Jak działa ubezpieczenie OC kosmetologa? Wszystko co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC kosmetologa

Jak działa ubezpieczenie OC kosmetologa? Wszystko co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC kosmetologa

Oceń ten wpis

Niestety, nawet jeżeli stale poszerzasz swoje kwalifikacje i masz wieloletnie doświadczenie zawodowe, nie możesz wykluczyć, że w trakcie wykonywania usług kosmetologicznych dojdzie do nieprzewidzianych sytuacji, które będą skutkowały roszczeniami ze strony Twoich klientów. Właśnie dlatego warto zabezpieczyć swoje interesy wykupując polisę dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie OC dla kosmetologa to wymóg ustawowy? Nie wiesz, jaka może być cena OC dla kosmetologów? Sprawdź!

Co to jest OC dla kosmetologa?

Ubezpieczenie OC kosmetologa to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które obejmuje konkretne szkody, do których może dojść w następstwie wykonywanych usług. Zakres ubezpieczenia to kwestia indywidualna – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie obejmują ochroną konkretnych usług, np. z wykorzystaniem lasera. 

OC dla kosmetologa – jaką pełni rolę w ochronie prawnej?

Ubezpieczenie OC dla kosmetologa to absolutna konieczność, jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko wykonywania działalności zawodowej. Wypłacenie odszkodowania z własnej kieszeni może okazać się dla Ciebie ogromnym obciążeniem finansowym, często niemożliwym do uregulowania. Zawód kosmetyczki i kosmetologa jest obarczony bardzo dużą odpowiedzialnością, dlatego wykupienie polisy OC to bardzo rozsądny krok, podobnie jak ubezpieczenie na życie. Przy okazji koniecznie przeczytaj również nasz ranking ubezpieczeń na życie

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla kosmetologa?

Koszt OC dla kosmetologa różni się, w zależności od wybranej oferty. Na wysokość składki wpływa wiele czynników. Zwykle jednak można się spodziewać cen rzędu kilkuset złotych rocznie. Składki zaczynają się już od około 150-200 złotych, ale na rynku możesz znaleźć również o wiele tańsze oferty. Większość towarzystw ubezpieczeniowych pozwala na uregulowanie opłaty w miesięcznych ratach. 

Składka ubezpieczeniowa OC dla kosmetologa – co wpływa na jej wartość?

Koszt ubezpieczenia dla kosmetologów zależy przede wszystkim od zakresu odpowiedzialności (możliwe, że objęcie ochroną ubezpieczeniową niektórych zabiegów będzie wiązało się z dodatkowymi wydatkami), wysokości sumy gwarancyjnej (górnej granicy odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela) oraz korzystania z dodatkowych rozszerzeń. Z reguły, im szerszy jest zakres odpowiedzialności i wyższa suma gwarancyjna, tym większe są koszty ubezpieczenia dla kosmetologów. 

Kto powinien nabyć OC dla kosmetologa?

OC dla kosmetologów powinny wykupić wszystkie osoby, które chcą zmniejszyć ryzyko związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych i jednocześnie zwiększyć swoją wiarygodność w oczach potencjalnych klientów – informacja o tym, że posiadasz odpowiednie ubezpieczenie to jasny sygnał, że troszczysz się o ich bezpieczeństwo. Pamiętaj, że jeżeli w swoim gabinecie zatrudniasz pracowników, musisz zadbać o objęcie ich klauzulą OC pracodawcy. 

Co wchodzi w zakres OC dla kosmetologa?

Wybierając ubezpieczenie OC kosmetologa musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres polisy – upewnij się, że OC obejmie ochroną wszystkie zabiegi, które wykonujesz w swoim gabinecie. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, w przypadku niektórych zabiegów, towarzystwo ubezpieczeniowe może wymagać dodatkowych opłat. Licz się również z możliwością całkowitego wyłączenia niektórych usług z ochrony ubezpieczeniowej. O szczegóły pytaj bezpośrednio ubezpieczyciela. 

Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia OC dla kosmetologa

Kupując ubezpieczenia OC dla kosmetologa zdecydowanie warto zastanowić się nad dodatkowymi rozszerzeniami, które zwiększają zakres ochrony. Do popularnych rozwiązań należy m.in. klauzula dotycząca przenoszenia chorób zakaźnych oraz ubezpieczenie ochrony prawnej, które stanowi bardzo duże wsparcie na wypadek, jeżeli Twoi klienci zdecydują się na postępowanie sądowe. Rozszerzenia dla ubezpieczenia OC dobierz do charakteru Twojej działalności oraz indywidualnych potrzeb. 

Zrozumienie wyjątków i ograniczeń w polisie OC dla kosmetologa

W niektórych sytuacjach odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona lub wyłączona. Informacje na ten temat znajdziesz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi musisz się zapoznać zanim podpiszesz umowę ubezpieczeniową. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej przeciwdziałać ewentualnym konsekwencjom podobnych zdarzeń, np. rozszerzając ochronę. W OWU znajdziesz również dane dotyczące wymaganych certyfikatów czy kwalifikacji zatrudnianych w gabinecie pracowników. 

Czynności zawodowe i zdarzenia objęte ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej dla kosmetologa

Podpisując umowę ubezpieczeniową upewnij się, że podajesz właściwe PKD prowadzonej działalności. To bardzo ważne, ponieważ ochrona ubezpieczeniowa w ramach polisy OC dotyczy tych form działalności, które wynikają z PKD (PDK to Polska Klasyfikacja Działalności). Jeszcze raz przypominamy: przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę ubezpieczeniową zawsze sprawdzaj, jakie czynności zawodowe i zdarzenia obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. 

Jak nabyć ubezpieczenie OC dla kosmetologa?

Ubezpieczenie OC kosmetologów ma w swojej ofercie wiele towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby decyzji nie podejmować pochopnie i pod wpływem chwili – w końcu w grę wchodzi Twoje finansowe bezpieczeństwo. Najpierw określ swoje podstawowe oczekiwania i potrzeby, a następnie przeanalizuj dostępne produkty ubezpieczeniowe, zwracając szczególną uwagę na kilka podstawowych parametrów, o których piszemy niżej. 

Jak wybrać odpowiednią polisę ubezpieczenia OC dla kosmetologa?

Kupując ubezpieczenie dla kosmetologa zwróć uwagę przede wszystkim na zakres odpowiedzialności (przypominamy, że powinien obejmować wszystkie usługi, które proponujesz w swoim gabinecie) oraz sumę gwarancyjną (jej wysokość powinna Ci zapewniać realne bezpieczeństwo finansowe). Poza tym upewnij się, że współpracujesz z wiarygodnym ubezpieczycielem, który zapewni Ci wysoką jakość obsługi klienta oraz sprawdź czas wypłaty świadczeń, listę wyłączeń, wysokość składki (porównaj ją z zakresem ochrony i sumą gwarancyjną) oraz poszukaj opinii innych klientów na temat wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Koniecznie zerknij także na ranking ubezpieczycieli

Proces wykupienia ubezpieczenia OC dla kosmetologa

Ubezpieczenie OC dla kosmetologa zazwyczaj można wykupić u agenta lub w oddziale firmy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują również możliwość skontaktowania się drogą telefoniczną lub internetową. Licz się z tym, że wybrany ubezpieczyciel poprosi Cię o wypełnienie kwestionariusza, na podstawie którego dokładnie wyliczona zostanie wysokość składki oraz dostarczenie wymaganych dokumentów. Sam proces wykupienia polisy OC dla kosmetologa, podobnie jak ubezpieczenia OC dla firmy jednoosobowej, jest ściśle uzależniony od polityki wybranego ubezpieczyciela.  

Najczęściej zadawane pytania o OC dla kosmetologa

Jeżeli interesują Cię ubezpieczenia dla kosmetologa, przeczytaj również odpowiedzi na najczęściej zadawane na ten temat pytania. Mamy nadzieję, że rozwieją Twoje wątpliwości i pomogą Ci w podjęciu najlepszej decyzji. 

Jak działa odszkodowanie z OC dla kosmetologa?

Jeżeli dojdzie do szkody, którą obejmuje zakres ubezpieczenia OC dla kosmetologa i klient zdecyduje się na dochodzenie swoich roszczeń, musisz jak najszybciej poinformować o tym fakcie swojego ubezpieczyciela. Szkodę zazwyczaj można zgłosić na kilka różnych sposobów – osobiście, online oraz telefonicznie – ale ostatecznie dostępne metody zależą od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Czy ubezpieczenie OC chroni kosmetologa przed roszczeniami wynikającymi z niewłaściwego wykonania obowiązków?

Jeżeli jesteś na etapie wybierania polisy OC dla kosmetologa, koniecznie zwróć uwagę, jakie zdarzenia obejmują poszczególne produkty ubezpieczeniowe. Nie wszystkie zabiegi muszą być objęte ochroną ubezpieczeniową, dlatego tak ważne jest przeczytanie OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. 

Czy pandemia COVID-19 wpłynęła na OC dla kosmetologa?

Pandemia COVID-19 zmieniła obliczę branży ubezpieczeniowej, przenosząc dużą część usług do świata online – dzięki temu szukając odpowiedniej polisy znaczącą część spraw związanych z wykupieniem ubezpieczenia jesteś w stanie załatwić zdalnie, bez wychodzenia z domu.

Najczęściej zgłaszane szkody objęte OC dla kosmetologa

W ramach OC dla kosmetologa zazwyczaj zgłaszane są nieudane efekty zabiegów, uszkodzenia i skaleczenia skóry czy zakażenia. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu od zdarzeń losowych. Oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych znacznie się od siebie różnią nie tylko ceną, ale przede wszystkim oferowanymi świadczeniami. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze, by zakupić najodpowiedniejsze autocasco! […]

więcej
Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

Zaczynasz swoją przygodę jako kierowca? A może próbujesz zdobyć uprawnienia na pojazd innego typu? Dowiedz się, jak długo może zająć Ci cały proces uzyskiwania prawa jazdy oraz jak przebiegają procedury jego wydania!

więcej
Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Kary za brak OC w 2022 – zmiany

Zgodnie z przepisami, każdy polski kierowca jest zobowiązany do ubezpieczenia posiadanego pojazdu mechanicznego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Wyjaśniamy, ile wyniosą kary za brak OC w 2021 a także jaka jest kara […]

więcej
Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Polscy kierowcy są prawnie zobowiązani do ubezpieczenia posiadanych pojazdów. Nie mogą sobie pozwolić nawet na jeden dzień zwłoki, dlatego powinni pomyśleć o zakupie potrzebnej polisy z odpowiednim wyprzedzeniem. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC! Kupiłeś właśnie samochód? […]

więcej