3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

4.9/5 - (Ocen: 29)

Kup OC

Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu od zdarzeń losowych. Oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych znacznie się od siebie różnią nie tylko ceną, ale przede wszystkim oferowanymi świadczeniami. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze, by zakupić najodpowiedniejsze autocasco!

Chociaż na pierwszy rzut oka dana oferta może wydawać się idealna, zawsze warto dokładniej wczytać się z dokument OWU (Ogólne Warunki Umowy) lub dopytać konsultanta o pewne szczegóły. Radzimy, co warto sprawdzić, zanim ostatecznie podejmie się decyzję o zakupie autocasco!

Zapytaj o zniżki

Zwykle kierowcom przysługują zniżki za bezszkodową jazdę, ale zdarza się, że firmy oferują różne promocje i rabaty. Przed wyborem polisy AC warto więc zorientować się, czy jest możliwość skorzystania z jakiegoś upustu, np. przy zakupie dodatkowych ubezpieczeń. Dzięki temu można zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Warto pamiętać także o tym, że najtańsza oferta wcale nie jest zawsze tą najbardziej korzystną – czasem za nieco większą cenę niż u konkurencji można nabyć bardziej opłacalne ubezpieczenie samochodu.

Sprawdź, jaka jest suma ubezpieczenia i udział własny w szkodzie

Udziałem własnym nazywana jest ustalona w umowie wartość szkody, jaką trzeba pokryć we własnym zakresie. Można dostosować jego wysokość lub zupełnie z niego zrezygnować. Im będzie wyższy, tym mniej zapłaci się za polisę, ale przy tym proporcjonalnie spada wysokość odszkodowania.

Suma ubezpieczenia to natomiast maksymalna kwota, jaką może wypłacić ubezpieczyciel, gdy dojdzie do szkody. Stała oznacza, że wartość odszkodowania będzie liczona od wartości rynkowej pojazdu z dnia zawarcia umowy, a zmienna – że zostanie ona ponownie obliczona w dniu zaistnienia szkody. Z tego względu właściciele nowych aut powinni wybierać raczej sumę stałą – wartość takich samochodów najszybciej spada z roku na rok.

Dowiedz się, jaki jest zakres terytorialny

3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

Różne firmy ubezpieczeniowe proponują także odmienne zakresy terytorialne, czyli miejsca, w których obowiązuje polisa autocasco. Jeśli często wyjeżdża się za granicę, koniecznie należy sprawdzić, czy AC obowiązuje tylko na terenie ojczystym, czy też za granicą. Jeśli działa poza granicami Polski, dobrze jest upewnić się, w których krajach. Niektóre ubezpieczalnie pobierają z tego tytułu większe opłaty, dlatego rozsądnie jest także to zweryfikować – jeśli nie zamierzasz wyjeżdżać z Polski, dlaczego masz płacić za coś, co Ci się nie przyda?

Jak znaleźć najlepsze autocasco?

3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

Mnogość różnych ofert sprawia, że jest naprawdę trudno znaleźć odpowiednie autocasco. Poszczególne firmy ubezpieczeniowe proponują różne ceny, warunki, sumy odszkodowań itp. By znaleźć najlepszy wariant, najlepiej porównać jak najwięcej z dostępnych ofert. Mało kto ma jednak na to czas czy ochotę. Wtedy większość decyduje się na usługi ubezpieczalni polecanej przez rodzinę czy znajomych. Takie podejście nie zawsze jest jednak dobre – to, co sprawdziło się w przypadku sąsiada czy wujka, wcale nie musi być odpowiednie dla Ciebie.

Sprawdzanie ofert na stronach internetowych lub rozmowy z konsultantami (osobiste bądź telefoniczne) mogą pochłonąć wiele godzin. Na szczęście istnieje o wiele szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Nasza porównywarka ubezpieczeń zrobi to wszystko za Ciebie! Wystarczy wypełnić prosty formularz on-line, wpisując dane kierowcy oraz samochodu. W kilka minut kalkulator OC obliczy spersonalizowaną cenę ubezpieczenia, uwzględniając wszystkie zniżki czy promocje. Dzięki temu w kilka chwil porównasz oferty najlepszych firm ubezpieczeniowych i wybierzesz najtańsze OC, AC czy inną polisę samochodową, po czym możesz od razu ją zakupić!

Gdy kupuje się autocasco, ubezpieczenie OC lub jakąkolwiek inną polisę, zawsze należy dobrze zapoznać się z warunkami umowy. Nie trać czasu na przeglądanie ofert – zrobi to za Ciebie nasza porównywarka ubezpieczeń! Zaoszczędzony czas wykorzystaj na dokładne wczytanie się w warunki oferty, by mieć stuprocentową pewność swojego wyboru!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wszystkie zarejestrowane samochody powinny posiadać aktualne ubezpieczenie OC.  Jak ubezpieczyć samochód? Kto może zawrzeć umowę OC z ubezpieczycielem i na kim spoczywa obowiązek ponoszenia […]

więcej
Utrata prawa jazdy w 2020 roku – komu oraz za co grozi?

Utrata prawa jazdy w 2020 roku – komu oraz za co grozi?

W wyniku pewnych wykroczeń, kierowca może tymczasowo utracić uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. W jakich sytuacjach istnieje ryzyko takiej kary? Niedawno przepisy zostały zaostrzone. Wyjaśniamy, kiedy możliwa jest utrata prawa jazdy w 2020 roku. W ostatnich miesiącach wprowadzono […]

więcej
Kiedy i jak zgłosić szkodę do TUW?

Kiedy i jak zgłosić szkodę do TUW?

Polisy ubezpieczeniowe są sprzedawane nie tylko przez banki czy specjalne firmy. Wiele osób jest członkami wyjątkowej organizacji opartej na samopomocy, w której odszkodowania finansują osoby do niej należące. Wyjaśniamy, kiedy i jak zgłosić szkodę do TUW! Towarzystwo Ubezpieczeń […]

więcej
W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca pojazdu mechanicznego: od podpisania […]

więcej