Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

4.4/5 - (Ocen: 8)

Zaczynasz swoją przygodę jako kierowca? A może próbujesz zdobyć uprawnienia na pojazd innego typu? Dowiedz się, jak długo może zająć Ci cały proces uzyskiwania prawa jazdy oraz jak przebiegają procedury jego wydania!

Prawo jazdy może wyrobić każda osoba w odpowiednim wieku, która legalnie przebywa na terenie Polski od przynajmniej 185 dni. Nauka zajmuje wiele czasu, ale po otrzymaniu pozytywnych wyników egzaminu teoretycznego oraz praktycznego jest się o krok od bycia kierowcą. Jakie formalności należy dopełnić, by uzyskać dokument prawa jazdy?

Pierwsze kroki – skąd uzyskać numer PKK?

Ile się czeka na prawo jazdy

Początkiem drogi do zdobycia prawa jazdy jest zdobycie numeru PKK, czyli wyrobienie profilu kandydata na kierowcę. Najpierw musisz udać się na badania, w celu zyskania orzeczenia o tym, że możesz kierować pojazdami. Komplet dokumentów (wraz ze zdjęciami, wynikami i odpowiednim wnioskiem) należy złożyć w wydziale komunikacji swojego urzędu. Dzięki temu wybrana później szkoła jazdy i ośrodek ruchu drogowego będą mogły Cię wyszukać w systemie. Po tym zdecydujesz, w jaki sposób przygotujesz się do egzaminów. Jeśli zdasz je z wynikiem pozytywnym – możesz wykonać następne kroki.

Gdzie złożyć wniosek o prawo jazdy?

W momencie zdania obu egzaminów na prawo jazdy, WORD wyśle informację o tym do Twojego urzędu – starostwa, miasta lub dzielnicy. Musisz wtedy zapłacić 100,50 zł za wydanie dokumentu prawa jazdy. Opłatę uiścić można na dwa sposoby: na miejscu lub przelewem na konto urzędu. Po uregulowaniu należności w gotówce, można od razu dostarczyć dowód wpłaty. W przypadku przelewu – potwierdzenie trzeba przesłać drogą mailową.

Ile czeka się na wyrobienie prawa jazdy?

Na gotowy dokument czeka się ok. 9 dni roboczych od dnia, w którym urząd otrzyma potwierdzenie opłaty. W razie jakichkolwiek nieścisłości lub innych przeszkód (zagraniczne prawo jazdy, błędne informacje itp.), czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do dwóch miesięcy.

Odebrałem prawo jazdy – co dalej?

Ile się czeka na prawo jazdy

Jeśli właśnie stałeś się świeżo upieczonym kierowcą i wejdziesz w posiadanie swojego pojazdu, niestety nie przysługują Ci żadne zniżki OC. Ubezpieczenie jest obowiązkowe w Polsce, dlatego warto od razu zainteresować się tą kwestią. Z pomocą przychodzi nasza porównywarka OC. Po wpisaniu swoich danych osobowych i podstawowych informacji o posiadanym aucie, już w kilka chwil uzyskasz zestawienie najlepszych ofert znanych ubezpieczalni. Nie ma sensu tracić czasu na przeglądanie ich stron, wykonywanie telefonów czy spotkania z przedstawicielami. Z pomocą kilku kliknięć znajdziesz najtańsze OC bez wychodzenia z domu!

Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy masz doświadczenie z prowadzeniem pojazdu, czy wyrobiłeś kolejne uprawnienia – jest to z pewnością nowe wyzwanie. To normalne, że przez jakiś czas będzie Cię jeszcze stresować, a co za Tym idzie – będziesz bardziej narażony na kolizje. Z tego względu korzystne ubezpieczenie jest szczególnie ważne! Kalkulator OC pomoże Ci szybko znaleźć najlepszą ofertę!

Na wyrobienie prawa jazdy czeka się przynajmniej 9 dni, dlatego warto pożytecznie wykorzystać ten czas. Poświęć go na wybór najlepszego ubezpieczenia. Nasza Wyszukiwarka OC już w kilka minut znajdzie dla Ciebie najlepsze oferty, byś mógł legalnie i bezpiecznie rozpocząć swoją przygodę jako kierowca!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu […]

więcej
Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Kolizja z obcokrajowcem nie oznacza jednak, że będzie się […]

więcej
Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Jesteś niezadowolony z tego, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w PZU lub kończy Ci się umowa i znalazłeś lepszą ofertę? Nie musisz godzić się na wysokie składki czy mało korzystne usługi! Wyjaśniamy, jak przebiega rezygnacja z ubezpieczenia OC w […]

więcej
Kolizja samochodem służbowym – co z odszkodowaniem?

Kolizja samochodem służbowym – co z odszkodowaniem?

Choć posiadanie służbowego samochodu jest naprawdę komfortowe, niesie też za sobą ogromną odpowiedzialność. Co się stanie, gdy podczas jazdy służbowym samochodem staniesz się uczestnikiem stłuczki? Zobacz, z czyjego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie!

więcej