Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

4.9/5 - (Ocen: 13)

Często za niewielkie pieniądze można rozszerzyć polisę i zmniejszyć koszty wynikające z konkretnego zdarzenia, co może zapewnić, choćby ubezpieczenie opon. Natomiast zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z takiego produktu, warto zapoznać się ze szczegółami. Pozwala to znacznie lepiej określić, czy rozszerzenie polis OC lub AC, będzie rzeczywiście opłacalne.

Dodatkowo ubezpieczenia komunikacyjne mogą być bardzo przydatne, gdy często podróżuje się samochodem. Wielu kierowców decyduje się na produkty w formie pakietów. Polisa składa się wówczas z różnych produktów jak OC, AC, czy ubezpieczenie NNW samochodu. Jednak do takich pakietów można dodatkowo wykupić rozszerzenia zakresu ochrony. Takim produktem jest między innymi ubezpieczenie opon.   

Na czym polega ubezpieczenie opon?

Gdy sprawdzi się, na czym polega ubezpieczenie opon, wówczas można ustalić, czy z takiego produktu warto skorzystać. Po pierwsze nie powinno się mylić ochrony, jaką można uzyskać po wykupieniu takiego produktu, z tym, co jest w stanie zapewnić Assistance. Różnice dotyczą tego, z jakich świadczeń będzie można skorzystać. Przy podstawowym Assistance często pomoc polega wyłącznie na opłaceniu kosztu wymiany uszkodzonego ogumienia na koło zapasowe. Natomiast mając ubezpieczenie opon, można liczyć nie tylko na pomoc na drodze, ale również na pokrycie kosztów naprawienia uszkodzonego ogumienia. To jak działa ubezpieczenie opon, ma bezpośrednie przełożenie na to, jak skuteczna będzie pomoc ze strony towarzystwa reasekuracji.

Dokonując wyboru ubezpieczenia opon, warto sprawdzić między innymi:

  • sumy gwarantowane, do których towarzystwo sfinansuje naprawę,
  • ilość zdarzeń objętych ochroną,
  • w jakich sytuacjach można wezwać pomoc,
  • jaka jest definicja uszkodzenia opony w ogólnych warunkach konkretnego ubezpieczenia.

Sprawdzając takie informacje, można zorientować się, jak ubezpieczenie OC działa przy braku opon zimowych. Różnice w warunkach ogólnych w poszczególnych towarzystwach mogą dotyczyć między innymi kwotę gwarantowaną, czy okoliczności, gdy zorganizowana będzie pomoc. W wielu towarzystwach dotyczy to tylko kolizji, czy uszkodzenia ogumienia po wjechaniu na dziurę w nawierzchni. Zatem sprawdzając konkretne ubezpieczenie AC z rozszerzeniem o ochronę opon, można znacznie lepiej dopasować zakres ochrony do indywidualnych potrzeb.  

Wymiana opon

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie opon?

Kluczowe przy wyborze jakiegokolwiek ubezpieczenia jest określenie, czy będzie ono przydatne. Problem z ogumieniem nie jest niczym wyjątkowym. Natomiast zastanawiając się, czy warto mieć ubezpieczenie opon, trzeba ustalić między innymi to, jakie jest prawdopodobieństwo tego, że będzie ono potrzebne. Gdy korzysta się z pojazdu rzadko lub przede wszystkim w ruchu miejskim, wówczas nadmiernie rozbudowane polisy rzadko bywają opłacalne. Oczywiście, gdy można sobie pozwolić na większe wydatki na składki, wówczas można z nich skorzystać. Jednak chcąc ograniczyć wydatki na utrzymanie samochodu, wynikające z opłat za polisy komunikacyjne, wówczas warto decydować się wyłącznie na indywidualnie dopasowany zakres ubezpieczenia. Podróżując regularnie na dłuższych trasach, ryzyko związane z awariami jest większe. Wówczas trzeba skorzystać z pomocy drogowej, a ubezpieczenie opon może się przydać. W celu wybrania odpowiedniego produktu, warto sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie opon. Wykorzystać do tego można, choćby takie narzędzia jak porównywarka OC AC. Pozwala to wygodnie sprawdzić różne wersje AC.   

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

Polisa rozszerzona o pomoc po uszkodzeniu opon może być kupiona, jako rozszerzenie do AC lub ASS. Taka opcja może być dostępna, gdy kupuje się ubezpieczenie OC.  Ubezpieczenie opon nie jest kosztowne. Ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Natomiast wybierając taki produkt, cena nie powinna być kluczowym kryterium wyboru. Ważniejsze jest zwrócenie uwagi na zakres ochrony. Zdarza się, że za mniejszą cenę można uzyskać możliwość korzystania z lepszego produktu. Z tego powodu zawsze warto sprawdzić szczegóły dotyczące tego, jak będzie działać polisa. Pozwala to zorientować się, jak brak opon zimowych wpływa na ubezpieczenie. Zatem sprawdzenie tego, jaką ochronę zapewnia polisa konkretnego towarzystwa, jest najlepszym rozwiązaniem.

Ubezpieczenie AC i pakiet assistance

Jak działają wyłącznie odpowiedzialności towarzystwa?

Sprawdzając warunki, na których będzie działać polisa, trzeba sprawdzić również wyłączenie odpowiedzialności. W ogólnych warunkach można dowiedzieć się, choćby jak inny rozmiar opon wpływa na ubezpieczenie. Pozwala to uniknąć sytuacji, gdy między innymi rażące niedbalstwo prowadzi do trudności w uzyskaniu pomocy, czy odszkodowania. 

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej
Stłuczka z obcokrajowcem – co zrobić?

Stłuczka z obcokrajowcem – co zrobić?

Kolizja drogowa z obcokrajowcem? Podpowiadamy, co robić, aby otrzymać należne odszkodowanie po wypadku samochodowym lub stłuczce. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Wezwij policję lub spiszcie swoje dane, następnie zgłoś szkodę do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdź, jak sobie z […]

więcej
5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

Wiele osób tak często przebywa w samochodzie, że czuje się w kabinie zupełnie swobodnie…niemal jak w domu! Nawet najbardziej doświadczony kierowca nie może jednak sobie na wszystko pozwalać. Pewne zachowania są potencjalnie niebezpieczne, a wiele z nich jest […]

więcej
Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Współcześnie trudno jest nam rozstać się ze smartfonem nawet na chwilę. Korzystanie z telefonu za kierownicą jest jednak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Mimo to, wielu kierowców rozmawia, odpisuje na wiadomości, a nawet przegląda social media podczas jazdy! Wyjaśniamy, jaki […]

więcej