Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Rate this post
Polskie prawo bardzo dokładnie reguluje kwestie ubezpieczeń komunikacyjnych. W przepisach ujęto wiele z obowiązków ubezpieczycieli, a także kierowców, jednak wiele kwestii nie jest do końca regulowana i podlega pod indywidualne preferencje konkretnych firm. Ubezpieczenie TAXI jest jedną z kwestii, która budzi nieco kontrowersji. Przede wszystkim dotyczy to cen, które muszą zaakceptować właściciele taksówek, a są one nieco wyższe, niż ceny polis aut użytkowanych w celach prywatnych. Chcąc jednak znaleźć stosunkowo tanie ubezpieczenie OC online wystarczy skorzystać z porównywarki Kioskpolis.pl, na której dostępne są oferty różnych ubezpieczycieli zarówno dla klientów indywidualnych szukających ubezpieczeń dla aut prywatnych, jak i służbowych wykorzystywanych w transporcie osób i mienia.

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie taksówki wiąże się z pewnym dodatkowym ryzykiem podejmowanym przez ubezpieczyciela, a to ma bezpośredni wpływ na ceny oferowanych polis. Zależą one jednak od bardzo wielu aspektów, którym trzeba przyjrzeć się bliżej.

Obowiązkowe ubezpieczenie taxi – czy jest taki przymus?

Standardowe ubezpieczenie samochodu TAXI nie różni się co do swojej konstrukcji od tego, co ubezpieczyciele zapewniają właścicielom aut wykorzystywanych całkowicie prywatnie. Ogólne zasady ubezpieczenia są takie same i dotyczą pojazdów wykorzystywanych, jako taksówki zależnie od tego, o jakim rodzaju pojazdu mowa. Oznacza to, że sam fakt wykorzystywania auta do transportu osób nie ma większego znaczenia. Taksówkarze nie są więc zmuszani do dodatkowego ubezpieczenia pojazdów ponad to, co musieliby robić, gdy nie wykorzystywali ich do celów zarobkowych. Należy zaznaczyć, że obowiązek dotyczy tylko ubezpieczenia OC. Choć przyjęło się, że o wiele bezpieczniej będzie wykupić też polisę AC, to ustawodawca nie przewiduje takiego obowiązku.

Czy ubezpieczyciel może odmówić ubezpieczenia taksówki?

Niekiedy pojawiają się stwierdzenia, że ubezpieczyciele nie chcą ubezpieczać taksówek i odmawiają wykupu polisy na tego typu auto. Nie jest to jednak prawdą, gdyż firmy ubezpieczeniowe muszą działać na zasadach narzuconych przez ustawodawcę, a ten jasno określa, że firma ubezpieczeniowa nie może w żadnych okolicznościach odmówić ubezpieczenia samochodu z powodu, jaki jest na przykład komercyjny sposób użytkowania. Dotyczy to jednak tylko obowiązkowego ubezpieczenia OC, natomiast nie dotyczy dodatkowych ubezpieczeń, takich jak AC. W przypadku AC każda firma można odmówić ubezpieczenia, jeśli uzna, że jest to zbyt ryzykowne.

Co prawda ubezpieczenie OC taksówki jest dla ubezpieczyciela obowiązkiem, jednak ustawodawca nie przewiduje dokładnie, na jakich zasadach ma się to odbyć. Na rynku jest bardzo wiele firm, którym nie na rękę jest ryzyko, z jakim wiąże się ten sposób użytkowania pojazdu, więc starają się odstraszyć kierowców niedogodnymi warunkami ubezpieczenia. Głównie dotyczy to relatywnie wysokiej ceny. Dzięki porównywarce Kioskpolis.pl można jednak szybko znaleźć takich ubezpieczycieli, którzy zaoferują rozsądną cenę za ubezpieczenie taksówki. Można tam również błyskawicznie odnaleźć firmy oferujące odzyskiwanie ubezpieczenia z OC sprawcy w ramach systemu bezpośredniej likwidacji szkody, co jest bardzo wygodne. Można tam również komfortowo i łatwo wysłać dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu, dzięki czemu proces zakupu polisy przebiega błyskawicznie. Porównując oferty ubezpieczycieli online, można w ten sposób łatwo znaleźć najtańsze ubezpieczenia OC TAXI.

Ile kosztuje OC na taxi?

Koszt ubezpieczenia taksówki może być wyższy w stosunku do auta eksploatowanego prywatnie tylko nieznacznie lub bardzo dużo. Dlatego też warto przed zakupem porównać oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Dla niektórych z nich zaproponowanie ceny zaporowej jest wręcz polityką cenową, więc poświęcając na porównanie ofert nieco czasu, można naprawdę dużo zaoszczędzi, a różnica może wynieść nawet kilkadziesiąt procent ceny polisy.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia taxi?

Ubezpieczenie na taxi wiąże się ze stosunkowo dużym ryzykiem dla ubezpieczyciela, co jest głównym powodem wyższych cen. Przede wszystkim ubezpieczyciel bierze pod uwagę fakt, że auto wykorzystywane w taki sposób przemierza o wiele więcej kilometrów, przez co ryzyko spowodowania kolizji jest relatywnie wyższe. Z tego powodu ubezpieczając auto wykorzystywane w celach zarobkowych, ubezpieczyciel często poprosi o deklarację, jak duży przebieg auto będzie miało w przeciągu roku. Jest to jeden z czynników wpływających na ostateczną kalkulację ceny.

OC dla taxi jest droższe również dlatego, że ubezpieczyciel musi liczyć się z ryzykiem, że w wyniku kolizji ucierpią osoby postronne, czyli klienci taksówki. W takiej sytuacji to właśnie ubezpieczyciel musi brać na siebie finansowy ciężar ewentualnych roszczeń, a to ma diametralny wpływ na wyższą cenę polisy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jeśli auto przejeżdża wiele kilometrów, części eksploatacyjne o wiele szybciej się zużywają, a to także wpływa na większe ryzyko wystąpienia wypadku.

Gdzie najtaniej ubezpieczyć taxi?

Trudno jednoznacznie określić, który ubezpieczyciel najtaniej ubezpieczy taksówkę. Dla właściciela auta najważniejsze jest jednak, by wystrzegać się ofert tych ubezpieczycieli, którzy nie chcą wydawać polis firmom tego rodzaju, przez co ceny są wielokrotnie zawyżone. Wykorzystując porównywarkę Kioskpolis.pl można wyselekcjonować takie firmy od razu. Można tam również sprawdzić, jaki samochód dla młodego kierowcy będzie najlepszy, a sam staż w prowadzeniu auta także ma wpływ na cenę ubezpieczenia taksówki. Nabywając polisę online można też ubiegać się o zwrot składki OC po sprzedaży samochodu na takich samych zasadach, jak w przypadku zakupu polisy w tradycyjny sposób.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

5/5 – (1 vote) Polisy samochodowe potrafią być bardzo kosztowne. Wielu kierowców zastanawia się, czy jest jakaś metoda na ograniczenie tych wydatków. Okazuje się, że da się sprytnie (i całkiem legalnie!) płacić mniej. Przedstawiamy 5 sposobów na tańsze […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen – ubezpieczenia OC/AC

5/5 – (1 vote) Posiadasz samochód marki Volkswagen? Tak jak wszyscy polscy kierowcy, musisz posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czy jesteś pewien, że opłacana przez Ciebie oferta jest najlepsza? Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów marki Volkswagen! Jedną z najpopularniejszych […]

więcej
Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

4.9/5 – (12 votes) Zamierzasz zarejestrować swoje auto jako taksówkę i wykorzystywać je do przewozu osób? Uważaj – w takiej sytuacji Twoja składka OC może drastycznie podskoczyć. Zobacz, dlaczego za OC zapłacisz więcej i o ile może zmienić […]

więcej
Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2021

Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2021

4.3/5 – (505 votes) Sprzedałeś samochód? Świetnie – pamiętaj jednak, że Twoja rola nie kończy się na przyjęciu zapłaty, podpisaniu umowy i przekazaniu pojazdu nowemu właścicielowi. Nie zapominaj bowiem o tym, że ciąży na Tobie obowiązek zgłoszenia zbycia […]

więcej