Ile wydam na ubezpieczenie samochodu?

Ile wydam na ubezpieczenie samochodu?

4.7/5 - (Ocen: 11)

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, powinieneś zapoznać się z listą czynników, które wpływają na cenę OC lub pakietu ubezpieczeń, np. OC+AC. Sprawdź też, ile kosztuje OC, ucząc się korzystać z internetowej porównywarki polis samochodowych. Jakie dane trzeba w niej podać i czy pozwala uzyskać rzeczywiste wyniki? Przekonaj się!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla konkretnej osoby?

Kiedy poszukujesz najlepszego ubezpieczenia samochodowego – o zakresie ochrony dostosowanym do Twoich potrzeb i atrakcyjnej cenie – nie ma znaczenia fakt, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek. Taki szacunkowy koszt może znacząco różnić się od rzeczywistej ceny ubezpieczenia.

Różnica pomiędzy szacunkowym kosztem ubezpieczenia samochodu bez zniżek a rzeczywistą ceną wynika z odmiennego rodzaju oraz liczby ulg, jakie przysługują Ci jako właścicielowi pojazdu mechanicznego. Niektóre ulgi mogą zostać przyznane w związku z danymi personalnymi oraz historią jazdy – poznaj pełną listę aspektów, które wypływają na cenę Twojej polisy komunikacyjnej OC.

ile kosztuje ubezpieczenie samochodu

Więcej zapłacisz za OC i dodatkowe ubezpieczenia samochodowe jako kierowca, który dopiero zyskał prawo jazdy. Ponieważ jesteś niedoświadczony, w oczach ubezpieczyciela stanowisz większe zagrożenie na drodze. Na niekorzyść podziałają także Twój młody wiek i status panny/kawalera. Jako osobę początkującą może Cię kusić poznawanie limitów prędkości, testowanie wytrzymałości samochodu czy robienie wrażenia na przyjaciołach – tak założy ubezpieczyciel. Ponadto masz mniej do stracenia niż osoby znajdujące się w związkach małżeńskich i posiadające dzieci.

Sprawdź ceny OC i AC

Niższy koszt ubezpieczenia samochodu przysługuje osobom dojrzałym, ustatkowanym, wychowującym dzieci – i przewożącym je w aucie – mieszkającym w mniejszych miastach (tam ryzyko wdania się w kolizję jest mniejsza), mającym długą i bezkolizyjną historię jazdy.

Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu danej marki i modelu?

Na to, ile kosztuje OC samochodu, wpływają nie tylko Twoje dane osobowe czy historia jazdy. Cenę składki wylicza się również na podstawie danych pojazdu mechanicznego, który chcesz ubezpieczyć.

Na koszt ubezpieczenia samochodu wypływają:

  • marka i model – towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują statystykami wypadków i awarii, więc jeśli zakupiłeś pojazd, który często się psuje lub uczestniczy w różnego rodzaju zdarzeniach drogowych, możesz spodziewać się wyższej ceny OC,
  • wiek – jak się zapewne domyślasz, im starszy samochód, tym droższa składka ubezpieczeniowa. Ma to związek z jego stanem i potencjalną awaryjnością. Części samochodu zużywają się wraz z biegiem lat, więc wynagradzane niższą ceną ubezpieczenia będą pojazdy prosto z salonu lub mało używane,
  • przebieg – tu powód do przyznania zniżek lub zwyżek jest podobny do powodu zaprezentowanego wyżej. Im bardziej zużyte auto, tym szybciej może ulec awarii. Ubezpieczyciel bierze na siebie większe ryzyko, więc zażąda wyższej opłaty,
  • wielkość silnika – to także bardzo ważny składnik ceny ubezpieczenia komunikacyjnego. Mniejszy silnik umożliwia rozpędzenie się do mniejszej prędkości, a co za tym idzie jest lepiej postrzegany przez ubezpieczyciela. Właśnie z tego powodu młodzi kierowcy, których nie stać na nowe auto prosto z salonu, powinni przeglądać oferty zakupu pojazdów przez pryzmat niewielkiego silnika – to pozwoli im płacić za OC mniej. Obejrzyj przykładowe modele samochodów, dzięki którym możesz liczyć na tańszą składkę polisy.

WIEK SAMOCHODU A UBEZPIECZENIA DODATKOWE

Wiek pojazdu wpływa nie tylko na koszt ubezpieczenia samochodu. Jeśli zakupisz bardzo stary model, np. kilkunasto- lub kilkudziesięcioletni, możesz mieć problem z rozszerzeniem ochrony o dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Za przykład niech posłuży polisa autocasco. Posiadaczom starych aut większość ubezpieczycieli oferuje okrojoną wersję, czyli minicasco. Chroni ono przez szkodą całkowitą, kradzieżą oraz uszkodzeniami powstałymi w wyniku działania sił natury (np. pożaru, powodzi). Nie otrzymasz jednak środków pieniężnych na naprawę drobnych uszkodzeń.

Ile kosztuje OC ze zniżkami i jak uzyskać więcej?

Prawdziwy koszt ubezpieczenia samochodu to ten ze zniżkami. Każda inna cena będzie jedynie orientacyjna i nieadekwatna – po uwzględnieniu zniżek i zwyżek możesz otrzymać ofertę nawet o 500 zł tańszą lub droższą. Właśnie z tego powodu nie chcemy podawać Ci konkretnych sum, bo byłyby mylące. Zamiast tego sam skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń OC. Wyliczenie w kalkulatorze, ile kosztuje OC samochodu, trwa do kilku minut i jest zupełnie bezpłatne oraz niezobowiązujące. Nie musisz zakupić żadnej z ukazanych w wynikach polis, choć oczywiście możesz.

Jeśli pomimo skorzystania z porównywarki ubezpieczeń wciąż uważasz, że zaproponowane Ci składki ubezpieczeń samochodowych są zbyt drogie, możesz wykorzystać jeden ze sposobów na obniżenie ceny – wszystkie metody zaprezentowaliśmy w tym artykule.

koszt ubezpieczenia samochodu

Najpopularniejszy sposób na poniesienie niższego kosztu ubezpieczenia samochodu to zarejestrowanie samochodu jako współwłasność z osobą, która ma prawo jazdy od dawna, odznacza się bezkolizyjną historią jazdy, a być może otrzymuje zniżki również z innych powodów. Ponieważ cena OC rozkłada się na wszystkich właścicieli pojazdu, dzięki ulgom drugiego kierowcy zapłacisz mniej.

Porównaj ceny ubezpieczeń

W dłuższej perspektywie uzyskasz własne zniżki za doświadczenie czy bezkolizyjną jazdę. Warto więc, byś pilnował się na co dzień i przestrzegał przepisów. Jeśli skorzystasz z oferty ubezpieczeniowej w towarzystwie zapewniającym ochronę zniżek, w przypadku pojedynczej kolizji w okresie ochronnym nie stracisz zniżek z tytułu bezkolizyjnej jazdy.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta: OC, autocasco, NNW, assistance?

Planujesz zakup pakietu ubezpieczeń? W takim razie nie sprawdzaj, ile kosztuje OC. Nawet jeśli u danego ubezpieczyciela podstawowa ochrona odpowiedzialności cywilnej ma atrakcyjną cenę, może się ukazać, że za pakiet OC+AC, którego poszukujesz, zapłacisz mniej u konkurencji. Dlatego ponownie zachęcamy Cię do skorzystania z porównywarki ubezpieczeń. W formularzu sam zaznaczasz, na jakich polisach Ci zależy.

Rozważasz rozszerzenie ochrony samochodu o autocasco, NNW lub assistance? Zrób to w chwili wykupywania nowego OC. Dzięki temu zapłacisz mniej, niż gdybyś najpierw wybrał podstawową ochronę, a dopiero potem dodatkową. Zwracaj też uwagę na usługi i produkty oferowane w bonusie. Jeżeli często podróżujesz po świecie, docenisz darmową Zieloną Kartę. Każdy kierowca będzie się cieszył z ochrony zniżek, dzięki której w razie doprowadzenia do szkody nie straci zniżek w kolejnym okresie rozliczeniowym. Warte uwagi są także nieodpłatne holowanie na terenie całego kraju czy ochrona opon.

ile kosztuje ubezpieczenie auta

Jak działa porównywarka ubezpieczeń samochodowych?

Działaniu porównywarek ubezpieczeniowych, poświęciliśmy kompleksowy poradnik – przeczytaj go, by zyskać pełną wiedzę. Tu wymieniliśmy jedynie najważniejsze cechy internetowego kalkulatora polis:

  • używanie porównywarki do uzyskania wyników z ofertami ubezpieczeniowymi nie wiąże się z żadnymi kosztami,
  • w porównywarce możesz znaleźć podstawowe oferty OC, ale jeśli chcesz poznać koszt ubezpieczenia samochodu w wersji rozszerzonej, w formularzu możesz zaznaczyć dodatkowo AC, NNW lub assistance,
  • mimo często spotykanej nazwy „kalkulator OC” w rzeczywistości jest to narzędzie do wyszukiwania wszystkich polis samochodowych,
  • dzięki porównywarce ubezpieczeń możesz wygodnie i szybko zakupić ofertę, która Cię zainteresuje,
  • wyniki uzyskane w kalkulatorze są rzeczywiste. Ponieważ podajesz dane swoje i samochodu, system wylicza przysługujące Ci zniżki i wiesz dokładnie, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu u danego ubezpieczyciela. Nie musisz się martwić, że to koszt orientacyjny lub przykładowy.

Sprawdź, ile kosztuje OC oraz inne polisy w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Porównaj oferty pod względem cen i zakresów. Wybierz to, które uznasz za wystarczające. Pamiętaj też o sztuczkach na obniżenie ceny ubezpieczenia – mogą Ci się przydać.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kiedy nie dostaniesz odszkodowania za ukradzione auto?

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania za ukradzione auto?

Kradzieże samochodów to coś, co zdarza się dość często – niestety. Utrata pojazdu może się okazać nieco mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie od ubezpieczyciela. Sprawdź, jakie ograniczenia posiada takie ubezpieczenie AC z rozszerzeniem na wypadek kradzieży!

więcej
Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne są coraz droższe. Z tego względu nie każdy decyduje się na zakup całego pakietu uwzględniającego obowiązkowe OC, dodatkowe Autocasco oraz NNW. Jest jednak rozwiązanie, które może być idealne dla użytkowników, którzy chcieliby być nieco lepiej zabezpieczeni. Minicasco […]

więcej
Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Współcześnie trudno jest nam rozstać się ze smartfonem nawet na chwilę. Korzystanie z telefonu za kierownicą jest jednak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Mimo to, wielu kierowców rozmawia, odpisuje na wiadomości, a nawet przegląda social media podczas jazdy! Wyjaśniamy, jaki […]

więcej
Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Zamierzasz zarejestrować swoje auto jako taksówkę i wykorzystywać je do przewozu osób? Uważaj – w takiej sytuacji Twoja składka OC może drastycznie podskoczyć. Zobacz, dlaczego za OC zapłacisz więcej i o ile może zmienić się stawka dla auta […]

więcej