Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

5/5 - (Ocen: 1)

Polskie prawo bardzo dokładnie reguluje kwestie ubezpieczeń komunikacyjnych. W przepisach ujęto wiele z obowiązków ubezpieczycieli, a także kierowców, jednak wiele kwestii nie jest do końca regulowana i podlega pod indywidualne preferencje konkretnych firm. Ubezpieczenie TAXI jest jedną z kwestii, która budzi nieco kontrowersji. Przede wszystkim dotyczy to cen, które muszą zaakceptować właściciele taksówek, a są one nieco wyższe, niż ceny polis aut użytkowanych w celach prywatnych. Chcąc jednak znaleźć stosunkowo tanie ubezpieczenie OC online wystarczy skorzystać z porównywarki Kioskpolis.pl, na której dostępne są oferty różnych ubezpieczycieli zarówno dla klientów indywidualnych szukających ubezpieczeń dla aut prywatnych, jak i służbowych wykorzystywanych w transporcie osób i mienia. OC TAXI to jednak niezbędna polisa, by móc bezpiecznie świadczyć tego typu usługi.

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie taksówki wiąże się z pewnym dodatkowym ryzykiem podejmowanym przez ubezpieczyciela, a to ma bezpośredni wpływ na ceny oferowanych polis. Zależą one jednak od bardzo wielu aspektów, którym trzeba przyjrzeć się bliżej.

Obowiązkowe ubezpieczenie taxi – czy jest taki przymus?

Standardowe ubezpieczenie samochodu TAXI nie różni się co do swojej konstrukcji od tego, co ubezpieczyciele zapewniają właścicielom aut wykorzystywanych całkowicie prywatnie. Ogólne zasady ubezpieczenia są takie same i dotyczą pojazdów wykorzystywanych, jako taksówki zależnie od tego, o jakim rodzaju pojazdu mowa. Oznacza to, że sam fakt wykorzystywania auta do transportu osób nie ma większego znaczenia. Taksówkarze nie są więc zmuszani do dodatkowego ubezpieczenia pojazdów ponad to, co musieliby robić, gdy nie wykorzystywali ich do celów zarobkowych. Należy zaznaczyć, że obowiązek dotyczy tylko ubezpieczenia OC. Choć przyjęło się, że o wiele bezpieczniej będzie wykupić też polisę AC, to ustawodawca nie przewiduje takiego obowiązku.

Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na znalezienie zarówno obowiązkowych ubezpieczeń OC, jak i AC. Każdy kierowca taksówki powinien pamiętać, że ryzyko spowodowania szkody ze swojej winy jest relatywnie wysokie, jeśli jeździ się autem co najmniej kilka godzin dziennie, zwłaszcza po zatłoczonym mieście. Kupując razem polisy OC i AC można dużo zaoszczędzić na jednostkowej cenie polisy, więc cały pakiet okazuje się bardzo opłacalny. W porównywarce można też znaleźć wiele propozycji polis Assistance pojazdu, które zapewnią pełne bezpieczeństwo w każdej sytuacji na drodze. W ten sposób można kupić najtańsze OC na taxi – wystarczy kupić cały pakiet dodatkowych polis. W dłuższej perspektywie dla zawodowego kierowcy zdecydowanie to się opłaca. To, ile kosztuje ubezpieczenie Taxi, przestaje być wtedy kłopotem.

Czy ubezpieczyciel może odmówić ubezpieczenia taksówki?

Niekiedy pojawiają się stwierdzenia, że ubezpieczyciele nie chcą ubezpieczać taksówek i odmawiają wykupu polisy na tego typu auto. Nie jest to jednak prawdą, gdyż firmy ubezpieczeniowe muszą działać na zasadach narzuconych przez ustawodawcę, a ten jasno określa, że firma ubezpieczeniowa nie może w żadnych okolicznościach odmówić ubezpieczenia samochodu z powodu, jaki jest na przykład komercyjny sposób użytkowania. Dotyczy to jednak tylko obowiązkowego ubezpieczenia OC, natomiast nie dotyczy dodatkowych ubezpieczeń, takich jak AC. W przypadku AC każda firma można odmówić ubezpieczenia, jeśli uzna, że jest to zbyt ryzykowne.

Ubezpieczenie AC dla taxi

Ubezpieczenie OC dla taxi nie podlega pod żadne dodatkowe przepisy. Jeśli dowolny ubezpieczyciel odmawia ubezpieczenia auta, łamie jednocześnie prawo. Takie sytuacje w praktyce nie mają więc miejsca, gdyż firmy, który by odmówiły ubezpieczenia auta, mogłyby stracić prawo do sprzedawania polis na polskim rynku. Mimo wszystko, jeśli auto ma być wykorzystywane komercyjnie, towarzystwo ubezpieczeniowe może zastosować zaporowe ceny. Nie warto więc ubezpieczać samochodu na siłę tam, gdzie jest drogo. Dzięki Kioskpolis.pl można z łatwością porównać wszystkie ciekawe oferty na rynku i znaleźć tanie ubezpieczenie OC taxi.

W porównywarce znajdują się oferty od kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych, więc któreś na pewno zaproponuje atrakcyjną cenę. Cały proces zakupu trwa jedynie chwilę i od ręki można mieć zestawienie najlepszych ofert, a jednocześnie odrzucić te, które są niewarte uwagi. Wszystkie z firm współpracujących z porównywarką to renomowane marki uznane na polskim rynku i cieszące się dobrymi opiniami nawet wśród wymagających klientów firmowych.

Co prawda ubezpieczenie OC taksówki jest dla ubezpieczyciela obowiązkiem, jednak ustawodawca nie przewiduje dokładnie, na jakich zasadach ma się to odbyć. Na rynku jest bardzo wiele firm, którym nie na rękę jest ryzyko, z jakim wiąże się ten sposób użytkowania pojazdu, więc starają się odstraszyć kierowców niedogodnymi warunkami ubezpieczenia. Głównie dotyczy to relatywnie wysokiej ceny. Dzięki porównywarce Kioskpolis.pl można jednak szybko znaleźć takich ubezpieczycieli, którzy zaoferują rozsądną cenę za ubezpieczenie taksówki. Można tam również błyskawicznie odnaleźć firmy oferujące odzyskiwanie ubezpieczenia z OC sprawcy w ramach systemu bezpośredniej likwidacji szkody, co jest bardzo wygodne. Można tam również komfortowo i łatwo wysłać dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu, dzięki czemu proces zakupu polisy przebiega błyskawicznie. Porównując oferty ubezpieczycieli online, można w ten sposób łatwo znaleźć najtańsze ubezpieczenia OC TAXI.

Ile kosztuje OC na taxi?

Koszt ubezpieczenia taksówki może być wyższy w stosunku do auta eksploatowanego prywatnie tylko nieznacznie lub bardzo dużo. Dlatego też warto przed zakupem porównać oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Dla niektórych z nich zaproponowanie ceny zaporowej jest wręcz polityką cenową, więc poświęcając na porównanie ofert nieco czasu, można naprawdę dużo zaoszczędzi, a różnica może wynieść nawet kilkadziesiąt procent ceny polisy.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia taxi?

Ubezpieczenie na taxi wiąże się ze stosunkowo dużym ryzykiem dla ubezpieczyciela, co jest głównym powodem wyższych cen. Przede wszystkim ubezpieczyciel bierze pod uwagę fakt, że auto wykorzystywane w taki sposób przemierza o wiele więcej kilometrów, przez co ryzyko spowodowania kolizji jest relatywnie wyższe. Z tego powodu ubezpieczając auto wykorzystywane w celach zarobkowych, ubezpieczyciel często poprosi o deklarację, jak duży przebieg auto będzie miało w przeciągu roku. Jest to jeden z czynników wpływających na ostateczną kalkulację ceny.

OC dla taxi jest droższe również dlatego, że ubezpieczyciel musi liczyć się z ryzykiem, że w wyniku kolizji ucierpią osoby postronne, czyli klienci taksówki. W takiej sytuacji to właśnie ubezpieczyciel musi brać na siebie finansowy ciężar ewentualnych roszczeń, a to ma diametralny wpływ na wyższą cenę polisy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jeśli auto przejeżdża wiele kilometrów, części eksploatacyjne o wiele szybciej się zużywają, a to także wpływa na większe ryzyko wystąpienia wypadku.

Czynników branych pod uwagę przy kalkulacji ceny jest bardzo wiele, jednak na Kioskpolis.pl wszystkie są od razu uwzględnione. Dlatego też można tu znaleźć OC dla Taxi w kilka minut, a ostatecznie zapłaci się właśnie taką cenę, jaka zostanie przedstawiona w kalkulacji.

Gdzie najtaniej ubezpieczyć taxi?

Trudno jednoznacznie określić, który ubezpieczyciel najtaniej ubezpieczy taksówkę. Dla właściciela auta najważniejsze jest jednak, by wystrzegać się ofert tych ubezpieczycieli, którzy nie chcą wydawać polis firmom tego rodzaju, przez co ceny są wielokrotnie zawyżone. Wykorzystując porównywarkę Kioskpolis.pl można wyselekcjonować takie firmy od razu. Można tam również sprawdzić, jaki samochód dla młodego kierowcy będzie najlepszy, a sam staż w prowadzeniu auta także ma wpływ na cenę ubezpieczenia taksówki. Nabywając polisę online można też ubiegać się o zwrot składki OC po sprzedaży samochodu na takich samych zasadach, jak w przypadku zakupu polisy w tradycyjny sposób.

Obowiązkowe ubezpieczenie taxi jeśli się tylko dobrze poszuka, nie musi być wcale dużo droższe, niż zwykła polisa. Trzeba jednak pamiętać, by korzystać ze wszystkich możliwych sposobów na lepsze potraktowanie przez ubezpieczyciela. Bezszkodowa jazda i brak statusu młodego kierowcy u właściciela auta jest jednym z czynników, które mogą wpłynąć na niższą składkę za ubezpieczenie. Jeżdżąc zawodowo, warto też pomyśleć o dodatkowych polisach, takich jak NNW, które pozwolą na zabezpieczenie się przed finansowymi skutkami wypadku.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

Zielona Karta w Chorwacji – zobacz dlaczego bardzo się przyda!

Wybierasz się autem do Chorwacji? Zielona Karta (OC) może się okazać niezbędna! Szczególnie, gdy np. planujesz większą podróż po Bałkanach. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto mieć taką polisę.

więcej
Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach turystycznych

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach turystycznych

Wyjeżdżając na urlop, z pewnością masz w planach picie alkoholu – szczególnie, jeśli wybrałeś opcję all inclusive i jest on wliczony w cenę. Czy wiesz jednak, że bycie pod wpływem może pozbawić Cię odszkodowania z ubezpieczenia podróżnego, o […]

więcej
Auto zastępcze

Auto zastępcze

Auto zastępcze to inaczej pojazd, który jest udostępniany osobie poszkodowanej w wypadku na czas naprawy samochodu. Taka osoba może skorzystać z tej opcji na cały okres trwania naprawy, zaczynając od momentu oddania swojego uszkodzonego do serwisu. Według przepisów, […]

więcej
Wyłączenie odpowiedzialności

Wyłączenie odpowiedzialności

Zakupując polisę, ubezpieczalnia może wyłączyć pewne zdarzenia od odpowiedzialności. Oznacza to, że w momencie wystąpienia szkody przy pojawieniu się wydarzeń, z odpowiedzialności których Towarzystwo Ubezpieczeniowe zostało zwolnione, wypłata świadczeń zostanie wstrzymana. Przykład: Pan Kowalski zakupił polisę AC. W […]

więcej