Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję?

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję?

5/5 - (Ocen: 2)

Podpisując umowę ubezpieczenia zawsze należy bardzo dokładnie zapoznać się z jej warunkami, aby nie być zaskoczonym, jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. W przypadku ubezpieczeń na życie i niektórych ubezpieczeń majątkowych firmy stosują tak zwaną karencję. Z umowy dowiemy się, ile trwa karencja w ubezpieczeniu i po jakim czasie od jej zawarcia może nam przysługiwać wypłata świadczenia, a ubezpieczyciel jest odpowiedzialny za szkodę. Stosowanie karencji przez firmy ubezpieczeniowe jest całkowicie legalne i zgodne z prawem, ale każda firma stosuje swoje indywidualne zasady, dlatego dobrym krokiem jest porównanie różnych dostępnych na rynku ofert.

Co oznacza karencja w ubezpieczeniu?

Karencja to nic innego, jak okres przejściowy, który ma miejsce od momentu podpisania umowy do momentu, w którym ubezpieczyciel staje się odpowiedzialny za szkodę. W tym czasie polisa działa, jednak osoba lub składnik majątku, który został ubezpieczony nie jest niestety chroniony. Jeśli dojdzie wówczas do jakiegoś zdarzenia, które objęte jest ubezpieczeniem, na przykład wypadku samochodowego, który spowoduje złamanie nogi, czy wichury, która uszkodzi pole uprawne, ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody, a tym samym nie wypłaci również odszkodowania. Wszystkie informacje o karencji w ubezpieczeniu można znaleźć w OWU (ogólnych warunkach umowy) i zapoznać się z nimi jeszcze przed jej zawarciem. Dalszych szczegółów można poszukiwać już w szczegółach samej umowy. Wiedząc, co oznacza karencja w ubezpieczeniu można wybrać idealną polisę dla siebie. Wystarczy zapoznać się z informacjami, jakie można znaleźć na stronach www najlepszych ubezpieczycieli.

okres karencji ubezpieczenia

Dlaczego ubezpieczyciele stosują karencję w umowach?

Wiedząc co to jest karencja ubezpieczenia, możemy się zastanawiać, dlaczego firmy decydują się na jej stosowanie. Na pewno jest to ich sposób na to, aby zabezpieczyć swoje własne interesy. Nie dochodzi bowiem do sytuacji, że klient podpisuje umowę w momencie, kiedy doszło już do zdarzenia, które mogłoby prowadzić do wypłaty odszkodowania. Kupując na przykład ubezpieczenie ac nie można od razu zgłosić szkody, która powstała w wyniku stłuczki lub zdarzenia na parkingu i trzeba odczekać określoną ilość czasu, aby móc to zrobić. Każdy ubezpieczyciel w sposób bardzo indywidualny dokonuje analizy ryzyk i wyceny polisy i nie jest w stanie przewidzieć, kiedy i do jakiego zdarzenia może dojść. Karencja ubezpieczenia jest potrzebna, aby klienci traktowali je jako sposób zabezpieczenia swoich interesów i swojego zdrowia na przyszłość, a nie w momencie, kiedy już miało miejsce jakieś zdarzenie.

Warto wiedzieć co to jest karencja w ubezpieczeniu na życie i nie ubezpieczać się w momencie, kiedy jesteśmy już chorzy. Każdy ubezpieczyciel przeprowadza z klientem szczegółowy wywiad, aby bardzo dokładnie ustalić jego stan zdrowia. Jeśli zataimy przed nim schorzenie lub chorobę, może dojść do takiej sytuacji, że nie otrzymamy odszkodowania z polisy, ponieważ ubezpieczyciel dowie się o zatajeniu prawdy chociażby z dokumentacji medycznej. 

Ile trwa karencja w ubezpieczeniu?

Każdy ubezpieczyciel stosuje swoje własne zapisy, dotyczące okresu karencji w ubezpieczeniu. Na przykład, w przypadku ubezpieczenia na życie, można spodziewać się karencji miesiąca na podstawowe zabiegi i pobyt w szpitalu, trzech lub sześciu miesięcy w sytuacji poważniejszych zabiegów i nawet dziewięciu miesięcy, jeśli chodzi o urodzenie dziecka. Wiemy już, co to jest karencja w ubezpieczeniu na życie i każdy klient powinien rozumieć to jako sposób ochrony interesów ubezpieczyciela. Klientki bardzo chętnie kupowałyby najlepsze polisy dowiadując się o tym, że są w ciąży, co dla firmy jest bardzo nieopłacalne, ponieważ wysokość opłaconych do dnia porodu składek nie będzie wymierna w stosunku do wysokości wypłacanego odszkodowania. Bardzo często narzędzia takie jak porównywarka OC AC pozwalają na to, aby porównać okresy karencji, które stosują poszczególni ubezpieczyciele. W przypadku polis na życie karencja najczęściej dotyczy poważnych zachorowań, które wiążą się z koniecznością wypłaty wysokiego odszkodowania. Karencji trzeba się również spodziewać w niektórych ubezpieczeniach majątkowych.

podpisanie umowy z przedstawicielem towarzystwa

Karencja w ubezpieczeniach majątkowych

Co oznacza karencja w ubezpieczeniu majątkowym, na przykład nieruchomości? Zwykle wynosi ona trzydzieści dni i uniemożliwia dokonanie zgłoszenia szkody i wypłaty odszkodowania w tym czasie. Taka karencja dotyczy przede wszystkim szkód wynikających z działania żywiołów. Wiele osób decyduje się na wykupienie polisy w momencie, kiedy wiadomo już, że nadciąga huragan lub powódź. Dzięki karencji ubezpieczyciel nie musi obawiać się i może podpisać umowę z klientem, ponieważ nie będzie zmuszony do wypłaty odszkodowania za skutki wynikające z żywiołu.

Również kupując ubezpieczenie OC zawodowe lub dla swojego pojazdu trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z zapisami ogólnych warunków umowy, ponieważ w nich też może znaleźć się karencja. W większości przypadków wykupienie polisy OC jest jednak niezbędne przed momentem rozpoczęcia wykonywania zawodu lub pierwszą jazdą samochodem

Każdy ubezpieczający powinien sobie zdawać sprawę z tego, co to jest karencja ubezpieczenia, aby odmowa wypłaty świadczenia przez ubezpieczyciela nie była przykrą niespodzianką. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z umową przed jej podpisaniem. Jeśli kupujemy na przykład ubezpieczenie NNW samochodu raczej nie powinniśmy się spodziewać karencji, jednak lepiej zapytać o nią przedstawiciela, ponieważ każdy ubezpieczyciel ma prawo zastosować tego typu zapisy w proponowanej umowie i będzie ich później przestrzegał.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Iwona
  - -

  Witam, mam pytanie czy ubezpieczyciel może mieć 2 letni okres karencji w ubezpieczeniu indywidualnym na życie, bo taką umowę miała moja mama z ubezpieczycielem ( w banku), zmarła po półtora roku od podpisania i zwrócili nam rodzinie tylko wpłacone składki. Taki był zapis w dlugich warunkach umowy.Pytam bo z tego co czytam pisze się tylko o okresach karencj 3,6,9 i max 12 miesięcy, nigdzie nie widziałam i osobiście nie słyszałam o 2 latach. Czy taki długi okres karencji może przyjąć ubezpieczyciel i do tego bez ankiety medycznej bo w umowie nic nie ma na temat stanu zdrowia mamy. Pozdrawiam
  Iwona

  • Iwona Sowuska
   - -

   Okres karencji zawsze jest określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Polskie prawo nie określa maksymalnej długości karencji.

Więcej artykułów i porad
Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) to organizacja zrzeszająca działające w Polsce zakłady ubezpieczeń, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mogłeś spotkać się z tą nazwą starając się o Zieloną Kartę. Czy wiesz, dlaczego? Wyjaśniamy czym jest PBUK oraz co […]

więcej
Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Przepis ten dotyczy nawet samochodów nieużywanych. Sposobem na uniknięcie niepotrzebnych opłat jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Wyjaśniamy, na czym to polega i kto może skorzystać […]

więcej
Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Prowadzenie pojazdu bez potrzebnych do tego uprawnień to bardzo zły pomysł – nie tylko ze względu na spore konsekwencje, ale też narażanie innych uczestników ruchu na wypadki i kolizje. Jazda bez prawa jazdy i jej konsekwencje są dokładnie […]

więcej
Samochodem na majówkę, o czym pamiętać?

Samochodem na majówkę, o czym pamiętać?

Jedziesz na weekend majowy własnym samochodem? Sprawdzamy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w kraju i za granicą. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać wybierając się w podróż. Zielona Karta, dodatkowe AC, Assistance, a może NNW? Zobacz, porównaj i wybierz pakiet […]

więcej