Zrzeczenie się ubezpieczenia – na czym polega?

Zrzeczenie się ubezpieczenia – na czym polega?

4.8/5 - (Ocen: 12)

Jeśli zainteresowała Cię kwestia zrzeczenia ubezpieczenia OC, oznacza to, że albo masz w planach zakup, albo sprzedaż pojazdu mechanicznego. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad przydatnych w obu wymienionych przypadkach. Sprawdź, jak wygląda zrzeczenie się ubezpieczenia OC samochodu, który nabyłeś. Zobacz też, co musisz zrobić po sprzedaży auta, by nie płacić składek za nowego właściciela.

Zrzeczenie ubezpieczenia OC dla sprzedającego

Ze zrzeczenia się ubezpieczenia OC możesz skorzystać po sprzedaży samochodu. Na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiłeś polisę OC dla sprzedanego auta, masz 14 dni. Sprawdź na stronie internetowej, czy towarzystwo umożliwia przekazanie takiej informacji online w formie zeskanowanego dokumentu. Jeśli nie, udaj się do oddziału lub wyślij pismo pocztą.

O TYM PAMIĘTAJ!

Pamiętaj, że jeśli po sprzedaży pojazdu nie zgłosisz tego faktu do ubezpieczyciela, pozostaniesz zobowiązany do dalszego opłacania składek wraz z nowym właścicielem. Przygotuj dane: swoje i nabywcy, dane pojazdu oraz wykupionej polisy. Zamieść je we wniosku.

Dlaczego warto pilnować terminu i zgłosić sprzedaż samochodu? Jeśli nabywca zdecyduje się dokonać zrzeczenia ubezpieczenia OC, otrzymasz zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony. Jeżeli zależy Ci na tym, uzgodnij tę kwestię z kupującym lub zamieść odpowiedni aneks w umowie kupna-sprzedaży.

zrzeczenie ubezpieczenia oc

Zrzeczenie się ubezpieczenia OC przez kupującego – druk

Zrzeczenie się ubezpieczenia OC przez kupującego jest możliwe do 30 dni od wejścia w posiadanie pojazdu mechanicznego. Możesz tego dokonać, jeśli umówiłeś się ze sprzedającym lub w wyniku rekalkulacji składki otrzymałeś od towarzystwa ubezpieczeniowego wezwanie do dopłaty. Gotowy wzór wypowiedzenia OC znajdziesz na stronie KioskPolis.pl. Pamiętaj jednak, że jako nabywcę obowiązuje Cię inna podstawa prawna: art. 31. Dowiedz się więcej z artykułu: Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Sprawdź ceny OC i AC

Zrzeczenie się ubezpieczenia OC samochodu przez nabywcę nie jest jednak obowiązkiem. Pamiętaj, że sprzedawca musi przekazać Ci komplet dokumentów dotyczących polisy OC, Ty zaś masz prawo korzystać z niej do końca okresu ochronnego. Zanim dobiegnie koniec, koniecznie wykup nową polisę – u tego samego ubezpieczyciela lub innego. Zachowaj ciągłość, by nie płacić kary. Wylicz atrakcyjną składkę w naszym kalkulatorze OC.

zrzeczenie się ubezpieczenia oc przez kupującego

Z czym wiąże się zrzeczenie się ubezpieczenia OC samochodu?

Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie garść informacji dotyczących zrzeczenia ubezpieczenia OC w pigułce:

  1. Ubezpieczenie OC wykupuje się dla samochodu, nie dla osoby, dlatego po sprzedaży samochodu poprzedni właściciel je „traci”.
  2. Przekazanie dokumentów polisy OC kupującemu to obowiązek sprzedającego.
  3. Nabywca ma prawo korzystać z wykupionego przez sprzedawcę ubezpieczenia, choć może też dokonać zrzeczenia się ubezpieczenia OC samochodu i wykupić nowe.
  4. Nabywca ma obowiązek zachować ciągłość polisy, czyli wykupić nową, zanim stara wygaśnie. Warto skorzystać z porównywarki ofert, by wybrać najkorzystniejszą.
  5. Ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu nie przedłuża się automatycznie.
  6. Jeśli nabywca dokona zrzeczenia ubezpieczenia OC, sprzedawca może otrzymać zwrot pieniędzy za niewykorzystany czas.
  7. Sprzedawca ma 14 dni na poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży auta.
  8. Kupujący ma 30 dni na zrzeczenie się ubezpieczenia OC samochodu.
  9. Podczas zrzekania ubezpieczenia OC nabywca musi powołać się na art. 31.
  10. Ubezpieczenie wykupione przez nabywcę auta będzie automatycznie się odnawiać.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Zapamiętaj te informacje i wyjdź korzystnie na transakcji kupna-sprzedaży niezależnie od tego, po której stronie się znajdujesz.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

    zosia
    - -

    Kupujący ma 30 dni na zrzeczenie się ubezpieczenia OC samochodu.

    od kiedy ? Przecież była nowelizacja ustawy.

      - -

      W przypadku zakupu auta od poprzedniego właściciela umowę ubezpieczenia można wypowiedzieć w każdym momencie jej trwania, powołując się na art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeżeli tego nie zrobimy z ochrony ubezpieczeniowej przekazanej przez sprzedawcę możemy korzystać do końca okresu ubezpieczenia. Z ostatnim dniem wskazanym na dokumencie umowa ulegnie rozwiązaniu bez automatycznego przedłużenia.

    Grzegorz
    - -

    Przy kupnie auta od firmy lisingowej poinformowano mnie, że warunkiem koniecznym do uzyskania dokumentów do samochodu jest zrzeczenie się ubezpieczenia OC…. Zrobiłem to aczkolwiek nie miało to nic wspólnego z dobrowolnością. Można cos w tej sytuacji zrobić?

      Dominik Baczewski
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej wyjaśnić sytuację z firmą od której kupował Pan samochód lub skorzystać z pomocy prawnej.

Więcej artykułów i porad
Co to jest ubezpieczenie OC? Wszystko co musisz wiedzieć o OC w 2024 roku

Co to jest ubezpieczenie OC? Wszystko co musisz wiedzieć o OC w 2024 roku

Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim. W 2024 roku występuje w wariancie komunikacyjnym, zawodowym i prywatnym. W niektórych przypadkach OC jest obowiązkowe. W innych pozostaje ubezpieczeniem dobrowolnym, którego posiadanie może przynieść wiele korzyści. […]

więcej
Windykacja przy braku opłacenia ubezpieczenia OC

Windykacja przy braku opłacenia ubezpieczenia OC

Czasami kierowcom zdarza się nie opłacić kolejnej raty za polisę albo przedłużonej umowy. Jedni po prostu o tym zapominają, inni zaś nie mogą tego zrobić przez problemy finansowe. Co dzieje się w takiej sytuacji? Wyjaśniamy, jak działa windykacja […]

więcej
Czym jest tzw. OC komisowe?

Czym jest tzw. OC komisowe?

Każdy samochód, który ma prawo do poruszania się po polskich drogach, musi mieć ubezpieczenie OC, co sprawia, że przy zakupie używanego auta, warto sprawdzić, co jest to komisowe OC. Wiele komisów, a nawet pośredników sprzedaży pojazdów przekazuje kierowcom […]

więcej
Rekalkulacja stawki OC – 3 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

Rekalkulacja stawki OC – 3 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

Po zakupie używanego samochodu nie zapłaci się za niego takiej samej składki za ubezpieczenie jak poprzedni właściciel. Musi wtedy nastąpić tzw. rekalkulacja stawki OC. Wyjaśniamy trzy kwestie związane z tym procesem! W określonych przypadkach ubezpieczalnia ponowne przelicza wysokość […]

więcej