Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

Numer VIN – dlaczego jest tak ważny?

Numer VIN auta często porównywany jest z numerem PESEL, który posiada każdy z nas. Czy wiesz dlaczego? Sprawdź, czym jest ten ciąg znaków, do czego służy oraz kiedy opłaca się go dokładnie sprawdzić!

Czym w zasadzie jest numer VIN auta?

Zastanawiasz się and tym, co to właściwie jest numer VIN? Skrót ten pochodzi od angielskiego zwrotu Vehicle Identification Number i oznacza po prostu unikalny kod liczbowy, który charakterystyczny dla jednego, wybranego pojazdu – służy zatem do jego identyfikacji. Posiadając ten numer, możesz dowiedzieć się o samochodzie praktycznie wszystkiego. Wystarczy Ci on do tego, by poznać:

  • jego producenta i dokładny model,

  • fabrykę, w której został wykonany,

  • wersję jego silnika,

  • rodzaj napędu,

  • wyposażenie znajdujące się na stanie.

Sprawdź ceny OC i AC

UWAGA!

9 znak (licząc od początku) jest tzw. znakiem kontrolnym. Sprawdzając go, można łatwo ustalić, czy numer VIN auta nie został czasem zmieniony w nielegalny sposób.

Jak prawidłowo odczytać numer nadwozia?

Klasyczny numer VIN składa się z 3 części:

  • 3 znaki (WMI) informujące o producencie i kraju pochodzenia pojazdu,

  • 6 znaków (VDS) przekazują dane o dokładnym rodzaju samochodu, posiłkując się standardami konkretnego producenta,

  • 8 znaków (VIS), które są unikalne i charakterystyczne dla tego konkretnego pojazdu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Właśnie taki wygląd kodu jest wymagany przez aktualnie obowiązującą normę ISO-3779. Jeśli Twój pojazd został wyprodukowany po 1981 roku (gdy norma weszła w życie), na pewno posiada unikalny numer VIN zbudowany według powyższego schematu.

Gdzie jest VIN? Sprawdzanie numeru VIN w samochodzie

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN auta przy jego zakupie?

Nie ulega wątpliwości, że numer VIN może być prawdziwą kopalnią wiedzy dla przyszłego nabywcy samochodu – to właśnie dlatego powinieneś koniecznie sprawdzić go jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Dzięki temu poznasz przede wszystkim całą historię napraw i serwisowania pojazdu – upewnisz się zatem, że jest w pełni sprawny, a jego aktualny przegląd rzeczywiście jest ważny. Numer VIN ułatwi Ci także wszelkie późniejsze naprawy samochodu. W jaki sposób? Dowiesz się z niego chociażby, na jakich podzespołach pracuje pojazd – a to z kolei pozwoli na lepsze dobranie pasujących części zamiennych.

numer VIN auta

Nie zapominajmy również o aspekcie prawnym. Sprawdzając numer VIN auta, możesz się bowiem upewnić, że kupujesz legalny, niekradziony pojazd. Jeśli jego cyfry nie będą bowiem pasować do całości, może się okazać, że numer został przebity „na lewo”, a samochód najpewniej zmienił poprzedniego właściciela w nie do końca legalny sposób.

Czy możesz samodzielnie sprawdzić numer VIN samochodu? Pewnie – wystarczy Ci tylko dostęp do internetu. Istnieje kilka stron, z których możesz skorzystać w tym celu, choć bez wątpienia najlepiej jest wybrać oficjalne, rządowe narzędzie.

Porównaj oferty

Numer VIN nie jest zresztą jedynym aspektem, który możesz sprawdzić przez internet – w ten sposób możesz też dowiedzieć się, czy sprawca kolizji ma wykupione OC. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w tym artykule: Sprawdzenie OC – jak i gdzie znaleźć czy sprawca ma OC?

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Złapałeś gumę w trasie? Ktoś przebił Ci koła na parkingu i czeka Cię wymiana opon? A może w zderzeniu z innym pojazdem ucierpiało ogumienie Twojego auta? Sprawdzamy, kiedy i dlaczego warto dokupić dodatkowe assistance, ile to kosztuje i […]

więcej
Kiedy nie dostaniesz odszkodowania za ukradzione auto?

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania za ukradzione auto?

Kradzieże samochodów to coś, co zdarza się dość często – niestety. Utrata pojazdu może się okazać nieco mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie od ubezpieczyciela. Sprawdź, jakie ograniczenia posiada takie ubezpieczenie AC z rozszerzeniem na wypadek kradzieży!

więcej
W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca pojazdu mechanicznego: od podpisania […]

więcej
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu za granicą

Planujesz wyjazd służbowy za granicę? A może wybierasz się na wakacje do obcego kraju? Poznaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniu samochodu na wyjazd za granicę, by wiedzieć, w jakich sytuacjach jesteś chroniony oraz jakich formalności musisz dopełnić przed wyjazdem. […]

więcej