Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Samochód często jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej – niezależnie od tego, czy w pracy często podróżujesz, przewozisz towary czy też potrzebujesz auta do dojazdów do biura, okazuje się, że auto firmowe jest niezastąpione. Jeśli jednak nie masz odpowiedniej kwoty, by kupić samochód, możesz wziąć go w leasing. Co to właściwie znaczy i jakie zasady kierują leasingiem? Dowiedz się z naszego artykułu!

Co to jest leasing na samochód?

Powodów wzięcia samochodu w leasing może być mnóstwo – Twoje stare auto ciągle się psuje, a Ty nie masz gotówki na zakup nowego, albo okazał się być za mały na potrzeby Twojego biznesu. Leasing jest umową łączącą w sobie elementy kredytu i dzierżawy – w czasie leasingu nie stajesz się właścicielem auta, jedynie możesz z niego korzystać. Po zakończeniu umowy będziesz mógł jednak wykupić pojazd na dużo korzystniejszych warunkach lub, z czego bardzo często korzystają przedsiębiorcy, wziąć kolejne auto w leasing.

CZY WIESZ, ŻE..?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą brać w leasing o wiele więcej przedmiotów niż tylko samochód. Jeśli do biura potrzebujesz komputerów, a na halę produkcyjną specjalistycznych maszyn, również możesz je wziąć w leasing!

Sprawdź ceny OC i AC

Leasing na samochód posiada jednak zarówno wiele zalet, jak i wad – oto niektóre z nich:

  • zalety: dzięki leasingowi możesz obniżyć swoje podatki, rozłożyć płatność za auto na dogodne raty (wraz z leasingodawcą ustalisz ich liczbę i wysokość), a także uniknąć skomplikowanych procedur, jakie miałyby miejsce, gdybyś zdecydował się na wzięcie samochodu w kredyt. Jednocześnie leasing nie wpływa na zmniejszenie zdolności finansowej,
  • wady: decydując się na leasing na samochód, musisz mieć świadomość, że wiążąca Cie umowa będzie trwała tak długo, na ile ją podpisałeś. Ponadto nie staniesz się właścicielem auta w chwili zakończenia leasingu, ale będziesz mógł je wykupić za dodatkową opłatą.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu wymaga wykupienia OC i AC

Rodzaje leasingu na samochód

Skoro już wiesz, co to jest leasing na samochód, pora poznać różnicę pomiędzy leasingiem finansowym a operacyjnym. Różnica polega przede wszystkim na odmiennym płaceniu podatku VAT – w leasingu operacyjnym naliczany jest on stopniowo, z uwzględnieniem każdej raty, natomiast w leasingu finansowym całość podatku płaci się wraz z pierwszą ratą.

Porównaj oferty

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Na leasing operacyjny decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają własną działalność – umożliwia wrzucenie w koszty niemal wszystkich wydatków leasingowych. Jest też częściej wybieraną opcją przez większość firm. Leasing finansowy to rzadkość, jednak znajduje zastosowanie i decydują się na niego przede wszystkim Ci, którzy chcą od początku trwania umowy być właścicielami przedmiotu leasingu, a także mają potrzebę natychmiastowego odliczenia podatku VAT w całości.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Skoro w czasie trwania umowy leasingowej nie jesteś właścicielem pojazdu, to właśnie leasingodawca dyktuje warunki ubezpieczenia auta. A wymaga on zawsze pełnego ubezpieczenia OC+AC. Takie rozwiązanie chroni obie strony, ponieważ zabezpiecza firmę leasingową przed stratami na wypadek uszkodzenia auta, a Ciebie przed opłatami wynikających z opłat za jego ewentualne naprawy. Ponadto pełna ochrona samochodu jest uzasadniona w przypadku leasingu, ponieważ zazwyczaj przedmiotem umowy są pojazdy nowe lub co najwyżej kilkuletnie.

Przed podpisaniem umowy leasingowej, dokładnie zapoznaj się z jej treścią
Najczęściej firmy leasingowe same proponują ubezpieczenie, dzięki czemu nie musisz samodzielnie załatwiać formalności, a polisę dostajesz w „pakiecie”. To dobre rozwiązanie, ponieważ możesz zaoszczędzić czas, a firmy leasingowe często mają podpisane korzystne umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Nie oznacza to jednak, że takie ubezpieczenie będzie najtańsze. Dlatego zanim się zdecydujesz na ubezpieczenie leasingowanego auta u leasingodawcy, zapoznaj się wcześniej z warunkami u innych ubezpieczycieli. Firmy leasingowe zazwyczaj nie stwarzają problemu, jeśli ktoś chce wykupić OC i AC z zewnątrz.
Chcesz się dowiedzieć więcej o ubezpieczeniach OC? Sprawdź nasz artykuł: Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC.

 

Więcej artykułów i porad

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za granicą z Twojej winy, […]

więcej
Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Słowacja to kraj warty odwiedzenia – szczególnie zimą i przez zapalonych narciarzy. Planujesz podróż samochodem do tego kraju? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, jadąc autem na Słowację, aby uniknąć kłopotów podczas kontroli drogowej!

więcej
Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

O kiepskim stanie polskich dróg nie trzeba nikogo przekonywać – z pewnością doświadczasz tego na co dzień. Co jednak w sytuacji, gdy zły stan nawierzchni doprowadził do uszkodzenia Twojego auta? Sprawdź, czy możesz się ubiegać za odszkodowanie za […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej