Ubezpieczenie szyb – dlaczego jest ważne?

Ubezpieczenie szyb – dlaczego jest ważne?

4.7/5 - (Ocen: 11)

Czy wiesz, że jedną z częstszych szkód występujących w samochodach jest zbita szyba? Jej ponowne wstawienie może słono kosztować, a niewiele osób zdaje sobie sprawę, że można wykupić ubezpieczenie do szyb jako dodatek do OC. Ubezpieczenie do szyb w aucie w swojej ofercie ma wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Co zyskasz z ubezpieczeniem szyb i dlaczego warto je wykupić? Sprawdź! Zobacz jak działa ubezpieczenie szyb!


Ubezpieczenie szyb w samochodzie – komu się opłaca?

Ubezpieczenie szyby samochodowej będzie szczególnie potrzebne tym, którzy nie zdecydowali się na zakup ubezpieczenia AC. OC nie obejmuje naprawy uszkodzenia szyb, nawet jeśli stało się ono nie z Twojej winy, np. na skutek uderzenia kamieniem w czasie jazdy i powstania odprysku lub pęknięcia na szkle. Uwaga – także nie wszystkie ubezpieczenia AC zawierają ubezpieczenie szyb w aucie, dlatego warto to sprawdzić, zanim zakończy się procedura zawarcia nowej umowy z ubezpieczycielem! Szczegółowe informacje dotyczące tego, jak działa ubezpieczenie szyb, a także to, czy auto casco zawiera takie ubezpieczenie, znajdują w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które powinny być dostępne dla każdego klienta, jeszcze przed podpisaniem umowy. To właśnie tam znajdują się wszystkie wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc informacje bezpośrednio wskazujące sytuacje, które sprawią, że klientowi nie będzie należało się odszkodowanie. Ten element umowy zawsze należy przeanalizować przed podpisaniem umowy.

Na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, więc jeśli zapisy umowy jednego z nich są niekorzystne dla klienta, warto sprawdzić inne oferty. Ranking ubezpieczycieli może zawierać nawet kilkadziesiąt pozycji. Dzięki Kioskpolis.pl nie trzeba sprawdzać każdej oferty z osobna, a można to zrobić błyskawicznie i dopasować polisę do swoich potrzeb. Ponadto kupując kilka polis ubezpieczeniowych jednocześnie, można dodatkowo oszczędzić na jednostkowej cenie polisy. Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwala też znaleźć tanie obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Czy można dokupić ubezpieczenie szyb?

Ubezpieczenie szyb w aucie często jest opcjonalne, więc już na etapie kupowania polisy ubezpieczeniowej, warto sprawdzić, czy takie zawiera. Jeśli nie, warto poszukać ofert, które mają taką opcję w atrakcyjnej cenie. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne znalezienie porównać polis, które zawierają też ubezpieczenie szyby w aucie. Są dostępne porównania produktów, takich jak ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC, czy ubezpieczenie NNW samochodu.

To, czy można dokupić ubezpieczenie szyb, jest zależne od ubezpieczyciela, więc zawsze trzeba sprawdzić, czy dane towarzystwo ma taką ofertę.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Wymiana szyby w samochodzie jest naprawą dość kosztowną i taki wydatek może pokrzyżować Ci wiele planów. Ubezpieczenie szyb samochodowych odbywa się podczas kupowania OC lub AC i zazwyczaj zawierane jest na korzystnych warunkach, jako dodatek do ubezpieczeń podstawowych. Czy można wykupić ubezpieczenie szyb bez OC? Niestety nie, dlatego też warto rozważyć tę decyzję zanim skontaktujesz się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym.

CZY WIESZ, ŻE..?

Szkoda z ubezpieczenia szyb nie powinna wpłynąć na zniżki AC. Jednak ma to zastosowanie wtedy, gdy kontynuujesz ubezpieczenie w tej samej firmie – jeśli zmienisz towarzystwo ubezpieczeniowe, może ono uznać szkodę szybową jako powód do obciążenia zniżek autocasco.

Jak działa ubezpieczenie szyb?

Jeśli szyba w Twoim samochodzie uległa zniszczeniu, np. na skutek działania wandali, czynników pogodowych czy też poprzez uderzenie kamienia o szkło w czasie jazdy, powinieneś bezzwłocznie poinformować o tym fakcie swoje towarzystwo ubezpieczeniowe. Wówczas konsultant może postąpić na dwa sposoby – albo poda Ci adres warsztatu, w którym będziesz mógł zostawić samochód do naprawy, albo umówi Cię z rzeczoznawcą, który oceni szkodę i postanowi, czy szyba wymaga naprawy, czy całkowitej wymiany, a dopiero po tym otrzymasz dalsze wskazówki, jak adres warsztatu samochodowego. Po upływie określonego czasu będziesz mógł odebrać swoje auto i z powrotem z niego korzystać. To, jak działa ubezpieczenie szyby, jest zawarte w umowie z ubezpieczycielem. Zazwyczaj szczegółowe informacje znajdują się w Ogólnych warunkach ubezpieczenia, które powinny być dostępne dla osoby ubezpieczonej. Zakup samochodu na firmę, także pozwala wykupić dodatkowe polisy, o czym warto pamiętać, gdyż eksploatując auto w swoim biznesie, często dochodzi do drobnych szkód tego typu.

To, jak działa ubezpieczenie szyb, zawsze jest zależne od ubezpieczyciela, gdyż prawo nie narzuca tutaj żadnych wymogów. Są to polisy nieobowiązkowe, więc Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych ich nie dotyczy. To warunkuje fakt, że każde towarzystwo może właściwie dowolnie kształtować warunki umowy, a w interesie klienta jest to, by starannie wybierać ubezpieczyciela, który zaoferuje obiektywnie atrakcyjne warunki umowy. Zawsze należy więc rzetelnie zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności zawartymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Uszkodzenie szyby trzeba natychmiast zgłosić ubezpieczycielowi

Ile kosztuje ubezpieczenie szyby w samochodzie?

To, ile kosztuje ubezpieczenie szyb w samochodzie, jest zależne od ubezpieczyciela. Kupując całe pakiety dodatkowych ubezpieczeń, można sporo zaoszczędzić. Zazwyczaj kwota oscyluje w okolicy 150 zł, jednak może być nieco niższa lub wyższa. Biorąc pod uwagę, jaki jest koszt wymiany szyby na własną rękę, jest to kwota relatywnie niska. Opłaca się ona tym bardziej, jeśli ma się nowe auto, w którym szyba może kosztować stosunkowo dużo. Dodatkowe ubezpieczenie szyb samochodowych jest szczególnie opłacalne w autach marek premium. To, ile kosztuje ubezpieczenie szyb, w droższych autach wyższych segmentów nie jest na tyle przytłaczające, by się nie opłacało. Jednocześnie ceny wymiany szyby mogą być ogromne, gdyż często trzeba kupować oryginalne szyby kompatybilne z nowoczesnymi czujnikami i systemami. Najbardziej opłaca się kupować od razu całe pakiety polis ubezpieczeniowych, przez co zyskuje się nie tylko kompleksową ochronę, ale także atrakcyjne ceny za daną polisę.

Osoby wykorzystujące auto w firmie, mogą zainteresować się ubezpieczeniem przedniej szyby. Jeżdżąc na przykład po lesie czy placu budowy, ławo o rozbicie właśnie przedniej szyby. Wtedy cena ubezpieczenia szyby samochodowej nie jest zbyt wysoka w stosunku do kosztów. Dotycz to także na przykład aut wykorzystywanych do transportu towarów.

Co jeszcze warto wiedzieć, kupując ubezpieczenie szyb w aucie?

  • jeśli szyba Twojego samochodu zostanie uszkodzona, nie dostaniesz pieniędzy z odszkodowania, ale naprawa szkody odbędzie się bezpłatnie – Ty będziesz musiał jedynie dostarczyć auto do warsztatu i je odebrać, a resztą zajmie się Twój ubezpieczyciel,

  • ubezpieczenie szyb cena – jeśli zastanawiasz się ile kosztuje ubezpieczenie szyb w samochodzie, przygotuj się na wydatek rzędu 80-180 zł,

  • ubezpieczenie szyb samochodowych nie obejmuje wszystkich szyb w aucie! Zapewnia pokrycie naprawy lub wymiany szyby czołowej, tylnej oraz bocznych, nie chroni natomiast szyberdachu oraz szyb panoramicznych,

Wymiana szyby bez ubezpieczenia może słono kosztować

  • ubezpieczenie nie pokrywa również kosztów za folię przyciemniającą czy nalepek,

  • ubezpieczenie szyby w samochodzie jest zasadne tylko wtedy, kiedy naprawy lub wymiany dokonasz w warsztacie wskazanym przez ubezpieczyciela. Jeśli dokonasz jej bez konsultacji z towarzystwem ubezpieczeniowym w samodzielnie wybranym warsztacie, nie będzie on zobowiązany do pokrycia kosztów szkody,

  • jeśli konieczna będzie wymiana szyby, warsztat prawdopodobnie wstawi zamiennik. Oryginał dostaniesz tylko wtedy, kiedy niemożliwe będzie znalezienie zamiennika – za tę usługę również zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jeśli nie chcesz się narażać na dodatkowe koszty związane z użytkowaniem samochodu, z pewnością powinieneś zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia szyb w aucie. Sprawdź także, co zrobić, jeśli jesteś niezadowolony z dotychczasowych warunków ubezpieczyciela – przeczytaj artykuł: Wzór wypowiedzenia ubezpieczenia – stwórz pismo krok po kroku.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś swój samochód? Być może należy Ci się zwrot składki OC za niewykorzystane ubezpieczenie. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz złożyć wniosek o zwrot składki!

więcej
Znaczenie kontrolek w samochodzie – czy Twoje auto jest sprawne?

Znaczenie kontrolek w samochodzie – czy Twoje auto jest sprawne?

Znaczenie kontrolek w samochodzie nie jest jednakowe. Nie każdy symbol, które ukaże Ci się na panelu, oznacza, że dzieje się coś złego i powinieneś jak najszybciej przerwać jazdę. Kontrolki w samochodzie są jednak bardzo ważne i zanim wsiądzie […]

więcej
Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

Zmiana liczby przejechanych kilometrów jest jednym z najpowszechniejszych oszustw stosowanych przez nieuczciwych sprzedawców samochodów. Od zeszłego roku takie działanie zostało w końcu ujęte w zapisach prawa. Od 25 maja 2019 roku krętacze narażają się na poważne konsekwencje. Wyjaśniamy, […]

więcej
Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Kierowcy szczególnie lubiący jazdę samochodem, mogą uczyć innych tego, jak to robić. By móc wykonywać taki zawód, należy spełnić określone wymagania oraz zdać specjalny egzamin. Wyjaśniamy, jak uzyskać odpowiednie uprawnienia oraz zdradzamy, ile zarabia instruktor nauki jazdy!

więcej