Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Samochód często jest niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej – niezależnie od tego, czy w pracy często podróżujesz, przewozisz towary czy też potrzebujesz auta do dojazdów do biura, okazuje się, że auto firmowe jest niezastąpione. Jeśli jednak nie masz odpowiedniej kwoty, by kupić samochód, możesz wziąć go w leasing. Co to właściwie znaczy i jakie zasady kierują leasingiem? Dowiedz się z naszego artykułu!

Co to jest leasing na samochód?

Powodów wzięcia samochodu w leasing może być mnóstwo – Twoje stare auto ciągle się psuje, a Ty nie masz gotówki na zakup nowego, albo okazał się być za mały na potrzeby Twojego biznesu. Leasing jest umową łączącą w sobie elementy kredytu i dzierżawy – w czasie leasingu nie stajesz się właścicielem auta, jedynie możesz z niego korzystać. Po zakończeniu umowy będziesz mógł jednak wykupić pojazd na dużo korzystniejszych warunkach lub, z czego bardzo często korzystają przedsiębiorcy, wziąć kolejne auto w leasing.

CZY WIESZ, ŻE..?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą brać w leasing o wiele więcej przedmiotów niż tylko samochód. Jeśli do biura potrzebujesz komputerów, a na halę produkcyjną specjalistycznych maszyn, również możesz je wziąć w leasing!

Sprawdź ceny OC i AC

Leasing na samochód posiada jednak zarówno wiele zalet, jak i wad – oto niektóre z nich:

  • zalety: dzięki leasingowi możesz obniżyć swoje podatki, rozłożyć płatność za auto na dogodne raty (wraz z leasingodawcą ustalisz ich liczbę i wysokość), a także uniknąć skomplikowanych procedur, jakie miałyby miejsce, gdybyś zdecydował się na wzięcie samochodu w kredyt. Jednocześnie leasing nie wpływa na zmniejszenie zdolności finansowej,
  • wady: decydując się na leasing na samochód, musisz mieć świadomość, że wiążąca Cie umowa będzie trwała tak długo, na ile ją podpisałeś. Ponadto nie staniesz się właścicielem auta w chwili zakończenia leasingu, ale będziesz mógł je wykupić za dodatkową opłatą.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu wymaga wykupienia OC i AC

Rodzaje leasingu na samochód

Skoro już wiesz, co to jest leasing na samochód, pora poznać różnicę pomiędzy leasingiem finansowym a operacyjnym. Różnica polega przede wszystkim na odmiennym płaceniu podatku VAT – w leasingu operacyjnym naliczany jest on stopniowo, z uwzględnieniem każdej raty, natomiast w leasingu finansowym całość podatku płaci się wraz z pierwszą ratą.

Porównaj oferty

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Na leasing operacyjny decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają własną działalność – umożliwia wrzucenie w koszty niemal wszystkich wydatków leasingowych. Jest też częściej wybieraną opcją przez większość firm. Leasing finansowy to rzadkość, jednak znajduje zastosowanie i decydują się na niego przede wszystkim Ci, którzy chcą od początku trwania umowy być właścicielami przedmiotu leasingu, a także mają potrzebę natychmiastowego odliczenia podatku VAT w całości.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Skoro w czasie trwania umowy leasingowej nie jesteś właścicielem pojazdu, to właśnie leasingodawca dyktuje warunki ubezpieczenia auta. A wymaga on zawsze pełnego ubezpieczenia OC+AC. Takie rozwiązanie chroni obie strony, ponieważ zabezpiecza firmę leasingową przed stratami na wypadek uszkodzenia auta, a Ciebie przed opłatami wynikających z opłat za jego ewentualne naprawy. Ponadto pełna ochrona samochodu jest uzasadniona w przypadku leasingu, ponieważ zazwyczaj przedmiotem umowy są pojazdy nowe lub co najwyżej kilkuletnie.

Przed podpisaniem umowy leasingowej, dokładnie zapoznaj się z jej treścią
Najczęściej firmy leasingowe same proponują ubezpieczenie, dzięki czemu nie musisz samodzielnie załatwiać formalności, a polisę dostajesz w „pakiecie”. To dobre rozwiązanie, ponieważ możesz zaoszczędzić czas, a firmy leasingowe często mają podpisane korzystne umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Nie oznacza to jednak, że takie ubezpieczenie będzie najtańsze. Dlatego zanim się zdecydujesz na ubezpieczenie leasingowanego auta u leasingodawcy, zapoznaj się wcześniej z warunkami u innych ubezpieczycieli. Firmy leasingowe zazwyczaj nie stwarzają problemu, jeśli ktoś chce wykupić ubezpieczenie OC i Autocasco z zewnątrz.
Chcesz się dowiedzieć więcej o ubezpieczeniach OC? Sprawdź nasz artykuł: Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, co zrobić z autem do kasacji, przeczytaj: Złomowanie samochodu – jak przebiegają formalności?

 

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś swój samochód? Być może należy Ci się zwrot składki OC za niewykorzystane ubezpieczenie. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz złożyć wniosek o zwrot składki!

więcej
Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

O kiepskim stanie polskich dróg nie trzeba nikogo przekonywać – z pewnością doświadczasz tego na co dzień. Co jednak w sytuacji, gdy zły stan nawierzchni doprowadził do uszkodzenia Twojego auta? Sprawdź, czy możesz się ubiegać za odszkodowanie za […]

więcej

Przyciemnianie szyb – cena, dopuszczalny procent przyciemnienia, zalety

Ciemniejsze szyby w aucie świetnie się prezentują. Są legalne, o ile spełniają określone wymogi. Prawo wyraźnie określa, w jakim stopniu powinny być transparentne. Dowiedz się, jak mocno możesz przyciemnić szyby i czy warto to zrobić!

więcej
Zgubione dokumenty samochodu – karta pojazdu i ubezpieczenie

Zgubione dokumenty samochodu – karta pojazdu i ubezpieczenie

Zgubienie dokumentów zawsze wiąże się z pewnymi utrudnieniami – nie inaczej jest w sytuacji, gdy są to dokumenty dotyczące samochodu. Sprawdź, z czym wiąże się zgubienie karty pojazdu, jak wyrobić jej duplikat i jak długo będziesz na niego […]

więcej