Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Złapałeś gumę w trasie? Ktoś przebił Ci koła na parkingu i czeka Cię wymiana opon? A może w zderzeniu z innym pojazdem ucierpiało ogumienie Twojego auta? Sprawdzamy, kiedy i dlaczego warto dokupić dodatkowe assistance, ile to kosztuje i jakie daje korzyści.

Awaryjna wymiana opon. Co zrobić?

W sytuacji, gdy auto jest Twoim narzędziem pracy, dużo nim podróżujesz lub po prostu codziennie dojeżdżasz do biura, z pewnością wolałbyś ograniczyć do minimum nieprzewidziane sytuacje. Niestety, tzw. guma w trasie, akt wandalizmu lub przebicie opon w inny sposób, mogą zdarzyć się każdemu. Wyjście pierwsze: lewarek, klucz do kół i samodzielna wymiana opon. Wyjście drugie: telefon do ubezpieczyciela oraz profesjonalna i szybka pomoc przy wymianie opon. Ta druga, wygodniejsza opcja wiąże się z wcześniejszym ubezpieczeniem auta od takich niespodziewanych sytuacji. W razie wypadku pozwala oszczędzić czas, nerwy i, co najważniejsze, spokojnie dojechać na miejsce.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdźmy na konkretnych przykładach, jak wygląda taka usługa dokupiona do ubezpieczenia AC lub do ubezpieczenia OC samochodu. Chcesz wiedzieć więcej o polisach – przeczytaj artykuł Czym jest OC, AC, NNW, assistance.

Wymiana opon

Ubezpieczenie AC i pakiet assistance – wymiana opon

W pierwszym przypadku omówimy wersję ubezpieczenia całościowego, to znaczy OC, AC i dodatkowego assistance. Kupując taki pakiet możemy być spokojni w przypadku większości niespodziewanych sytuacji na drodze, w tym właśnie tych, związanych z oponami. Przykładowo, ubezpieczając w ten sposób roczną Skodę Fabię III (hatchback), która jest garażowana, do wyboru mamy trzy opcje pakietów OC, AC i assistance. Najtańszy z nich należy do ubezpieczyciela MTU i wynosi 2509 zł. Nieco droższe pakiety przygotowały Generali (3255 zł) i Benefia (3098 zł). Jaki jest koszt dodatkowego assistance w tych trzech przypadkach? Każdorazowo od 100 do maksymalnie 210 zł.

CO OBEJMUJE WYMIANA OPON W PAKIECIE ASSISTANCE?

Opcja wymiany opon, zabezpieczona dzięki wykupieniu dodatkowego assistance, obejmuje najczęściej m.in. pomoc informacyjną dotyczącą najbliższych punktów wulkanizacji opon, ale także organizację i pokrycie kosztów naprawy albo wymiany na miejscu zdarzenia uszkodzonych bądź zniszczonych opon. Szczegóły sprawdź w warunkach Twojego ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie OC samochodu + assinstance. Czy to się opłaca?

Drugi przypadek ubezpieczenia pozwoli nam nieco obniżyć jego koszty, ale przy tym nadal zapewnić ochronę opon. W tej wersji wybieramy jedynie podstawowe ubezpieczenie OC samochodu i dokupujemy do niego pakiet assistance. Ubezpieczając w ten sposób to samo auto (garażowana Skoda Fabia III w wersji hatchback z 2018 roku), zapłacimy od 1314 zł (Benefia), przez 1490 zł (MTU), do 1534 zł (Generali). W cenie mamy ujęty pakiet Assistance Plus, który zapewnia organizację naprawy bądź wymianę uszkodzonych lub zniszczonych opon. Warto dodać, że wykupienie dodatkowego assistance, to w przypadku każdej z wymienionych ofert koszt zaledwie o 120-210 zł wyższy niż podstawowe OC.

Ubezpieczenie AC i pakiet assistance

Ubezpieczenie auta i opon. Zalety

Jak wynika z powyższych obliczeń, zarówno w przypadku wykupienia dodatkowego assistance do naszego podstawowego OC, jak i rozszerzonego pakietu OC+AC, koszt ubezpieczenia zwiększy się maksymalnie o 210 zł. Podsumujmy zatem zalety, jakie w większości ubezpieczalni daje taka dodatkowa ochrona:

  • naprawa opon – towarzystwo ubezpieczeniowe organizuje lub pokrywa koszty naprawy ogumienia,
  • wymiana opon na koła zapasowe – ubezpieczyciel zapewnia wymianę opony na tę, którą wozisz ze sobą w aucie,
  • holowanie do punktu obsługi – jeśli pomoc na miejscu nie jest możliwa, towarzystwo ubezpieczeniowe organizuje holowanie Twojego pojazdu do najbliższego warsztatu (do ok. 150 km) i pokrywa koszt naprawy lub wymiany opon,
  • suma ubezpieczenia – pamiętaj, że swoje opony w większości pakietów możesz ubezpieczyć nawet na 1000 zł na terenie Polski.

Porównaj oferty

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o pakietach assistance, koniecznie zapoznaj się z artykułem Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą.

Więcej artykułów i porad

Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Prowadzenie pojazdu bez potrzebnych do tego uprawnień to bardzo zły pomysł – nie tylko ze względu na spore konsekwencje, ale też narażanie innych uczestników ruchu na wypadki i kolizje. Możemy jednak rozróżnić kilka sytuacji, w których następstwa jazdy […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne to rodzaj polis związanych z posiadaniem i użytkowaniem pojazdów. Ubezpieczenia obowiązkowe chronią Cię od odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody. Dobrowolne – pomagają lepiej zabezpieczać Twój samochód np. od zdarzeń losowych czy następstw nieszczęśliwych wypadków.

więcej
Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za granicą z Twojej winy, […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu […]

więcej