Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

5/5 - (Ocen: 2)

Gdy korzysta się z polis komunikacyjnych, warto wiedzieć między innymi, jak sprawdzić VIN samochodu. Zawiera on wszystkie informacje o pojeździe. Z tego powodu wykorzystywany jest w wielu sytuacjach, począwszy od zarejestrowania auta, aż po korzystanie z usług serwisowania.

Wiedząc o tym, gdzie jest numer VIN auta, można go zapisać, a następnie wykorzystać do odczytania przydatnych informacji. Gdy kupuje się pojazd, wówczas numer można, trzeba sprawdzić w dokumentach pojazdu. Ma to duże znaczenie, gdyż numeracja w dokumentach powinna się zgadzać z tą, która została umieszczona na samochodzie.

VIN można znaleźć w aucie w takich miejscach jak między innymi:

 • podłoga bagażnika,
 • podłoga pod tylnym siedzeniem,
 • obudowa deski rozdzielczej,
 • przegroda czołowa.

Uzyskany numer VIN, można następnie wykorzystać do sprawdzenia takich informacji jak:

 • typ i wersja nadwoziowa pojazdu,
 • typ zastosowanego silnika,
 • wyposażenie zewnętrzne i wewnętrzne,
 • numer seryjny,
 • jaki jest producent auta.

Zatem wiedząc, gdzie numer VIN samochodu można sprawdzić to sposób, aby uzyskać wiele cennych informacji. 

Gdzie jest VIN? Sprawdzanie numeru VIN w samochodzie

Jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN?

Informacje dotyczące cech pojazdu mają znaczenie choćby, gdy wybiera się ubezpieczenie OC. Jednak wiedza o parametrach auta, czy jego historii jest istotna już na etapie jego zakupu. Warto uzyskać dostęp do wiarygodnych informacji, co oczywiście pozwala dokonać lepszego zakupu. Zatem dobrze jest wiedzieć między innymi, jak sprawdzić wersję auta po VIN.

Wykorzystując numer VIN, można dowiedzieć się:

 • czy samochód jest legalny,
 • jaka jest historia i przebieg pojazdu,
 • o podstawowych danych technicznych,
 • ewentualnych kolizjach.

To jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN, można dowiedzieć się na wielu specjalistycznych portalach, które poświęcone są motoryzacji. Nie jest to trudne, gdyż wystarczy wykorzystać specjalnie przygotowane w tym celu bazy.

Dane, które można uzyskać przy wykorzystaniu VIN, można podzielić na:

 • dostępne w darmowych bazach,
 • dostępne w płatnych bazach.

W celu uzyskania informacji o wyposażeniu pojazdu można z powodzeniem wykorzystać raport z CEP. To darmowa baza, która znajduje się na rządowej stronie. Natomiast płatne wersje pozwalają zapewnić więcej szczegółowych informacji. Międzynarodowe wersje są w stanie zapewnić dostęp do informacji, które trudno jest uzyskać w inny sposób. 

Jak znaleźć właściciela samochodu po numerze VIN?

Dokonując zakupu samochodu, ważne jest, aby sprawdzić historię tego, kto był jego właścicielem. Pozwala to między innymi uniknąć sytuacji, w jakiej kupi się pojazd pochodzący z kradzieży. Zatem zapoznanie się informacjami o właścicielu auta, ma szczególne znaczenie, gdy kupuje się pojazd, który ma być sprowadzony z zagranicy. Wykorzystując nawet bazy, które dają dostęp do podstawowych informacji, można dowiedzieć się, jak sprawdzić historię samochodu po nr VIN. W ten sposób można szybko dowiedzieć się, czy auto nie było kradzione. Jednak uzyskać można dostęp, także do wielu dodatkowych informacji, jak uszkodzenia, które następnie były naprawiane. Stan techniczny pojazdu ma znaczenie choćby, gdy zamierza się wykorzystać leasing samochodowy.

numer VIN auta

Jak sprawdzić historię samochodu po nr VIN?

Wiedząc, jak sprawdzić VIN auta za darmo, można szybko zapoznać się z historią pojazdu. Pozwala to znacznie uprościć proces realizowania zakupu samochodu. Zatem już przy planowaniu zakupu samochodu, warto ustalić, z której bazy danych o autach zamierza się skorzystać. W ten sposób będzie można znacznie szybciej po uzyskaniu VIN znaleźć poszukiwane informacje. Oczywiście zawsze można dowiedzieć się, jak sprawdzić VIN auta za darmo, ale lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na płatne wersje baz danych. Wówczas będzie można uzyskać dostęp do znacznie większej ilości szczegółowych informacji. Zatem podobnie, jak przy analizie rynku, gdy wybiera się ubezpieczenie AC, warto uzyskać maksymalnie dużo informacji, tak samo przy zakupie pojazdu.

Dlaczego warto dokładnie sprawdzić pojazd z wykorzystaniem numeru VIN?

W im lepszym stanie kupuje się auto, tym znacznie dłużej będzie można z niego korzystać bez konieczności wymiany na nowy model. Zatem wiedząc, co to jest VIN auta, można następnie uzyskać takie informacje, które pozwolą na dokonanie na rynku używanych samochodów lepszego zakupu. Równocześnie uzyskanie informacji o parametrach auta pozwoli na wstępne sprawdzenie, choćby wykorzystując takie narzędzia jak porównywarka OC AC, ile trzeba będzie zapłacić za polisę komunikacyjną. Jednak najważniejsze jest to, że wiedząc jak znaleźć właściciela samochodu po numerze VIN, będzie można następnie szybko ustalić, które auto warto brać pod uwagę podczas zakupów. Pozwala to uniknąć, także nieprzyjemnych sytuacji, do których można zaliczyć między innymi kupno pojazdu powypadkowego, czy kradzionego.  

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Z czego wynikają różnice w cenie OC, co wpływa na wysokość składki? Ile zapłacisz w zależności od zakresu ubezpieczenia i czy warto decydować się na opcje dodatkowe? Rynek jest pełen propozycji – sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, z którym zetknie się prędzej czy później prawie każdy, jest to, które dotyczy posiadaczy samochodów. Co to jest OC? To rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ochroni niejako Twoją własność, gdy jesteś zobowiązany do […]

więcej
Jak dokładnie wygląda zgłoszenie szkody w PZU? Wyjaśniamy!

Jak dokładnie wygląda zgłoszenie szkody w PZU? Wyjaśniamy!

Masz samochód ubezpieczony w PZU i właśnie przytrafił Ci się wypadek lub inna nieprzyjemna sytuacja na drodze? Nie wiesz, co powinieneś teraz zrobić, by na pewno otrzymać odszkodowanie oraz należytą pomoc? Wyjaśniamy, jak wygląda zgłoszenie szkody w PZU! […]

więcej
Czym jest tzw. karta wypadku i co warto o niej wiedzieć?

Czym jest tzw. karta wypadku i co warto o niej wiedzieć?

Gdy uległo się wypadkowi między innymi przy pracy, wówczas niezbędna jest wiedza, jak sporządzić kartę wypadku. Pozwala to rozpocząć proces starania się o odszkodowanie. Wypełnienie takiego dokumentu jest niezbędne, gdy wypadkowi uległa osoba, która nie była zatrudniona na […]

więcej