Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

Numer VIN auta często porównywany jest z numerem PESEL, który posiada każdy z nas. Czy wiesz dlaczego? Sprawdź, czym jest ten ciąg znaków, do czego służy oraz kiedy opłaca się go dokładnie sprawdzić!

Czym w zasadzie jest numer VIN auta?

Zastanawiasz się and tym, co to właściwie jest numer VIN? Skrót ten pochodzi od angielskiego zwrotu Vehicle Identification Number i oznacza po prostu unikalny kod liczbowy, który charakterystyczny dla jednego, wybranego pojazdu – służy zatem do jego identyfikacji. Posiadając ten numer, możesz dowiedzieć się o samochodzie praktycznie wszystkiego. Wystarczy Ci on do tego, by poznać:

  • jego producenta i dokładny model,

  • fabrykę, w której został wykonany,

  • wersję jego silnika,

  • rodzaj napędu,

  • wyposażenie znajdujące się na stanie.

Sprawdź ceny OC i AC

UWAGA!

9 znak (licząc od początku) jest tzw. znakiem kontrolnym. Sprawdzając go, można łatwo ustalić, czy numer VIN auta nie został czasem zmieniony w nielegalny sposób.

Jak prawidłowo odczytać numer nadwozia?

Klasyczny numer VIN składa się z 3 części:

  • 3 znaki (WMI) informujące o producencie i kraju pochodzenia pojazdu,

  • 6 znaków (VDS) przekazują dane o dokładnym rodzaju samochodu, posiłkując się standardami konkretnego producenta,

  • 8 znaków (VIS), które są unikalne i charakterystyczne dla tego konkretnego pojazdu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Właśnie taki wygląd kodu jest wymagany przez aktualnie obowiązującą normę ISO-3779. Jeśli Twój pojazd został wyprodukowany po 1981 roku (gdy norma weszła w życie), na pewno posiada unikalny numer VIN zbudowany według powyższego schematu.

Gdzie jest VIN? Sprawdzanie numeru VIN w samochodzie

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN auta przy jego zakupie?

Nie ulega wątpliwości, że numer VIN może być prawdziwą kopalnią wiedzy dla przyszłego nabywcy samochodu – to właśnie dlatego powinieneś koniecznie sprawdzić go jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Dzięki temu poznasz przede wszystkim całą historię napraw i serwisowania pojazdu – upewnisz się zatem, że jest w pełni sprawny, a jego aktualny przegląd rzeczywiście jest ważny. Numer VIN ułatwi Ci także wszelkie późniejsze naprawy samochodu. W jaki sposób? Dowiesz się z niego chociażby, na jakich podzespołach pracuje pojazd – a to z kolei pozwoli na lepsze dobranie pasujących części zamiennych.

numer VIN auta

Nie zapominajmy również o aspekcie prawnym. Sprawdzając numer VIN auta, możesz się bowiem upewnić, że kupujesz legalny, niekradziony pojazd. Jeśli jego cyfry nie będą bowiem pasować do całości, może się okazać, że numer został przebity „na lewo”, a samochód najpewniej zmienił poprzedniego właściciela w nie do końca legalny sposób.

Czy możesz samodzielnie sprawdzić numer VIN samochodu? Pewnie – wystarczy Ci tylko dostęp do internetu. Istnieje kilka stron, z których możesz skorzystać w tym celu, choć bez wątpienia najlepiej jest wybrać oficjalne, rządowe narzędzie.

Porównaj oferty

Numer VIN nie jest zresztą jedynym aspektem, który możesz sprawdzić przez internet – w ten sposób możesz też dowiedzieć się, czy sprawca kolizji ma wykupione OC. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w tym artykule: Sprawdzenie OC – jak i gdzie znaleźć czy sprawca ma OC?

Więcej artykułów i porad

Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne są coraz droższe. Z tego względu nie każdy decyduje się na zakup całego pakietu uwzględniającego obowiązkowe OC, dodatkowe Autocasco oraz NNW. Jest jednak rozwiązanie, które może być idealne dla użytkowników, którzy chcieliby być nieco lepiej zabezpieczeni.

więcej
Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

Kradzież samochodu może zdarzyć się wszędzie – nie zawsze jesteś w stanie to przewidzieć, a złodzieje czają się nawet na osiedlach strzeżonych czy w zatłoczonych miejscach publicznych. Czy jest jednak coś, co możesz zrobić, aby nie stracić i […]

więcej
Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

Wysokość wypłaconego odszkodowania z OC lub AC w dużej mierze zależy od tego, czy szkoda została zakwalifikowana jako częściowa czy całkowita. To właśnie druga z tych możliwości budzi sporo wątpliwości, gdyż może kosztować ubezpieczyciela znacznie mniej. Zobacz, co […]

więcej
Czym jest franszyza redukcyjna i kiedy najlepiej ją stosować?

Czym jest franszyza redukcyjna i kiedy najlepiej ją stosować?

Franszyza? Ubezpieczenia, w których spotkasz ten termin, przerzucają na Ciebie część poniesionej szkody. Jak działa to w praktyce? Kiedy warto zastosować taki typ udziału własnego? Dlaczego podział odpowiedzialności może czasem okazać się bardzo korzystny? Przeczytaj nasz poradnik i […]

więcej