Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

5/5 - (Ocen: 5)

Szczególnie w firmach leasing samochodowy jest popularnym sposobem uzyskania możliwości korzystania z samochodów, czy maszyn. Pozwala to z jednej strony uzyskać niezbędny sprzęt, a z drugiej strony można ograniczyć konieczność inwestowania nadmiernie dużych środków finansowych w krótkim czasie. Natomiast przed zdecydowaniem się na leasingowanie auta, warto dokładnie sprawdzić korzyści, które będzie można uzyskać.

Wiele firm decyduje się na leasing na samochód. W ten sposób można ograniczyć konieczność inwestowania środków finansowych w zakup aut. Zatem dla wielu firm może to być alternatywą, choćby w stosunku do decydowania się na zakup używanego auta. Takie nie zawsze daje pewność, że dokona się zakupu na odpowiednich warunkach finansowych. Decydując się na leasing, można uniknąć sytuacji, w której zakup okaże się nieopłacalny. Natomiast zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z możliwości, które oferuje leasing, warto dowiedzieć, jakie korzyści taka umowa może przynieść. Informacje o tym, co to leasing samochodowy pozwolą znacznie lepiej określić, także formę takiej umowy, którą warto brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnej oferty. Podobnie jak, gdy wybiera się ubezpieczenie AC, można w ten sposób zdecydować się na taką formę pozyskania konkretnych modeli pojazdów, która okaże się znacznie bardziej opłacana w długim okresie.

Jak wziąć leasing na używany samochód?

Wielu firmach posiadanie odpowiedniego modelu auta, ma duże znacznie. Flota pojazdów powinna składać się z odpowiednich wersji, które są dopasowane do sposobu użytkowania. Równocześnie wydatki na zakup, a także użytkowanie aut mogą okazać się wysokie. Wynika to między innymi z sytuacji, gdy niezbędne jest zakup rozbudowanych polis, które obejmują ubezpieczenie opon. Szczególnie mniejsze podmioty gospodarcze, nie zawsze mogą sobie pozwolić na duże inwestycje. Z tego powodu warto rozważyć, także leasing samochodowy dla firm. W wielu sytuacjach okazać się to może znacznie lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia ekonomicznego. Dodatkowo jednym z rozwiązań może być zdecydowanie się na leasingowanie aut używanych. Oczywiście liczba firm, które oferują możliwość podpisania takiej umowy, jest mniejsza.

Jednak przy umowach leasing auta używanego można korzystać z:

  • opcji finansowej,
  • opcji operacyjnej.

Dodatkowo osoby fizyczne mogą przy decydowaniu się na auto używane skorzystać z leasingu konsumenckiego. Natomiast sprawdzając, jak wziąć leasing na samochód, można szybko zorientować się, że firmy mniej chętnie oferują takie rozwiązania w przypadku pojazdów, które nie są nowe. Zatem podobnie, jak w sytuacji, gdy chce się znaleźć najlepsze ubezpieczenie szyb, tak samo przy leasingowaniu używanych aut, trzeba poświęcić więcej czasu, aby znaleźć warunki, które spełnią oczekiwania.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu wymaga wykupienia OC i AC

Gdzie najlepiej wziąć leasing na samochód?

Jeśli planuje się skorzystanie z usług leasingu, wówczas niezbędne jest wybranie odpowiedniej firmy. Gdy podpisuje się umowę na korzystanie z konkretnego samochodu, warto też sprawdzić między innymi numer vin samochodu. Należy rozróżnić w tej sytuacji to, gdzie będzie można łatwo podpisać umowę, a gdzie będzie można znaleźć najlepsze warunki. Gdy chce się sprawdzić, gdzie jest najlepszy leasing na samochód, wówczas można skorzystać z informacji dostępnych w Internecie. To sposób, aby sprawdzić między innymi rankingi firm leasingowych. Podobnie jak w przypadku wybierania ubezpieczeń, można wykorzystać strony takie jak porównywarka OC AC, tak samo przy ofertach leasingu można porównać różne oferty. Pozwala to sprawdzić, jakie są przeciętne warunki, z których można skorzystać przy leasingowaniu aut, czy maszyn. Równocześnie można sprawdzić, która firma będzie w stanie zapewnić najlepszą ofertę. Przełoży się to bezpośrednio na kwoty, które trzeba będzie płacić w formie rat. Dodatkowo można sprawdzić porady specjalistów z rynku finansowego, którzy są w stanie wskazać, jak wybrać leasing samochodowy. W ten sposób można zdecydować się na takie umowy, które będą lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Kto może wziąć leasing samochodowy?

Z reguły na umowy leasingu decydują się firmy. W ten sposób można szybko uzyskać dostęp do maszyn, czy samochodów nawet bez wkładu własnego. Natomiast z leasingu mogą korzystać również osoby fizyczne. Równocześnie leasingobiorca może odliczyć między innymi raty, czy czynsz inicjalny od podstawy opodatkowania. Zatem zanim podejmie się decyzję o tym, aby kupować pojazd, warto sprawdzić, jak działa leasing samochodowy. W ten sposób można zorientować się, czy leasing konsumencki nie będzie korzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia finansowego. Przede wszystkim można w ten sposób ograniczyć konieczność wydawania jednorazowo dużych pieniędzy. Dodatkowo można nie zamrażać posiadanych środków finansowych w kupionym samochodzie. Zamiast tego będzie się regularnie opłacać raty leasingowe.

Przed podpisaniem umowy leasingowej, dokładnie zapoznaj się z jej treścią

Kiedy brać pod uwagę leasing?

W każdej firmie występują nieco inne warunki finansowe. Są one kluczowe z punktu widzenia oceny tego, czy umowa leasingowa będzie właściwym rozwiązaniem. Gdy przedsiębiorstwo dysponuje nadwyżkami środków finansowych, wówczas zdecydowanie się na inwestycję gotówki w zakup auta, może być lepszym rozwiązaniem. Natomiast w sytuacji, gdy nie można z własnych środków sfinansować zakupu pojazdu, wówczas leasing może być alternatywą w stosunku, choćby do pożyczki, czy kredytu. Oczywiście niezbędne jest ustalenie, jaki leasing na samochód będzie najlepszy. Jednak podstawową zaletą takiej formy finansowania maszyn, czy pojazdów jest to, że łatwiej z niej skorzystać. Formalności przy staraniu się o kredyt w banku są znacznie bardziej rozbudowane. Oczywiście wydłuża to czas, w którym można zacząć użytkować auta. W firmach leasingowych formalności są znacznie ograniczone. W ten sposób samochód w leasing na firmę można wziąć znacznie szybciej. Dodatkowo wiedząc, jaki leasing wybrać na samochód, można znacznie lepiej podejmować decyzje o tym, które rozwiązanie dostępne na rynku będzie w stanie zapewnić oczekiwane korzyści. Zatem podobnie, jak przy wybieraniu takich produktów finansowych jak ubezpieczenie OC, tak samo przy leasingu warto dokładnie sprawdzić, co są w stanie zapewnić poszczególne firmy.

Jakie korzyści jest w stanie zapewnić leasing?

Gdy odpowiednio wybierze się ofertę leasingu, wówczas może on okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. W ten sposób zamiast decydować się na zakup samochodu na firmę można skorzystać z alternatywnego, ale przynoszącego korzyści rozwiązania.

Do największych zalet leasingu można zaliczyć:

  • możliwość wykupienia przedmiotu po zakończeniu umowy.
  • możliwość korzystania z elastycznych rat,
  • finansowanie inwestycji bez wkładu własnego,
  • możliwość wykupienia przedmiotu po zakończeniu umowy,
  • dostęp do dodatkowych usług,
  • brak obciążania zdolności kredytowej.

Dla wielu leasingobiorców szczególnie korzystne w takiej formie finansowania jest to, że mają elastyczne raty. Ich wysokość często może być dopasowana do indywidualnych możliwości. Firmy leasingujące często idą klientom na rękę. Dodatkowo można zdecydować się na wpłacenie wyższej kwoty wstępnej, co oczywiście pozwoli na obniżenie rat, które trzeba regularnie opłacać. Innym rozwiązaniem może być skorzystanie z dłuższego okresu leasingu. Sprawdzając, gdzie najlepiej wziąć leasing na samochód, można dodatkowo zdecydować się na takie firmy, które są dobrze oceniane przez klientów pod kątem oferowanej opcji zmian harmonogramów spłaty, czy wysokości rat już w trakcie trwania umowy.

Jak wybrać ofertę leasingu?

Zdecydowanie się na konkretną ofertę leasingu, powinno być poprzedzone zrealizowaniem analizy rynku. Im bardziej szczegółową analizę się zrealizuje, tym znacznie lepiej można zorientować się, gdzie wziąć leasing na samochód. Warto brać pod uwagę, choćby możliwość skorzystania z dodatkowych usług, które są dostępne na atrakcyjnych warunkach. Wiele firm jest w stanie zapewnić, choćby możliwość skorzystania w cenie z usług serwisowych.

Dodatkowo usługi oferowane w formie pakietów przy leasingu to między innymi:

  • finansowanie pomocy drogowej,
  • możliwość wykonania przeglądów w autoryzowanych stacjach,
  • opcję darmowej wymiany opon i wycieraczek.

W ten sposób może okazać się, że konkretna oferta okaże się bardzo atrakcyjna finansowo. W ramach wstępnie zapłaconej kwoty można następnie korzystać z wielu przydatnych usług, które mogą przydać się, choćby podczas awarii, czy wypadku. Do takich zaliczyć można możliwość korzystania z samochodu zastępczego.  

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Sprzedaż auta a współwłaściciel

Sprzedaż auta a współwłaściciel

Kupiłeś samochód wraz z drugą osobą, ale przez ostatnie lata nieco się poróżniliście lub straciliście kontakt. Martwisz się teraz, czy współwłaściciel może sprzedać samochód sam, bez Twojej wiedzy i za plecami? A może to Tobie zależy na sprzedaży, […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ pozwala ocenić ekonomiczność danego […]

więcej
Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel niewłaściwie rozpatrzył Twoją sprawę po stłuczce? Masz prawo do podważenia jego opinii – wystarczy, że powołasz własnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

więcej