Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Złapałeś gumę w trasie? Ktoś przebił Ci koła na parkingu i czeka Cię wymiana opon? A może w zderzeniu z innym pojazdem ucierpiało ogumienie Twojego auta? Sprawdzamy, kiedy i dlaczego warto dokupić dodatkowe assistance, ile to kosztuje i jakie daje korzyści.

Awaryjna wymiana opon. Co zrobić?

W sytuacji, gdy auto jest Twoim narzędziem pracy, dużo nim podróżujesz lub po prostu codziennie dojeżdżasz do biura, z pewnością wolałbyś ograniczyć do minimum nieprzewidziane sytuacje. Niestety, tzw. guma w trasie, akt wandalizmu lub przebicie opon w inny sposób, mogą zdarzyć się każdemu. Wyjście pierwsze: lewarek, klucz do kół i samodzielna wymiana opon. Wyjście drugie: telefon do ubezpieczyciela oraz profesjonalna i szybka pomoc przy wymianie opon. Ta druga, wygodniejsza opcja wiąże się z wcześniejszym ubezpieczeniem auta od takich niespodziewanych sytuacji. W razie wypadku pozwala oszczędzić czas, nerwy i, co najważniejsze, spokojnie dojechać na miejsce.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Sprawdźmy na konkretnych przykładach, jak wygląda taka usługa dokupiona do ubezpieczenia AC lub do ubezpieczenia OC samochodu. Chcesz wiedzieć więcej o polisach – przeczytaj artykuł Czym jest OC, AC, NNW, assistance.

Wymiana opon

Ubezpieczenie AC i pakiet assistance – wymiana opon

W pierwszym przypadku omówimy wersję ubezpieczenia całościowego, to znaczy OC, AC i dodatkowego assistance. Kupując taki pakiet możemy być spokojni w przypadku większości niespodziewanych sytuacji na drodze, w tym właśnie tych, związanych z oponami. Przykładowo, ubezpieczając w ten sposób roczną Skodę Fabię III (hatchback), która jest garażowana, do wyboru mamy trzy opcje pakietów OC, AC i assistance. Najtańszy z nich należy do ubezpieczyciela MTU i wynosi 2509 zł. Nieco droższe pakiety przygotowały Generali (3255 zł) i Benefia (3098 zł). Jaki jest koszt dodatkowego assistance w tych trzech przypadkach? Każdorazowo od 100 do maksymalnie 210 zł.

CO OBEJMUJE WYMIANA OPON W PAKIECIE ASSISTANCE?

Opcja wymiany opon, zabezpieczona dzięki wykupieniu dodatkowego assistance, obejmuje najczęściej m.in. pomoc informacyjną dotyczącą najbliższych punktów wulkanizacji opon, ale także organizację i pokrycie kosztów naprawy albo wymiany na miejscu zdarzenia uszkodzonych bądź zniszczonych opon. Szczegóły sprawdź w warunkach Twojego ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie OC samochodu + assinstance. Czy to się opłaca?

Drugi przypadek ubezpieczenia pozwoli nam nieco obniżyć jego koszty, ale przy tym nadal zapewnić ochronę opon. W tej wersji wybieramy jedynie podstawowe ubezpieczenie OC samochodu i dokupujemy do niego pakiet assistance. Ubezpieczając w ten sposób to samo auto (garażowana Skoda Fabia III w wersji hatchback z 2018 roku), zapłacimy od 1314 zł (Benefia), przez 1490 zł (MTU), do 1534 zł (Generali). W cenie mamy ujęty pakiet Assistance Plus, który zapewnia organizację naprawy bądź wymianę uszkodzonych lub zniszczonych opon. Warto dodać, że wykupienie dodatkowego assistance, to w przypadku każdej z wymienionych ofert koszt zaledwie o 120-210 zł wyższy niż podstawowe OC.

Ubezpieczenie AC i pakiet assistance

Ubezpieczenie auta i opon. Zalety

Jak wynika z powyższych obliczeń, zarówno w przypadku wykupienia dodatkowego assistance do naszego podstawowego OC, jak i rozszerzonego pakietu OC+AC, koszt ubezpieczenia zwiększy się maksymalnie o 210 zł. Podsumujmy zatem zalety, jakie w większości ubezpieczalni daje taka dodatkowa ochrona:

  • naprawa opon – towarzystwo ubezpieczeniowe organizuje lub pokrywa koszty naprawy ogumienia,
  • wymiana opon na koła zapasowe – ubezpieczyciel zapewnia wymianę opony na tę, którą wozisz ze sobą w aucie,
  • holowanie do punktu obsługi – jeśli pomoc na miejscu nie jest możliwa, towarzystwo ubezpieczeniowe organizuje holowanie Twojego pojazdu do najbliższego warsztatu (do ok. 150 km) i pokrywa koszt naprawy lub wymiany opon,
  • suma ubezpieczenia – pamiętaj, że swoje opony w większości pakietów możesz ubezpieczyć nawet na 1000 zł na terenie Polski.

Porównaj oferty

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o pakietach assistance, koniecznie zapoznaj się z artykułem Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej
Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupno samochodu to emocjonujący moment. Najpierw ustalasz budżet, wybierasz model, porównujesz i przeglądasz dostępne oferty, żeby w końcu podjąć najlepszą decyzję. Gdy znajdziesz już odpowiedni samochód, nie zapomnij o formalnościach. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się kupno samochodu.

więcej
Współwłaściciel a kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Współwłaściciel a kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Planujesz zakup samochodu? Umowa kupna samochodu ze współwłaścicielem to dobry pomysł na obniżenie ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale jednocześnie duża odpowiedzialność za sposób jazdy drugiego współwłaściciela. Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze, o umowie kupna samochodu […]

więcej
5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

Polisy samochodowe potrafią być bardzo kosztowne. Wielu kierowców zastanawia się, czy jest jakaś metoda na ograniczenie tych wydatków. Okazuje się, że da się sprytnie (i całkiem legalnie!) płacić mniej. Przedstawiamy 5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne! Własny samochód […]

więcej