Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję?

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję?

5/5 - (Ocen: 2)

Podpisując umowę ubezpieczenia zawsze należy bardzo dokładnie zapoznać się z jej warunkami, aby nie być zaskoczonym, jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. W przypadku ubezpieczeń na życie i niektórych ubezpieczeń majątkowych firmy stosują tak zwaną karencję. Z umowy dowiemy się, ile trwa karencja w ubezpieczeniu i po jakim czasie od jej zawarcia może nam przysługiwać wypłata świadczenia, a ubezpieczyciel jest odpowiedzialny za szkodę. Stosowanie karencji przez firmy ubezpieczeniowe jest całkowicie legalne i zgodne z prawem, ale każda firma stosuje swoje indywidualne zasady, dlatego dobrym krokiem jest porównanie różnych dostępnych na rynku ofert.

Co oznacza karencja w ubezpieczeniu?

Karencja to nic innego, jak okres przejściowy, który ma miejsce od momentu podpisania umowy do momentu, w którym ubezpieczyciel staje się odpowiedzialny za szkodę. W tym czasie polisa działa, jednak osoba lub składnik majątku, który został ubezpieczony nie jest niestety chroniony. Jeśli dojdzie wówczas do jakiegoś zdarzenia, które objęte jest ubezpieczeniem, na przykład wypadku samochodowego, który spowoduje złamanie nogi, czy wichury, która uszkodzi pole uprawne, ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody, a tym samym nie wypłaci również odszkodowania. Wszystkie informacje o karencji w ubezpieczeniu można znaleźć w OWU (ogólnych warunkach umowy) i zapoznać się z nimi jeszcze przed jej zawarciem. Dalszych szczegółów można poszukiwać już w szczegółach samej umowy. Wiedząc, co oznacza karencja w ubezpieczeniu można wybrać idealną polisę dla siebie. Wystarczy zapoznać się z informacjami, jakie można znaleźć na stronach www najlepszych ubezpieczycieli.

okres karencji ubezpieczenia

Dlaczego ubezpieczyciele stosują karencję w umowach?

Wiedząc co to jest karencja ubezpieczenia, możemy się zastanawiać, dlaczego firmy decydują się na jej stosowanie. Na pewno jest to ich sposób na to, aby zabezpieczyć swoje własne interesy. Nie dochodzi bowiem do sytuacji, że klient podpisuje umowę w momencie, kiedy doszło już do zdarzenia, które mogłoby prowadzić do wypłaty odszkodowania. Kupując na przykład ubezpieczenie ac nie można od razu zgłosić szkody, która powstała w wyniku stłuczki lub zdarzenia na parkingu i trzeba odczekać określoną ilość czasu, aby móc to zrobić. Każdy ubezpieczyciel w sposób bardzo indywidualny dokonuje analizy ryzyk i wyceny polisy i nie jest w stanie przewidzieć, kiedy i do jakiego zdarzenia może dojść. Karencja ubezpieczenia jest potrzebna, aby klienci traktowali je jako sposób zabezpieczenia swoich interesów i swojego zdrowia na przyszłość, a nie w momencie, kiedy już miało miejsce jakieś zdarzenie.

Warto wiedzieć co to jest karencja w ubezpieczeniu na życie i nie ubezpieczać się w momencie, kiedy jesteśmy już chorzy. Każdy ubezpieczyciel przeprowadza z klientem szczegółowy wywiad, aby bardzo dokładnie ustalić jego stan zdrowia. Jeśli zataimy przed nim schorzenie lub chorobę, może dojść do takiej sytuacji, że nie otrzymamy odszkodowania z polisy, ponieważ ubezpieczyciel dowie się o zatajeniu prawdy chociażby z dokumentacji medycznej. 

Ile trwa karencja w ubezpieczeniu?

Każdy ubezpieczyciel stosuje swoje własne zapisy, dotyczące okresu karencji w ubezpieczeniu. Na przykład, w przypadku ubezpieczenia na życie, można spodziewać się karencji miesiąca na podstawowe zabiegi i pobyt w szpitalu, trzech lub sześciu miesięcy w sytuacji poważniejszych zabiegów i nawet dziewięciu miesięcy, jeśli chodzi o urodzenie dziecka. Wiemy już, co to jest karencja w ubezpieczeniu na życie i każdy klient powinien rozumieć to jako sposób ochrony interesów ubezpieczyciela. Klientki bardzo chętnie kupowałyby najlepsze polisy dowiadując się o tym, że są w ciąży, co dla firmy jest bardzo nieopłacalne, ponieważ wysokość opłaconych do dnia porodu składek nie będzie wymierna w stosunku do wysokości wypłacanego odszkodowania. Bardzo często narzędzia takie jak porównywarka OC AC pozwalają na to, aby porównać okresy karencji, które stosują poszczególni ubezpieczyciele. W przypadku polis na życie karencja najczęściej dotyczy poważnych zachorowań, które wiążą się z koniecznością wypłaty wysokiego odszkodowania. Karencji trzeba się również spodziewać w niektórych ubezpieczeniach majątkowych.

podpisanie umowy z przedstawicielem towarzystwa

Karencja w ubezpieczeniach majątkowych

Co oznacza karencja w ubezpieczeniu majątkowym, na przykład nieruchomości? Zwykle wynosi ona trzydzieści dni i uniemożliwia dokonanie zgłoszenia szkody i wypłaty odszkodowania w tym czasie. Taka karencja dotyczy przede wszystkim szkód wynikających z działania żywiołów. Wiele osób decyduje się na wykupienie polisy w momencie, kiedy wiadomo już, że nadciąga huragan lub powódź. Dzięki karencji ubezpieczyciel nie musi obawiać się i może podpisać umowę z klientem, ponieważ nie będzie zmuszony do wypłaty odszkodowania za skutki wynikające z żywiołu.

Również kupując ubezpieczenie OC zawodowe lub dla swojego pojazdu trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z zapisami ogólnych warunków umowy, ponieważ w nich też może znaleźć się karencja. W większości przypadków wykupienie polisy OC jest jednak niezbędne przed momentem rozpoczęcia wykonywania zawodu lub pierwszą jazdą samochodem

Każdy ubezpieczający powinien sobie zdawać sprawę z tego, co to jest karencja ubezpieczenia, aby odmowa wypłaty świadczenia przez ubezpieczyciela nie była przykrą niespodzianką. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z umową przed jej podpisaniem. Jeśli kupujemy na przykład ubezpieczenie NNW samochodu raczej nie powinniśmy się spodziewać karencji, jednak lepiej zapytać o nią przedstawiciela, ponieważ każdy ubezpieczyciel ma prawo zastosować tego typu zapisy w proponowanej umowie i będzie ich później przestrzegał.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Iwona
    - -

    Witam, mam pytanie czy ubezpieczyciel może mieć 2 letni okres karencji w ubezpieczeniu indywidualnym na życie, bo taką umowę miała moja mama z ubezpieczycielem ( w banku), zmarła po półtora roku od podpisania i zwrócili nam rodzinie tylko wpłacone składki. Taki był zapis w dlugich warunkach umowy.Pytam bo z tego co czytam pisze się tylko o okresach karencj 3,6,9 i max 12 miesięcy, nigdzie nie widziałam i osobiście nie słyszałam o 2 latach. Czy taki długi okres karencji może przyjąć ubezpieczyciel i do tego bez ankiety medycznej bo w umowie nic nie ma na temat stanu zdrowia mamy. Pozdrawiam
    Iwona

    • Iwona Sowuska
      - -

      Okres karencji zawsze jest określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Polskie prawo nie określa maksymalnej długości karencji.

Więcej artykułów i porad
Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

Jak się przygotować do wyjazdu na narty autem?

Wybierasz się na zimowe ferie w górach? Zadbałeś o swoje bezpieczeństwo i wykupiłeś ubezpieczenie narciarskie? Upewnij się też, że Twój samochód poradzi sobie z jazdą w górskich, zimowych warunkach! Zobacz, jak przygotować pojazd do takiej podróży! Dowiedz się […]

więcej
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą

Planujesz wyjazd służbowy za granicę? A może wybierasz się na wakacje do obcego kraju? Poznaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniu samochodu na wyjazd za granicę, by wiedzieć, w jakich sytuacjach jesteś chroniony oraz jakich formalności musisz dopełnić przed wyjazdem. […]

więcej
Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Mając wypadek komunikacyjny poza granicami kraju, trzeba będzie skontaktować się z polskim biurem ubezpieczycieli komunikacyjnych. To jedna z sytuacji, gdy konieczne jest skorzystanie z usług tego urzędu. Natomiast jest to instytucja, która ma szerszy zakres obowiązków. Co to […]

więcej
Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

W sytuacji wypadku drogowego, kierowca biorący w nim udział jest zobowiązany do pomocy osobom poszkodowanym. W chwili, gdy doszło do kolizji i jej uczestnicy są ranni, należy niezwłocznie przystąpić do działania. Co trzeba wtedy zrobić? Wyjaśniamy, jak udzielić […]

więcej