuje zachęcić swoich klientów do wykupienia takiej polisy w tańszej, okrojonej wersji. W wielu przypadkach faktycznie okazuje się, że jest to bardzo korzystne wyjście. Co w takim razie gwarantuje taka […]

więcej
Ucieczka z miejsca kolizji – co zrobić, gdy sprawca ucieknie?

Ucieczka z miejsca kolizji – co zrobić, gdy sprawca ucieknie?

To może być zwykła stłuczka na parkingu, jednak nie każdy kierowca, zwłaszcza sprawca, zostanie na miejscu zdarzenia i nie ulegnie strachowi przed możliwymi konsekwencjami. Zdarza się, że będziesz miał do czynienia z ucieczką z miejsca kolizji. Jak wtedy […]

więcej
Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Prowadzenie pojazdu bez potrzebnych do tego uprawnień to bardzo zły pomysł – nie tylko ze względu na spore konsekwencje, ale też narażanie innych uczestników ruchu na wypadki i kolizje. Możemy jednak rozróżnić kilka sytuacji, w których następstwa jazdy […]

więcej